801

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Piotr Dusza napisał/a:

Urząd Gminy wychodzi z założenia, że deklaracja jest pod każdym względem OK. (...)

Kontynuując tropienie błędów w deklaracji śmieciowej, chciałbym zwrócić uwagę forum na pkt I, a w nim na treść pouczenia o odpowiedzialności karnej.

I. OŚWIADCZENIE I PODPIS SKŁADAJĄCEGO DEKLARACJĘ
Pouczony/pouczona o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego – kto, składając zeznanie mające służyć
jako dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę
lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Jak powszechnie wiadomo organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (art.7 Konstytucji RP.)




Po pierwsze.
Przepis art. 6n ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach reguluje zakres treści (wzór) deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego i nie stanowi o możliwości nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku składania oświadczenia zawierającego pouczenie o odpowiedzialności określonej w art. 233 Kodeksu karnego.

Po drugie.
Zobowiązanie do złożenia takiego oświadczenia w uchwale organu stanowiącego przepis prawa miejscowego (Rady Gminu)
pozostaje w sprzeczności z przepisem art. 233 Kodeksu karnego.



Moim zdaniem przepisy obowiązującego prawa nie dają Radzie Gminy w Porąbce uprawnienia do nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku składania oświadczenia zawierającego pouczenie o odpowiedzialności określonej w art. 233 Kodeksu karnego.

802

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Co to jest ePUAP?

Nie zakładam nowego tematu, ponieważ BIP i ePUAP mają wiele wspólnego. To jakby dodatkowe drzwi w naszym mieszkaniu prowadzące do każdego urzędu. Można je w każdej chwili otworzyć, "wejść do urzędu" i skorzystać z usług, zadać pytanie, zapytać o informację publiczną, złożyć wniosek, poinformować....
Korzystanie z ePUAP jest banalnie proste. Należy zarejestrować się na stronie http://epuap.gov.pl , i złożyć (elektronicznie) wniosek o profil zaufany, a następnie potwierdzić swoje dane podczas wizyty w Urzędzie Gminy (lub innym np. ZUS, US, urząd powiatowy). Można to zrobić w godzinach urzędowania Urzędu Gminy Porąbka i dodatkowo w soboty: 13.04.2013 r., i 27.04.2013 r., w godz. od 8.00 do 13.

Zachęcam wszystkich do zakładania profili i korzystania z możliwości załatwiania swoich spraw i naszych wspólnych za pośrednictwem Internetu.

A wójt niech nie myśli sobie, że Internet w naszej gminie nie jest miejscem zwyczajowo przyjętym.
A Rada? Niech czym prędzej uchwali odpowiednie zmiany do Statutu Gminy, uwzględniające Internet w należyty sposób.

Jeżeli ktoś ma pytanie o ePUAP to śmiało. Postaram się odpowiedzieć.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych – bezpłatnie udostępniać swoje usług w postaci elektronicznej. Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych; tak powstał portal www.epuap.gov.pl.

Portal zapewnia sprawną komunikację pomiędzy:

o    Obywatelami a administracją
o    Przedsiębiorcami a administracją
o    Instytucjami administracji publicznej

ePUAP dla obywateli

Obywatele, poszukując usługi, którą chcieliby zrealizować za pośrednictwem portalu www.epuap.gov.pl, korzystają z Katalogu Usług. Jest to narzędzie standaryzujące sposób prezentowania i opisywania usług administracji publicznej. Jego celem jest utrzymywanie spójnej listy usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną oraz ich efektywne wyszukiwanie, nawigowanie, wertowanie i filtrowanie.

ePUAP dla podmiotów publicznych

Korzyścią dla podmiotów publicznych, wynikającą z wykorzystania portalu www.epuap.gov.pl, jest możliwość bezpłatnego udostępniania usług publicznych poprzez internet. Podmioty publiczne, korzystając z platformy, nie muszą budować własnych systemów, w celu umożliwienia obywatelowi kontaktu z instytucją i załatwienia sprawy urzędowej. Udostępniona funkcjonalność Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) umożliwiła instytucjom publicznym wywiązanie się z obowiązku, wynikającego z ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, przyjmowania dokumentów w postaci elektronicznej (wnoszenia podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej). W celu uporządkowania wzorów oraz formularzy dokumentów elektronicznych, stworzono Centralne Repozytorium Wzorów Dokumentów (CRD), czyli bazę skupiającą w jednym miejscu obowiązujące w administracji wzory i formularze.

803

(101 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zerknij tutaj: http://czaniec.pl/forum/post7586.html#p7586

804

(13 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

zxcvb. To świetny pomysł.
Mam nadzieję, że uda się zastosować  tę metodę w okolicznych piecach węglowych.
Do admina mam prośbę. Może by tak więcej informacji na stronie czaniec.pl ? Tutaj, w tym wątku wpis umyka forumowiczom. Może dlatego, że jest widoczny dopiero po przewinięciu strony. Przykładem jest pan Dusza, który nie dostrzegł wpisu.
Poza tym nawet nie przypuszczałem, że w Internecie jest tyle informacji na temat oszczędnego palenia.
26

805

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Prawnik opowiedzieli się za brakiem obowiązku publikacji...

Skomentuję krótko i delikatnie. Takie kategoryczne stwierdzenie nie świadczy dobrze o poziomie jakości świadczonych porad i opinii prawnych.

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

... do czasu prawomocnego wyroku zapisy, mimo, że mogą być sprzeczne z konstytucją obowiązują i trzeba je stosować

Tak to jest w naszym systemie prawnym. Sądy wydają wyroki w oparciu o obowiązujące prawo.

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Osobiście uważam, że tłumaczenie Pana Sekretarza o możliwości zbierania danych na temat studni przepisami z zabezpieczenia kryzysowego jest niefortunne, (...)gdyż deklaracja składana jest na podstawie innych przepisów, co też jest ujęte w deklaracji (brak podstawy prawnej - brak żądania danych). Więc ja tej informacji nie podam w mojej deklaracji.

Niefortunne? Brak podstawy prawnej!? Toż to jedno z najcięższych przestępstw urzędniczych

A ogólnie. Nic dodać, nic ując. Jednym słowem takich radnych nam trzeba. Jestem pod wrażeniem.
A przy okazji widać jaki ogromny dystans (liczony w latach świetlnych) dzieli sporą grupę nieporadnych radnych. Niech się uczą porządnego i świadomego sprawowania funkcji radnego.

806

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Sławomir Kubiś napisał/a:

Nie wydaje mi się, że koniecznym jest zamieszczanie w Statucie GP zapisów zobowiązujących UG do umieszczania na BIP-ie projektów uchwał. Odpowiednie przepisy już istnieją, wystarczy do nich zajrzeć. Oczywiście umieszczenie takich zapisów w Statucie w niczym nie przeszkadza, choć zawsze mogę się mylić.

Jest konieczne.
Ustawa o dostępie do informacji publicznych definiuje m.in. co jest informacją publiczną oraz  kto i na jakich warunkach ma do niej dostęp.
Natomiast konkretne przepisy poszczególnych ustaw stanowią o tym, że niektóre informacje muszą być w BIP (Przykładem może być info. o umorzeniach podatków. Ustawa podaje co i kiedy, w jakim terminie należy opublikować). Dlatego rację mają ci, którzy twierdzą, że nie ma obecnie obowiązku publikowania wszystkiego w BIP.
Ostatnie wydarzenia  pokazują, że decyzja o publikowaniu w BIP projektów uchwała daje wymierne korzyści (już można wyliczyć straty budżetu gminy na bublowate deklaracje). Kto śledzi wątek o BIP ten wie jakie to korzyści. Jest ich mnóstwo. Nie będę się powtarzał.
Tak dla porządku odpowiednie zapisy w regulaminie powinny doprecyzować jedynie kwestie techniczne publikacji (np. terminy) ważnych dla mieszkańców informacji.

A w kontekście śmieci?
Obowiązujące przepisy zobowiązują JST do konsultowania z mieszkańcami ważnych DLA NICH kwestii i to one dają już teraz podstawę wójtowi do umieszczania praktycznie wszystkiego (informacji o śmieciach i nie tylko) w BIP. Tak więc to wójt nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków.

Pan Wawak powinien lepiej przygotować się do swojej roli nim publicznie zabierze głos. To oczywiste, że w kwestii oceny co jest, a co nie jest dokumentem urzędowym jest delikatnie mówiąc w błędzie.
Brak szacunku, lekceważenie... Zgadzam się z taką opinią.

807

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Jak wiadomo trwają prace nad nowym Statutem Gminy Porąbka. Ta kryzysowa sytuacja powinna zostać wykorzystana do zdiagnozowania problemu, wyciągnięcia wniosków, do podjęcia odpowiednich decyzji. Jak słusznie zresztą zauważył pan Dusza publikacja projektów uchwał w BIP mogłaby zapobiec oczywistym błędom w deklaracji. Co najmniej mogłaby zostać wywołana konstruktywna dyskusja w komisji i na sesji.
To samo dotyczy wszystkich decyzji podejmowanych przez Radę i inne organy naszej gminy. Moim zdaniem najwyższy czas aby wprowadzić do Statutu Gminy odpowiednie zapisy, dzięki którym zamieszczanie w BIP projektów uchwał i innych ważnych dla społeczności lokalnej dokumentów będzie obowiązkowe.
Udział społeczeństwa w sprawowaniu władzy jest niedoceniany.

Proponuję przy okazji powrócić do nagrania z posiedzenia połączonych komisji w dniu 12 listopada 2012 r., gdzie z propozycją publikowania projektów przebijała się pani Marta Tylza-Janosz. Link: http://czaniec.pl/forum/post7432.html#p7432

Proszę posłuchać uważnie kto oponował przeciwko publikacji, czym pokrętne się tłumaczył i jakie przytaczała absurdalne argumenty (zwłąszcza pani radcy).
To wśród tych ludzie są winni bubla w postaci deklaracji śmieciowej. 

Tak dla ścisłości - projekt to również dokument urzędowy (w nagraniu słychać fałszywą opinię, że wcale tak nie jest).

Oraz … do wpisu 2012-11-25 10:55:58, gdzie dyskutowaliśmy o zamieszczaniu projektów uchwał (są tam liczne linki do stron innych JST, które nie obawiają się konstruktywnej społecznej oceny tego co robią.
http://czaniec.pl/forum/post6410.html#p6410

PS
Czy pani Tylza-Janosz otrzymała odpowiedź na swoje pytania?

808

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Każda władza ma problem z ludźmi, którzy myślą.

Piotr Dusza napisał/a:

To że jest uchwała i RG uchwaliła taki wzór deklaracji nie jest dla mnie jedynym wyznacznikiem prawa.

I bardzo dobrze. Dzięki temu szerokie grono czytelników forum dowiaduje się, że w deklaracji są błędy, że władza nadużywa władzy żądając podania informacji, do których nie ma prawa.

Maszyny poszły w ruch, na deklaracjach farba drukarska już wyschła. Kasa została wydana.
Rada wie o nieprawidłowościach, wójt też..
Dla mnie jednak najgorsze jest to, że sekretarz w tej sytuacji namawia do wypełniania delegacji z pominięciem pewnych informacji.

Nie ma co. Świetna edukacja społeczeństwa w stylu namawiania do ograniczania ilości śmieci przez spalanie ich części w domowych piecach.

809

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Muszę stanowczo zaprotestować. Zostawcie admina w spokoju.
Miał prawo zaufać Radzie Gminy i przyjąć, że deklaracja jest zgodna z prawem. Deklaracja jest częścią obowiązującego w Gminie Porąbka prawa miejscowego. Czy to się komuś podoba, czy nie. Dopóki uchwała Nr XXV/237/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 27 lutego 2013r. zmieniająca Uchwałę Nr XXI/208/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości obowiązuje, dopóty każde odstępstwo od jej stosowania jest łamaniem prawa.

Pan Dusza zwróciła Komisji uwagę. Nad tym trzeb się skupić, a szczególnie nad reakcją niektórych radnych i sekretarza. To jest skandal. Ci ludzie nie dość, ze nie znają swoich obowiązków, to jeszcze nie znają i nie stosują się do obowiązującego prawa. Najgorsze w tym jest jednak to, że zdają się to robić nieświadomie, a nieświadomość wynika z przeświadczenia, że to oni są źródłem prawa. Wystarczy przecież wyjaśnić człowiekowi składającemu deklarację, żeby czegoś tam w niej nie wypełniał. Gdzie ci ludzie mają rozum? Jak mogą się tak urzędnicy publicznie  wyrażać? Że nie trzeba się stosować do uchwały podjętej przez Radę Gminy?
To właśnie jest naszą największą tragedią, że tacy ludzie nas reprezentują i kierują gminą.

W takich warunkach nie dziwię się, ze wołanie Pana Kocemby i paru innych radnych o wzięcie pod uwagę ludzi biednych trafia w ścianę obojętności. Mam nadzieję, że wraz z końcem kadencji coś się zmieni, że wyborcy dojrzeją do właściwych decyzji.

810

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze, a tam gdzie roznosi się ich słodki zapach zazwyczaj pojawia się lobbysta.
Mam wątpliwości kogo faktycznie reprezentuje. Czy tę część społeczeństwa, która korzysta z komunikacji publicznej - jak sam ich określa biednych, ubogim? Czy tych, którzy skorzystają na tym, że powiększy im się rynek świadczonych usług o kolejną gminę? I tym sposobem dotacje naszej gminy trafią tam gdzie powinny - do bielskiej strefy wpływów.
Bielski PKS i ludzie z nim związani, czy MZK w Kętach?
Powoli lobbyści budują man monopol publicznych usług samorządowy. A jak wiadomo monopole dyktują ceny. 
Mamy monopol na wodę, mamy monopol na śmieci, ścieki. Będziemy mieli na przewozy publiczne.

Co do faktycznych intencji. Proponuj poczytać, co takiego miał do zakomunikowania pan Waligóra na XVIII SESJI RADY GMINY PORĄBKA
odbytej w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce w dniu 30 sierpnia 2012 r. - str. 12. Link - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=11471

ws. cen biletów PKS Bielsko – Biała – w imieniu Pana Starosty przekazał dobrą wiadomość dla pasażerów Bielskiego PKS-u dotyczącą obniżenia z dniem 1 września br. cen biletów za przejazd komunikacją autobusową, zwłaszcza na odcinkach krótszych. Można mieć nadzieję, że tym sposobem PKS stanie się firmą konkurencyjną dla przewoźników prywatnych, tzw. BUSów. Zmaleją nie tylko ceny biletów jednorazowych, ale również wielokrotnego i miesięcznego przejazdu, co powinno zadowolić przede wszystkim młodzież szkolną. Ponadto autobusy PKS-u są nowe oraz klimatyzowane, co zapewnia większy komfort jazdy. Czy niniejsza decyzja okaże się trafna przekonamy się niebawem.

Czy faktycznie chodziło o busy? Czy to tylko podpucha?

Sąsiedzie. Darmowa jazda oznacza, że całe utrzymanie przewoźnika pokrywa JST. To fajna idea ale nie u nas. Sfera kosztów musi być możliwa do skontrolowania. Istnieje duże ryzyko ich zawyżania. A jak jest z funkcją kontrolną struktur naszej gminie, wszyscy wiedzą.
Poza tym, czy to jest sprawiedliwe? Nie wszyscy jeżdżą autobusami. Tak jak nie wszyscy "produkują" tyle samo śmieci a mają płacić równo.

811

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zakład Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej posiada Regionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych - przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej.

Ta instalacja posiada status REGIONALNEJ, ponieważ tak uchwalił Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego w Planie gospodarki odpadami dla województwa śląskiego (to akt prawa miejscowego). http://www.slaskie.pl/zalaczniki/2012/0 … 401766.pdf

Do Regionalnej instalacji muszą trafić: zmieszane odpady komunalne, odpady zielone i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych.

Nasze odpady selektywnie zebrane są nadal odpadami komunalnymi, lecz nie są już takimi, które muszą trafić do instalacji Regionalnej.

Tym samym firma, która wygra przetarg na wywożenie odpadów selektywnie zebranych od mieszkańców, nie musi ich zawozić do Bielska! Powinna je zagospodarować kierując się ogólną zasadą bliskości i hierarchią gospodarowania odpadami.
Po co? Po to, żeby obniżyć koszty. To ma właśnie premiować selektywną zbiórkę (selekcję u źródła).

Na tych slajdach jest to wyjaśnione: http://www.mos.gov.pl/g2/big/2011_10/ed … 28266b.pdf

To jedna kwestia.

Ważniejsza jet druga. Brak delegacji ustawowej dla Rady Gminy do wskazania miejsca przetwarzania odpadów komunalnych wytworzonych w Gminie Porąbka.
Pomimo tego Radza Gminy uchwaliła, iż:

§ 14.
Miejscem przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych w Gminie Porąbka jest regionalna instalacja
do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, prowadzona przez Zakład
Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej z siedzibą tamże.

Dlatego uważam, że Rada naruszyła prawo.

Jeżeli w regulaminach innych gmin uczestniczących w porozumieniu znalazły się podobne zapisy, wskazujące konkretne miejsce przetwarzania odpadów komunalnych, to również mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień.

Czy to seria przypadków?
A może to zmowa?

812

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Sławomir Kubiś napisał/a:

Więc z czystego wyrachowania UG Porąbka postanowił cały strumień odpadów komunalnych zawozić do BB, nie bacząc na koszty i drenując kieszenie mieszkańców.

To nie wyrachowanie, to złe określenie tego co się stało. Problem jest dużo głębszy niż mogłoby się nam wydawać. Sama władza narusza prawo, a § 14 Regulaminu wystaje przy tym jak czubek góry lodowej.

Uchwała nr XXIV/230/2013 RG Porąbka z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka jest niezgodna z prawem w zakresie § 14, gdzie wskazano miejsce przetwarzania odpadów komunalnych wytworzonych w Gminie Porąbka.


A dlaczego tak uważam można doczytać pod linkiem: http://czaniec.pl/forum/post7283.html#p7283

813

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Sławomir Kubiś napisał/a:

Warto jeszcze zwrócić uwagę, iż wójt Czesław Bułka podczas zebrania wiejskiego w Porąbce wysunął przypuszczenie, że jeśli wysypisko śmieci w Kętach uzyska status instalacji regionalnej, a jest to bardzo możliwe, wówczas odpady komunalne mogą być wywożone do Kęt, czyli znacznie bliżej. Tym samym Pan wójt, rozumując dwojako, albo dał zebranym mieszkańcom Porąbki konkretną nadzieję na obniżenie kosztów wywozu śmieci, albo zwyczajnie mieszkańców oszukał. W pierwszym przypadku przedstawił się jako gospodarz, który dba o mieszkańców i robi wszystko, co w Jego mocy, by nowa opłata w jak najmniejszym stopniu obciążała naszą kieszeń. Niestety, jak się okazało to tylko wrażenie, więc ze smutkiem stwierdzić można , że pozostaje już tylko ta druga opcja.

Pozostaje więc pytanie, gdzie wobec tego nieczystości komunalne wywożone są z gminy Kęty?

Z przykrością muszę stwierdzić, że należysz  do tej części społeczeństwa, do której nie dotarła istota śmieciowej ustawy. W ten sposób łykasz jak leming to, co powie wójt.

Ale do rzeczy.
Nasze odpady zebrane selektywnie mogę być wywożone do Kęt. Nic nie stoi temu na przeszkodzie oprócz krytykowanego przeze mnie zapisu Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka

§ 14.
Miejscem przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych w Gminie Porąbka jest regionalna instalacja
do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, prowadzona przez Zakład
Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej z siedzibą tamże.

Zgodnie z ustawą śmieciową odpady zmieszane mają trafić do regionalnych instalacji i nie mogą być wywożone poza region. Tak samo pozostałości z sortowania zebranych selektywnie odpadów.
Jeszcze raz podkreślę. NIE DOTYCZY TO ŚMIECI ZEBRANYCH SELEKTYWNIE.

Jak można się spodziewać ze względu na obniżenie stawki opłaty za odpady zebrane selektywnie, większość składających deklaracje wskaże ten sposób zbierania odpadów. W konsekwencji zdecydowana większość odpadów może zostać dostarczona gdziekolwiek, a konkretnie gdzie może zadecydować firma, która wygra przetarg.
I tutaj dochodzimy do sedna, o którym pisałem już dzisiaj. Jesteśmy kołowani na wszelkie sposoby po to, żeby śmieci trafiły do sortowni w Bielsku.

Dlaczego wójtowi i niektórym radnym tak na tym zależy?

814

(167 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Ty nic nie wie o mnie. Szkoda więc go pytać. Poza tym nie widzę związku pomiędzy wyasfaltowaniem drogi, a powinnością gminy w objęciu jej zimowym utrzymaniem. Może i słusznie gmina odśnieża twoją drogę, ale jak to się ma do innych dróg w gminie, które są w podobnej sytuacji a nie są odśnieżane.
Nie czujesz  z tego powodu żadnego dyskomfortu?    Też mnie to ciekawi.

815

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

sąsiad napisał/a:

Ja osobiście jestem przekonany, że wszystko co jest robione to ma służyć wygodzie wójta i urzędników, a nie nas mieszkańców.

Do tego dochodzi jeszcze parę osób, o których wspomniano podczas obrad komisji strasząc radnych, że jak nie zagłosują słusznie za zgodą na porozumienie, to nie będziemy mieli gdzie wywozić śmieci. Niezorientowanym ułatwię - to ludzie, którym najbardziej zależy na tym, żeby nasza gmina weszła do porozumienia międzygminnego. A lemingi? Niech płacą.

Włościaninowi przypomnę, że obniżona opłata ma zachęcać do sortowania śmieci (u źródła), co najefektywniej obniża koszty, ale i również bilans ilości śmieci wytwarzanych do ilości śmieci, które zakończą żywot na wysypisku.
Sortowanie u źródła a nie w sortowniach.
Zresztą zauważ, że zgodnie z nielegalnym § 14 Regulaminu do sortowni trafią zarówno śmieci nieposortowane jak i posortowane. Gdzie tu logika?
A lemingi niech płacą.

816

(167 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

wieszczu napisał/a:

Ulica Świerkowa w wykazie widnieje, czyli Pan Piotr Dusza w tym temacie ma słuszność. Ale nie mam jeszcze pomysłu, co to może oznacać w praktyce.

Co to w praktyce znaczy?

Gdy działanie gminy nie wynika z przepisów prawa - naruszenie interesu publicznego.
Wydawanie publicznych pieniędzy bez podstawy prawnej - szkoda w sferze interesu publicznego.


Jednostka Samorządu Terytorialnego wykonując zadania publiczne kieruje się zasadą legalizmu.
Jeżeli ul. Świerkowa nie jest drogą administrowaną przez gminę, tj. drogą gminną lub drogą wewnętrzną administrowaną przez gminę, to wpisanie jej na listę dróg przeznaczonych do zimowemu utrzymaniu, w załącznik nr 2 do SIWZ *.pdf, można rozważać w kategorii przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego.
Jeśli przekroczenie uprawnień faktycznie nastąpiło, to takie działania, jeśli się ich dopuszcza funkcjonariusz publiczny, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat trzech (art. 231 § 1 Kodeksu karnego).

A tak po prostu - korupcja, kolesiostwo, prywata....czyli wszystko co wyniszcza moralność.

817

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

wieszczu napisał/a:
Wloscianin napisał/a:

Od wielu lat segregujemy śmieci i dla nas to żadna nowość.

Prawda, segregujemy. A od 1 lipca 2013 roku będziemy segregować nadal, tyle, że w systemie znacznie bardziej uproszczonym, więc nawyk, jaki wyrobiliśmy w sobie i w naszych dzieciach pójdzie na marne. Papier, tektura, metale, plastik, puszki, szmaty będą lądowały w jednym pojemniku. Gdzie dzisiejszy system segregacji?


I oto twoje lata budowania właściwych zachowań społecznych poszły na marne.

A ja nie zgadzam się z tym, że będziemy nadal segregować odpady.

A system uproszczony? Co to takiego? Próżno szukać odpowiedzi na to pytanie w ustawie śmieciowej. Ustawa za to określa jasno obowiązki gminy w zakresie selektywnej zbiórki.

Moim zdaniem przyjęte w naszej gminie ( i nie tylko) rozwiązania w zakresie zbieranie odpadów są SPRZECZNE z ustawą śmieciową, ponieważ zbiórki odpadów z podziałem na suche i mokre nie można nazwać selektywnym zbieraniem odpadów, o którym mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5).

Ustawa śmieciowa stanowi, ze gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, poprzez  selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

To jasne. Ustawa nie jest realizowana! I niech wójt i radni sobie to uświadomią.

I twierdzę tak, choć wiem, że istnieje n a c i ą g a n a odpowiedź Ministra Ochrony Środowiska na interpelację nr 2479 w sprawie interpretacji zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która powstała z potrzeby chwili. Zgodnie z zawartym tam stanowiskiem zbieranie odpadów w podziale na ˝suche˝ oraz ˝mokre˝ jest uznawane za selektywne zbieranie odpadów.
Link: http://sejmometr.pl/sejm_interpelacje/727?t=1384

To bzdura.

Taka interpretacja jest jednak niezbędnie konieczna po to, żeby usprawiedliwić jakoś wprowadzenie takiego systemu selekcji, który z kolei uzasadni budowanie ogromnych sortowni za potężne środki publiczne (czyli też z naszych podatków), takie jak choćby sortownia przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, do której niezgodnie z ustawą nasz regulamin śmieciowy każe kierować wszystkie nasze śmieci  (§ 14) .

Wszystko jest ok. tyle, że taki sposób selekcji odpadów nie jest selekcją "u źródła", nie jest selektywnym zbieraniem, o którym mowa w przepisach ustawy, a przede wszystkim niepotrzebnie podraża koszty. Na ten przekręt niestety dzięki prowadzonej polityce złożymy się wszyscy. Jesteśmy przecież lemingami, dojnymi krowami i można nas nowoczesnymi środkami (w białych kołnierzykach i z uśmiechem na twarzy) bezkarnie dymać.

Czy tak nie jest? Oceńcie sami.

W poważnych opracowaniach, poważni ludzie twierdzą, że zbieranie odpadów w sposób selektywny jest obowiązkiem wytwórcy odpadów określonym w art. 10 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.), a głównym celem takiego zbierania jest obniżenie kosztów ich przetworzenia, w procesach przygotowania do ponownego użycia i odzysku.

Tak przynajmniej twierdzi Bolesław Maksymowicz z PAŃSTWOWEJ RADY OCHRONY ŚRODOWISKA
Link do opracowania tutaj http://www.kpodr.pl/index.php/component … wnload/300
Twierdzili tak, ponieważ taki jest FAKTYCZNY cel regulacji.

W dostępnej dla wszystkich Informacji o realizacji Strategii rozwoju kraju 2007-2015 w roku 2011, na stronie 113 zapisano (pkt. 21.):

Poprawa Stanu Infrastruktury Technicznej i Społecznej Infrastruktura ochrony środowiska. Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (...). Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami; rowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych "u źródła" (...).

Link do dokumentu: http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/ … le/737.pdf

W nowej ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (ustawa obowiązuje od 22.01,2013 r.) :

24) selektywnym zbieraniu – rozumie się przez to zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami;

Tak więc to oczywiste, że celem regulacji jest stworzenie selektywnej zbiórki odpadów u źródła, które ma na celu obniżenie kosztów systemu.
Takie zachowanie ma być premiowane obniżeniem opłaty. A jak wyszło?

Poza tym to oczywiste, że papier, metal i szkło nie charakteryzują się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami I nie zmieni tego żadna naciągana interpretacja.

Wiedzą o tym nawet dzieci grając w popularną grę towarzyską papier, kamień, nożyce http://pl.wikipedia.org/wiki/Papier,_ka … o%C5%BCyce

PS
O mojej ocenie sposobu segregacji pisałem tutaj (linki): 
http://czaniec.pl/forum/post6227.html#p6227
http://czaniec.pl/forum/post6011.html#p6011


A tutaj o sortowni: http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075 Moje teza, że:
Forsowanie rozwiązania polegającego na zbieraniu od mieszkańców gminy mieszanych odpadów komunalnych stałych jest działaniem na szkodę mieszkańców i środowiska a przede wszystkim drążeniem ich kieszeni na rzecz właścicieli sortowni i patentu.
pozostaje aktualna.

818

(84 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierza z końcem roku wyłączyć z eksploatacji linię kolejową nr 117 Bielsko-Biała Główna – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Do zamknięcia jest również  linia Żywiec – Sucha Beskidzka oraz odcinek z Bielska- Białej do Skoczowa. Bielsko-Biała z węzła kolejowego stanie się przelotową stację na linii Katowice – Zwardoń.

Źródło: dwumiesięcznik INFRASTRUKTURA Z Biegiem Szyn Nr 2 ( 64) http://www.zbs.net.pl/zbs64.pdf

819

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

bibi napisał/a:

Transparentność życia publicznego wykończyła już nie jedne układy.

Może to samo włościanina wykańcza?

bibi napisał/a:

Drodzy państwo nie dajcie się manipulować, niestety Zenon również dał się deczko wpuścić w maliny.  Porozmawiałem z gminnymi urzędnikami, którzy czytając forum zwrócili uwagę na dwa rożne stany prawne. Okazuje się, że wśród nich są również ludzie rozumni a nie tylko ludzie wójta.  Sprawa jedna to pomoc społeczna, którą reguluje ustawa o pomocy społecznej. Dane osób, którym udzielone pomocy społecznej nie podlegają publikacji. NIe może tego zrobić nikt nie łamiąc prawa.

Widzę, że już parę osób skrytykowało twoją wypowiedź. Nie dziwię się.

Ja również protestuję. Przejrzałem moje wcześniejsze wypowiedzi, bo pamięć zawodna, w poszukiwaniu tego o czym  piszesz. Nic takiego nie znalazłem! Oczekuję więc wyjaśnień, ponieważ nigdy nie na forum nie wypowiadałem się o pomocy publicznej i sposobie jej podziału w gminie.

A może to błąd i warto by tym się zająć?

Muszę jeszcze wyjaśnić jedną kwestię. Otóż do wszystkich osób rzetelnie pracujących w gminie mam wielki szacunek.
Zawsze wypowiadając się o wójcie mam na myśli organ.
A to, że piastunem tegoż organu jest Pan Czesław Bułka, to moja osobista porażka. To również wielka tragedia lokalnej demokracji.



PS
O śmieciach proszę w wątku o śmieciach.

820

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Jaką mamy gwarancję, że radny Kocemba nie ujawni w internecie wykazu takich osób? Stąd moje pytanie do Zenona.

Absolutnie żadnej.
Niepokoi mnie to trochę, że nie możesz tego zrozumieć i dale się upierasz.Nie godzić się z takim stanem to co innego niż nie rozumieć i zarzucać radnemu bezprawne postępowanie. Może to świadczyć o pewnym problemie, który jednak nie mieści się w ramach tego wątku więc nie będę tego rozwijał.

A co do jawności umorzeń....

Z umowy społecznej, którą reguluje m.in. ustawa o finansach publicznych, Konstytucja RP, inne ustawy wynika, że każda osoba otrzymująca pomoc publiczną musi liczyć się z tym, że społeczeństwo dowie się o tej pomocy. Pomoc udzielona jest z moich, twoich, cieciola, Sławka, Krzyśka a nawet, co może niektórym trudno sobie wyobrazić, z pieniędzy pana Piotr Duszy. I wszyscy oni mają prawo wiedzieć o ty, kto i w jakiej wysokości otrzymał pomoc. Mają prawo, ponieważ na tym polega jawność finansów publicznych. 

Obowiązek sporządzenia wykazu wywodzi się z naczelnej zasady finansów publicznych tj. zasady jawności. Postulat jawności finansów publicznych zobowiązuje zarządy jednostek samorządu terytorialnego do upubliczniania rocznej informacji obejmującej m.in. sporządzanie wykazu podmiotów, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia.

Do publicznej wiadomości przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego winny być podawane kwoty umorzonych niepodatkowych należności budżetowych oraz podatków lub opłat w zakresie zarówno należności głównej, jak i umorzonych odsetek od tych należności.

Więcej o jawności finansów tutaj:
http://www.podatki.biz/artykuly/13_13921.htm
http://www.bdo.pl/biuletyn/finanse-publ … h2919.html

PS
Jestem ciekaw, czy wykaz sporządzony przez wójta uwzględnia sumowanie otrzymanych w ciągu roku kwot pomocy.
Pytam, bo mam co do tego uzasadnione wątpliwości.

821

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Faktycznie ciekawostka, ja mam jeszcze jedną:)

Wloscianin napisał/a:

A teraz do rzeczy.

Wloscianin napisał/a:

Radny ujawnił publicznie osoby fizyczne, które taką pomoc ze strony wójta otrzymały. Moje pytanie do radnego. Czy aby nie naruszył tym ustawy o ochronie danych osobowych?

Czy naruszył?

Nie. Ponieważ ustawa o finansach publicznych lex specjalis  reguluje tę kwestię w art. 37 i ustawa o ochronie danych osobowych nie ma tutaj zastosowania.
Więcej szczegółów znajdziesz w moim wcześniejszym wpisie na forum, tutaj - http://czaniec.pl/forum/post5331.html#p5331
Odsyłam także do artykułu pt Tajemnica skarbowa  -  http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=323

Za to organy JST naszej gminy naruszały prawo w podobny do sposób, o którym pisze tutaj jako ciekawostce http://czaniec.pl/forum/post7420.html#p7420 banan.

822

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Dzisiaj przedstawię wam pewną autentyczną historię, o tym jak realizowany jest dostęp do informacji publicznej w ... Parlamencie Europejskim.

Otóż wczoraj zwróciłem się e-mailem do Komisja Europejska o udostępnienie pewnego interesującego mnie dokumentu. Na mój wniosek otrzymałem natychmiast odpowiedź z potwierdzeniem rejestracji, a po 15 godzinach .... odpowiedź.
Mój wniosek wpłynął do Sekretariatu Parlamentu Europejskiego wczoraj o godz. 20:04, dokument otrzymałem dzisiaj o godz. 11:02.
Sprawa została więc załatwiona w 15 godzin nie odliczając pory nocnej!



Dlaczego opowiedziałem tę historię?

Pokazuje jaką nasz wójt ma przed sobą daleką drogę do pokonania w kwestii udostępniania informacji publicznej.


Oto treść korespondencji:

Potwierdzenie przyjęcia wniosku:

Wniosek o dostęp do dokumentów - Nr ref: Gestdem 2013-1354
SG-ACC-DOC@ec.europa.eu
20:04 (20 godz. temu)

Szanowna Pani, Szanowny Panie,

Pani/Pański wniosek o dostęp do dokumentów został zarejestrowany. Ta wiadomość jest potwierdzeniem jego otrzymania.

Zgodnie z rozporządzeniem 1049/2001 w sprawie publicznego dosępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisiji, otrzyma Pan/Pani odpowiedź w ciągu 15 dni roboczych (05/04/2013).

Z poważaniem,

Komisja Europejska
Sekretariat Generalny
Transparency (SG.B.5)

Odpowiedź wraz z żądanym dokumentem:

SANCO-ACCESS-TO-DOCUMENT@ec.europa.eu
11:02 (6 godz. temu)

Szanowny Panie !

Dotyczy:        Państwa wniosku o dostęp do dokumentów – Ref GestDem nr 2013/1354

Niniejsze pismo nawiązuje do Pana e-maila z dnia 13/3/2013, zarejestrowanego dnia 13/3/2013 pod wyżej wymienionym numerem referencyjnym, w którym wystąpili Państwo o umożliwienie dostępu do dokumentów.

Kopia dokumentu, o udostępnienie którego Pan wnioskował, znajduje się w załączniku, istnieje tylko w języku angielskim i jest na linku:

http://ec.europa.eu/health/tobacco/intr … dex_en.htm

Zwracamy Pana uwagę, że dokumentu tego nie należy powielać ani rozpowszechniać w celach handlowych bez uprzedniej zgody Komisji.

Z poważaniem,

Barbara H.G. WILSKI
Administrative Coordination Assistant for Access to Documents

European Commission
Directorate-General for Health & Consumers

smoke-free_implementation_report_en.pdf    smoke-free_implementation_report_en.pdf
364 KB   Wyświetl   Pobierz

823

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Fragmenty ze strony internetowych


http://www.turystyka.beskidy.pl/noclegi/porabka/w/

Porąbka noclegi
Znalazłem 6 obiektów z noclegami,

Ośrodek wczasowy
Baza noclegowa przy gimnazjum w Porąbce
liczba miejsc: 30
telefon:
(033) 810 60 32

http://www.123noclegi.info/slaskie_plaw … -ruda.html

PORĄBKA       
Wieś, siedziba gminy w powiecie bielskim. Położona nad sztucznym zbiornikiem jez. Międzybrodzkie (zapora na Sole) na stokach Beskidu Małego. Miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, liczne lasy sosnowe. Dojazd drogą wojewódzką nr  948  Kęty - Żywiec.

Baza Noclegowa przy Gimnazjum w Porąbce
ul. Kozubnicka 5; 34-313 Porąbka

http://www.noclegi-online.pl/noclegi/porabka

3. Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II
Porąbka, Kozubnicka 5
Internat, ilość miejsc: 28, ceny noclegu już od 10 zł

http://www.porabka.net/gimnazjum.html

Szkoła posiada (co jest rzadko spotykne) bazę noclegową na 25 miejsc


http://www.ekwatery.pl/noclegi/porabka

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II

Porąbka, Kozubnicka 5, Tel.: (033) 810 60 32
Liczba miejsc: 28, ceny noclegów od 10 PLN

http://www.ekwatery.pl/noclegi-porabka-9635.html

CENNIK
Liczba miejsc: 28
Minimalna cena za osobę: 10 zł
Maksymalna cena za osobę: 20 zł


http://www.pensjonaty24.pl/noclegi,porabka,9635.html

824

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Bazy noclegowej przy Publicznym Gimnazjum w Porąbce nie ma. Nie widać jej z perspektywy gospodarskiego wójtowego oka.
Tymczasem z pozycji Rady Gminy baza jest widoczna. Słychać to wyraźne w wypowiedziach radnych. Tak samo baza noclegowa widziana jest wyraźnie z perspektywy dyrektora gimnazjum. Dyrektor dzieli się nawet z radnymi problemami z tego tytułu. To nie koniec. Tak samo baza hotelowa istnieje dla poważnych służb, które wypowiedziały się negatywnie, co do spełniania przez lokal przepisów p-poż. i tym samym możliwości użytkowania bazy hotelowej.

Co więc stało się wójtowi? Nagle ogarnęła go dziwna niemoc? Pomroczność jasna?

A tak poważnie. Przez palce ciśnie się kilka pytań:

Skoro z gminy nie widać bazy to, czy część środków przekazanych na działalność placówki oświatowej zostało wydanych niezgodnie z celem?
Czy taki stan narusza narusza ustawę o finansach publicznych?
Kto jest za ten stan odpowiedzialny?
Co na to Rada Gminy dysponująca narzędziami kontrolnymi?

825

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

W dniu 5 marca 2013 roku, w godz. 11:00 – 14:00  w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej,ul. Bracka 6/8 w Warszawie odbędzie się seminarium inaugurujące program pt. Gminna gospodarka odpadami komunalnymi. Celem seminarium jest przedstawienie informacji o programie oraz dyskusja o problemach związanych z wdrożeniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Transmisja internetowa „na żywo” z możliwością zadawania pytań odbędzie się poprzez strony www.ipes.pl/odpadykomunalne i www.zgwrp.pl/odpady



PS
Przypominam, że uczestnicy forum mogą przesyłać pomiędzy sobą  prywatne wiadomości.
Proszę o rozważne korzystanie z funkcjonalności forum i zapraszam do rzeczowej dyskusji.