Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,26-11-2013

Pierwszy śnieg tego sezonu jesienno-zimowego już spadł. Na drogach znów zrobiło się ślisko i trzeba zdjąć nogę z gazu. Trudne warunki na drogach, krótki dzień, chwila nieostrożności i o tragedię nie trudno. 
Tak też było i tym razem na ulicy Kęckiej. Po godzinie 18:00, 25 listopada 35-letni kierowca forda potrącił przechodzącego przez przejście 18-latka. Mężczyzna ze złamaną nogą został przewieziony do szpitala. 
Apelujemy o ostrożność! 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,12-11-2013

O wielkim szczęściu może mówić 20-letni kierowca i klienci jednego ze sklepów w Czańcu. Młody kierowca uderzył w przysklepowy regał z butlami gazu. Ale był on pusty, bo wcześniej butle ukradli złodzieje.20-latek kierował oplem astrą jadąc ulicą Karola Wojtyły w Czańcu wraz ze swoim ojcem. W pewnym momencie auto zjechało z jezdni i uderzyło w bok sklepu spożywczego. Po drodze auto uderzyło w regał, gdzie stało osiem jedenastokilogramowych butli z gazem. Na szczęście regał był pusty, bo wcześniej złodzieje ukradli te butle. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby doszło do wybuchu. Po zderzeniu ranny został pasażer, którego do szpitala zabrała karetka pogotowia. Według wstępnych policyjnych ustaleń prawdopodobną przyczyną zjechania opla z drogi był fakt, że młody kierowca zasnął za kierownicą...

zródło: beskidzka24.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-11-2013

Jak informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z zakończeniem prac projektowych dot. etapu STEŚ II dla budowy drogi krajowej nr 52 na odcinku Bielsko Biała – Głogoczów (tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej), strony, które na etapie prezentacji społecznych wnosiły uwagi do dokumentacji projektowej mogą indywidualnie zapoznawać się z raportem z prezentacji społecznych.

Niestety, dokumentacja będzie tylko dostępna w siedzibie GDDKiA w Krakowie przy ul. Mogilskiej 25 w pok.2 (na parterze) w terminie od 06.11.2013 do 21.11.2013, od wtorku do czwartku w godz. 10:00-12:00. 

Przypomnijmy jednak jakie były ostatnie dwa warianty przebiegu BDI przez Czaniec / Gminę Porąbka:

Przebieg drogi BDI - wariant 1
Gmina Porąbka / CzaniecPrzebieg drogi BDI - wariant 2
Gmina Porąbka / Czaniecźródło: krakow.gddkia.gov.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,29-10-2013

Plan uroczystych obchodów Dnia Niepodległości w Czańcu.
11 listopad 2013 r.:
10:15 - złożenie kwiatów na cmentarzu
10:30 - przemarsz do kościoła
10:45 - uroczysta Msza Św.
12:00 - Dom Kultury / Akademia
W programie akademii: przemówienia okolicznościowe, wręczenie nagród "Srebrna Róża", występy chóru Potok, Koła Gospodyń Wiejskich, zespołu Moderato, grupy Bengaku, grup ze szkoły podstawowej i przedszkoli.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,28-10-2013

17 października 2013 roku odbyła się  uroczysta Sesja Rady Gminy Porąbka, na której to toczyły się burzliwe dyskusje na wiele tematów.
Dla nas - czanieckiej społeczności - były szczególnie ważne tematy dotyczące oświetlenia (a raczej ich braku po 22:00) ulic, niewidocznego i słabo oznakowanego przejścia na ulicy kard. Karola Wojtyły, opłatę za śmieci, a także likwidacji posterunku policji w Kobiernicach.

Zapraszamy do obejrzenia nowych filmów w serwisie CzaniecTV, które przedstawiają powyższe tematy:
1) Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach
    -  Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach część 1
    -  Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach część 2
    -  Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach część 3
    -  Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach część 4
    -  Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach część 5
    -  Funkcjonowanie komisariatu policji w Kobiernicach część 6

2) Radna Pani Marta Tylza-Janosz zadała Radzie cztery pytania, m.in. o dodatkowej opłacie za wywóz śmieci; o oświetlenie ulic, a raczej ich brak w godzinach nocnych; o oznakowanie przejścia na ulicy kard. Karola Wojtyły, którego błędy wskazywaliśmy w CzaniecTV
    - Radna Marta Tylza-Janosz pyta RG o m.in. oświetlenie ulic i opłatę za śmieci
    - Dlaczego przejście dla pieszych na ul.kard. Karola Wojtyły jest niebezpieczne? Bo jest słabo widoczne i źle oznakowane - oto dowód.

3) Radna Pani Alicja Młynarska-Mazur zadała Radzie pytania, m.in. również o oświetlenie ulic, a także o czyszczenie koryta Domaczki
    - Radna Alicja Młynarska-Mazur pyta RG o m.in. oświetlenie ulic i Domaczkę

4) Wójt Gminy Porąbka, Pan Czesław Bułka, odpowiada Radnym na pytania zawarte w punktach 2, 3.
    - Odpowiedź Wójta Gminy Porąbka na pytania radnych Alicji Młynarskiej-Mazur i Marty Tylzy-Janosz

Od kilku dni do Czańca, w nocy, znów powróciła jasność - lampy nie są wyłączane o godzinie 22:00. Miejmy nadzieję, że to nie jest stan przejściowy.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,28-10-2013

W ubiegłą sobotę, Koło Gospodyń Wiejskich z Czańca obchodziło swój jubileusz 65-lecia istnienia koła. 
Obchody rozpoczęły się od zapalenia zniczy na grobach nieżyjących już członkiń, po czym udano się na mszę do czanieckiego kościoła.
Po nabożeństwie, odbyła się uroczystość w Domu Kultury, gdzie obok obok kwiatów i szampana, nie zabrakło mnóstwa gratulacji i przemówień. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele lokalnych władz, tj. Wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka, posłanka Małgorzata Pępek, europosłanka Małgorzata Handzlik, przedstawiciele kościoła, tj. aktualny proboszcz Stanisław Śmietana oraz emerytowany ksiądz Filip Piotrowski.
Gospodynie zdradziły, że wkrótce będą chciały zorganizować pierwsze warsztaty kucharskie - z własnych ekologicznych produktów. Pierwszy nabór i warsztaty już w listopadzie.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-10-2013

14-latek kierujący ciągnikiem rolniczym doprowadził do zderzenia z motocyklem kierowanym przez 16-latka. Jak się okazało, obaj kierujący nie posiadali uprawnień do prowadzenia tych pojazdów. Podczas zdarzenia ucierpiał 16-letni pasażer jednośladu.

Do wypadku doszło w minioną sobotę (28.09) około 13.20 w Czańcu, na ul. Beskidzkiej. Z ustaleń wynika, że nastolatek kierujący ciągnikiem rolniczym typu SAM nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z motocyklem marki YAMAHA, którym kierował 16-latek. Obaj nastolatkowie nie posiadali uprawnień do kierowania tymi pojazdami. Na skutek wypadku pasażer jednośladu doznał złamania kości udowej. Poszkodowany został przewieziony do Szpitala Pediatrycznego.

Świadków tego wypadku prosimy o kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Rychlińskiego 17, tel. 33 8121230, nr alarmowe 997, 112.
źródło: policja.bielsko.plźródło: policja.bielsko.plźródło: policja.bielsko.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,30-09-2013

_collage_stzdj_2.jpg

Zaledwie dwa miesiące temu informowaliśmy Państwa, iż dzięki uprzejmości Pana Kazimierza Gąsiorka, który zechciał podzielić się z nami swoimi starymi zdjęciami z Czańca, mogliśmy podziwiać jak wyglądał Czaniec kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat wstecz.

W chwili obecnej mamy dla Państwa kolejną porcję starych zdjęć z Czańca, a także z okolic (Porąbka, Kobiernice). Nie zabrakło w niej także zdjęć mieszkańców, zrzeszonych w LZS Czaniec, a także akcji katolickiej.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej porcji zdjęć Czańca sprzed lat >>


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-09-2013

Kilkanaście minut po godzinie 13:00 w poniedziałek 23-go września br, na ulicy kard. Karola Wojtyły, na przejściu dla pieszych w okolicy Młynówki (tzw. Przekopy), samochód marki Peugeot potrącił przechodzącego przez owe przejście starszego mężczyznę.

Jak podaje Radio Bielsko - "Według relacji kierującego pieszy wszedł bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, potrącenie miało miejsce na przejściu dla pieszych. Stan pieszego w wieku około 70-80 lat jest ciężki, został odwieziony do szpitala wojewódzkiego".

Ekipa ratunkowa pogotowia, która pojawiła się na miejscu przystąpiła do długiej reanimacji, która trwała około 40 minut. Następnie mężczyzna w stanie ciężkim przewieziony został do szpitala.

Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy - mówił sierż. sztab. Mariusz Kubica, Wydział Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej.

Na miejscu zdarzenia obecny był także zastęp straży pożarnej OSP Czaniec, którzy koordynowali zabezpieczenie miejsca wypadku, kierowali ruchem i sprzątali jezdnię.

Poszukiwani są także świadkowie wypadku
Policja poszukuje świadków tego wypadku i prosi o pilny kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Rychlińskiego 17, nr tel. 33 8121230 lub najbliższą jednostką policji – nr alarmowe 997 lub 112.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,12-09-2013

Orzeczenie o budowie nowego kościoła w CzańcuNasza galeria starych fotografii i dokumentów z Czańca stale się powiększa, a tym razem Państwo Ewa i Mirosław Ciora, zafundowali nam prawdziwy unikat, a mianowicie świetnie zachowany dokument aż z 1908 roku!

Dokumentem tym jest oryginał zezwolenia na budowę nowego kościoła parafialnego w Czańcu, naprawę wikarówki, organistówki z 1908 roku. 

Zobacz: Oryginał zezwolenia na budowę nowego kościoła parafialnego w Czańcu z 1908 roku
   

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: