Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,02-06-2016

Program dni Czańca - Być razem 2016 (stadion LKS Czaniec):

Sobota 11 czerwca 2016:
13:00 Mini Euro 2016
17:45 Koncert zespołu Karavan
18:30 Koncert zespołu Siwy dym
20:00 Dyskoteka

Niedziela 12 czerwca 2016:

14:30 Występy artystyczne (przedszkola, szkoła podstawowa, gimnazjum, Koło Gospodyń Wiejskich, zespoły: Moderato, Porąbczanie, Włóczykije, teatr tańca Kwieciste gwiazdy)
19:30 DyskotekaKomentarze wyłączone

Dodał: admin,30-05-2016

Wójt Gminy Porąbka informuje, że od dnia 01.06.2016r. upoważniony pracownik Urzędu Gminy Porąbka rozpocznie w terenie prace w zakresie zbierania informacji na temat zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, a także kontrolę posiadania przez mieszkańców umów na wywóz nieczystości płynnych i rachunków potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych przez przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych z terenu Gminy Porąbka.
Ponadto Wójt informuje, że osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny uczynić to niezwłocznie.  Komentarze wyłączone

Dodał: admin,27-05-2016

Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach zaprasza 3 czerwca 2016r. na g. 18.00 do Domu Kultury w Kętach na imprezę charytatywną, w ramach której będzie miał miejsce spektakl Grupy Teatralnej "Minus Jeden" oraz koncert Grupy Muzycznej "Trzy Czwarte". Biorąc udział w imprezie będzie można wesprzeć leczenie chorych nauczycielek "Dąbrowskiej".
Wieczór będzie również okazją do zapoznania się z umiejętnościami uczniów na co dzień kształcących się w liceum w klasach o profilach: humanistyczno-teatralnej, językowo-filmowej, matematyczno-biznesowej, do których ruszył nabór na rok szkolny 2016/2017. Do szkoły zapraszani są gimnazjaliści, którzy szukają szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania, gwarantującej niecodzienną atmosferę, możliwość rozwijania zainteresowań nie tylko artystycznych, ale również matematycznych, językowych i ekonomicznych na bezpłatnych zajęciach, a przede wszystkim chcą przygotować się do egzaminu maturalnego na wysokim poziomie.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,12-05-2016

Noc muzeów 2016 – "Odkrywanie przeszłości"
Jak co roku w maju mamy okazję spotkać się razem na kolejnej już edycji Nocy Muzeów, ogólnoeuropejskiej akcji, której celem jest promocja muzeów i zgromadzonych w nich bezcennych eksponatów z przeszłości. Kęcka placówka już po piąty włącza się w tą akcję i zaprasza wszystkich 14 maja br., w godz. 17.00-22.00 na niesamowitą i magiczną noc.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Odkrywanie przeszłości", bowiem plan Nocy Muzeów zawiera różne formy odkrywania tego co działo się dawniej.
Podczas warsztatów zatytułowanych "Jaskiniowe Inspiracje", które poprowadzi archeolog Agnieszka Mielec, wszyscy uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję odkrywania kanonów sztuki prehistorycznej. Będziemy wyczarowywać z gliny swoje własne rzeźby wzorowane na dziełach sztuki z okresu prehistorii i na tabliczkach malować różnorodne wzory oraz wspólnie razem tworzyć jeden wielki mural oparty na naskalnych malowidłach. Przewidzieliśmy 2 tury spotkań z panią archeolog. Pierwsza zacznie się o godzinie 17 a druga o 19. Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona, więc bardzo prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 033 845 31 07, lub bezpośrednio w muzeum.
W fascynującą opowieść śladami, odkrywanych w trakcie badań naukowych, skandali, sekretów oraz przestępstw naszych kęckich przodków zabierze nas dr Marta Tylza – Janosz. Spotkanie historyczno – obyczajowe zatytułowane "Kęczan sprawki ciemne" odbędzie się o godz. 21 w sali wystaw czasowych muzeum. Uprzedzamy jednak, że prezentacja jest skierowana wyłącznie dla słuchaczy dorosłych.
W godzinach od 18.00 do 22.00 zapraszamy również na rodzinne zwiedzanie naszych wystaw stałych z przewodnikiem. Wejścia do muzeum będą o równych godzinach: 18, 19, 20 i 21.
Na wszystkie spotkania, oczywiście wstęp wolny.
Zapraszamy do spędzenia tej wyjątkowej i niepowtarzalnej nocy razem z nami.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-03-2016

W poniedziałek 14 marca policja otrzymała informację, że w kanale tzw. "Przekopy", czyli Młynówki Czanieckiej (niedaleko ul. Kalinowej), znajdują się zwłoki mężczyzny.
Wiążąc fakty podczas czynności dochodzeniowych, ustalono, iż jest to 54-letni mieszkaniec Czańca, który poszukiwany był od soboty.
Prokuratora bada sprawę i próbuje ustalić przyczyny śmierci, jednak wstępnie wykluczona została działalność osób trzecich. Zarządzona została także sekcja zwłok, która być może pozwoli rozwiązać zagadkę.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,25-02-2016

Ponad 5 tysięcy paczek papierosów, 30 kg tytoniu oraz 30 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z bielskiej komendy wraz z policjantami z Kobiernic i funkcjonariuszami Izby Celnej. Zatrzymano 36-letniego właściciela nielegalnego towaru. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków oszacowano na ponad 100 tys. złotych. Policjanci otrzymali informację, z której wynikało, że mieszkaniec Czańca trudni się nielegalnym handlem papierosami, tytoniem i alkoholem bez polskich znaków akcyzy.
Po krótkiej obserwacji wkroczyli na posesję 36-latka. W czasie przeszukania jego domu śledczy odnaleźli ponad 5 tysięcy paczek papierosów, 30 kg tytoniu oraz 30 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Wprowadzenie do obrotu zabezpieczonego towaru naraziłoby Skarb Państwa na ponad 100 tys. złotych straty. Wszystko wskazuje na to, że z nielegalnego handlu mężczyzna uczynił sobie stałe źródło dochodu. Zatrzymany odpowie za popełnione przestępstwa akcyzowe, za co może trafić do więzienia na najbliższe 3 lata. Grożą mu też dotkliwe kary finansowe.
Źródło: bielsko.slaska.policja.gov.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-02-2016

11155391474725493_n.jpg

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-02-2016

2 lutego w rejonie Porąbki Kozubnik zaginęła Zojka - 2,5 letnia suczka.
Zojka jest średnia, czarno-brązowa, tzw. podpalana, w typie gończego polskiego, sierść gładka, krótka. W dniu zaginięcia miała na sobie brązową skórzaną obrożę. Nie ma jej już prawie 2 tygodnie, pewnie jest głodna i wyziębiona...da się skusić za odrobinę chleba.
Jeśli ktoś widział pieska - prośba o kontakt z rodziną zaginionego psa: 788996332 lub 787204448.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-02-2016

Wywodzący się z Czańca, miłośnik gór i organizator eventów w górach, Piotr Trojak, zastępca wójta - Paweł Zemanek oraz zajmujący się znakowaniem szlaków Marek Kaczmarczyk poinformowali, że już wkrótce w Gminie Porąbka odtworzone zostaną stare szlaki i uruchomione zostaną nowe. 
Odtworzony zostanie szlak z Kozubnika na Górę Żar, a nowe szlaki to szlak niebieski z centrum Porąbki na Kiczerę.
Drugi szlak rozpoczynał będzie się w Czańcu na ulicy Wodnej i prowadził będzie na Trzonkę.
Szlaki mają być gotowe jeszcze w tym roku. Gmina Porąbka stara się także pozyskać fundusze na budowę wiat wypoczynkowych i punktów widokowych. Chciałoby się tylko dodać - dlaczego tak późno? Nasz region ma duży i wciąż niewyeksponowany potencjał.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-02-2016

1 lutego rusza nabór wniosków o przyznanie dotacji celowej, w formie dofinansowania ze środków budżetu Gminy Porąbka do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe wytwarzające ścieki bytowe, zamieszkałe na terenie gminy Porąbka i posiadające tytuł prawny do nieruchomości, na której będzie zlokalizowana przydomowa oczyszczalnia ścieków.  

Dotacje będą udzielane na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z osadem czynnym (reaktorem biologicznym) na obszarze gdzie nie przewiduje się - zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Porąbka - budowy zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, bądź też w przypadkach, w których podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione. 

Z związku z powyższym, w Czańcu, o dotację mogą ubiegać się mieszkańcy rejonów: Zagłębocze i Czaniec Górny.

Dotacją objęty będzie zakup i montaż fabrycznie nowych instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków z osadem czynnym (reaktorem biologicznym).
Ustala się koszt kwalifikowany inwestycji w wysokości do 12 000 złotych, obejmujący koszt zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Wysokość dofinansowania inwestycji podłączonej do jednego budynku mieszkalnego będzie wynosić do 80% inwestycji, jednak nie więcej niż 6 000 złotych. W przypadku inwestycji polegającej na podłączeniu kilku budynków mieszkalnych do jednej przydomowej oczyszczalni ścieków, dofinansowanie będzie wynosić do 4 000 złotych w przeliczeniu na jeden budynek.

Wnioski o udzielenie dotacji będą rozpatrywane przez Wójta Gminy Porąbka według kolejności złożenia kompletnych wniosków.
Ilości wniosków wyczerpujących pulę pieniędzy przeznaczonych na sfinansowania inwestycji to ok. 65 przydomowych oczyszczalni ścieków.
Nabór wniosków będzie odbywał się do 28 lutego 2016r.


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: