626

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

cieciola napisał/a:

Zenon ty chyba żartujesz.

Nie.

Czy budżetu gminy jest ważny dla mieszkańców?
Budżet gminy to nic innego jak plan dochodów i wydatków stanowiący podstawę gospodarki finansowej gminy. Na jego podstawie gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową.
Kwestie przygotowywania, przyjmowania i wprowadzania zmian w budżecie gminy regulują w szczególności dwie ustawy: ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. A to nie wszystko. Do tego mamy jeszcze prawo miejscowe, uchwałę nr XI/67/07 Rady Gminy Porąbka z dnia 27 września 2007 r. - Statut Gminy którego zapisy traktują o budżecie. I tak zgodnie ze statutem Rada powołuje  stałą Komisję Budżetową, sołectwa prowadzą gospodarkę finansową w ramach budżetu gminy, a gmina w swoim budżecie corocznie przyznaje środki w wysokości 2% na realizację zadań gospodarczych wskazanych przez sołectwo. Środki te są przyznawane proporcjonalnie do liczby mieszkańców w każdym sołectwie. Statut stanowi również, że tryb prac nad projektem uchwały budżetowej, a także rodzaj i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu określa Rada w odrębnej uchwale. Projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, prognozą łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego i lat następnych oraz informacją o stanie mienia komunalnego, Wójt przedkłada Radzie i przesyła Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach – celem zaopiniowania, najpóźniej do dnia 15 listopada roku  poprzedzającego rok budżetowy. Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Wójt jest obowiązany przedstawić Radzie przed uchwaleniem budżetu. Rada uchwala budżet przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nie później niż do dnia 31 marca roku budżetowego. Uchwały i zarządzenia organów Gminy Porąbka dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła dochodów, z których zobowiązania te zostaną pokryte.
Nawet tak konserwatywna instytucja jak Kościół Katolicki zmienia się. Trwają właśnie przygotowania do Synodu Biskupów, a w ich ramach zarządzono, by wszystkie Konferencje Episkopatów zorganizowały powszechne konsultacje: tak, by każdy katolik mógł się wypowiedzieć. W liście skierowanym do Konferencji sformułowano 38 pytań do wszystkich katolików, których opinie powinni znać biskupi zgromadzeni na Synodzie. Pytania dotyczą kwestii ważnych dla Kościoła.
A demokracja w naszej gminie? Tutaj suwerenność mieszkańców realizowana jest w praktyce przez jej najznamienitszych przedstawicieli. Szukając analogii - PRL-owski koniak - napój klasy robotniczej również konsumowanym był ustami jej najznamienitszych przedstawicieli.
Obowiązujący Statut Gminy stanowi, że w przypadkach określonych w ustawie przeprowadza się konsultacje z mieszkańcami gminy. Ale to nie wszystko. W innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzone konsultacje z  mieszkańcami na zasadach i w trybie określonym odrębną uchwałą Rady.
Uchwalenie budżetu gminy jest ważne dla mieszkańców. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby już teraz Rada Gminy korzystając z powszechnie obowiązującego prawa postanowiła, że tryb prac nad projektem uchwały budżetowej przewiduje etap konsultacji społecznych z mieszkańcami, w ramach których, wszystkie materiały informacyjne towarzyszące projektowi budżetu zostaną podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty i w ... BIP-ie.

627

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Nie takie rzeczy wójt słyszy.
Ja jestem pewien, że ludzi znają się na budżetach. To nie jest magia ani inna wiedza tajemna. Poza tym w Internecie jest dużo informacji, które pomogą zrozumieć trudne kwestie. Zawsze można doczytać.   
Można też założyć tutaj na forum kolejny wątek, gdzie będziemy próbowali wyjaśniać trudne kwestie.
Jest tylko jeden problem. Czy ktoś nam udostępni projekt?

628

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Trwają prace nad nowym budżetem. Wójta goni termin - musi do 15 listopada przedłożyć radzie gminy oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami i informacją o stanie mienia komunalnego w celu zaopiniowania przez te instytucje. Prace dobiegają więc już końca.

Dlaczego o tym wspominam? Otóż apelowałem już tutaj nieraz do naszych radnych o to, by w nowym statucie zawarte zostały zapisy obligujące wójta do publikowania w BIP-ie projektów uchwał.

Uchwała budżetowa to jedna z najważniejszych regulacji. Z kolei żaden przepis nie obliguje formalnie ani organu wykonawczego ani rady gminy do poddawania projektu budżetu opiniowaniu czy tez konsultacjom społecznym. Jednocześnie też żaden przepis tego nie zabrania.

Projekt uchwały budżetowej zawiera bardzo ważne dla mieszkańców informacje, których nie znajdziemy w opublikowanej po zakończeniu prac w BIP-ie, przyjętej przez radę w głosowaniu uchwale budżetowej. To objaśnienia. Bez nich nikt nie jest w stanie zrozumieć zawartych w projekcie budżetu dochodów i wydatków. Objaśnienia powinny zawierać opis każdej pozycji, a w niej m.in. podstawę prawną i sposób kalkulacji oraz uzasadnienie i porównanie z wydatkami poniesionymi w roku poprzednim. Objaśnienia mogą również zawierać inne informacje takie jak choćby konsultacje i opinie prowadzone z instytucjami, organizacjami społecznymi (kluby sportowe, OSP, …), indywidualnymi obywatelami a nawet skargi i wnioski dotyczące  dochodów i wydatkowanych kwot.

W czym tkwi nasz problem?
Za proces tworzenia budżetu odpowiedzialny jest zarząd gminy, a więc nasz wójt, który może lecz nie musi uwzględniać propozycji mieszkańców. Jak powszechnie wiadomo wójt twardy ja beton niczego z mieszkańcami nie zamierza konsultować. Jedyna więc drogą do tego aby poznać jego zamiary wobec nas, to otwarty dostęp do projektów uchwał.

629

(48 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Na stronach SNG został dzisiaj zamieszczony nowy artykuł pt. Czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego, w którym podsumowano dotychczasową działalność wójta w tym zakresie. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że nadal nie znamy odpowiedzi na zasadnicze pytanie. Jakie oszczędności przyniosło wyłączenia świateł ulicznych?

630

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Uważam, że pytanie było bez sensu, ponieważ z góry można było przewidzieć, jak będzie odpowiedź. Nie mniej jednak to dobrze, że temat odpadów budowlanych i rozbiórkowych został poruszony.

Uważam, że problem z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi tkwi gdzie indziej. Przede wszystkim w permanentnym powtarzaniu, że gmina odbiera w ramach opłaty śmieciowej tylko pewien ściśle określony rodzaj odpadów budowlanych i rozbiórkowych - odpady pochodzące z remontów nie wymagających zgłoszenia.

To bzdura.

Niestety ten problem umknął radnym.

Powtarzam więc do znudzenia. Gmina w ramach opłat śmieciowej jest zobowiązana do odbioru od właściciela nieruchomości każdej ilości odpadów komunalnych, w tym remontowych i rozbiórkowych.

Mieszkańcy gminy mają prawo prowadząc remont bądź rozbiórkę w swoim gospodarstwie domowym do wytworzenia odpadów budowlanych lub rozbiórkowych, które są odpadami komunalnymi. Na gruncie ustawy śmieciowej nie ma co do tego wątpliwości.
Nie ma też wątpliwości analizując prawo miejscowe. Proszę zwrócić uwagę na fragment:

2. Przed zgromadzeniem odpadów komunalnych w pojemnikach, workach lub w wydzielonych miejscach na terenie nieruchomości należy je poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie:
1) przeterminowanych leków i chemikaliów,
2) zużytych baterii i akumulatorów,
3) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
4) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
5) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

który pochodzi z uchwały Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 stycznia 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka.

Dla zapewnienia oddzielnego gromadzenia odpadów budowlanych i rozbiórkowych TO wójt zapewnia podstawienie na zgłoszenie pojemnika lub big-baga.

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest na terenie nieruchomości poddać odpady budowlane segregacji mającej na celu oddzielne ich zgromadzenie w pojemniku lub big-bagu.


Dlaczego z tym są problemy? O to trzeba pytać wójta. Jakim prawem ogranicza prawa mieszkańców wynikające z ustawy śmieciowej i uchwały RG?


PS
Przyglądając się pewnemu miejscu w naszej gminie (pozycja 49.836221,19.231331 GoogleMap) można zaobserwować rosnącą górę śmieci w niebieskich workach. Czy bielskie składowisko otworzyło filię? Czy ten proceder odbywa się legalnie? Czy zebrany od mieszkańców gruz budowlany trafia w to miejsce a nie do sortowni w Bielsku? Przypomnę. Radni zapisali w regulaminie, że wszystkie odpady mają trafić do Bielska. Jak to więc jest?

631

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Jak można dowiedzieć się z naszego BIP-u w dniu 28 października 2013 roku - poniedziałek, o godz. 15.30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się Posiedzenie Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku. Na posiedzeniu zaplanowano spotkanie z dyrektorami: Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Przedszkola Publicznego w Czańcu, Przedszkoli Niepublicznych, Szkół Podstawowych i Gimnazjów, w celu omówienia spraw związanych z realizowanymi zadaniami stojącymi przed w/w jednostkami organizacyjnymi oraz występujących problemów.

Link do ogłoszenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13281

632

(101 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zbliża się zima i już za niedługo znowu poczujemy nasz gminny problem nosem.
Chodzi jak zwykle górskie powietrze.

Jest się nad czym zastanawiać, bo nie chodzi tylko o spalanie śmieci. Palenie węgla w piecach o niewielkiej sprawności również jest uciążliwe. Do tego dochodzi jeszcze usytuowanie geograficzne naszej gminy - kotliny i doliny górskie oraz dno doliny Soły.

Dlaczego powracam do tematu?

Otóż jak podaje Polska Agencja Prasowa, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), agenda Światowej Organizacji Zdrowia, uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z czynników rakotwórczych. Jej eksperci doszli do wniosku, że istnieją wystarczające dowody na to, że zanieczyszczenie otwartego powietrza wywołuje raka płuc i ma związek z ryzykiem zachorowania na raka pęcherza. Zanieczyszczenie powietrza uznano za najbardziej karcynogenny czynnik środowiskowy, większy niż bierne palenie.

Dlatego apeluję! Zwracajmy uwagę na to, co palimy i co palą nasi sąsiedzi, i rozmawiajmy z nimi. Zastanawiajmy się czy musimy palić jesienne liście i inne badyle - obecnie można je oddać w ramach stałej opłaty śmieciowej.

633

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Po tym co napisałeś mnie z kolei wydaje się, że nadal nie wiesz co to BIP.

Po pierwsze BIP jest urzędowym publikatorem teleinformatycznym, co oznacza, że zamieszczone w nim informacje są informacjami urzędowymi, za których treść merytoryczną odpowiada urząd gminy, a w nim konkretny urzędnik. W BIP-ie udostępniana jest informacja publiczna w sposób ujednolicony. Każdy wpis posiada metrykę, gdzie odnotowane są wszystkie zmiany dokonane w dokumencie.
BIP to nie gazeta. I dobrze. Gazety powinni wydawać dziennikarze a nie jednostki samorządu terytorialnego.

A czy pójdę z tobą o zakład? Nie!! Wiem, że taki zakład przegram!

Niemniej to nie powód, żeby nie pisać o BIP-ie. Dzięki niemu mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy o działaniu naszej, w mojej ocenie nieudolnej i aroganckiej władzy.  I to złą władzę bardzo niepokoi. Mam również nadzieję, że nadejdą czasy, kiedy to w BIP-ie będą publikowane projekty uchwał, i że dzięki temu mieszkańcy gminy będą mogli w porę zareagować na próby uchwalenia złego prawa lokalnego. Albo pozytywnie. Będą mogli zasygnalizować radnym lepsze rozwiązania. Tak, że ostatecznie głosowana uchwała zadziała lepiej, zmniejszą się koszty etc.

O słuszności pisania i informowania o BIP utwierdza mnie ostatnio zaobserwowane zachowanie gminnego jurysty, który stwierdził, że można głosować złe projekty. Można, ponieważ to nadzór prawny wojewody uchyli niezgodne z prawem przepisy. To jakiś absurd. To tak jakby lekarz na zapalenie płuc zalecił choremu płukanie gardła i stwierdził, że jak nie pomoże to i tak wyleczą płuca w.... szpitalu.

Można więc w takim razie zadać pytanie - retoryczne. Po co nam w gminie etatowi radcy prawni? Po co w Statucie Gminy zapis, że projekty poddane pod głosowanie podlegają ocenie radcy prawnego?

I po to właśnie jest BIP. Można z niego, nie wychodząc z domu ale i również z każdego miejsca na świecie, dowiedzieć się, co i gdzie w gminie załatwić, w jaki sposób - np składając wniosek w formie elektronicznej za pośrednictwem ePUAP.  Można poznać Statut Gminy i Regulamin urzędu, skład rady, poczytać najświeższe zarządzenia wójta alei również te sprzed kilku lat, podjęte uchwały i ogłoszenia. Ale można również prześledzić np. jak kształtowały się ceny wody na przestrzeni ostatnich lat i czy ich poziom miał związek z kalendarzem wyborczym.

Tego wszystkiego na pewno nie znajdziesz w żadnej gazecie.

634

(48 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Cieszę się, że temat oświetlenia ulic wraca.
Mając już co nieco rozjaśnione w głowie w kwestii obowiązków wójta względem zapewnienia oświetlenia ulicznego (warto w tym miejscu wrócić do moich wpisów: http://czaniec.pl/forum/post7318.html#p7318 http://czaniec.pl/forum/post7325.html#p7325) stawiam tezę, że:

Wójt poprzez wyłączanie oświetlenia ulicznego może przyczynić się do pogorszenia bezpieczeństwa ruchu.

Zadałem sobie nieco trudu i poszukałem w obowiązujących przepisach regulacji dotyczących materii świetlnej w przestrzeni publicznej.... i znalazłem.

Przepis, który stanowi, że droga ze względów bezpieczeństwa ruchu, powinna być oświetlona.

To § 103 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. nr 43, poz. 430) - link http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 990430430, będący aktem wykonawczym do ustawy o drogach publicznych.

Moja teza jest więc prawdziwa.

W związku z tym nasuwa się kolejne pytanie: o powody dla których wójt gasi nocami światło na ulicach?
A nie da się uwierzyć w to, że powodem są oszczędności, ponieważ wójt pytany już kilka razy nie był w stanie podać konkretnych wyliczeń.

Mam więc uzasadnione wątpliwości co do tego, czy wójt nadal posiada ów cenny dar, dzięki którym ludzie odróżniają się od reszty świata zwierząt.

635

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

A w BIP?
Mamy  informację o wyborze oferty dot. przetargu nieograniczonego na wybór wykonawców zadań pod nazwą Zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Porąbka w sezonie 2013/2014
Link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13256

Ze szczegółami przetargu: ogłoszeniem, SIWZ, specyfikacją techniczną, wykazem ulic, projekt umowy i drukiem oferty można zapoznać się tutaj: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13176

636

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Przeczytałem od dechy do dechy uzasadnienie rozstrzygnięcia nadzorczego i uspokoiłem się. Nadzór prawny wojewody potwierdził moje obawy, co do bezprawnych rozwiązań zaproponowanych w uchwale. Do tej pory czułem niepokój spowodowany przeświadczeniem, że być może ze mną jest coś nie tak, że źle czytam i interpretuję przepisy, że po prostu przesadzam widząc radosną twórczości wójta. Wszędzie tyle błędów.
A jednak!? Nie jest ze mną tak źle. Współczuję tylko radnych, którzy widząc z bliska co wyrabia nasz wójt i rada, nic nie mogą poradzić.

Ale uwaga. Nasze pieniądze są wciąż zagrożone. Na końcu rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewoda podał, że

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego, w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia

Możemy więc spodziewać się rychłej reakcji naszego dyspozycyjnego jurysty.  Jakich argumentów tym razem użyje?

637

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drobiazg?
Akurat taki los spotkał to konkretne zarządzenie. W tym przypadku nadzór prawny, którym obstawił się wójt za spore pieniądze nie zadziałał. Dlaczego?

Mój dzisiejszy wpis zbiegł się z felietonem radnego Ignacego Kocemby pt. Doktor czy szarlatan? opublikowany na stronach SNG. Warto przeczytać, zapoznać się z ujawnionymi dokumentami, z astronomicznymi jak na nasze warunki kwotami, i zastanowić: Do czego prowadzi taki styl zarządzania gminą? Czy nasze pieniądze są dobrze wydawane?

A wracając do naszego drobiazgu. Co się może wydarzyć kiedy wójt zabierze się w podobnym sposób za sprawy ważniejsze? Takie, których konsekwencje odbiją się faktycznie mocnym echem w naszych kieszeniach?
Przykładów nie trzeba szukać daleko. Taka choćby kwestia wody, za którą płacimy bardzo dużo, a która powinna być naszym gminnym skarbem. Czy to nie aby konsekwencja jakiejś ekspertyzy? Trudno jest sobie wyobrazić, że w tak ważnych i zasadniczych, wręcz strategicznych dla mieszkańców gminy sprawach nie były zasięgane opinie fachowców.

638

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Jak można dowiedzieć się z BIP Gminy Porąbka Wójt wydał zarządzenie, którym powołał zespół do oceny pracy dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce, Pani mgr Anny Walusiak w składzie:
1. Cecylia Koniorczyk - dyrektor Gminnego Zespołu obsługi Szkół i Przedszkoli w Porąbce'
2. Lucyna Błasiak - główny księgowy Gminnego Zespołu obsługi Szkół i Przedszkoli w Porąbce.

Link do zarządzenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13235

Dlaczego o tym napisałem? Ponieważ wójt wydając zarządzenie powołał się m.in. na uchylony akt prawny!

W szczególności chodzi o art 8 ust. 3 pkt1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 listopada 2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego /Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1066 z późn. zm./

Tymczasem od dnia 1 stycznia 2013 r. obowiązuje w zakresie oceny pracy dyrektora:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.

Link: http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … &min=1

639

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Pewne kwestie wynikające z ustawy śmieciowej są dość oczywiste, wbrew temu, co twierdzi rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.. Choćby to, że opłata śmieciowa jest w istocie daniną publiczną, do której odnoszą się bezpośrednio postanowienia art. 84 i 217 Konstytucji.

Dlaczego pan rzecznik nie jest w stanie dostrzec dość oczywistej kwestii, iż opłata stanowi dochód gminy i pobierana jest w związku z usługą odbierania odpadów? Nie wiem.

Możliwym wyjaśnieniem przypadłości, podobnej do pomroczności jasnej, jest to, że politycy są od bicia piany wokół problemu.
Można tylko spytać. A gdzie byli w czasie prac na kształtem ustawy? Mniejsza o to.

Sytuacja jest  dość niebezpieczne dla gmin, czyli dla nas. Ale już nie dla sejmu - politykom nic nie grozi, pomimo tego, że to oni podęli wadliwe decyzje. Za ewentualny chaos my zapłacimy.

Sama kwestia konstytucyjności opłaty jest mocno wątpliwa. Nie chcę się tutaj rozpisywać.
Jeżeli ktoś chce zagłębić się w temat, to proponuję sięgnąć do artykułu dr Adama Krzywonia pt. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - niekonstytucyjna danina publiczna? opublikowanego na łamach Przeglądu Legislacyjnego - Kwartalnik Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów Rok XVIII Nr 2/3(76/77)2011 - str. 11.

Jestem gotów przesłać plik każdemu, kto się do mnie o to zwróci.


PS
Nie dajcie się zwieźć.
Co spędza sen z oczu? Kwestia przetargów. O to tak naprawdę chodzi składającym wnioski do TK.

640

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Sprawa jest o tyle poważna, że nakaz dla gminy zorganizowania zbiórki selektywnej (to nie to samo co segregowanie) wynika z ustawy śmieciowej.
Samo pojęcie zbiórki selektywnej wynika z ustawy śmieciowej i nie trzeba jej mylić, poruszając się w meandrach prawa śmieciowego, z segregowaniem odpadów.

Na nic są również wytyczne ministerstwa. Droga kamima nie czyta ustaw. Może nie może bo nic z tego nie rozumie? Woli za to czytać i cytować całe opracowania. Dobrze. To jego wybór. Niemniej jednak do niczego są wtedy stawiane argumenty poparte gazetową wiedzą.

Ja czekam na rzeczowe wyjaśnienia oparte o konkretnie przywołane, ba nawet zacytowane przepisy. Proszę sobie spróbować takiej analizy. Wynik jest jednoznaczny i przewidywalny.

Dokładnie taki jak napisał wyżej Pan Sławomir Kubiś.  Nasza Gmina nie prowadzi zbiórki selektywnej.

Definicja frakcji, o czym pisałem tutaj już niejednokrotnie zapisana jest w ustawie śmieciowej.
Pojęcie suche, mokre to pojęcie pozaustawowe, potoczne, albo jeszcze inaczej wymyślone dla jednego celu - skierowania całego strumienia odpadów do sortowni w Bielsku.
Jaki mamy tego efekt można poczytać w ostatniej Kronice Beskidzkiej. Smród na całego.

Dlaczego napisałem na wstępie, że sprawa jest poważna. Dlatego, że niewprowadzenie selektywnej zbiórki zagrożone jest nałożeniem na gminę kary, a wtedy ZAPŁACIMY JĄ WSZYSCY. I ja się z tym nie zgadzam.


A teraz konkrety i szczegóły.

Selektywne zbieranie odpadów

Definicja selektywnego zbierania znalazła się w słowniczku wyrażeń ustawowych w wyniku implementacji do prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz. Urz. UE L 312 z 22.11.2008, str. 3).

Przez selektywne zbieranie rozumie się zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia określonego sposobu przetwarzania, obejmuje jedynie rodzaje odpadów charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takim samym charakterem. W przypadku selektywnie zebranych odpadów komunalnych obowiązuje zakaz ich mieszania ze zmieszanymi odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach selektywne zbieranie ustanawiają gminy, przez co należy rozumieć zorganizowanie przez gminę takiego selektywnego zbierania lub stworzenie niezbędnych do tego warunków. Art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stwierdza, że selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmuje co najmniej następujące frakcje odpadów:

    papier,
    metale,
    tworzywa sztuczne,
    szkło,
    opakowania wielomateriałowe oraz
    odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.

Każdy może sobie teraz odpowiedzieć na pytanie. Czy to co ląduje w naszych niebieskawych worach odpowiada ustawowej definicji?

Czy worek wypełniony: odpadami papierowymi, puszkami po konserwach, butelkami po wodzie mineralnej i słoikami po dżemie poziomkowym oraz Gazetą wyborczą z całego tygodnia, czyli jednym słowem odpadami tzw. suchymi to worek z odpadami selektywnie zebranymi? BZDURA.

Dlaczego?
Bo to oczywiste, ze odpad w postaci papieru gazetowego z Gazety Wyborczej nie charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takim samym charakterem jak słoik po dżemie.

Czy to jest takie trudne? Kamila?

641

(84 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Masz rację. Do tego tablica informacyjna o wykorzystaniu środków unijnych nie powinna przesłaniać znaku. Można postawić jeszcze jedno pytanie. Jak to się stało, że dokonano odbioru drogi i kto to zrobił.
Wcale nie trzeba wytężać uwagi aby dostrzec fuszerkę. Jest oczywista.
Podobna sytuacja braku widoczności przejścia występuje podczas jazdy z kierunku od kościoła. Tam też powinien być umieszczony znak A-16.

wieszczu napisał/a:

Może to i prawda, ale przyznasz Zenek, że łatwo to nie przychodzi.

Przyznam przyznam. Z drugiej strony zauważ pozytywy. Może nikogo nie urażę. To tak samo jak w realu. Im gra wstępna dłuższa, subtelniejsza - tym futerko bardziej mokre.

643

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

gminniak napisał/a:

Dobra , ja się nawet z tym wszystkim zgadzam tylko co z tego , że masz rację Zenon , jak nic nie możesz zrobić , bo cie nikt w gminie nie słucha.

Spokojnie. Co z tego, że mam rację? Jest takie przysłowie o oliwie, co na wierzch wypływa. Pożyjemy zobaczymy.  Czy mnie nikt nie słucha? Sądzę że wielu. Zależy, co masz na myśli pisząc "w gminie". W gminę rozumianej jako urzędzie - z urzędnikami i wójtem na czele, czy o "gminie" jako o wspólnocie samorządowej składającej się z wszystkich osób zamieszkujących na obszarze naszej gminy.
W pierwszym przypadku jestem pewien, że słuchają i analizują. Ich problemem polega na tym, że mało co z tego rozumieją. W drugim przypadku wielu ludzi słucha lecz nic nie robi tkwiąc w przekonaniu, że nic nie można w tej niedoli począć.
Ale to się zmienia. Powoli,  powoli sprawy idą do przodu ku rozpaczy rządzącego układu.

O obniżce cena za śmieci.
Problem naszych śmieci polega przede wszystkim na tym, że wójt nie wie za co nas kasuje. Nigdy nie przedstawił żadnych kalkulacji. Nasza opłata śmieciowa została wzięta z Księżyca. A przepraszam! Nie z Księżyca a z Bielska, gdzie została skalkulowana tak, żeby zysk ze śmieci był na odpowiednim poziomie.

W przyszłości, gdy zajdzie potrzeba ewentualnego zweryfikowania wysokość ceny, to w zależności od aktualnego zapotrzebowania, mogą zostać "dorobione" odpowiednie dane statystyczne. Albo w dół, albo w górę. Zauważcie, kto gromadzi dane i kto jest od tego, żeby temu gromadzącemu na ręce popatrzeć i wymagać rzetelności.

644

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

wyborca5 napisał/a:

Natomiast wieść gminna niesie, że spadło na 5 złotych. Czy wszyscy najemcy mieli taka obniżkę czynszu?  Czy tylko wybrani? Czy to ma związek z tym, że pan Nalborczyk jest radnym z układu czy nie ma? Może pan Nalborczyk nas uświadomi.

To jak najbardziej prawdziwa wieść. Obniżka jest wynikiem decyzji wójta - 
Zarządzenie Nr 96/2013 Wójta Gminy Porąbka z dnia 10 lipca 2013r. w sprawie wprowadzenia aneksu do umów najmu lokali użytkowych na potrzeby agencji pocztowych.
Treść dostępna w BIP - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13010

....z a r z ą d z a m, co następuje:
§ 1
1. Obniżyć czynsz za najem lokali przy ul. Żywieckiej 6 w Kobiernicach oraz przy ul. K. K. Wojtyły 30 w Czańcu najmowanych w celu świadczenia usług pocztowych.
2. Przyjąć stawkę za 1 m 2 – 5,50 złotych netto miesięcznie.

Nie ma co daleko szukać. Nawet pobieżna lektura Programu ochrony środowiska dla Gminy Porąbka na lata 2013-2016, o którym pisałem tutaj:
http://czaniec.pl/forum/post8625.html#p8625
prowadzi do ciekawych spostrzeżeń. Otóż w naszej gminie na przestrzeni ostatnich lat utworzono całkiem sporą dokumentację projektową niezbędną dla prowadzenia różnych przedsięwzięć. Czytając raport można dowiedzieć się o zamierzeniach związanych z ochroną środowiska, a więc takich, które miały przyczynić się do podniesienia komfort życia mieszkańców naszej gminy (np. uwolnić od letnich smrodów wydobywających się z rowów zalewanych zawartościami szamb, albo uratować komuś cenną studnię od zatrucia ściekami).

Niestety nic z tego nie będzie. Każdy z tych dokumentów posiada określoną ważność. Po upływie konkretnego czasu taki papier będzie nadawała się tylko na przemiał.
Tak się z tymi opracowaniami za grubą kasę stanie, ponieważ Wójt nie zadbał o środki na te inwestycje. Kolejny przykład marnowania naszych pieniędzy.

Nie ma środków własnych - nie ma zdolności kredytowej, nie ma pieniędzy z dofinansowania, nie ma pieniędzy z banków. Może to i nasze szczęście w nieszczęściu - żaden bank nie pożyczy kasy i wójt przestanie nas zadłużać .

Kolejną ciekawą lekturą są informacje o sprzedaży mienia gminnego.
Z uporem maniaka apeluję - czytajcie ludzie BIP. Czytajcie puki wójt zamieszcza tam informacje o sprzedaży majątku.

Z BIP wynika, że sprzedaż idzie na całego. Można by nawet postawić hipotezę, że urzędnicy w gminie  pracują na akord - komu uda się więcej sprzedać, ten ma fory u szefa.

2013-09-19    
Ogłoszenie o przetargu pisemnym nieograniczonym na sprzedaż działki położonej w Porąbce-1.
2013-09-19    
Ogłoszenie o drugim przetargu pisemnym nieograniczonym na sprzedaż działki położonej w Czańcu.
2013-09-19    
Ogłoszenie o drugim przetargu pisemnym nieograniczonym na sprzedaż działki położonej w Czańcu.
2013-09-19    
Ogłoszenie o drugim przetargu pisemnym ograniczonym na sprzedaż działki położonej w Kobiernicach.

gminniak napisał/a:

No pięknie , ale to nie takie proste. Bo żeby się z władzą mocować to trzeba mieć wiedzę jak to robić.

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Trzeba sobie uświadomić, że Układ gminny przestał mieć monopol na wiedzę.
Weź choćby przypadek pomocy prawników jakiej dopuścił się przewodniczący RG. Dyskutowaliśmy o tym na forum, pisał o tym radny Ignacy Kocemba w artykule Jawność a wpływy opublikowanym na stronach SNG.
Diabeł okazał się być cieniutkim przeciwnikiem.

gminniak napisał/a:

To jest tak jak pisze cieciola. Ten sam przypadek jak z PKS i MZK.

Do komplety brakuje jeszcze kilu spektakularnych "akcji" układu gminnego.
Ja na pierwszym miejscu stawiam przypadek AQUA. Władza tak rządziła, że siedząc na wodzie mamy jedną z najdroższych taryf w Polsce.

Tymczasem mieszkańcy Kobiernic, przy dobrym zarządzani zasobami mogliby stanowić odrębną jednostkę samorządową i opływać w bogactwie. Woda jest takim samym skarbem jak inne zasoby Ziemi, a kto nie wierzy niech pozna przypadek Kleszczowa - najbogatszej gminą w Polsce - 44,29 tys. zł dochodu na osobę dzięki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów.
 
W naszej gminie dochód na 1 mieszkańca zapiera dech - to aż 2588 zl - dane z 2011 r. zaczerpnięte z Rocznika statystycznego dla woj. śląskiego, str. 120 - http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/kat … Y_2012.pdf

Dodam jeszcze, że to najgorszy wynik w całym powiecie bielskim.

PS
Czy w takim stanie sąsiednie gminy nie powinny partycypować w utrzymaniu naszej kobiernickiej Policji?
Czy to prawda, że radny Sopiak będzie zabiegał - czytaj załatwiał, o likwidację karetek?

648

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Przewodniczący RG ma dużą wprawę w przeciąganiu procedur. A zawsze może jeszcze wykonać telefon do przyjaciela - wystąpić do zaufanego prawnika o opinię na temat terminów. Mogę tylko podpowiedzieć, że obowiązuje w tym przypadku jedyny z możliwych do zastosowania - termin niezwłocznie. Mam jednak uzasadnione obawy co do tego, czy PRG rozumie cokolwiek. Wszak zdobyte ciężką pracą wykształcenie nie przyda się w tym przypadku.

I ja uważam, że chodzi w tym odwlekaniu o konkretne korzyści. Taki skandal. Frakcja odmieńców w radzie zdobyła kolejny głos. To właśnie jest przyczyną. Pani Alicja wpadła w zamrażarkę pana Tadzia,, zresztą jak inni ostatnio sławni radni.
   
Beton w bólach zaczyna pękać, a kolejni radni wiszą już na cienkiej linie nad przepaścią.

A swoją drogą jestem ciekaw jak się poczują gdy okaże się, że w istocie faktycznie tak długo okłamywali obywateli którzy ich wybrali, nielegalnie dzierżyli mandat i nielegalnie głosowali oraz diety pobierali.

649

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Niestety tak to wygląda. To są wyzwania współczesnego świata. Przepisy są zawiłe i może o to właśnie chodzi żeby taki układ gminny mógł w tej mętnej wodzie tkwić.
Jeżeli coś jest niezrozumiałe dla ogółu możesz być pewien, że ktoś na tym korzysta. Zobacz co dzieje się z naszymi śmieciami.

Śmiało pytaj jeżeli coś jest niejasne, czy trudne. Może ktoś wyjaśni.

Co to da szarym mieszkańcom gminy? Nie wiem. Może wiedzę i szerszą perspektywę, możliwość dokonania świadomego wyboru. Tutaj wiedza nic nie kosztuje. Można pytać i dyskutować do woli.

650

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

W biuletynie ruch.
Pojawiło się wiele informacji o sprzedaży majątku gminy. Co z tą wyprzedażą majątku? Czy może w wójt zbiera pieniądze na kiełbasę wyborczą?

Poza tym mamy informacje o konsultacjach społecznych:
- aktualizacji "Program ochrony środowiska dla Gminy Porąbka na lata 2013-2016 z perspektywą do roku 2020”.

W programie jest część opisująca planowane inwestycje w zakresie gospodarki ściekowej - str 75, z której wynika, że gmina dysponuje pozwoleniami na budowę kanalizacji ściekowej. Jak wiadomo nie ma na te inwestycje pieniędzy, a to z powodu złego gospodarzenia gminą, a to nieskładania wniosków dla pozyskania środków zewnętrznych. Np tych o dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Priorytetu I Gospodarka wodno-ściekowa (konkurs nr 11/POIiŚ/1.1/10/2013) - http://pois.nfosigw.gov.pl/nabory-wnios … poiis.html

- Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Porąbka.

I tak projekt regulaminu określa podmioty, którym może być udzielona pomoc materialna, czego nie może regulować ponieważ tę kwestię uregulowano już w ustawie o systemie oświaty. No ale cóż. Nadzór prawny w gminie czuwa i zapewne w odpowiednim momencie wychwyci tę gafę.