Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,28-09-2007

Wkrótce remont drogi Czaniec-Andrychów (droga nr: 1742 K Czaniec - Roczyny - Andrychów odc. 967mb (w dwóch odcinkach) na odcinku w Roczynach. Tymczasowo ruch do Andrychowa kierowany będzie przez nienajlepszą drogę na ulicy ZagłęboczeKomentarzy: 2

Dodał: admin,19-09-2007

Długo oczekiwany przez kierowców i mieszkańców Zagłębocza remont nawierzchni asfaltowej (droga powiatowa 4478S) na odcinku 500m od ulicy kard. Karola Wojtyły zakończy się dnia 31.10.2007.
Zakres robót obejmuje:
- wyrównanie istniejącej nawierzchni drogi mieszanką mineralno-asfaltową po uprzednim oczyszczeniu i skropieniu emulsją asfaltową,
- wykonanie nawierzchni z mieszanki mineralno-bitumicznej gr. 5cm po uprzednim skropieniu emulsją asfaltową,
- wykonanie pobocza z kruszywa łamanego.
źródło: Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej


Komentarzy: 1

Dodał: admin,07-09-2007

Ulewne deszcze padające od kilku dni w naszym regionie spowodowały po raz kolejny lokalne podtopienia, a rzeki i potoki wystąpiły z koryt. Podobna sytuacja miała miejsce w Czańcu w czerwcu br.  Fotorelacja zamieszczona z czerwca  

Wojewoda śląski ogłosił już alarm przeciwpowodziowy w powiatach: cieszyńskim, bielskim, żywieckim oraz w mieście Bielsku-Białej (gdzie wylała rzeka Białka, podtapiając m.in. DH Wokulski czy największą galerię handlową - Sferę. Rzeka płynie już ulicą Grażyńskiego). Silne opady będą występować w regionie jeszcze co najmniej przez najbliższą dobę.

Zbiorniki kaskady Soły dysponują dużą rezerwą, która spłaszczy falę powodziową. Rezerwa wynosi obecnie około 40 milionów metrów sześciennych. Do jeziora żywieckiego co sekundę wpływa z Soły 900 metrów sześciennych.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje już w gminie Andrychów, gdzie wylewają lokalne rzeki.Komentarzy: 0

Dodał: admin,03-09-2007

Rozpoczęły się przygotowania do budowy tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej - nowego połączenia Bielska- Białej i Krakowa. Zastąpi ona dotychczasową wąską i zatłoczoną DK 52 - dowiedziała się w poniedziałek PAP od rzeczniczki krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Magdaleny Chacagi.

Przedstawiciele GDDKiA zaprezentowali harmonogram prac nad BDI. Według Chacagi nowa droga będzie liczyła około 70 km. Połączy węzeł "Suchy Potok" na S1 w rejonie Bielska-Białej z Głogoczowem na S7.

Będzie to dwujezdniowa droga klasy GP (główna przyspieszona). W każdą ze stron będą wiodły dwie jezdnie. Wjechać na nią i zjechać będzie można tylko na węzłach. W ciągu BDI powstaną obwodnice, które wyprowadzą ruch tranzytowy z miast: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa Wadowic, północna Andrychowa, południowa i północna Kęt, a także północna Kóz.

"Proces przygotowania inwestycji zostanie znacznie skrócony. Zwykle w Europie Zachodniej przygotowanie inwestycji do momentu rozpoczęcia budowy trwa siedem lat. Jeśli wszystkie zaangażowane podmioty dołożą starań, to już z końcem 2012 roku może być wydane pozwolenie na budowę, a sama budowa mogłaby być realizowana w latach 2013-2015. Szacuje się, że koszt realizacji inwestycji przekroczy 2 miliardy złotych" - powiedziała Chacaga.

Szefostwo GDDKiA złożyło już samorządom gmin, przez które przebiegnie droga, propozycję współfinansowania opracowania dokumentacji i materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji lokalizacyjnej. Według Dyrekcji, ponad 72 proc. kosztów, czyli 37,7 milionów złotych (z ogółem 52,2 mln) poniesie GDDKiA. Pozostałą część miałyby sfinansować gminy.

Chacaga przypomniała, że w 1999 roku w krakowskim oddziale GDDKiA przeprowadzono prace studialne nad kompleksową modernizacją drogi krajowej 52 od Głogoczowa do Kęt. Wykazały one, że zdecydowana większość nowej trasy będzie musiała zostać poprowadzona po tzw. nowym śladzie.

źródło: Onet.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,19-08-2007

W niedzielę 26 sierpnia br. pożegnamy ks. Filipa Piotrowskiego, który po 25 latach proboszczowania w naszej parafii przechodzi na emeryturę. Nowym proboszczem zostanie ks. prałat Stanisław Śmietana (2006: Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Bielsko-Żywieckiej, Diecezjalny wizytator katechizacji). Ksiądz Filip Piotrowski w parafii czanieckiej przebywa od 28 lat.Komentarzy: 12

Dodał: admin,21-07-2007

IV Memoriał Stanisława Kasprzyckiego (Regaty):
- Puchar Polski w Klasie Optimist
- Puchar Śląska w Klasie Omega Standard i Omega Sport
- Klasa Kabina
"Przystań u Siudowej Zosi" obok zapory w Tresnej, Jezioro Żywieckie 20-22 lipca 2007 roku.

Regaty rozegrane będą w klasach:
- OMEGA SPORT
- OMEGA STANDARD
- OPTIMIST GR A i B
- LASER 4,7
- jachty kabinowe do 650
- jachty kabinowe pow. 650
- klasa wolna
Klasa OMEGA SPORT będzie klasyfikowana przy ilości zgłoszonych łódek co najmniej 5.

Plan imprezy:

Piątek 20.07.
- 17.00- 21.00 Przyjmowanie zgłoszeń do regat
- od 20.00 Wieczór z muzyką szantową
Sobota 21.07.
- 8.00-10.00 Przyjmowanie zgłoszeń do regat
- 10.00 Uroczyste podniesienie bandery
- 10.55 Sygnał ostrzeżenia do I-go wyścigu
- 15.00 Rozpoczęcie części rozrywkowej - dla uczestników regat, osób towarzyszących i gości będzie zorganizowany wyścig kajaków kanu.
- 18.00 Koncerty zespołów szantowych - Gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz "GooRoo" Tyszkiecz!
- 23.00 POKAZ SZTUCZNYCH OGNI
- 23.20 Dalszy ciąg koncertów - noc z muzyką żeglarską
Niedziela 22.07
- 10.55 Sygnał ostrzeżenia do pozostałych wyścigów
- 16.00 Uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,19-07-2007

Parafia św. Macieja w Andrychowie organizuje akcję honorowego krwiodawstwa. Powodzenie tej akcji w okresie wakacyjnym jest tym ważniejsze, iż właśnie teraz dramatycznie kurczą się szpitalne zapasy krwi. Spowodowane to jest wyjazdami honorowych dawców krwi i jednocześnie zwiększoną ilością wypadków.

Akcja honorowego krwiodawstwa odbędzie się w niedzielę 29 lipca 2007 w godzinach od 8.45 do 14.00 w auli domu katechetycznego parafii św. Macieja w Andrychowie przy ul. Floriańskiej 7 (obok kościoła)

Krew może oddać każdy człowiek w wieku od 18 do 65 lat.
Proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.Komentarzy: 0

Dodał: admin,16-07-2007

Dla dzieci pozostających w wakacje w domu, Urząd Gminy przygotował następujące atrakcje:

Lipiec


10.07 - wtorek - basen - koszt 5 zł
12.07 - czwartek - Stryszawa (muzeum zabawkarstwa i ozdób) - koszt 5 zł
17.07 - wtorek - basen - koszt 5 zł
19.07 - czwartek - Tatralandia (Słowacja) - koszt 35 zł
24.07 - wtorek - basen - koszt 5 zł
26.07 - czwartek - Ustroń (Leśny Park Niespodzianek) - koszt 15 zł
31.07 - wtorek - basen - koszt 5 zł

Sierpień


02.08 - czwartek - Kinoplex Bielsko - koszt 12 zł
07.08 - wtorek - basen - koszt 5 zł
09.08 - czwartek - Tarnowskie Góry - koszt 25 zł
14.08 - wtorek - basen - koszt 5 zł
16.08 - czwartek - Wielka Puszcza (pieczenie kiełbasy) - koszt 15 zł
21.08 - wtorek - basen - koszt 5 zł
23.08 - czwartek - Sucha Beskidzka (zamek) - koszt 10 zł

Zapisy telefonicznie pod numerem 033 8108 029Komentarzy: 0

Dodał: admin,16-07-2007

Informujemy, iż istnieje możliwość dofinansowania zakupu mundurków szkolnych dla dzieci szkoły podstawowej. Warunkiem jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, a także spełnienie warunku o dochodach w rodzinie (dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 351,00zł netto).

Szczegóły w Urzędzie Gminy oraz u sołtysa.Komentarzy: 2

Dodał: admin,22-06-2007

Gminny Ośrodek Kultury w Porąbce zaprasza na festyn rodzinny

POWITANIE LATA

który odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2007 roku  na stadionie LKS Czaniec

Program imprezy: SOBOTA:
15.00 - Gry i zabawy dla dzieci
16.00 - Mecz piłki nożnej żaków
17.00 - Koncert orkiestry dętej - Ostrów Mazowiecki
17.30 - Bekton Concrt Band Balmazujvaros - Węgry
18.00 - Koncert zespołu Abba Family
19.30 - Zabawa taneczna

NIEDZIELA:
15.30 - Koncert orkiestry dętej - Gołkowice
16.00 - Koncert orkiestry dętej Energia - Ukraina
16.30 - Występ dzieci z Przedszkola nr 1 w Czańcu
17.00 - Show Samuela Rodrigeza - Wenezuela
18.30 - Zabawa taneczna

Ponadto atrakcje dla dzieci, stoiska handlowe i gastronomiczne.Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: