Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 3.IV.2005, autor MOr<BR></B></EM>W dzień po śmierci Jana Pawła II, cały Świat, cała Polska gromadzi się w świątyniach by modlić się za duszę papieża Polaka.<BR>Prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosił żałobę narodową do dnia pogrzebu Jana Pałwa II, zaapelował również by z godnością odnieść się do tragicznego wydarzenia zeszłej soboty: odwołać imprezy, flagi mają zostać opuszczone do połowy masztu.<BR>W naszej miejscowości powiewają flagi w okolicy kościoła, na remizie OSP, niektórych domach prywatnych, a w godzinach popołudniowych (!) pojawiły się również na gimnazjum im. kard. Karola Wojtyły w Czańcu.<BR>Jednym z pierwszych osób, które wywiesiły flagę w Czańcu był proboszcz, ks. Filip Piotrowski, którego spotkałem kilka minut po śmierci Jana Pawła II. Było mu ciężko, nie potrafił znaleźć słów, którymi mógłby wyrazić tą wielką stratę, milczał. Było mu tym bardziej przykro, że 3 kwietnia 2005, w niedzielę miłosierdzia obchodzi swoją kolejną rocznicę święceń kapłańskich - święceń, których udzielał mu sam papież Jan Paweł II.<BR>Szybką organizacją wyjazdu na pogrzeb naszego Rodaka, Jana Pawła II, zajęła się pani Ewa Piekiełko, która już dziś ogłosiła zapisy na tenże wyjazd - wraz z rodzinami Jana Pawła II - do Watykanu.<BR>Specjalna msza święta w intencji śp. Jana Pawła II odprawiona zostanie w kościele parafialnym w poniedziałek o godz.18:00.<BR>Wkrótce przedstawimy częściowy zapis rozmowy z wikarym, ks. Ryszardem.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<FONT style="BACKGROUND-COLOR: #000000"><FONT color=#ffffff><EM>Archiwum: 2.IV.2005<BR></B></EM>2 kwietnia 2005, godzina 21.37 - umiera największy Polak Świata, poinformował cały ziemski glob substytut watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri. <BR>Jan Paweł II - Papież który przełamał wszelkie bariery, wyszedł poza wyznaczone granice, dokonał rzeczy, których inny papież nie był w stanie dokonać.<BR>Jesteśmy dumni, jako mieszkańcy Czańca, iż możemy powiedzieć - to z naszej miejscowości wywodzi się ród Wojtyłów, to tutaj do dziś żyją rodziny tego wielkiego Polaka. <BR>Nasi mieszkańcy dowiedziawszy się o śmierci Jana Pawła II - zgromadzili się w naszym parafialnym kościele po godzinie 22:00 i w ciszy modlili się za duszę rodaka. W całej Polsce zaczęły bić dzwony. </FONT></FONT>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 2.IV.2005<BR></B></EM>Zmarła najstarsza mieszkanka naszej gminy, pani Nalborczyk zamieszkująca Górny Czaniec. Odeszła ze świata żywych mając 104 lata, przeżyła bardzo wiele, bo m.in. dwie wojny światowe, pokonała wiele ciężkich chwil.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 1.IV.2005<BR></B></EM>Papież jest w stanie krytycznym - podał rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls, który potwierdził również, iż nad ranem papież przyjął wiatyk, czyli komunię świętą dla umierających. <BR>W czwartek papież przeszedł zawał serca i lekarze zadecydowali o użyciu respiratora. Przy papieżu cały czas czuwają jego osobisty lekarz Renato Buzzonetti oraz dwóch specjalistów od reanimacji i dwaj pielęgniarze. Jan Paweł II odmówił udania się do szpitala. <BR>Jan Paweł II jest przytomny i spokojny, ma jasny umysł.<BR>Czaniec, jako parafia pradziadów naszego papieża, szczególnie mocno modli się o zdrowie dla naszego rodaka! Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Gminy Porąbka, na jego cześć nazwana została główna ulica Czańca oraz gimnazjum. O Karolu Wojtyle można przeczytać w naszym serwisie

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 1.III.2005<BR></B></EM>Sześciu mężczyzn, obywateli byłych republik radzieckich, uciekło z aresztu w Bielsku-Białej, mieli oni zostać deportowani z Polski.<BR>Od rana od Kóz aż po Kęty, m.in. przed rondem w Kobiernicach oraz w Czańcu na drodze krajowej 52 policja ustawiła posterunki i kontroluje samochody.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 15.II.2005<BR></B></EM>Dzisiejszej nocy spłonął dach jednego z domków gospodarczych na Górnym Czańcu. <BR>W akcji ugaszania pożaru i zabezpieczaniu ognia, by nie przeniósł się on na budynki mieszkalne uczestniczyło sześć okolicznych jednostek straży pożarnej. <BR>Właścicielowi na szczęście udało się uratować z płonącego budynku samochód, który tam był garażowany. <BR>Przyczyną pożaru była wadliwa instalacja elektryczna.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 11.II.2005<BR></B></EM>Położenie naszej Gminy i wszystkich podgórskich miejscowości zapewne było impulsem w głowach radnych, aby przekształcić naszą Gminę w gminę turystyczną.<BR>Nasi radni dostrzegają fakt, iż w naszej okolicy nie przybywa dużych firm, większych inwestorów, zakładów pracy czy fabryk, dlatego stawiają na turystykę.<BR>Powołując się na wypowiedź dla Gazety Wyborczej, pan Czesław Bułka, wójt Gminy Porąbka wizję rozwoju przedstawia w sposób następujący: <BR>- zbudowanie na północnym stoku Góry Żar kolejnej stacji narciarskiej (względem działającej na południowym stoku),<BR>- wybudowanie basenów termalnych.<BR>Według badań przeprowadzonych przez Politechnikę Krakowską na terenie Gminy znajdują się duże złoża geotermalne, na głębokości około 500m pod ziemią mają one temperaturę 95°C. W chwili obecnej Gmina wytypowała kilka hektarów terenów, na których mogłyby powstać w przyszłości baseny i kąpieliska. Trwa również poszukiwanie pieniędzy na odwierty próbne, które potwierdzą właściwości lecznicze wody oraz pozwolą na dokładne ustalenie składu chemicznego podziemnych wód. Jeżeli wyniki będą pomyślne Gmina przygotuje wniosek do UE o dofinansowanie inwestycji.<BR>Trzymamy kciuki!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 4.II.2005<BR></B></EM>Zgodnie z definicją obrony cywilnej, osobą odpowiedzialną za działania na danym terenie w tym celu - jest Wójt.<BR>Obowiązek obywateli w zakresie obrony cywilnej polega na odbywaniu służby w obronie cywilnej, przysposobienia obronnego młodzieży szkolnej, szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony ludności oraz wykonywaniu innych zadań przewidzianych w ustawie.<BR>W ostatnich dniach rozprowadzana jest wśród mieszkańców Czańca Dolnego (okolice Soły) książeczka Obrony Cywilnej Gminy Porąbka, w której opisane są sposoby ewakuacji i alarmowania ludności.<BR>Uważamy, iż publikacja taka jest bardzo potrzebna dla mieszkańców, biorąc pod uwagę położenie naszej miejscowości.<BR>W chwili obecnej pracujemy nad materiałem i ważniejsze informacje zawarte w owej książeczce opublikujemy, oczywiście za zgodą UG.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 21.I.2005<BR></B></EM>Ze smutkiem informujemy o zamknięciu działu MIESZKAŃCY, naszego serwisu. Zdecydowaliśmy się na ten krok ze względu na nadużycia, jakiego dopuszczali się internauci. Z radością jednak informujemy, iż w pełni działa już <A class=link href="http://czaniec.pl/forum" target=_blank>czanieckie forum</A>, w którym dział MIESZKAŃCY znów się pojawił! <BR>Ponadto zapraszamy do dyskusji na temat nowego wizerunku naszej miejscowości, mogą Państwo przedstawić swoje pomysły, czego nam brakuje, a może czego jest za wiele. Kolejnymi dodanymi działami forum są: ogłoszenia, pozdrowienia oraz pytania do Urzędu Gminy Porąbka. <BR>Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 11.I.2005, autor PJ<BR></B></EM><A href="http://czaniec.pl/zdjecia/mecz2005.jpg" target=_blank><EM></EM></A>W dniu 22.01.2004 odbędzie się turniej piłki halowej w czanieckiej hali. V Noworoczny turniej o puchar Prezesa LKS Czaniec będzie gościł drużyny Wisły Kraków, T.S. Podbeskidzie, Koszarawa Żywiec, Kmila Zabierzów, Górnik Jastrzębie, GKS 71 Tychy, Roback Bytom, Pogoń Miechów oraz gospodarze LKS Czaniec.<BR>Zapraszamy.

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Następna >>
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: