Zenon ty chyba żartujesz.
Nie.
Czy budżetu gminy jest ważny dla mieszkańców?
Budżet gminy to nic innego jak plan dochodów i wydatków stanowiący podstawę gospodarki finansowej gminy. Na jego podstawie gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową.
Kwestie przygotowywania, przyjmowania i wprowadzania zmian w budżecie gminy regulują w szczególności dwie ustawy: ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. A to nie wszystko. Do tego mamy jeszcze prawo miejscowe, uchwałę nr XI/67/07 Rady Gminy Porąbka z dnia 27 września 2007 r. - Statut Gminy którego zapisy traktują o budżecie. I tak zgodnie ze statutem Rada powołuje stałą Komisję Budżetową, sołectwa prowadzą gospodarkę finansową w ramach budżetu gminy, a gmina w swoim budżecie corocznie przyznaje środki w wysokości 2% na realizację zadań gospodarczych wskazanych przez sołectwo. Środki te są przyznawane proporcjonalnie do liczby mieszkańców w każdym sołectwie. Statut stanowi również, że tryb prac nad projektem uchwały budżetowej, a także rodzaj i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu określa Rada w odrębnej uchwale. Projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, prognozą łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego i lat następnych oraz informacją o stanie mienia komunalnego, Wójt przedkłada Radzie i przesyła Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach – celem zaopiniowania, najpóźniej do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Wójt jest obowiązany przedstawić Radzie przed uchwaleniem budżetu. Rada uchwala budżet przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nie później niż do dnia 31 marca roku budżetowego. Uchwały i zarządzenia organów Gminy Porąbka dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła dochodów, z których zobowiązania te zostaną pokryte.
Nawet tak konserwatywna instytucja jak Kościół Katolicki zmienia się. Trwają właśnie przygotowania do Synodu Biskupów, a w ich ramach zarządzono, by wszystkie Konferencje Episkopatów zorganizowały powszechne konsultacje: tak, by każdy katolik mógł się wypowiedzieć. W liście skierowanym do Konferencji sformułowano 38 pytań do wszystkich katolików, których opinie powinni znać biskupi zgromadzeni na Synodzie. Pytania dotyczą kwestii ważnych dla Kościoła.
A demokracja w naszej gminie? Tutaj suwerenność mieszkańców realizowana jest w praktyce przez jej najznamienitszych przedstawicieli. Szukając analogii - PRL-owski koniak - napój klasy robotniczej również konsumowanym był ustami jej najznamienitszych przedstawicieli.
Obowiązujący Statut Gminy stanowi, że w przypadkach określonych w ustawie przeprowadza się konsultacje z mieszkańcami gminy. Ale to nie wszystko. W innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami na zasadach i w trybie określonym odrębną uchwałą Rady.
Uchwalenie budżetu gminy jest ważne dla mieszkańców. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby już teraz Rada Gminy korzystając z powszechnie obowiązującego prawa postanowiła, że tryb prac nad projektem uchwały budżetowej przewiduje etap konsultacji społecznych z mieszkańcami, w ramach których, wszystkie materiały informacyjne towarzyszące projektowi budżetu zostaną podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty i w ... BIP-ie.