Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,09-05-2008

OŚWIADCZENIE

    Zespół redakcyjny portalu czaniec.pl przeprasza Pana Jana Łyczko właściciela Firma Transportowo - Usługowo - Handlowa z Czańca, za nieścisłości w artykule "Przemytnicy alkoholu", podanie niesprawdzonych informacji, które mogły sugerować o jego mniemanym zamieszaniu w przemyt alkoholu.

Nieścisłości zostały usunięte natychmiast po interwencji telefonicznej.

Zespół redakcyjny czaniec.pl zapewnia, iż nie zamierzał tym artykułem w żaden sposób działać na szkodę Pana Jana Łyczko, ani prowadzonej przez niego Firmy.

Za wynikłą sytuację SERDECZNIE PRZEPRASZAMY.

zespół redakcyjny
portalu czaniec.pl

Nazwisko za ustną zgodą Pana Jana Łyczko.Komentarzy: 0

Dodał: admin,06-05-2008

Straż Graniczna rozbiła gang przemytników alkoholu
Gang zajmujący się przemytem i nielegalną dystrybucją alkoholu rozbili pogranicznicy ze Zwardonia. Odkryto magazyny z 50 tys. litrów nielegalnych wyrobów spirytusowych, o wartości ok. 2,5 mln zł. Zatrzymano kilka osób.
Jak poinformował rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Marek Jarosiński, w Kętach (Małopolskie) pogranicznicy ujawnili trzy magazyny, a nich ogromne zapasy alkoholu przygotowywanego do nielegalnego rozprowadzania.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: Dziennikarz,20-04-2008

Z informacji jakie do mnie dotarły wynika, iż czaniecki zamek doczekał się kolejnego właściciela. Nabywcą tego obiektu jest Pan Berezowski szef Beskidzkiego Centrum Medycznego w Bielsku Białej. Pan Berezowski zamierza wyremontować zamek, a następnie  w nim zamieszkać. Miejmy nadzieję, że zabytkowi temu zostanie przywrócona dawna świetność i będzie piękną wizytówką miejscowości Czaniec. Komentarzy: 0

Dodał: admin,14-04-2008

Parafia św. Macieja w Andrychowie organizuje akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja odbędzie się w niedzielę 20 kwietnia 2008 w godzinach od 8.30 do 15.00 w auli domu katechetycznego parafii św. Macieja w Andrychowie przy ul. Floriańskiej 7 (obok kościoła).
Krew może oddać każdy w wieku od 18 do 65 lat.
Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty.


Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-04-2008

Zapraszamy wszystkich do przeglądania galerii naszej miejscowości, zawierającej fotografie rodem z archiwów muzealnych:

>> HISTORYCZNA GALERIA CZAŃCA <<

W galerii znajduje się na razie 11 zdjęć Czańca sprzed lat.
Prosimy mieszkańców (byłych i obecnych) o nadsyłanie własnych zdjęć z rodzinnych archiwów i jednocześnie współtworzenie tejże galerii!


Komentarzy: 0

Dodał: admin,10-04-2008

Przebudowa wyniszczonego lasu świerkowego na wielogatunkowe lasy i akcja informacyjna, to cele ogólnopolskiej kampanii, którą w Bielsku-Białej zainaugurowała Fundacja Ekologiczna "Arka".
Ginący świerkowy drzewostan Beskidów ma zostać zastąpiony przez bardziej odporne buki, jodły, graby i inne gatunki drzew. Kampania "Ratujmy beskidzkie lasy" ma wesprzeć leśników w przebudowie drzewostanu..

Beskidzkie lasy są zagrożone przez zmiany klimatyczne. Bezśnieżne zimy powodują wysychanie atakowanych przez owady ogromnych połaci lasów. Masowo obumierają tam drzewa świerkowe. Może to doprowadzić do różnorodnych problemów przyrodniczych i społecznych.

By ratować beskidzkie lasy konieczne jest przyspieszenie ich przebudowy, zaplanowanej na kilkanaście lat. Akcja będzie prowadzona na powierzchni 10 tys. hektarów na terenie Nadleśnictwa Bielsko.

Partnerem akcji jest katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Kampania została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach kwotą ok. 30 tys. zł. Z tych pieniędzy ma być sfinansowana kampania informacyjna. Będą drukowane albumy, broszury, plakaty które trafią do szkół, samorządów, miejsc turystycznych.

Podczas czwartkowej inauguracji zasadzono pierwszego buka, a młodzież szkolna wysiała nasiona buków. Ich sadzonki posłużą do utworzenia lasu edukacyjnego. Jesienią zaplanowano sadzenie modelowego lasu przez artystów, lokalnych liderów, dziennikarzy i uczniów.

Fundacja "Arka" współpracuje z ponad 2 tys. szkół. Do nich kieruje propozycję zorganizowania wystaw, licytacji, zbiórki surowców wtórnych itd. z których pozyskane pieniądze wspomogą akcję. Inicjatywę może wesprzeć każdy wpłacając pieniądze na rzecz fundacji.

Lasy górskie odgrywają szczególną rolę w środowisku. Chronią glebę przed erozją, magazynują duże ilości wody pochodzącej zarówno záopadów jak iázátopniejących śniegów, a tym samym łagodzą falę powodziową.
źródło: PAP/POg


Komentarzy: 0

Dodał: Dziennikarz,30-03-2008

W dniu 28.03.2008r. podczas obrad XVII Sesji Rady Gminy Porąbka, na wniosek Wójta Gminy Pana Czesława Bułka, podjęto uchwałę odnośnie powołania Sekretarza Gminy Porąbka. Funkcję tą z dniem 01 kwietnia 2008r. obejmie Pan Kazimierz Gałuszka z Kobiernic.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,20-03-2008

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy, suto zastawionych stołów, dużo wody w poniedziałek, bogatego zająca i jak najmilszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny życzy ekipa czaniec.pl
Życzenia Wielkanocne, czaniec.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-01-2008

Od kilku już tygodni chodzą słuchy o kapitalnym remoncie nie tylko samej jezdni ulicy kard. Karola Wojtyły lecz także o budowie chodników dla pieszych począwszy od skrzyżowania z ulicą Kęcką/Karpacką ("Krzyżówka"), a kończąc na Czańcu Górnym.
Oprócz gruntownego remontu głównej ulicy Czańca mówi się o przebudowie centrum Czańca.
Oficjalnych informacji jest w chwili obecnej jak na lekarswo i wciąż brak konkretów, niemniej jednak dzięki forum sytuacja zaczyna się wyjaśniać.
Zapraszamy do przejrzenia wątku na naszym forum i wzięcia udziału w dyskusji : na forum czaniec.pl

Komentarzy: 5

Dodał: admin,21-12-2007

Nadchodzą Święta, chwile baśniowe,
biały opłatek, płatki śniegowe.
Zapach choinki, kolędy brzmienie,
niosą ze sobą życzeń spełnienie.
Niechaj się spełnią marzenia wszelkie,
I te ogromne i te maleńkie.
Niech każda chwila Nowego Roku,
przyniesie radość, miłość i spokój.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2008 Roku życzy ekipa czaniec.pl

Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: