CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Najbliższa sesja Rady Gminy Porąbka odbędzie w dniu 29 listopada 2012 roku o godz. 15.30 w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Wśród poruszonych tematów, jednymi z ważniejszych będą: - dokonanie zmian w uchwale budżetowej, wieloletniej prognozie finansowej gminy; - uchwalenie na 2013 rok podatku od nieruchomości, środków transportowych; - ustalenie opłat: targowej, miejscowej, od posiadania psów; - wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Bielsko-Biała dotyczącego powierzenia przez Gminę Porąbka Gminie Bielsko-Biała realizacji swojego zadania własnego w zakresie zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych; - określenie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi; - określenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi; - określenie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości; - zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Porąbka na okres od dnia 01.01.2013 r. do dnia 31.12.2013 r.
Ponieważ powyższe tematy są dla mieszkańców bardzo istotne, zapraszamy do uczestnictwa w sesji.
Więcej informacji na temat zmian w gospodarce odpadami i kontrowersje wokół ustawy, znajdą Państwo na naszym forum w wątku Podatek śmieciowy, gdzie można także wyrazić swoją opinię. O XXI sesji RG Porąbka można również podyskutować na naszym forum: Sesje Rady Gminy Porąbka
Przetarg na kompleksowe zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Porąbka w sezonie 2012/2013 został zakończony.
Zimowym utrzymaniem dróg na terenie sołectwa Czaniec zajmować się w sezonie 2012/2013 będzie Kółko Rolnicze Czaniec, które przedstawiło ofertę: - 1 km odśnieżania drogi na całej szerokości 56,16 zł. brutto - 1 km likwidacji śliskości na całej szerokości drogi 77,76 brutto - 1 km odśnieżania i likwidację śliskości na całej szerokości drogi 101,52 zł. brutto
Czanieckie Kółko Rolnicze także zajmie się utrzymaniem dróg w Kobiernicach i Bujakowie.
3 kwietnia br informowaliśmy Państwa na łamach aktualności czaniec.pl o planowanych inwestycjach w Czańcu. Wśród najważniejszych znalazły się:
Modernizacja drogi powiatowej kard. K.Wojtyły etap drugi ,
Termomodernizacja Domu Kultury,
Zagospodarowanie terenu przy Domu Kultury,
kontynuacja remontu budynku ośrodka zdrowia.
Niestety, najbardziej wyczekiwana przez kierowców inwestycja, tj. drugi etap modernizacji ul. kard. K. Wojtyły, prawdopodobnie w tym roku nie zostanie już rozpoczęta.
Niedawno pisaliśmy o ogłoszeniu przetargu na projekt termomodernizacji Domu Kultury, gdzie zakres prac obejmował przebudowę konstrukcji dachu i ocieplenie elewacji styropianem 10cm. Wygrywająca przetarg firma Elios z Bielska-Białej bardzo szybko rozpoczęła prace..
Projekt zagospodarowanie terenu przy Domu Kultury, obejmujący m.in. budowę placu zabaw dla dzieci pomiędzy Domem Kultury, a ośrodkiem zdrowia został zrealizowany.
Wśród niewymienionych projektów, ale trwających, znalazł się projekt ogłoszony przez Pana Wojciecha Waligórę na zebraniu wiejskim 8.V.2011r., który obejmuje budowę sygnalizacji świetlnej przy szkole podstawowej im. H. Sienkiewicza, na ulicy kard. K. Wojtyły. Według zapewnień, sygnalizacja miałaby działać automatycznie, tj. cały czas miałoby świecić się światło czerwone, a dojeżdżający z dozwoloną prędkością pojazd otrzymywałby światło zielone bez potrzeby hamowania.
W Święto Niepodległości 11 listopada br. w godz. 13.00-16.00 zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzenia bezpłatnego wystaw stałych muzeum. O godz. 15.00 w sali wystaw czasowych (piętro) odbędzie się 69 Spotkanie przy armacie poświęcone tematyce tradycji rolniczych. Spotkanie będzie składało się z dwóch części. Na początku dr Marta Tylza-Janosz przedstawi zarys funkcjonowania tej daty w życiu rolników w przeszłości w krótkim wykładzie pt. „Na świętego Marcina, czyli 11 listopada w tradycjach rolniczych. 8221; W dalszej części Pan Edward Korczyk zaprezentuje historię i funkcjonowanie miejscowych kółek rolniczych w wykładzie pt. „Działalność kółek rolniczych w Kętach i okolicy w 150-lecie 8221;.
Dwa tygodnie później, we wtorek, 20 listopada o godz. 16.30 odbędzie się kolejne Spotkanie przy armacie. Tym razem będzie to kontynuacja tematyki związanej z okolicznym ziemiaństwem w XIX i XX w. Spotkanie pt. „Błękitna krew i wojskowe zacięcie. Właściciele dóbr żywieckich (w tym majątku Czaniec, Bestwina) z dynastii Habsburgów w XIX i XX w. 8221; poprowadzi dr Marta Tylza-Janosz. W trakcie spotkania zostaną przedstawione życiorysy oraz działalność społeczna i gospodarcza właścicieli wielkiego majątku ziemskiego utworzonego na tych terenach w XIX w. przez członków dynastii Habsburgów.
Konkurs "Lider Przedsiębiorczości" jest przedsięwzięciem organizowanym corocznie przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie i stanowi integralną część Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego, prestiżowej imprezy dotyczącej problemów przedsiębiorczości z udziałem przedstawicieli środowisk rzemiosła, handlu i drobnego przemysłu a także przedstawicieli samorządu gospodarczego, instytucji wspierających sektor msp oraz reprezentantów władz wojewódzkich, Rządu i Parlamentu.
Tytuł "Lidera Przedsiębiorczości Roku" promuje aktywnych, dynamicznych przedstawicieli rzemiosła, handlu i innej przedsiębiorczości w szczególności tych, którzy w swej działalności kierują się zasadami uczciwości i rzetelności wobec klienta i partnerów oraz zasadą działania na rzecz dobra kraju uwzględnianej w toku prowadzenia działalności gospodarczej.
Wyróżnienie tytułem "Lidera Przedsiębiorczości Roku" nadawane jest corocznie tylko kilkunastu firmom wybranym spośród nominowanych do tego tytułu i rekomendowanych przez organizacje przedsiębiorców, organizatorów, współorganizatorów i sponsorów Forum.
Wśród tegorocznych liderów znalazła się także czaniecka firma Auto-Serwis Trojak.
W dniu 30 października br. odbyła się XX sesja Rady Gminy
Porąbka.
Na wniosek Pana Wójta Przewodniczący Rady wycofał z
porządku obrad punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na
zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Bielsko-Biała dotyczącego
powierzenia przez Gminę Porąbka Gminie Bielsko- Biała realizacji swojego
zadania własnego w zakresie zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji
regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.
Następnie
Wójt Gminy Pan Czesław Bułka przedstawił informację o działalności
międzysesyjnej. Poinformował m. in. „o przystąpieniu do przeprowadzenia
zamówienia publicznego na wybór wykonawcy remontu budynku Gminnego Ośrodka
Kultury w Porąbce przy ul. Rynek 22. Zakresem zamówienia objęto:
remont instalacji
elektrycznej (etap I)
wymianę instalacji c. o. w
sali widowiskowej
instalację schładzania
powietrza w sali widowiskowej (etap I)
roboty budowalno-remontowe
sali widowiskowej wraz z szatnią i korytarzami.
Powołano
Komisję Przetargową do zbycia nieruchomości położonej w Porąbce – Kozubniku,
zabudowanej budynkiem o nazwie „Kamieniołom 8221;.
W
wyniku postępowań prowadzonych w trakcie przetargu nieograniczonego dokonano
wyboru m.in. wykonawcy Przebudowy konstrukcji dachu i ocieplenia elewacji styropianem
w budynku Domu Kultury w Czańcu, Do przetargu przystąpiło 9 firm. Za
najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Firmę Handlowo-Usługową ELIOS
Bogdan Malmon Bielsko Biała ul. Leszczyńska 65, Cena oferty: 393.322,47 zł
brutto. 8221;
W dalszej części sesji nastąpiły interpelacje i zapytania
radnych. Radni zgłosili kilka interpelacji, (z Czańca tylko Pan Kojder i ja,
natomiast zamieszane jakie wywołał mój wniosek o przegłosowanie usunięcia
punktu z porządku, uniemożliwiło się mi zapisanie interpelacji innych radnych).
Zgłosiłam następujące interpelacje, zapytania i wnioski:
Do
kogo należy zarządzanie przystankami na terenie gminy i czy są dokonywane
przeglądy techniczne ? Wniosek o wizje lokalną w zakresie stanu
technicznego wiaty przystanku Zagłębocze w związku z i naprawę wiaty w
częściach przytwierdzających ją śrubami do podłoża z racji daleko
posuniętej korozji kątownika w który wkręcone są śruby. Podmuch wiatru w
każdej chwili mogą wyrwać śruby przytwierdzające wiatę do podłoża z
zardzewiałych kątowników i przewrócić wiatę. – Odpowiedź Pana Wójta –
Wizja będzie przeprowadzona, jeżeli stan będzie zły to przystanek zostanie
wymieniony.
Inne
opisane w tym miejscu
Kiedy
i w jakim zakresie w tym roku ruszą prace przy remoncie Domu Kultury w
Czańcu ? – Odpowiedź Pana Wójta – Do dwóch tygodni od podpisania umowy,
zakres zależy od wykonawcy. Ja – w tym roku przeznaczone jest do wydania
101 tys. Zł, jakie to będą prace, bo idzie zima, a Dom Kultury z tego co
przeczytałam ma działać normalnie, jak to będzie zrobione ? Odpowiedź Pana
Wójta – To wykonawca wie o tych zasadach i od niego zależy co będzie
robił.
Czy
świetlice w Domach Kultury w Gminie Porąbka działają jako świetlice
środowiskowe ? – Odpowiedź Pana Wójta – Tak, w każdym sołectwie. Ja – czy
świadomie używa Pan określenia świetlice środowiskowe. Wójt – Tak. Ja – to
świetlice środowiskowe działają na zasadach ustawy o wspieraniu rodziny i
pieczy zastępczej. Powinny podlegać pod Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Wymagania ustawy co do świetlic środowiskowych są bardzo szczególne. Do
końca tego roku istnieje wymóg dostosowania działalności świetlic
środowiskowych do zmienionych przepisów np. w zakresie nadania statutu,
otrzymania pozwoleń od nadzoru Państwowej Straży Pożarnej i inspektora
sanitarnego. Odpowiedź Pana Wójta – Rozmawialiśmy na ten temat już i znamy
problem.
Po przedstawieniu interpelacji odbył się blok głosowań nad
projektami uchwał:
1. Dokonania zmian w :
1) planie gospodarczym (Zmniejszono środki w kwocie
123.960,46 zł, na realizację zadania budowa chodnika Porąbka (kierunek Wielka
Puszcza0 w związku z zwrotem wcześniej przekazanej II-częsci środków unijnych i
budżetu krajowego na dofinansowanie zadania),
2) uchwale budżetowej (zmniejszenie dochodów i wydatków o
kwotę 123.960,46 zł) ,
3) wieloletniej prognozie finansowej gminy,
4) Uchwale Nr XXXIII/231/09 Rady Gminy Porąbka z dnia 29
września 2009 r. ws. trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz zakresu i
trybu kontroli wykorzystywania dotacji udzielonej dla przedszkoli
niepublicznych i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego (stawka
dotacji na 1 ucznia uczęszczającego do przedszkoli niepublicznych została
zmniejszona na rok 2013 i następne z 80% (II polowa 2012 r.) do 75% podstawy z
§ 2 pkt 4 lit. a. – w uzasadnieniu do uchwały podano wyliczenia:
Wysokość dotacji na 2012 r. - od stycznia do kwietnia 2012 r. – 396 zł/ 1 dziecko –
75% - od maja do sierpnia 2012 r. – 423 zł/1 dziecko – 80% - od września do grudnia 2012 r. – 472 zł/1 dziecko – 80%
Planowana wysokość dotacji w 2013 r. : Przy założeniu wskaźnika 75% - 469 zł/ 1 dziecko Przy założeniu wskaźnika 80% - 500 zł/ 1 dziecko 8221;
5) Uchwale Nr XXIII/146/04 Rady Gminy Porąbka z dnia 30
listopada 2004 r. ws. określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin
zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla
stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów i
logopedów zatrudnionych w szkołach Gminy Porąbka, (wymiar godzin określono na
25 tygodniowo).
6) składzie osobowym Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Porąbka
(w związku z wyborem Pana Tadeusza Wawaka na Przewodniczącego Rady nastąpiła
konieczność zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej, której był członkiem, nowym
członkiem komisji został Pan Henryk Błasiak).
2. Podziału Gminy Porąbka na okręgi wyborcze oraz
ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu
(Ustawa Kodeks Wyborczy nałożyła na Rady Gminy obowiązek podziału gminy na
okręgi wyborcze jednomandatowe w wyborach do Rady Gminy. Od tej pory w
Sołectwie Czaniec będzie 6 okręgów wyborczych (zamiast dotychczasowych dwóch)–
tylu ilu jest radnych. W każdym okręgu będziemy wybierać tylko 1 radnego.)
4. Uchylenia Uchwały Nr XVIII/175/2012 Rady Gminy Porąbka
z dnia 30 sierpnia 2012 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego z
Gminą Andrychów.
5. Udzielenia pomocy finansowej Gminie Andrychów na
realizację zadania publicznego (budowa sieci wodociągowej dla sołectwa
Targanice – Porąbka Wielka Puszcza).
6. Przyznania Nagrody Gminy Porąbka pn. „Srebrna Róża 8221; za
2012 rok.
Po bloku głosowań Wójt udzielił odpowiedzi na interpelacje
radnych. Przewodniczący przedstawił informację swoją oraz Wójta o analizie
oświadczeń majątkowych. Wszystkie oświadczenia zostały złożone w terminie i
poprawnie.
Poinformowano o terminach posiedzeń komisji – 12.11 br. –
w sprawie oświaty gminnej, 21.11 br. w sprawie wprowadzenia systemu odbioru
śmieci.
W dniu 4 listopada br o godz. 10:15 odbędzie się zebranie wiejskie, na które serdecznie zapraszamy. Oprócz spraw bieżących poruszane zostaną bardzo istotne sprawy związane z budżetem oraz ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na temat nowej gospodarki odpadami i wywozu śmieci można dowiedzieć się więcej i dołączyć do dyskusji na naszym forum: Podatek śmieciowy w Gminie Porąbka
Szanowni internauci, mieszkańcy Czańca! Jeśli choć raz nakręciliście filmik o dowolnej treści, ale prezentujący Czaniec w jakikolwiek sposób - być może zainteresuje Was nasz nowy pomysł!?
CzaniecTV to nowy projekt, dzięki któremu - w początkowej fazie powstawania - będzie można publikować filmy o dowolnej tematyce, jednakże związanej z Czańcem. Mogą to być na przykład filmy o zakątkach Czańca, filmy o ludziach z Czańca, zainteresowania mieszkańców, pokazy zdjęć i tym podobne.
Docelowo, oprócz filmów nadsyłanych przez mieszkańców, będziemy chcieli przeprowadzać ciekawe wywiady i reportaże.
W związku z powyższym: - szukamy osób, które chciałyby publikować własne filmy o dowolnej treści, jednakże trzymając się tematyki czanieckiej, - szukamy ludzi ambitnych, śmiałych, pomysłowych, chętnych na przykład do przeprowadzania wywiadów, - szukamy osób interesujących się lokalnym sportem, polityką, pogodą, - szukamy kamerzystów, - szukamy ludzi z pomysłem na rozwój serwisu.
Projekt ma charakter non-profit ! Serdecznie zapraszamy!
Zainteresowanych prosimy o kontakt: bogdannycz@op.pl lub maciek@czaniec.pl
W dniu 26 września o godz. 15.30 odbyła się XIX sesja Rady Gminy Porąbka.
Na sesji tej zaprzysiężeni na radnych zostali wybrani w wyborach uzupełniających radni z okręgu nr 2 w Czańcu (Górny Czaniec i Zagłębocze) Tomasz Nalborczyk i Marta Tylza-Janosz.
Dosyć dawno, bo 3 kwietnia bieżącego roku, informowaliśmy Państwa o zapowiadanych projektach w Czańcu. Jednym z opisywanych był projekt termomodernizacji czanieckiego Domu Kultury. Kilka dni temu ogłoszony został przetarg pt. "Przebudowa dachu i ocieplenie elewacji budynku Domu Kultury w Czańcu przy ul. Kardynała Karola Wojtyły 30". Charakterystyka prac: Przedsięwzięcie obejmuje przebudowę dachu i ocieplenie ścian zewnętrznych oraz wymianę stolarki zewnętrznej (prace przygotowawcze i rozbiórkowe, więźba drewniana, pokrycie dachowe, roboty murowe, żelbetowe, ocieplenie stropu, wymiana stolarki, docieplenie ścian). Termin składania ofert dla niniejszego przetargu mija 11 października 2012r. Wniosek o dofinansowanie zadania został złożony do Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska w dniu 19.03.2012r. Wartość zadania 520.123,21 zł, a kwota dofinansowania 284.738,00 zł, termin realizacji do 15 czerwca 2013r.
Dodano 31 paź 2012 19:42 Spośród 9 zgłoszonych wykonawców, wybrano najkorzystniejszą ofertę, złożoną przez firmę FHU Elios z Bielska-Białej. W uzasadnieniu decyzji czytamy: "Wskazana oferta jest najtańsza i tym samym najkorzystniejsza [...]". Przedstawiona wartość to: 393 322,47 zł brutto.