Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,27-05-2019

  Obwód nr 2
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły, ul. Kardynała Karola Wojtyły 119, 43-354 Czaniec
Obwód nr 3
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. Kardynała Karola Wojtyły 32, 43-354 Czaniec
Obwód nr 4
Wiejski Dom Kultury, ul. Kardynała Karola Wojtyły 30, 43-354 Czaniec
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA 41 43 44
KOMITET WYBORCZY WIOSNA 22 23 36
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA 156
(TOP: BUZEK Jerzy Karol: 107)
250
(TOP: BUZEK Jerzy Karol: 178)
224
(TOP: BUZEK Jerzy Karol: 159)
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 375
(TOP: WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria: 240)
367
(TOP: WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria: 203)
500
(TOP: WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria: 352)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM 9 12 7
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 30 29 44
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POLSKA FAIR PLAY 3 7 9
FREKWENCJA 47,12% 47,90% 51,64%


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-05-2019

Już jutro, tj. 25 maja na stadionie LKS Czaniec odbędzie się "Gminny piknik sportowo-rodzinny", na który zaprasza się rodziców i dzieci.

Plan pikniku jest następujący:
11:00-14:30 Turniej lokalnych firm o "Puchar Przedszkolaka"
15:00-15:15 Otwarcie pikniku
15:30-16:30 Program artystyczny dzieci z Przedszkola nr 1 w Czańcu
15:15-17:15 Turniej piłkarski dzieci
16:30-19:30 Zabawa z animatorami
19:45 Zakończenie pikniku

Poza ramowym programem, do dyspozycji i wśród atrakcji będą dmuchane place zabaw, wata cukrowa, konkursy z nagrodami, pokazy ratownictwa medycznego, itp.
Wstęp wolny.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-05-2019

W związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, przypominamy, iż podział na obwody jest następujący:

Obwód nr 2 - Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły,
ul. Kardynała Karola Wojtyły 119, 43-354 Czaniec
Ulice: ulice: Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.

Obwód nr 3 - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza,
ul. Kardynała Karola Wojtyły 32, 43-354 Czaniec
Ulice: Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113A, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.

Obwód nr 4 - Wiejski Dom Kultury,
ul. Kardynała Karola Wojtyły 30, 43-354 Czaniec
Ulice: Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Karpacka, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kresowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa, Słoneczna.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,08-04-2019

Począwszy od 1 kwietnia 2019 roku w Gminie Porąbka obowiązują nowe opłaty za odprowadzanie ścieków za 1 metr sześcienny i miesięczna opłata abonamentowa na kolejne trzy lata.
Jednocześnie na mocy uchwały V/52/2019, Rada Gminy Porąbka uchwaliła dopłatę do ceny brutto 1 m³ ścieków odprowadzonych do systemu kanalizacji sanitarnej w wysokości 6,83 zł. Dopłata na razie obowiązuje tylko przez pierwszy rok, tj. w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.


Poniżej prezentujemy zestawienie opłat:

Nowe wysokości opłat za odprowadzanie ścieków w Gminie Porąbka

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-03-2019

W dniu 3 marca w Czańcu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".
Plan biegu obejmuje ulice: kard. K. Wojtyły, Kępa, Kościelna, Cedrowa, Cicha, kard. K. Wojtyły. Cel biegu to przede wszystkim upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, edukacja i promocja święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale także upowszechnienie biegania jako najprostszej formy ruchu, nauka kultury i promocja Czańca.
Bieg rozpocznie w samo południe i potrwa ok. 40 minut. Po biegu rozpocznie się koncert patriotyczny. Każdy uczestnik biegu otrzyma pakiet startowy, który zawierać będzie unikatowe koszulki z Stanisławą Rachwałową - bohaterką VII edycji Biegu Tropem Wilczym - oraz pamiątkowe medale.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-02-2019

W 2018 roku na terenie Czańca zakończone zostały następujące inwestycje:
1) Budowa ogrodzenia cmentarza
Ogrodzenie panelowe z siatki wybudowano od stron ulic Cichej i Cedrowej, a ogrodzenie kute (wraz z bramą) wybudowano od strony parkingu przy ul. kard. K. Wojtyły

2) Remont izolacji ścian piwnic w przedszkolu nr 1
remont izolacji pionowej fundamentów oraz remont drenażu opaskowego. Prace remontowe obejmowały odkopanie ścian, wykonanie hydroizolacji ścian przy użyciu bitumicznych zapraw tynkarskich, wykonaniu izolacji z folii kubełkowej na sucho, wykonaniu drenażu z rur z tworzyw sztucznych. Prace obejmowały również odtworzenie nawierzchni chodników.

3) System automatycznego zraszania murawy na stadionie LKS Czaniec
System oparty jest na dwóch zraszaczach zainstalowanych na płycie boiska, 10 zraszaczach zainstalowanych w obwodzie boiska, pompę zasilającą i układ sterujący pracą zraszaczy.

4) Remont ul. Cytrynowej
Na odcinku 184 metrów wykonano rozebranie i wywóz zdegradowanej nawierzchni asfaltowej, mechaniczne oczyszczenie nawierzchni, regulację pionową studzienek, położenie nawierzchni mineralno-bitumicznej, odtworzenie rowu odwadniającego, zabudowę odwodnienia liniowego z elementów betonowych oraz wykonanie pobocza.

5) Remont ul. Górskiej
Na odcinku 334 metrów odtworzono rowy i wyprofilowano skarpy, przebudowano zjazdy do posesji, dostosowano ich do niwelety jezdni, położono nową nawierzchnię wraz z wyprofilowaniem spadków odpowiedzialnych za prawidłowe odprowadzenie wody.

6) Zabudowa układu sterującego oświetleniem przy ul. Miejskiej

źródło: Gmina Porąbka

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-02-2019

Szanownym mieszkańcom chcemy dzisiaj przybliżyć osobę Pana Wojciecha Gorczycy, mieszkającego w Czańcu, który wydał ostatnio ciekawą książkę pt.: "Stanisław Haykowski (1902-1943). Ułan i malarz batalista"

Stanisław Haykowski, urodzony w Mohylewie Podolskim (dawne Kresy, obecnie Ukraina) to redaktor "Księgi Jazdy Polskiej", wydanej pod patronatem Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 roku (Haykowski zamieścił w "Księdze ..." ponad sto szkiców, rysunków i obrazów, był kierownikiem prac). Staś Haykowski jako ochotnik walczył w elitarnym Pierwszym Pułku Ułanów Krechowieckich w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Po wojnie współpracował z Wojskowym Instytutem Naukowo-Oświatowym w Warszawie, który założył Marszałek Józef Piłsudski. W lutym 1943 roku jako żołnierz AK, przesłuchany okrutnie na Pawiaku, został rozstrzelany przez hitlerowców w egzekucji masowej na Nowym Świecie, dwa dni po przesłuchaniu.

Bodźcem do opisania historii Stanisława Haykowskiego był m. in. fakt, iż żona autora jest siostrzenicą bohatera książki.
Sam autor to prof. dr hab., literaturoznawca i glottodydaktyk, autor wielu monografii, podręczników i książek popularno-naukowych. Od lutego 2017 roku profesor emeritus, nadal aktywnie publikujący w czasopismach slawistycznych ATH w Bielsku-Białej i Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie.

Książka dostępna jest w miejscowych bibliotekach (w Czańcu i Porąbce), ale można także książkę zakupić. Wszystkich zainteresowanych, prosimy o napisanie maila: info@czaniec.pl - przekażemy kontakt do autora.
Natomiast jeśli Wy zajmujecie się czymś, czymś chcielibyście się podzielić z większym gronem - zapraszamy do kontaktu!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-01-2019

W dniu dzisiejszym, kilka minut po godzinie 12:00 na komisariat w Kobiernicach dotarło zgłoszenie, że w Czańcu na ulicy Wesołej pojawił się ogień w budynku mieszkalnym (dom częściowo drewniany).
Na miejscu zdarzenia jako pierwsi pojawili się policjanci, którzy nie czekając na zastępy straży pożarnej przystąpili do zabezpieczenia miejsca, a przede wszystkim do ratowania zdrowia i życia domowników.
Kiedy policjanci dostali się do budynku, ogień był już na poddaszu, ale nie zważając na to, przystąpili do ewakuacji zdezorientowanych mieszkańców oraz psa. Po udanej ewakuacji policjanci nie czekali na dalszy rozwój wydarzeń i zaczęli gasić pożar przy użyciu samochodowej gaśnicy i wiader z wodą. To był dobry ruch, ponieważ pożar udało się stłumić do przyjazdu straży pożarnej.
Na miejscu wkrótce pojawiły się zastępy straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.
Akcję utrudniał przede wszystkim dojazd wąską drogą.
Zarówno mieszkańcom, jak i policjantom nic się nie stało.
Policjantom należą się duże brawa za bezbłędną reakcję.

opracowanie własne, częściowo na podstawie: http://bielsko.slaska.policja.gov.pl/

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,16-01-2019

Tradycją stało się już, że grupa teatralna Bengaku z MCAT w Czańcu organizuje jasełka. Tym razem będzie to magiczna opowieść o narodzinach Dzieciątka Jezus na.. Biegunie Północnym.
Na przedstawienie zapraszamy do Domu Kultury w Czańcu 19 i 20 stycznia o godzinie 17:00.

Z kolei jeśli lubicie kolędy, to zapraszamy na kolędowanie Fundacji Braci Golec, które odbędzie się w kościele parafialnym w Czańcu, 27 stycznia o godzinie 17:00.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,10-01-2019

W recepcji Komisariatu Policji w Kobiernicach przy ul. Żywieckiej 6, zamontowane zostało ogólnodostępne urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu.
Teraz każdy kto uzna, że potrzebuje badania stanu trzeźwości, będzie mógł je samodzielnie wykonać w punkcie recepcyjnym jednostki. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne.
Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.

Nowoczesny alkomat, ze specjalnym ekranem świetlnym, został ufundowany przez Urząd Gminy w Porąbce. Jego koszt to 2500 zł.
W oficjalnym przekazaniu urządzenia uczestniczyli: Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk, Wójt Gminy Porąbka Paweł Zemanek oraz komendanci miejscowego komisariatu podinsp. Jerzy Haura i podkom. Jacek Szczypka.

Źródło: policja.bielsko.pl

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: