Otóż zasadnicza zmiana obowiązującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wynikająca z nowych regulacji prawnych, polega na tym, że to na własność gminy przejdą odpady komunalne - gmina stanie się ich właścicielem i będzie zobligowana do ich odpowiedniego zagospodarowania. Stąd gminie potrzebna jest kasa w takiej ilości, która wystarczy na sfinansowanie całego gospodarowania odpadami - odzysku i zagospodarowania odpadów szczegółowo wymienionego w art. 6r ust. 2 uucp).
Kolejną kwestią jest ograniczenie odbioru popiołu do pewnego okresu z roku. Propozycja całkowicie chybiona jako niezgodna z ustawą.
Popiół jako odpad jest własnością gminy, a ta jest zobowiązana do jego odbioru i basta. Wolą ustawodawcy nie było ograniczenie spalania węgla do miesięcy zimowych. Nałożone ograniczenie będzie sprzeczne z prawem.
To nieudolna próba przerzucenia pewnych obowiązków (transportu odpadów, w tym niebezpiecznych) na mieszkańców, co jest niedopuszczalne. Potwierdza to tylko moją tezę o niekompetencji wójta i niezrozumieniu przedmiotu regulacji. . Tak więc nie wiem co proponuje się poddać pod dyskusję!
I na podsumowanie ostatnie pytania. Dlaczego wójt tak zwlekał? Czy to element zaskoczenia i dezorientacji radnych?
Jeżeli to cały przekazany im materiał, to gdzie są analizy? Gdzie są dane statystyczne? Na jakiej podstawie wójt miał zamiar szacować wysokość opłat? A może nie miał nigdy takiego zamiaru?
Można odnieść wrażenie, że to celowa gra na zwłokę, a zwłoka na czas, a czas to.....
PS
Gmina realizując ustawę śmieciową traktowana jest jak przedsiębiorca ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Pod linkiem http://web2.um.bielsko.pl/projektyrm/uc … 01D8EF.pdf znajdziecie państwo projekt Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bielska-Białej. Pobieżna analiza tego projektu pokazuje, że proponowane rozwiązania w naszej gminie są kalka rozwiązań proponowanych w Bielsku-Białej.
W uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Bielsko-Biała Wójt pisze wprost, że Gmina Porąbka będzie zobligowana do przyjmowania zasad obowiązujących w Bielsku-Białe.
Proponuje się porozumienie, ale nikt nie wie jakie, projektu porozumienia brak.
Czarno to widzę.