Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,22-01-2014

19 stycznia w czanieckim Domu Kultury odbyły się kolejny już raz jasełka organizowane przez grupę teatralną Bengaku z MCAT oraz zespół Moderato w Czańcu.
W tym roku przedstawienie odbywa się pod tytułem  "Przymiarka w gospodzie" .
Ci, którym nie udało się jeszcze obejrzeć jasełek w tym roku, zapraszamy na ostatni pokaz, który odbędzie się 26 stycznia o 17:00


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-01-2014

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. W 184 miejscowościach w Polsce i na świecie już po raz szósty przejdzie Orszak Trzech Króli, na który zaproszeni są naprawdę wszyscy! W tym roku Orszak odbywa się pod hasłem "Kolędujmy!"  – zaproszenie i wezwanie do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd i staropolskiego kolędowania. Jak zawsze na uczestników czekać będą śpiewniki oraz papierowe korony, a także milion naklejek z logo Orszaku przedstawiających Trzech Mędrców ze Wschodu.

Już po raz drugi w Gminie Porąbka odbędzie się Gminny Orszak Trzech Króli. W tym roku barwny korowód uczestników przejdzie ulicami Czańca. 

PROGRAM:
10:45 Msza Św. w kościele parafialnym w Czańcu
11:45 Wymarsz Orszaku spod kościoła i przemarsz ulicami Czańca
14:00 Zakończenie imprezy na placu przy kościele 

Proponowany układ Orszaku 6 stycznia 2014 w Czańcu:
Orszak królewski konny; wóz z końmi dla chętnych; konna bryczka – muzykanci; Rycerze Kolumba z flagą; konferansjerzy; Król czerwony i najmłodsze dzieci z opiekunami; Król zielony i dzieci klas 4-6 z opiekunami; Król niebieski i młodzież; Gwiazda i pozostali uczestnicy Orszaku


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-01-2014

3 stycznia 2014 r. około godziny 22:20 na skrzyżowaniu ulic kard. Karola Wojtyły oraz Gruszowej doszło do wypadku samochodowego.  


W zdarzeniu brały udział kobiety poruszające się Volkswagenem Golfem oraz Fiatem Seicento. 

40-letnia kobieta, mieszkanka powiatu oświęcimskiego, która kierowała Golfem, prawdopodobnie nie dostosowała prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze oraz nie dostosowała prędkości do wymaganej w terenie zabudowanym i uderzyła w Fiata. W Golfie, poza kierującą przebywały jeszcze trzy inne kobiety. Jak informuje beskidzka24.pl, wszystkie panie z Golfa, a także kierująca Seicento odniosły obrażenia, które na szczęście nie zagrażają ich życiu.

Wypadek wyglądał groźnie, a droga była zamknięta przez długi czas.
 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,09-12-2013

Dnia 14 grudnia bieżącego roku o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej "Na szczęście, na zdrowie, na to kęckie Boże Narodzenie".

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej miejscową sztukę bożonarodzeniową oraz lokalne zwyczaje i tradycje. Podczas zwiedzania postaramy się przybliżyć magię świąt w rozumieniu naszych przodków, kiedy to każda ozdoba świąteczna, każda czynność miała swoje znaczenie i konkretny cel. Dzisiaj? Dzisiaj ta magia świąt Bożego Narodzenia rozumiana jest jako miła atmosfera, kolorowe ozdoby i prezenty... Oglądając wystawę uzmysłowimy sobie jak wiele z naszych miejscowych, napełnionych symboliką tradycji bożonarodzeniowych odeszło w zapomnienie. Wystawie będzie towarzyszył piękny folder przedstawiający właśnie tą symbolikę oraz tradycje kęckich Świąt. Na wystawie zgromadzone zostały eksponaty z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum w Kętach oraz depozyty twórców miejscowych i mieszkańców (maski kolędnicze, turonie, gwiazdy, kukiełki do szopek, szopki, dawne ozdoby choinkowe).

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty muzealne skierowane do grup szkolnych, a nawiązujące do tematu. Podczas zajęć uczestnicy będą zapoznawać się z tajnikami tworzenia kukiełek do szopek w nawiązaniu do lokalnych tradycji. Każdy z uczestników wykona własnoręcznie kukiełkę, która może być pierwszym krokiem do kolędowania tak jak robili to nasi dziadkowie!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 14 grudnia 2013 roku do 26 stycznia 2014 roku. Wernisaż – wstęp wolny. Od 15 grudnia cena biletu wstępu– 1,5 zł –ulgowy, 3 zł – normalny.

Serdecznie zapraszamy. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach&# 8221;


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-12-2013

Śliska nawierzchnia i niesprzyjające warunki drogowe - tak przywitał nas poranek. Niestety w takich warunkach nie trudno o kolizję czy wypadek.
Tym razem około godziny 9:00, na skrzyżowaniu ulicy Zielonej z Górską, doszło do zderzenia Skody Octavii i Fiata Cinquecento.
Obrażenia odniósł kierowca Fiata, który przewieziony został do szpitala.
Apelujemy o ostrożność!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-12-2013

  Od kilku dni media żyją nadchodzącym do Polski huraganem Ksawery. I choć ostrzeżenia IMGW dla województwa śląskiego początkowo mówiły o silnym wietrze, to ostrzeżenie miało I stopień na III możliwe.

Niestety huragan nie przeszedł obojętnie obok naszej miejscowości i oprócz połamanych gałęzi, na budynku stadionu zerwał blachę. Na domiar złego, spadająca blacha raniła przechodnia, który został nią przygnieciony. Nie tracąc jednak zimnej krwi, powiadomił straż oraz pogotowie.

Aktualne ostrzeżenie IMGW Silny wiatr w stopniu I na Beskid Śląski i Żywiecki z ważnością do godz. 10:00 dnia 07.12.2013.

My jednak oprócz wiatru chcemy skupić się jeszcze na jednej rzeczy, a mianowicie śniegu, a raczej marznącego deszczu, który wraz z huraganem Ksawery nadciągnie nad nasz region.
Jak podaje serwis Accuweather w przygotowanej pogodzie dla Czańca, od dzisiejszego wieczora, po noc z soboty na niedzielę, wraz z silnym wiatrem pojawią się momentami intensywne opady śniegu/marznącego deszczu. Takie zjawisko, tj. silny wiatr połączony z orkanowym wiatrem zwany jest blizzardem, jednak nie ma on polskiego odpowiednika w nazewnictwie, ponieważ takie zjawisko w Polsce jest ogromnie rzadko spotykane. Prognozowana ilość opadu (piątek noc do sobota późna noc): od 12 do 20 cm.

Aktualną pogodę oraz prognozę prosto od Accuweather, można śledzić w naszym serwisie w zakładce Pogoda w Czańcu

2013 12 06 13:17:23 Uszkodzony dach LKS Czaniec

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-12-2013

W dniu 21 listopada w Wilkowicach miał miejsce zjazd Rejonowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, połączony z wyborami nowego Zarządu.

Jednym ze zwycięzców, tym samym nowym członkiem Zarządu został mieszkaniec naszej miejscowości, reprezentujący Kółko Rolnicze Czaniec Pan Łukasz Adamus.
O wielkości sukcesu świadczy fakt, iż RZKiOR obejmuje 6 powiatów: bielski, cieszyński, oświęcimski, suski, wadowicki i żywiecki.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,26-11-2013

Pierwszy śnieg tego sezonu jesienno-zimowego już spadł. Na drogach znów zrobiło się ślisko i trzeba zdjąć nogę z gazu. Trudne warunki na drogach, krótki dzień, chwila nieostrożności i o tragedię nie trudno. 
Tak też było i tym razem na ulicy Kęckiej. Po godzinie 18:00, 25 listopada 35-letni kierowca forda potrącił przechodzącego przez przejście 18-latka. Mężczyzna ze złamaną nogą został przewieziony do szpitala. 
Apelujemy o ostrożność! 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,12-11-2013

O wielkim szczęściu może mówić 20-letni kierowca i klienci jednego ze sklepów w Czańcu. Młody kierowca uderzył w przysklepowy regał z butlami gazu. Ale był on pusty, bo wcześniej butle ukradli złodzieje.20-latek kierował oplem astrą jadąc ulicą Karola Wojtyły w Czańcu wraz ze swoim ojcem. W pewnym momencie auto zjechało z jezdni i uderzyło w bok sklepu spożywczego. Po drodze auto uderzyło w regał, gdzie stało osiem jedenastokilogramowych butli z gazem. Na szczęście regał był pusty, bo wcześniej złodzieje ukradli te butle. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby doszło do wybuchu. Po zderzeniu ranny został pasażer, którego do szpitala zabrała karetka pogotowia. Według wstępnych policyjnych ustaleń prawdopodobną przyczyną zjechania opla z drogi był fakt, że młody kierowca zasnął za kierownicą...

zródło: beskidzka24.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-11-2013

Jak informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z zakończeniem prac projektowych dot. etapu STEŚ II dla budowy drogi krajowej nr 52 na odcinku Bielsko Biała – Głogoczów (tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej), strony, które na etapie prezentacji społecznych wnosiły uwagi do dokumentacji projektowej mogą indywidualnie zapoznawać się z raportem z prezentacji społecznych.

Niestety, dokumentacja będzie tylko dostępna w siedzibie GDDKiA w Krakowie przy ul. Mogilskiej 25 w pok.2 (na parterze) w terminie od 06.11.2013 do 21.11.2013, od wtorku do czwartku w godz. 10:00-12:00. 

Przypomnijmy jednak jakie były ostatnie dwa warianty przebiegu BDI przez Czaniec / Gminę Porąbka:

Przebieg drogi BDI - wariant 1
Gmina Porąbka / CzaniecPrzebieg drogi BDI - wariant 2
Gmina Porąbka / Czaniecźródło: krakow.gddkia.gov.pl


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: