Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,27-02-2011

W dniu dzisiejszym tj. 27.02.2011r. odbyło się zebranie sprawozdawczo- wyborcze w OSP w Czańcu.
 Z funkcji prezesa ustąpił (nie kandydował na kolejną kadencję) Pan Bogumił Czernik. Nowym prezesem został Wojciech Waligóra. Zarząd liczy 11 osób.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,23-02-2011

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu bielskiej Komendy ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w miniony poniedziałek, 21 lutego, ok. godz. 18.30 w Czańcu na ul. Leśnej. Nietrzeźwy kierowca fiata ducato potrącił 60-letniego mieszkańca tej miejscowości.

39-letni kierowca fiata ducato, mający we krwi blisko promil alkoholu, potrącił idącego prawą stroną jezdni pieszego. Na skutek wypadku mężczyzna doznał wstrząsu mózgu i ogólnych potłuczeń ciała. Od poszkodowanego pobrano krew do analizy na zawartość alkoholu.

Prosimy wszystkich, posiadających informacje na temat tego wypadku o osobisty lub telefoniczny kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej ul. Rychlińskiego 17, nr tel. (033) 8121230, tel. alarmowe 997 lub 112.

źródło: policja.bielsko.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-02-2011

Od marca aż do czerwca planowane jest całkowite zamknięcie mostu dla ruchu kołowego w Kobiernicach na DK52, który ucierpiał podczas ostatniej powodzi. Z mostu korzystać będą mogli tylko piesi.
Oficjalnie trasy objazdu nie zostały jeszcze wyznaczone, ponieważ trwają ustalenia z administratorem dróg, jednak jak można się tego spodziewać, objazd będzie wyznaczony trasą identyczną jak podczas ostatnich powodzi. Trasa ta prowadzić będzie przez Porąbkę i zaporę. Nie wykluczone, że most w centrum Porąbki zostanie na ten czas zamknięty.
We wpisie zamieszczonym 4 listopada informowaliśmy już, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na  zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z remontem mostu nad rzeką Sołą w m. Kobiernice w ciągu drogi krajowej nr 52 w km 19+885, wybrana została oferta firmy  FIRESTA – Fiser, rekonstrukcje, stavby a.s. Palackeho 105 702 00 Ostrava – Privoz.
Cena oferty: 2 814 020,59 PLN
Całość remontu nie może zakończyć się później niż 30.06.2011r.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-01-2011

Rok 2011 wydaje się być gorącym rokiem - przynajmniej patrząc na kalendarz parafialnych inwestycji.

Nie tak dawno sprzedano za zgodą Kurii i Rady Parafialnej dotychczasowy dom Sióstr, a pozyskana kwota pozwoliła wyrównać wszystkie długi czanieckiej parafii. Zakończono także adaptację starej plebanii jako nowy dom Sióstr.

Według planów, w dotychczasowym domu Sióstr, powstanie prywatny - Rodzinny Dom Dziecka.

Jedną z oczekiwanych od lat inwestycji będzie budowa chłodni dla zmarłych - w miejscu dotychczasowego budynku gospodarczego. 
W niedalekiej przyszłości rozpoczną się także prace związane z budową nowych parkingów.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-01-2011

W dniu 8 stycznia 2011r. tj. sobota na hali sportowej SP w Czańcu o godz. 10:00 rozpocznie się już tradycyjny turniej piłki nożnej halowej pod hasłem "Gramy dla Jarka".
Dochód z tej imprezy przeznaczony jest na leczenie, rehabilitację Jarka Caputa. W turnieju biorą udział między innymi dziennikarze oraz gwiazdy sportu (wśród nich: Maciej Iwański , Paweł Kołodziej , Piotr Lech , Ryszard Czerwiec i inni).
Wśród drużyn zobaczyć będzie można składy: Gwiazdy i Dziennikarze, Orły Bielskie, Oldboye z Hejnału Kęty i Zapory Porąbka, Policja, skład Firm z regionu i inni.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-12-2010

Dodał: admin,06-12-2010

Poniżej przedstawiamy Państwu nowy skład Rady Gminy Porąbka, który został wybrany na ostatniej sesji Rady.

1) Grzegorz ZONTEK - przewodniczący Rady Gminy
2) Grzegorz FILARSKI - wiceprzewodniczący Rady Gminy
3) Jadwiga ŻELICHOWSKA - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Porąbka
4) Janusz KOJDER - przewodniczący Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego.
5) Roman PĘKALA - przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-11-2010

Pełne wyniki ze wszystkich obwodów Gminy Porąbka
Wybory samorządowe 2010
 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-11-2010

- Ta sytuacja była przypadkowa, wiadomo, że emocje wzięły wtedy górę. Mieszkańcy zawsze oceniają po swojemu, wybory potwierdzają, że nie było tu żadnej spie... roboty – powiedział Czesław Bułka, komentując wyniki wyborów samorządowych. Bułka został po raz czwarty wybrany na urząd wójta gminy Porąbka. W maju gminę nawiedziła powódź; przybyły na miejsce premier Donald Tusk zasugerował wtedy, że być może "spie...no robotę" wybierając na stanowisko wójta właśnie Bułkę.

- Ja bym premiera nie winił za te słowa, może został wprowadzony w błąd. To była sytuacja kryzysowa, były żywe emocje – stwierdził Czesław Bułka, poproszony o komentarz do słów ostrych premiera wypowiedzianych w maju.

Zapytany o decyzje podjęte po ostatniej powodzi w zakresie zabezpieczenia gminy przed ewentualną powodzią Bułka odpowiedział: "Nie wiem, czy będzie powódź, ale tylko w tym roku mieliśmy trzy trudne sytuacje". Jak jednak dodał, wszyscy mieszkańcy gminy zmobilizowali się wtedy i za każdym razem zdołali uratować wały.

– Wały naprawimy do 10 grudnia – zapewnił Bułka, podkreślając, że odkąd jest wójtem gminy Porąbka, czyli od 12 lat, na terenie gminy było aż sześć powodzi.

Źródło: http://wybory.onet.pl/samorzadowe-2010/aktualnosci/ostre-slowa-donalda-tuska-nie-sprawdzily-sie-nie-b,1,3792372,aktualnosc.html


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-11-2010

Kandydaci na stanowiska Wójta Gminy Porąbka:

Nazwisko i Imię Obwód nr 2 Obwód nr 3
Bułka Czesław 388 594
Chwała Tadeusz Włodzimierz 177 254
Gąsiorek Wiesław 274 370
Kocemba Ignacy 99 89

 Statystyka 
 Obwód nr 2:
   Liczba wyborców 2 046
   Liczba kart wydanych 963
   Liczba kart oddanych 961
   Liczba głosów ważnych 938
   Liczba głosów nieważnych 23

 Obwód nr 3:
   Liczba wyborców 2 371
   Liczba kart wydanych 1 323
   Liczba kart oddanych 1 323
   Liczba głosów ważnych 1 307
   Liczba głosów nieważnych 16


Wójtem w Gminie Porąbka zostaje Bułka Czesław, zdobywając łącznie we wszystkich obwodach: 3758 głosów (59%).
Pozostałe miejsca: Kocemba Ignacy 952 (15%), Gąsiorek Wiesław 827 (13%), Chwała Tadeusz 787 (12%).   
------------------------------------------------

Kandydaci na stanowiska radnego w Gminie Porąbka - obwód nr 2:

Nazwisko i Imię KWW Głosów
ZYGMUNT BAKALARSKI POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 158
HALINA KOCUR POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 123
KRZYSZTOF SUSKI POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 65
JAN GURDEK PLATFORMA OBYWATELSKA RP 109
KACPER POTOCKI PLATFORMA OBYWATELSKA RP 58
MAŁGORZATA KIERPIEC PLATFORMA OBYWATELSKA RP 105
FRYDERYK BOGACZ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 75
PRZEMYSŁAW PIEKIEŁKO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 204
TOMASZ GAWĘDA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 139
GRZEGORZ ZONTEK RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA 376
JANUSZ KOJDER RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA 238
MIROSŁAW PIELESZ RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA 231
DANIEL ROMIK DAJ SZANSĘ 121
MIROSŁAW BURZEJ NOWA GMINA 81

Kandydaci na stanowiska radnego w Gminie Porąbka - obwód nr 3:

Nazwisko i Imię KWW Głosów
ROMAN BARAN POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 122
BOGUMIŁA FLISOWSKA POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 210
JÓZEF WASZTYL POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 126
ZBIGNIEW DURAJ CZANIEC DOLNY 137
HENRYK PAWICA PLATFORMA OBYWATELSKA RP 272
MARCELA STRUZIK PLATFORMA OBYWATELSKA RP 188
MIROSŁAW BIELAK PLATFORMA OBYWATELSKA RP 106
BARBARA GÓRKA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 226
ANDRZEJ RODAK PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 340
HALINA KOLBER-SALA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 143
MARIA MYDLARZ RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA 495
BOGUSŁAW NYCZ RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA 241
SŁAWOMIR NALBORCZYK RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA 352
BARBARA BURZEJ NOWA GMINA 51
STEFAN TONDRYK NOWA GMINA 338
BOGUSŁAW WOLF NOWA GMINA 62

Kandydaci na stanowisko radnego do powiatu:

Lista / KWW Nazwisko i Imię Miejscowość Obwód nr 2 Obwód nr 3
1 / SLD Michalski Mirosław Czaniec 90 42
1 / SLD Naglik Józef Czaniec 26 9
1 / SLD Foltyn Tadeusz Bujaków 2 2
1 / SLD Bieniek Urszula Porąbka 5 9
1 / SLD Toś Tomasz Bujaków 3 2
2 / PSL Czernik Bogumił Czaniec 14 54
2 / PSL Nykiel Alicja Kozy 2 3
2 / PSL Haczek Stefan Kozy 4 0
2 / PSL Zając Leszek Kozy 3 0
2 / PSL Ormaniec Eryk Kozy 2 0
2 / PSL Drewnicki Maciej Kozy 0 2
2 / PSL Marek Andrzej Bujaków 1 0
2 / PSL Kołek Anna Porąbka 0 4
2 / PSL Płatek Monika Kozy 1 0
2 / PSL Wojtyła Stanisław Czaniec 9 38
4 / PO Dul Kazimierz Porąbka 14 21
4 / PO Herma Mariusz Kozy 7 5
4 / PO Kierpiec Anna Kobiernice 27 31
4 / PO Sordyl Jadwiga Bujaków 4 2
4 / PO Chwała Tadeusz Porąbka 44 93
4 / PO Tulicki Tadeusz Kozy 0 2
4 / PO Kawka Rafał Kozy 2 1
4 / PO Pawiński Dominik Kozy 7 9
5 / PiS Szetyński Grzegorz Kozy 18 20
5 / PiS Gąsiorek Wiesław Czaniec 104 147
5 / PiS Kielaszek Anna Kozy 5 6
5 / PiS Nowakowski Kazimierz Porąbka 3 5
5 / PiS Foltyn Antoni Kobiernice 7 1
5 / PiS Świerkot Tomasz Kozy 3 10
5 / PiS Frączyk Tomasz Kozy 1 0
5 / PiS Jakubiec Michał Kozy 6 2
24 / RPW Płonka Andrzej Porąbka 53 91
24 / RPW Waligóra Wojciech Czaniec 442 642
24 / RPW Radziejowski Zbigniew Kozy 1 1
24 / RPW Laszczak Krzysztof Kozy 0 2
24 / RPW Gałuszka Kazimierz Kobiernice 8 22
24 / RPW Komędera Sławomir Bujaków 1 3
24 / RPW Kipping Leon Kozy 0 0

Legenda:
Obwód nr 2 - Czaniec Górny, Obwód nr 3 - Czaniec Dolny.
Ostatnia aktualizacja 22 lis 2010, 9:59

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: