Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 30.IV.2005<I> autor: PJ, MOr<BR></I></B>Nie lada święto mają dziś kibice piłki nożnej, a zwłaszcza fani LKS Czaniec, który w dniu dzisiejszym na swojej murawie zmierzy się z BKS-em Bielsko.<BR>Na mecz przyjechali kibice z Bielska, Czańca, Kobiernic, a nawet Sosnowca. Nad porządkiem czuwali policjanci oraz agencja ochrony. Naszym piłkarzom życzymy jak najwięcej trafionych bramek (oczywiście w bramce przeciwników).<BR><I>news: 17:30</I> Podczas meczu nie obeszło się bez starć kibiców z policją, a w okolicach cmentarza zostało uszkodzonych kilka samochodów. Niestety nie obeszło się także bez rannych. Kibice wrogo nastawionych do BKS-u i LKS-u drużyn, m.in. Wisły Kraków przyjechali do Czańca w jednym tylko celu - wpadli na pomysł, aby porozbijać szyby w samochodach kibiców.<BR>W zamieszkach brało udział ponad 300 osób z Wisły Kraków, BKS-u Bielsko-Biała i Zagłębia Sosnowiec z POLICJĄ. Policja użyła gumowych kul wystrzeliwanych z broni gładkolufowej.<BR>Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem: LKS Czaniec - BKS STAL 2-3. <BR>Trudno sobie wyobrazić ogrom strat gdyby do starć doszło na terenie stadionu LKS w Czańcu!!!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

Archiwum: 23/24.IV.2005,<I> autor: PJ, MOr<BR></I></B>"Przejeżdzając obok Domu Ludowego w późnych godzinach wieczornych, zainteresował nas człowiek w kapturze na głowie, próbujący otworzyć drzwi do kiosku Ruchu obok szkoły podstawowej.<BR>Zauważywszy zaintersowanie jego osobą, opuścił swoich czynów i udał się najpierw spokojnym krokiem w drogę powrotną, a widząc zbliżający się samochód w jego stronę zaczął biec w ciemne zaułki Dolnego Czańca. Człowiek ten odczekawszy kilka minut znów zechciał podążyć w stronę kiosku widząc stojący samochód ponownie uciekł.<BR>Całą sprawę zgłosiliśmy na policję". <BR>A my ze swojej strony apelujemy do mieszkańców o wzmożoną czujność.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 23.IV.2005<BR></B></EM>Sobotnie późne popołudnie przyniosło nam następne złe wieści o kolejnym podpaleniu pustostanu na Górnym Czańcu. Podpalony został raz jeszcze opuszczony dom, który płonął w ubiegły weekend - poinformowała nas czaniecka straż pożarna.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 23.IV.2005,autor: OSP</EM><BR></B>MAJĄC NA WZGLĘDZIE FAKT ZAISTNIAŁYCH POŻARÓW NA TERENIE NASZEJ WSI W DNIACH 15,16, I 18.04.2005 NOSZĄCE ZNAMIONA CELOWEGO DZIAŁANIA (PODPALENIA) ZARZĄD OSP CZANIEC APELUJE DO SUMIENIA I POCZUCI MIĘDZYLUDZKIEJ SOLIDARNOŚCI OSOBY LUB OSÓB, KTÓRE DOPROWADZIŁY DO POWSTANIA TYCH POŻARÓW JAK RÓWNIEŻ PRZYPADKÓW WYPALANIA TRAW O ZANIECHANIE TEGO TYPU DZIAŁAŃ, GDYŻ KAŻDA AKCJA RATOWNICZA TO ZNACZĄCY KOSZT FINANSOWY ORAZ JESZCZE WIĘKSZA STRATA W ŚRODOWISKU I MIENIU OBYWATELI. JEDNOCZEŚNIE ZWRACAMY SIĘ DO MIESZKAŃCÓW O ZWRACANIE SZCZEGÓLNEJ UWAGI NA OSOBY PORUSZAJĄCE SIĘ W GODZINACH POPOŁUDNIOWO-WIECZORNYCH W REJONIE BUDYNKÓW NIEZAMIESZKAŁYCH. EWENTUALNE INFORMACJE O TAKICH OSOBACH PROSZĘ KIEROWAĆ POD NUMER TELEFONU 0609-031-878 LUB 997 ORAZ bawarosp@poczta.fm, osp@czaniec.pl <BR>ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ.<BR>Z POWAŻANIEM ZARZĄD OSP CZANIEC.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 18.IV.2005,autor: MOr, PJ</EM><BR></B>Seria tajemniczych podpaleń opuszczonych domów naszej miejscowości, wydawała się być dziwnym zbiegiem okoliczności.<BR>Dziś jednak te przypuszczenia zostały rozwiane, a to za sprawą następnego pożaru. Tym razem podpalony został jeden z piękniejszych zabytków w Czańcu - wczesnobarokowy dwór.<BR>Z opinii mieszkańców, wynika, iż czanieckiemu piromanowi zależy na rozgłosie, chce być na ustach każdego, gdyż podpalenie zwykłego opuszczonego domu nie przyniosło mu zapewne oczekiwanych skutków.<BR>Pojawiły się również plotki, iż niektórzy wiedzą kim jest tajemniczy podpalacz lecz boją się ujawnić jego nazwisko. Na domiar złego doszły do nas <U>PLOTKI</U>, iż liczba pożarów ma wzrosnąć do czterech.<BR>Nie wiadomo ile w tych plotkach jest prawdy, wiemy natomiast, że sytuacja jest groźna i nie można jej zbagatelizować, dlatego każdego mieszkańca, który wie cokolwiek na ten temat prosimy o niezwłoczne poinformowanie OSP lub policji.<BR>Wiadomość z ostatniej chwili: ogień udało się ugasić jeszcze wewnątrz dworu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 18.IV.2005, autor: Maciek Romik</EM><BR></B>Wójt Gminy Porąbka zawiadamia mieszkańców wsi Bujaków, Czaniec, Kobiernice i Porąbka o przystąpieniu do konsultacji dotyczących ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw miejscowości w Gminie Porąbka. (...) W ramach wsi Czaniec:<BR>
<LI>zmiana rodzaju miejscowości:<BR>    a) Budziany - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    b) Bukowiec - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    c) Granica - osada wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    d) Łęg - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    e) Porąbszczak - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>
<LI>dopisanie nowej nazwy miejscowości i jej rodzaju: Podkamienne - część wsi Czaniec. <BR>(...) Okres przeprowadzania konsultacji wynosi 21 dni, tj. od dnia 21 kwietnia do 11 maja 2005 roku. Osobami uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach sąmieszkańcy wsi Bujaków, Czaniec, Kobiernice i Porąbka (...) </LI>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 8.IV.2005<BR></B></EM>We wtorek rano wyruszyła z Czańca pielgrzymka do Rzymu, by towarzyszyć Ojcu Świętemu w jego ostatniej drodze. <BR>Lecz jest to pielgrzymka inna niż wszystkie, mianowicie wśród jej uczestników znajdują się ludzie z rodu Wojtyłów, TYCH Wojtyłów.<BR>Pielgrzymka naszych krajanów wraz z papieską rodziną, prowadzona przez byłego wikarego, ks. Kazimierza Hanzlika, po 24 godzinach drogi i korków dotarła szczęśliwie do Wiecznego Miasta. <BR>Wieczorem, kiedy w Czańcu po apelu jasnogórskim zapalono szereg zniczy wzdłuż głównej ulicy (kard. Karola Wojtyły), pielgrzymi czanieccy w tym czasie mogli zobaczyć Jana Pawła II na własne oczy już po raz ostatni w swoim życiu, w bazylice św. Piotra.<BR>Losy pielgrzymów z Czańca, którym towarzyszy dwóch reporterów można śledzić w codziennym wydaniu Super Expressu.<BR><B>Zapłonęły znicze w Czańcu - fotoreportaż <EM></EM></B>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 4.IV.2005<BR></B></EM>W dzień po odejściu Jana Pawła II rozmawialiśmy z księdzem Ryszardem (wikarym parafii Czaniec), chcieliśmy usłyszeć być może słowa otuchy, które tutaj moglibyśmy przekazać, chcieliśmy również zapytać księdza o wskazówki dla wiernych, którzy pogrążeni w smutku zadają sobie teraz pytanie: „Co dalej z Polską, kiedy nie ma wśród nas tego największego?&# 8221;. <BR>Jednakże na początku rozmowy ks. Ryszard przypomniał słowa wielokrotnie dziś cytowane: „Jan Paweł II wrócił do domu Ojca!!!&# 8221;. W naszej rozmowie szczególną uwagę ks. Ryszard zwrócił na fakt, iż przez ostatnie dni wielu wiernych modliło się o zdrowie i za Jana Pawła II w czanieckim kościele. Nasz rozmówca podkreślił, że moment śmierci jest zawsze niespodziewany, jednakże nie jest to powód do wielkiej rozpaczy, ponieważ nasza wiara chroni nas przed rozpaczą, po czym zacytował jedne z ostatnich słów Jana Pawła II: „Bądźcie spokojni, ja także jestem spokojny&# 8221;. <BR>Zresztą dopóki Jan Paweł II jest w naszych myślach – mówi dalej ks. Ryszard - cały czas jest z nami i pozostanie w naszych sercach, pozostaną jego słowa i nauki!!! <BR>Na zakończenie jeszcze raz usłyszeliśmy: „Jan Paweł II wrócił do domu Ojca&# 8221;. Mamy nadzieję, że pamięć o Janie Pawle II nigdy nie zagaśnie.<BR>Na pytanie kim prywatnie był Ojciec Święty dla ks. Ryszarda, nasz rozmówca po chwili zamyślenia odpowiedział: „Był kimś wielkim, nie spotkałem innego człowieka tej rangi&# 8221;.<BR>
<LI>Czanieccy duszpasterze zapraszają na Msze Święte w intencji Jana Pawła II, które będą odprawiane w każdy dzień tygodnia o godzinie 18:30.
<P align=right><I>rozmawiał DR i MOr</I></P></LI>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 3.IV.2005, autor MOr<BR></B></EM>W dzień po śmierci Jana Pawła II, cały Świat, cała Polska gromadzi się w świątyniach by modlić się za duszę papieża Polaka.<BR>Prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosił żałobę narodową do dnia pogrzebu Jana Pałwa II, zaapelował również by z godnością odnieść się do tragicznego wydarzenia zeszłej soboty: odwołać imprezy, flagi mają zostać opuszczone do połowy masztu.<BR>W naszej miejscowości powiewają flagi w okolicy kościoła, na remizie OSP, niektórych domach prywatnych, a w godzinach popołudniowych (!) pojawiły się również na gimnazjum im. kard. Karola Wojtyły w Czańcu.<BR>Jednym z pierwszych osób, które wywiesiły flagę w Czańcu był proboszcz, ks. Filip Piotrowski, którego spotkałem kilka minut po śmierci Jana Pawła II. Było mu ciężko, nie potrafił znaleźć słów, którymi mógłby wyrazić tą wielką stratę, milczał. Było mu tym bardziej przykro, że 3 kwietnia 2005, w niedzielę miłosierdzia obchodzi swoją kolejną rocznicę święceń kapłańskich - święceń, których udzielał mu sam papież Jan Paweł II.<BR>Szybką organizacją wyjazdu na pogrzeb naszego Rodaka, Jana Pawła II, zajęła się pani Ewa Piekiełko, która już dziś ogłosiła zapisy na tenże wyjazd - wraz z rodzinami Jana Pawła II - do Watykanu.<BR>Specjalna msza święta w intencji śp. Jana Pawła II odprawiona zostanie w kościele parafialnym w poniedziałek o godz.18:00.<BR>Wkrótce przedstawimy częściowy zapis rozmowy z wikarym, ks. Ryszardem.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<FONT style="BACKGROUND-COLOR: #000000"><FONT color=#ffffff><EM>Archiwum: 2.IV.2005<BR></B></EM>2 kwietnia 2005, godzina 21.37 - umiera największy Polak Świata, poinformował cały ziemski glob substytut watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri. <BR>Jan Paweł II - Papież który przełamał wszelkie bariery, wyszedł poza wyznaczone granice, dokonał rzeczy, których inny papież nie był w stanie dokonać.<BR>Jesteśmy dumni, jako mieszkańcy Czańca, iż możemy powiedzieć - to z naszej miejscowości wywodzi się ród Wojtyłów, to tutaj do dziś żyją rodziny tego wielkiego Polaka. <BR>Nasi mieszkańcy dowiedziawszy się o śmierci Jana Pawła II - zgromadzili się w naszym parafialnym kościele po godzinie 22:00 i w ciszy modlili się za duszę rodaka. W całej Polsce zaczęły bić dzwony. </FONT></FONT>

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: