Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,18-12-2009

Policjanci z Kobiernic zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież paliwa z czanieckiej stacji paliw. Za przestępstwo to złodziejowi grozi teraz 5 lat więzienia.

Kiedy na stację paliw przy ulicy Kęckiej w Czańcu przyjechał młody kierowca seatem bez tablic rejestracyjnych, od razu wzbudził podejrzenie sprzedawców. I jak się okazało słusznie, bo po zatankowaniu 66 litrów paliwa o wartości blisko 300 zł. ruszył z piskiem opon, nie regulując rachunku. Pracownicy wykazali się czujnością i zdążyli odpisać numer rejestracyjny z naklejki na przedniej szybie pojazdu, a o kradzieży natychmiast poinformowali policjantów. 

Chwilę później funkcjonariusze z Kobiernic zatrzymali zuchwałego złodzieja. Początkowo wypierał się kradzieży. Przyznał się dopiero po tym, jak rozpoznali go pracownicy stacji i kiedy obejrzał zapis z monitoringu. Teraz za kradzież może spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat.

źródło: policja.bielsko.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,07-12-2009

Groźny pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek (30 listopada / 1 grudnia) przy ul. Głębokiej. 
Paliły się budynki mieszkalny i gospodarczy. W trakcie akcji gaśniczej pogotowie zabrało do szpitala czteroosobową rodzinę. Są na na obserwacji - poinformowała wczoraj Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka prasowa bielskiej straży pożarnej. 

Spaliła się konstrukcja dachu i materiały budowlane zgromadzone na poddaszu budynku gospodarczego. Straty oszacowano na 200 tys. zł. Strażakom udało się uratować mienie warte 200 tys. zł. 

źródło: naszemiasto.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,02-12-2009

30 listopada br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W konkursie można było składać projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.), gospodarki odpadami (działanie 2.1) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.)

Do katowickiego Funduszu wpłynęło pięć wniosków:
[...]„Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Porąbka, Wnioskodawca: Gmina Porąbka, koszt całkowity to ponad 84 mln zł, a wnioskowana kwota dofinansowania z UE to ponad 54 mln zł.
[...]

Teraz Zespół ds. oceny projektów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona oceny powyższych projektów pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie, pozytywnie ocenione przekaże do Ministerstwa Środowiska - Instytucji Pośredniczącej. Fundusz ma na to 15 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień.

źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
http://www.wfosigw.katowice.pl/

Komentarze wyłączone


Dodał: admin,19-11-2009

Uwaga! Informujemy, że w bibliotece szkoły podstawowej w Czańcu będzie można nabyć jeszcze książkę "Czaniec - historia i współczesność"!

W trakcie dodruku jest jeszcze 200 egzemplarzy. Uważamy, że ta niskonakładowa książka powinna znaleźć się pod każdą strzechą w Czańcu. Książka może być dobrym prezent dla mieszkańców tych obecnych, byłych, czy chociażby tych, którzy przebywają chwilowo poza granicami kraju. 

Zapraszamy!Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-11-2009

Dnia 03-09-2009 roku obszernie opisywaliśmy plany przebudowy drogi 4479S (kard. K. Wojtyły). W chwili obecnej plac budowy Starostwo Powiatowe przekazało już wybranemu wykonawcy. Niestety nie udało nam się ustalić daty zamknięcia drogi w związku z pierwszym etapem remontu, czyli remont mostu. Jedynymi informacjami jakimi dysponujemy to termin zakończenia remontu mostu oraz etapu przebudowy drogi. Ten pierwszy ma być ukończony przed Nowym Rokiem, a drugi w lipcu 2010r.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-11-2009

Po długotrwałej adaptacji piwnic domu ludowego na potrzeby Młodzieżowego Centrum Aktywności Twórczej miło jest nam poinformować o oficjalnym terminie otwarcia, który zaplanowano na 3 listopada 2009r. 

Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie w zakładce WDK.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-11-2009

Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się w Czańcu. Program uroczystości przewidziany jest na dwa dni tj.:

10.11.2009
godz. 18:00 Victoria Wiedeńska-spektakl muzyczny w wykonaniu orkiestry im.Telemana sala widowiskowa DK w Czańcu.

11.11.2009
10:00 - Przemarsz na cmentarz złożenie wiązanek w miejscach pamięci narodowej
10:45 - Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Czańcu
12:00 - Akademia z okazji Dnia Niepodległości
  - Przemówienie okolicznościowe
  - Wręczenie Nagrody "Srebrna Róża" ( tegorocznym laureatem został chór "Potok" z Czańca)
  - Część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z Czańca
  - Koncert chóru "Ptok"
  - Występ KGW Czaniec.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-10-2009

W załączniku do Uchwały nr 2482/310/III/2009 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 29.09.2009, na liście operacji zakwalifikowanych do współfinansowania dla Działania 313, 322, 323 "Odnowa i rozwój wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskch na lata 2007-2013 dla naboru I - szego w 2009 roku, na pozycji nr 82 znajduje się "Rewitalizacja centrum miejscowości Czaniec", o której pisaliśmy w poprzednich wpisach.
Całkowity koszt operacji (w zł z VAT): 928 794,80
Koszty kwalifikowal-ne operacji (w zł): 761 307,21
Wnioskowana kwota pomocy (w zł): 455 159,00
Poziom współfinansowania operacji (w %): 75%
Ilość uzyska-nych punktów: 5
Wartość podstawowego dochodu podatkowego gminy przypadającego na 1 mieszkańca: 895,36

Tuż za "czanieckim" wpisem uplasował się  "Remont Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce" z kwotą całkowitą 675 632,58 PLN i poziomem współfinansowania równym 75%.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-09-2009

Czaniec ma nowego radnego. W miejsce zmarłego Edwarda Koniorczyka, przez aklamację przeszedł Bogdan Nycz. Funkcję radnego objął po złożeniu ślubowania na sesji Rady Gminy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-09-2009

Na stronach internetowych powiatu bielskiego pojawiła się informacja o rozpisaniu przetargu pt.: "PRZEBUDWA DROGI POWIATOWEJ NR 4479S" m. in. dla zadania, pt.: "Rewitalizacja centrum Czańca w miejscowości Czaniec".
W drodze przetargu wyłoniony zostanie wykonawca (bądź wykonawcy), którego zadaniem będzie remont ul. kard. Karola Wojtyły na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową 1456S /Czaniec-Porąbka/ do skrzyżowania z drogą powiatową 4478S /Czaniec-Zagłębocze/, a jej długość wynosi 1534,65mb.
W zakres robót wchodzi:
· wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni wraz z poszerzeniem do szerokości 6,0mb
· budowa wysepek kanalizacyjnych ruch kołowy na skrzyżowaniu w centrum Czańca i na skrzyżowaniu z drogą powiatową ul. Bukowska.
· budowa zatoki autobusowej
· budowę chodnika dla pieszych po prawej stronie zgodnie z kilometrażem drogi, a na wysokości ul. Bukowskiej naprzemiennie z lewej lub z prawej strony drogi.
· budowa miejsc parkingowych
· poprawa odwodnienia poprzez zabudowę urządzeń odwadniających wraz z włączeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej.
· przebudowy mostu drogowego na potoku Młynówka Czaniecka.

Drugim celem jest wykonanie projektu rewitalizacji centrum Czańca. Czaniec. Opracowanie ma na celu przebudowę istniejących dróg wewnętrznych, miejsc parkingowych wraz budową parkingów dla samochodów osobowych oraz dróg dojazdowych stanowiących powiązanie z drogą powiatową /ul. Karola Wojtyły/. Przebudowa
będzie polegała na wykonaniu remontu elementów istniejących, bądź na budowie nowych dróg, miejsc parkingowych i elementów odwadniających.
Opracowanie ma na celu usprawnienie i poprawę bezpieczeństwa ruchu samochodowego i pieszego, obejmuje przebudowę całego układu drogowego w centrum, w nawiązaniu do istniejących budynków handlowych i budynków użyteczności publicznej.
W zakres robót wchodzi:
· przebudowa istniejących dróg wewnętrznych stanowiących układ
komunikacyjny centrum,
· przebudowa istniejących miejsc parkingowych
· budowa parkingów dla samochodów osobowych
· przebudowa istniejących i budowa chodników dla pieszych.
· budowa dróg dojazdowych stanowiących powiązanie z drogą  powiatową.
· budowa kanalizacji deszczowej wraz z odprowadzeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej
· poprawa odwodnienia poprzez budowę urządzeń odwadniających wraz z odprowadzeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej.

Opisany powyżej etap przebudowy ulicy kard. Karola Wojtyły kończy się na skrzyżowaniu z drogą powiatową 4478S /Czaniec-Zagłębocze/.
Projekt dalszego etapu - do ulicy Gruszowej został zgłoszony do konkursu, tak więc jego losy są na razie nieznane.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w załącznikach do artykułu (także z rysem planowanego wyglądu centrum Czańca):

Rewitalizacja centrum Czańca.Rewitalizacja centrum Czańca, przebudowa drogi kard. Karola Wojtyły - plan sytuacyjnyRewitalizacja centrum Czańca - plan warstwicowyPrzebudowa mostuŹródło: Starostwo Powiatowe Bielsko-Biała (powiat.bielsko.pl), własne

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: