Tak dookoła, dookoła a jednak docieramy powoli do sedna sprawy.
Jest również taka stara jak świat zasada zgodnie z którą wewnętrzne sprawy najlepiej rozwiązywać wewnątrz. Zwłaszcza że można.
Jak by na to nie patrzyć gmina to nie prywatny folwark. Nie chodzi o to, że należy rozwiązywać problemy w ten sposób, żeby nic nie wyszło na zewnątrz. Chodzi raczej o istotę gminy jako wspólnoty i o to, że w jej obrębie jest mnóstwo narzędzi, które powinny zostać użyte w sytuacjach do tego odpowiednich.
Gmina Porąbka jest podstawową jednostką lokalnego samorządu terytorialnego, powołaną dla organizacji życia publicznego na swoim terytorium.
Wszystkie osoby zamieszkujące na stałe na obszarze Gminy stanowią wspólnotę samorządową i realizują swoje zbiorowe cele lokalne poprzez udział w referendum gminnym oraz poprzez swoje organy. Gmina wykonuje swoje zadania w formach przewidzianych w ustawie, w tym poprzez tworzenie
gminnych jednostek organizacyjnych. W celu realizacji zadań określonych przepisami prawa w Gminie Porąbka funkcjonują następujące jednostki
organizacyjne: (...) Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym. Organizację wewnętrzną i tryb pracy Rady określa Regulamin, stanowiący załącznik Nr 2 do Statutu.
Rada powołuje stałe i doraźne Komisje oraz Komisję Rewizyjną. Komisja Rewizyjna powoływana jest do kontrolowania działalności (...) jednostek pomocniczych gminy. Zasady i tryb działania Komisji Rewizyjnej określa Regulamin stanowiący załącznik Nr 3 do Statutu.
Rada Gminy może zlecić Komisji przeprowadzenie kontroli o charakterze doraźnym. Rada Gminy zlecając Komisji przeprowadzenie kontroli określa zakres i przedmiot kontroli oraz termin jej przeprowadzenia.
Przedmiotem działania Komisji jest: 1) kontrola działalności Wójta, w szczególności: a) formalna i merytoryczna ocena realizacji zadań Wójta, o których mowa w art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym, b) ocena form i zakresu nadzoru sprawowanego przez Wójta nad działalnością gminnych jednostek organizacyjnych. 2) kontrola działalności gminnych jednostek organizacyjnych, a w szczególności ocena: a) realizacji zadań statutowych, b) wykorzystania środków finansowych, c) sposobu gospodarowania powierzonym mieniem gminnym, 3) kontrola działalności jednostek pomocniczych gminy. Komisja przeprowadza kontrolę w oparciu o następujące kryteria: 1) legalności (badanie zgodności działania kontrolowanych jednostek z przepisami prawa oraz uchwałami Rady Gminy), 2) gospodarności, 3) rzetelności (badanie, czy powierzone obowiązki są wykonywane w sposób sumienny, uczciwy, solidny), 4) celowości. Zadaniem Komisji jest: 1) rzetelne i obiektywne ustalenie stanu faktycznego, 2) ustalenie nieprawidłowości i uchybień oraz skutków i przyczyn ich powstania jak również osób odpowiedzialnych za ich powstanie, 3) wskazanie przykładów dobrej i sumiennej pracy.
Ponadto Rada może powoływać doraźne komisje w celu realizacji zadań określonych w uchwale o ich powołaniu.
Oczywiście to nie wszystko ale nie ma sensu przytaczać treści całego statutu.
Mamy więc Statut Gminy Porąbka, a w nim przepisy prawa miejscowego, zgodnie z którymi należy kontrolować. Nie chodzi o kontrolę prowadzoną po to aby coś wywęszyć i/albo kogoś pogrążyć. Chodzi o kontrolę zarządczą. Zarządzanie gminą wiąże się bowiem z kontrolą jej jednostek. Kontrola taka pełni ważną rolę w procesie zarządzania. Zapewniania, że rzeczywiste działania są zgodne z ustalonymi. Kontrola jest niezbędna ponieważ dostarcza informacji do wprowadzania korekt do bieżących działań dla ułatwienia realizacji obranych celów.
W sytuacji, gdy jakaś część gminy nie działa zgodnie z założeniami, zas** zadaniem wójta jest identyfikacja przyczyny takiej sytuacji oraz natychmiastowe wszczęcie postępowania naprawczego mającego na celu poprawę stanu takiej jednostki organizacyjnej. Kontrola niezbędna jest w sytuacjach zmiany otoczenia jednostki w celu wypracowania kształtu przyszłych działań.
Ważnym elementem jest ustalenie zakresu kontrolowanego obszaru gminy w celu usprawnienia funkcjonowania jej jednostek i organów. Wyniki kontroli stanowią istotne dane wejściowe do kolejnego przebiegu procesu planowania.
Mamy więc dobre narzędzia i co? Mija kadencja za kadencją i nic się nie dzieje. Nawet gorzej. Gmina się stacza.
Okazuje się, że tak naprawdę w strukturach gminy nie ma ludzi zdolnych pojąć otaczający ich świat. Oni nie rozumieją na co się zdecydowali i jaką odpowiedzialność na siebie wzięli. Nie reprezentują nas.
Po co to wszystko napisałem. Po to żeby po raz kolejny wykazać, że nie mamy gospodarza.
Przy okazji zobaczcie co się porobiło. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że Świat nie znosi pustki.
Zawiodły organy gminne, nie kontrolują tego co powinny więc ich funkcję przejmuje forum. Oczywiście wg swoich reguł i zasad, które nie wszyscy akceptują.
Porównajcie sobie cele forum i zadania Komisji:
1) ustalenie stanu faktycznego - forum i komisja,
2) ustalenie nieprawidłowości i uchybień oraz skutków i przyczyn ich powstania - forum i komisja,
3) ustalenie osób odpowiedzialnych za ich powstanie - forum i komisja.
Czy to przypadkowa zbieżność celów?
Moim zdaniem nie.