Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,04-09-2010

Gminne dożynki 4-5 wrzesień 2010 w Czańcu.

Sobota 4.IX.2010:
17:00 Mecz piłki nożnej seniorów LKS Czaniec-AKS Mikołów
19.00 Zabawa taneczna

Niedziela 5.IX.2010:
11:45 Korowód z chlebem i wieńcami do kościoła
12:00 Dziękczynna Msza Święta
15:30 Wymarsz korowodu na stadion LKS
16:00 Powitanie gości
17:00 Część artystyczna - występ dzieci z DK w Czańcu, koncert chóru "Potok", turniej wiosek, występ dzieci i młodzieży z SP i Gimnazjum, występ zespołu "Czaniec"
20:00 Zabawa taneczna


Towarzyski mecz Polska-Białoruś w Czańcu
13 września 2010 roku, o godzinie 16:00 na naszym stadionie LKS rozpocznie się międzynarodowy towarzyski mecz. Reprezentacja Polski zmierzy się z reprezentacją Białorusi. Niestety nie chodzi tutaj o główną kadrę, lecz kadrę do lat osiemnastu. 
Mecze juniorów już kilka razy odbywały się na naszym stadionie, tak więc pozostaje nam tylko czekać na zwycięstwo Polaków - wstęp darmowy.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,31-08-2010

Zarządzeniem nr 14/10 Wojewody Śląskiego z dnia 31 sierpnia 2010 r. ogłoszono alarm przeciwpowodziowy od godziny 15:00 dla powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego i miasta Bielsko-Biała.
W związku z powyższym wszystkie służby bezpieczeństwa postawione są w stan gotowości, a Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego zaczęły pełnić dyżury.

Na stronach Ośrodka Koordynacyjno-Informacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej, po wybraniu dnia i godziny, istnieje możliwość monitorowania sytuacji zbiorników wodnych oraz stanów napełnienia: Link »

Dodano 1 wrz 2010 10:02 W Kobiernicach wody rzeki Soły przedostały się groblą do starego koryta rzeki. Strażacy użyli pompy wysokiej wydajności i przepompowali ją ponownie do koryta Soły.

Dodano 1 wrz 2010 17:12 Most w Kobiernicach znów może zostać zamknięty. Rozważa się jego tymczasowe zamknięcie z powodu podmywania przez Sołę.

Dodano 2 wrz 2010 11:59 Mosty w Kobiernicach i Porąbce zostały tymczasowo zamknięte. Wysoki poziom wody w Sole był decyzją o tymczasowym zamknięciu mostu w Kobiernicach i Porąbce.
Wysoki poziom wody tym razem nie tylko zagraża mostowi lecz także domostwom w pobliżu Soły, zarówno w Kobiernicach i Czańcu, dlatego w Czańcu wały ciągle monitorowane są przez strażaków. Sytuacja gorzej wygląda w Kobiernicach, gdzie po zmniejszeniu zrzutu wody na zbiorniku Czaniec, osunął się wał.

Dodano 4 wrz 2010 14:30 Most w Kobiernicach został otwarty dla ruchu do 3.5T


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,30-08-2010

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w ostrzeżeniu hydrologicznym nr 397 informuje, iż w ciągu najbliższej doby (szczególnie dzisiejszej nocy), w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły, w wyniku prognozowanych intensywnych opadów deszczu, prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Skutki: Lokalne zalania i podtopienia, niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek.
Stopień zagrożenia: 2 (w skali 3-stopniowej).

Tymczasem Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Krakowie informuje o intensywnych opadach deszczu.

- Przebieg: Przewiduje się wystąpienie opadów deszczu, w ciągu pierwszej doby w wysokości 70-80 mm, w ciągu drugiej doby w wysokości 70-80 mm.
- Skutki: Podtopienia; uszkodzenia dróg i budynków; trudności komunikacyjne. 
- Stopień zagrożenia: 2 
- Ważność: od godz. 20:00 dnia 30.08.2010 do godz. 20:00 dnia 01.09.2010
- Obszar: Województwo śląskie Uwagi: Możliwość podniesienia stopnia ostrzeżenia do 3.

źródło: Wojewódzkie Centrum Zarządzania KryzysowegoKomentarze wyłączone

Dodał: admin,20-08-2010

Mandatami w wysokości 150 złotych i dopisaniem do „konta&# 8221; 2 punktów karnych, zakończyło się dla 22 kierowców samochodów ciężarowych, złamanie zakazu wjazdu pojazdów powyżej 7,5 tony na drogę łączącą Czaniec z Porąbką.

Dwudniowa, wspólna akcja policjantów bielskiej drogówki, funkcjonariuszy z Kobiernic oraz Inspekcji Transportu Drogowego jest reakcją na sygnały mieszkańców Czańca i Porąbki, którzy uskarżali się na nagminne łamanie przepisów przez przejeżdżających tymi miejscowościami, kierowców taboru ciężkiego, m.in. tirów i ciężarówek przewożących drzewo. Po wiosennej powodzi dla ruchu pojazdów zamknięto most w Kobiernicach na rzece Sole, w ciągu drogi krajowej nr 52. Most wymaga gruntownego remontu. Jednocześnie wyznaczono objazdy, ograniczając tonaż pojazdów wjeżdżających na koronę zapory w Porąbce oraz pokonujących odcinek drogi powiatowej Porąbka – Czaniec. Zakaz dotyczy wjazdu na tę trasę pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony. Policjanci zapowiadają, że podobne akcje będą kontynuowane, a kierowcy, którzy naruszą przepisy dotyczące tonażu, nie mogą liczyć na pobłażanie.

Źródło: policja.bielsko.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,09-08-2010

W ciągu ostatnich dni, otrzymaliśmy od internautów kilka maili z zapytaniem o zmianę organizacji ruchu w Czańcu, na odcinku remontowanym ul.kard. K.Wojtyły.
Chodzi głównie o znak STOP i zmianę drogi z pierwszeństwem przejazdu na skrzyżowaniu z ul.Bukowską, a następnie z ul.Karpacką.
Na chwilę obecną należy zwracać szczególną uwagę na ustawione znaki i respektować znajdujące się na nich informacje, a nie jeździć "na pamięć"! Docelowo będzie inaczej niż w chwili obecnej. Ulica kard.K.Wojtyły będzie ulicą główną, ul.Bukowska pozostanie drogą podporządkowaną. Również na skrzyżowaniu wylotowym (z ul.Karpacką) zostanie przywrócone pierwszeństwo przejazdu dla pojazdów kierujących się z/do Czańca.
Rysy z projektu organizacji ruchu w pełnej treści

źródło: "Projekt organizacji ruchu [...]" mgr inż. Piotr Szostek Usługi Projektowe "PRO-ZAT"

 
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-08-2010

Nie da się ukryć, że prace wykonawcze projektu rewitalizacji centrum Czańca i przebudowy ulicy kard. K. Wojtyły zbliżają się dużymi krokami do finału.
Według planu, wszelkie prace powinny zakończyć się w ostatnich dniach sierpnia. Na razie termin ten nie jest zagrożony, choć nie obeszło się bez przykrych niespodzianek (np. zapadnięcie kostki brukowej przy Domu Kultury gdy wjechał nań samochód ciężarowy).
W dniu dzisiejszym (tj. 5.08.2010r.) zakończono kładzenie powierzchni asfaltowej na objętym remontem odcinku ul.kard. K.Wojtyły, a w dniu jutrzejszym ok. godz. 12:30 ma odbyć się wstępny przegląd i odbiór drogi.
Również prace związane z budową mostu na rzece Młynówka (pot. "Przekopa") zostały zakończone i w chwili obecnej most przygotowany jest on na obciążenia do 30 ton.
Wszystko wskazuje na to, iż wkrótce remontowany odcinek ulicy kard. K.Wojtyły zostanie oddany do użytku, z czego zapewne ucieszą się nie tylko kierowcy, co mieszkańcy - głównie ci, których domostwa znalazły się przy wąskich drogach objazdowych.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-08-2010

Z ust wielu kierowców pada pytanie o planowany remont mostu na Sole.
Przypomnijmy, iż po ostatniej powodzi most poważnie ucierpiał, a natychmiastowa naprawa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, co ostatecznie zakończyło się wprowadzeniem tymczasowego rozwiązania.
Termin rozpoczęcia kompleksowej naprawy mostu jednak nie był podawany, a niepotwierdzoną datą miał być 15 sierpnia.
Czy jednak do tego dojdzie? Okazuje się, iż prawdopodobnie nie, ponieważ GDDKiA oddział w Katowicach ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z remontem mostu nad rzeką Sołą w m. Kobiernice w ciągu drogi krajowej nr 52 w km 19+885. 
Termin składania ofert upływa 11.08.2010 roku, a termin zakończenia prac to 30.06.2011 rok (etap pierwszy upływa 15.12.2010r.).

źródło: www.gddkia.gov.pl/


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-08-2010

Tegoroczny, 67 Tour de Pologne to 1257 km między Warszawą, a Krakowem. Wyścig podzielony jest na 7 etapów, a na trasie rozegranych zostanie 14 premii, 18 premii górskich oraz 5 premii specjalnych.

Już jutro, bo 4 sierpnia kolarze odwiedzą głównie tereny powiatu żywieckiego, choć i zagoszczą w naszej gminie, bowiem trasa będzie przebiegała od Tych, poprzez Oświęcim, Kęty, Czaniec, Porąbkę. Dalej kolarze pojadą przez Porąbkę, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Czernichów, Tresną, Oczków. W Żywcu przejadą ulicami Krakowską, Sienkiewicza, Żeromskiego, al. Wolności, al. Jana Pawła II, starym mostem na Sole, Dworcową, Browarną. Następnie pojadą do Radziechów, Przybędzy i Węgierskiej Górki, Ciśca, Milówki oraz Lalik, skąd pojadą do Koniakowa na górski etap wyścigu wiodący przez gminy Istebna i Wisła. 

Etap zakończy się w Cieszynie, ok. godz. 19:00. Transmisja w TVP1 o 17:20, TVP Sport o 17:00.
W naszej miejscowości kolarzy można spodziewać się ok. godz. 15:20.

źródło: tourdepologne.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,12-07-2010

Przedstawiamy Państwu kolejną część galerii w temacie rewitalizacji centrum Czańca
Rewitalizacja centrum Czańca - czerwiec-lipiec 2010r. »


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,12-07-2010

dodano: 19 lipca 2010: Badania Soły z 16 lipca 2010 r. nie przyniosły lepszych wieści. W rzece wykryto:
rz. Soła I w Porąbce: enterokoki (paciorkowce kałowe), Escherichia coli
lub bakterie grupy coli typ kałowy
rz. Soła II w Porąbce: enterokoki (paciorkowce kałowe)

Woda w Jeziorze Międzybrodzkim (na wysokości restauracji Nad Wodą) jest już przydatna do kąpieli.

dodano: 12 lipca 2010: Najnowsze badania próbek wody z całego województwa śląskiego przyniosły mieszkańcom naszego regionu niemiłe wieści. Patrząc jednak na aurę oraz na termometry, są to wieści bardzo nieprzyjemne.   

Według najnowszych wyników WSSE Katowice woda w Sole nie jest przydatna do kąpieli ! Orzeczenie wydano ze względu na parametry fizyko-chemiczne wody.

Częściowo także woda w Jeziorze Międzybrodzkim (na wysokości restauracji Nad Wodą) również nie jest przydatna do kąpieli.

Nieco lepsza sytuacja występuje na Jeziorze Żywieckim, gdzie PSSE w Żywcu, jeszcze w raporcie opublikowanym dnia 2 lipca 2010 r. uznało, że woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na barwę, zapach, przeźroczystość i przedmioty pływające. W raporcie z 9 lipca br problemów już nie stwierdzono.

Załączniki:
1) WSSE_09072010_przydatnosc_wody_w_kapieliskach_.pdf
2) WSSE_09072010_przydatnosc_wody_w_kapieliskach_2.pdf
3) WSSE_09072010_przydatnosc_wody_w_kapieliskach_spis.pdf
4) WSSE_02072010_przydatnosc_wody_w_kapieliskach.pdf
5) Oznaczenia


Źródło: http://www.wsse.katowice.pl Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: