Jednym z punktów VII Sesji Rady Gminy będzie Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Ochrony Środowiska.
http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5481&Nr=1&ident=9265
Z treścią sprawozdania można zapoznać się pod linkiem:
http://www.kobiernice.pl/ik/progochronysr.pdf
Kilka słów komentarza po lekturze sprawozdania.
Rady Gminy Porąbka uchwałą z dnia z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Porąbka na lata 2009-2012 z perspektywą do roku 2016, wytyczyła lokalny program ochrony środowiska, powierzając jego wykonanie Wójtowi Gminy Porąbka.
Plan powstał, ponieważ wymaga tego obowiązujące w naszym kraju prawo, w tym m.in.: ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Prawa ochrony środowiska, Prawo wodne, akt prawa miejscowego - Strategia Rozwoju Gminy Porąbka.
Strategia Rozwoju Gminy Porąbka zakłada, że Gmina Porąbka w 2020 roku będzie nowocześnie zarządzaną gminą, opartą na zasadzie dwóch filarów: gospodarczego oraz społecznego. Filar gospodarczy to przede wszystkim harmonijny rozwój gminy, która w sposób bardzo szeroki pozyskuje pieniądze z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz innych dostępnych funduszy. Dzięki temu gmina posiada odnowioną infrastrukturę: drogi, kanalizację, infrastrukturę turystyczną, infrastrukturę edukacyjną i społeczną. Dzięki temu gmina Porąbka ma wyjątkowe położenie do uprawiania turystyki, ale też dzięki swej otwartości stwarza warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Aspekt społeczny gminy przejawia się z kolei w wykształceniu oraz pracowitości mieszkańców gminy, dzięki czemu gmina jest bezpieczna oraz przyjazna dla środowiska naturalnego, a ludzie mieszkający tutaj są otwarci wobec siebie i przyjaźnie nastawieni. Dzięki przemianom gospodarczym oraz społecznym o gminie Porąbka będzie można powiedzieć: ?tutaj dobrze jest mieszkać i żyć?.
(Fragment strategii)
Lektura sprawozdania z realizacji ?Programu ochrony środowiska dla Gminy Porąbka? za lata 2009 do 2010 nie pozostawia żadnych złudzeń i skłania do jedynego wniosku: Nasza gmina nie ma gospodarza. Jest źle zarządzana, zupełnie nie radzi sobie w pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz innych. Posiadane środki wydatkuje niezgodnie z planem - niezgodnie z uchwałą (prawem).
Gmina jest brudna, ma śmierdzące powietrze (zanieczyszczone niską emisją bardziej niż w miastach), brudne bezrybne rzeki (kiedyś była u nas kraina pstrąga i lipienia) i ścieki w rowach. Standardem są: szamba opróżniane na polach, śmieci (i odpady azbestowe) porzucane na licznych dzikich wysypiskach urządzanych za wiedzą i zgodą wójta. Bezczynnie tolerowane jest spalanie śmieci w domowych piecach - wójt nie zorganizował żadnych dopłat do wymiany piecy, nie zadbał nawet o minimum edukacji społeczeństwa w tym zakresie! Zezwolił na stosowanie w zimie od dawna nigdzie nie używanych, niedozwolonych środków - odpadowej szlaki (odpad niebezpieczny), którą po zimie sprząta woda i wiatr (powinna być uprzątnięta). Jednym słowem wójt powierzonego zadania nie wykonał. Nie poradził sobie z nim. Rada Gminy nie stworzyła przy tym żadnych mechanizmów kontrolnych, pozwalających na bieżące monitorowanie wykonywania planu, aby w porę zareagować na bezradność wójta.
Panowie samorządowcy. Jednym słowem kompletna klapa. Nie sprawdziliście się. Przespaliście lata koniunktury. Marnie pozyskujecie środki zewnętrzne, które kończą się powoli (są przesuwane w inne regiony - tzw. ściana wschodnia). Teraz niestety wszyscy za tę waszą bezradność, bezmyślność i bezczynność zapłacimy realnymi pieniędzmi, i to sporo - wszak nowelizacja ustawy ?śmieciowej? została właśnie uchwalona przez Sejm, a jak wiadomo nic nie jest za darmo. Bardzo jestem ciekaw jak będziecie się z tego tłumaczyć przed wyborcami.