Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,24-12-2006

Nadchodzą Święta, chwile baśniowe,
biały opłatek, płatki śniegowe.
Zapach choinki, kolędy brzmienie,
niosą ze sobą życzeń spełnienie.
Niechaj się spełnią marzenia wszelkie,
I te ogromne i te maleńkie.
Niech każda chwila Nowego Roku,
przyniesie radość, miłość i spokój.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2007 Roku życzy ekipa czaniec.pl

Komentarzy: 2

Dodał: admin,11-12-2006

news: 13.XI.2006
Pobierz oficjalne wyniki wyborów okręg nr 5 Porąbka - Kozy - podane przez PKW Bielsko

Wyniki wyborów samorządowych - Czaniec DolnyCzaniec Dolny     Wyniki wyborów samorządowych - Czaniec GórnyCzaniec GórnyKomentarzy: 1

Dodał: admin,11-12-2006

news: 12.XI.2006
Frekwencja o godzinie 16.00 na terenie całej Gminy Porąbka wyniosła: 35,15%

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2006

news: 10.XI.2006, 23:50, autor (tekst nadesłany): O.W.S.
Trzech młodych ludzi poruszających się srebrnym Fiatem Stilo Kombi o numerze rejestracyjnym SBI 05HR zrywało plakaty KWW "OBYWATELSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" na terenie Porąbki i Czańca. Kandydaci KWW "OBYWATELSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" sami nie stwierdzili tego typu działań na terenie pozostałych sołectw. Nie oznacza to jednak że takie praktyki nie miały miejsca. Kandydaci KWW "OBYWATELSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" patrzą z zażenowaniem na zachowanie się konkurentów do mandatu Radnego Powiatowego i Gminnego.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2006

news: 19.X.2006
Dodano 20.IX.2006: Gminna Komisja Wyborcza w Porąbce wzywa do dokonywania dodatkowych zgłoszeń kandydatów na Wójta Gminy Porąbka.
Termin zgłaszania kandydatów przedłuża się do dnia 23 października 2006 roku (poniedziałek) do godz.24.00.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2006

news: 5.X.2006
W związku z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków informujemy, że do maja 2007 roku do mieszkańców Gminy będą zgłaszać się przedstawiciele Przedsiębiorstwa Usługowego "ADA" z prośbą o potwierdzenie informacji dotyczących Państwa zabudowań, tj. wymiary budynku, powierzchnia zabudowy w m2, oznaczenie funkcji podstawowej budynku, rok zakończenia budowy, liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych, materiał, z którego zbudowane są zewnętrza.
W przypadku braku zabudowań (ew. części) na mapie, będą prowadzone pomiary.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2006

news: 29.VIII.2006
W tym roku dożynki odbędą się w Czańcu (3.IX), oto jak przedstawia się program:
10.30 - Dom Kultury w Czańcu, przejście do kościoła,
10.45 - Msza Św.,
12.30 - Spotkanie rolników Koła Gospodyń Wiejskich i organizacji społecznych z władzami Powiatu i Gminy (stadion LKS),
14.30 - Koncert Orkiestry Dętej OSP w Czańcu,
15.00 - Powitanie Gości - część oficjalna, wręczenie chleba i wieńców
16.00 - 60-lecie Koła PSL w Czańcu,
16.15 - Występ chóru "Potok",
18.00 - Koncert "Gościa wieczoru",
19.00 - Zabawa taneczna.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2006

news: 25.VIII.2006
Zbliżający się weekend w naszym regionie to nie lada gratka dla fanów starych samochodów i gwiazd telewizyjnych seriali.. Co ich łączy? Oto propozycja na najbliższe dni:

 • 25.VIII, 17.00-18.30, Porąbka - Mecz piłki nożnej ARTYŚCI - DZIEWCZYNY BESKIDÓW, stadion sportowy.

 • Kęcki międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
  W tym roku impreza nazwana jest "Paradą z gwiazdami". Plan imprezy:
  - 26.VIII - sobota - start godz.10:00 w Jeleśni, przejazd przez Żywiec, Kocierz, o 13:00 przejazd przez Porąbkę i Czaniec.
  Z Czańca samochody przejadą do Bielan, by o 15:00 rozpocząć paradę gwiazd scen polskich w starych samochodach.
  O 16:30 przyjazd na stadion w Kętach i mecz piłki nożnej AKTORZY - LOKALNE WŁADZE.
  - 27.VIII - niedziela - Rajd pojazdów c.d., start o 11:00 w Kocierzu, 11:15 przejazd przez Czaniec, 11:30 zwiedzanie klasztoru o.Reformatów w Kętach, gdzie o 13:00 rozpocznie się konkurs elegancji pojazdów zabytkowych.
  W reprezentacji artystów: Stefan Friedman, Tomasz Schimscheiner ("Na Wspólnej"), Olaf Lubaszenko, Maciej Kozłowski ("M jak miłość"), Marcin i Rafał Mroczek ("M jak miłość"), Adam Wolski, Jarosław Jakimowicz ("Młode Wilki"), Maciej Dowbor, Andrzej Nejman ("Złotopolscy"), Robert Moskwa ("M jak miłość"), Piotr Zelt ("13 posterunek") • Komentarzy: 0

  Dodał: admin,11-12-2006

  news: 24.VIII.2006
  Dwie osoby - kobieta i jej pięcioletnia córka - zginęły w wypadku samochodu, który wypadł z drogi prowadzącej wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego do zapory w Porąbce, nieopodal Żywca i wpadł do jeziora - poinformował Wiesław Zoń z żywieckiej policji.
  "Do wypadku doszło w środę wieczorem na drodze prowadzącej do zapory w Porąbce. Poniżej drogi, w jeziorze, przejeżdżający kierowca zauważył zatopiony samochód - renault lagunę. Na miejscu ustalono, że auto było puste. Sądziliśmy więc początkowo, że ktoś zostawił kluczyki w stacyjce i pusty samochód w jakiś sposób stoczył się do wody" - powiedział Zoń.
  Prowadzący dochodzenie policjanci jeszcze w środę wieczorem ustalili właścicielkę renault laguny. Jednak nie udało im się jej odnaleźć. W czwartek rano, w pobliżu miejsca wypadku, na powierzchnię jeziora wypłynęły dwa ciała - najpierw 5-letniej dziewczynki, a potem jej 32-letniej matki. Według wstępnych ocen policji, jadąca od strony Żywca kobieta wypadła z drogi na ostrym zakręcie w lewo - samochód przejechał przez żwirowy placyk, po czym stoczył się ze stromej skarpy do położonej ok. 15 m niżej odnogi jeziora. Policjanci sprawdzili, że w wyciągniętym z jeziora samochodzie były otwarte okna, a centralny zamek auta pozostawał w pozycji zamkniętej.
  "W środę późnym popołudniem i wieczorem w okolicy Jeziora Międzybrodzkiego panowały trudne i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Było ślisko, prowadząca wzdłuż brzegu jeziora droga obfituje w zakręty. Wstępnie podejrzewamy, że kierująca samochodem jechała za szybko i w pewnym momencie wskutek poślizgu, bądź nieuwagi wypadła z drogi" - wyjaśnił policjant.
  Zaznaczył jednak, że szukane są wszelkie ślady, które pozwolą ustalić przebieg wypadku - także takie, które mogłyby wskazywać, że mogły do niego przyczynić się osoby trzecie. Na razie śladów, mówiących o działaniu osób trzecich, nie znaleziono. Na miejscu czynności śledcze prowadzi prokurator, zarządził już m.in. sekcję zwłok, która pozwoli ustalić bezpośredni powód śmierci matki i córki.

  Komentarzy: 0

  Dodał: admin,11-12-2006

  news: 29.VI.2006, Zdjęcie: Fazi
  Ubiegłej nocy nad naszym terenem przeszły gwałtowne nawałnice - silny wiatr, burze i strugi wody spadły na nasz region.
  Najgorsza sytuacja wystąpiła w regionie granicy Czaniec/Kęty, gdzie świadkowie nocnego dramatu opisują całe zdarzenie jako "trąba powietrzna". Powyrywane drzewa, uszkodzone linie elektryczne, uszkodzone samochody - głównie w rejonie Grupy ZML Kęty.
  Rzecznik spółki Enion-Beskidzka Energetyka, Kazimierz Szypuła poinformował, że żywioł uszkodził 32 stacje średniego napięcia i zerwał wiele linii przesyłowych. Energia elektryczna nie docierała do 4 tysięcy osób.
  Przez kilka godzin nieprzejezdne były drogi: krajowa z Bielska-Białej przez Czaniec do Krakowa, a tym samym - wojewódzka z Bielska-Białej do Oświęcimia.

  Komentarzy: 0

  << Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Następna >>
  Powered by CuteNews
  Najnowsze filmy: