CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
W dniu 28.03.2008r. podczas obrad XVII Sesji Rady Gminy Porąbka, na wniosek Wójta Gminy Pana Czesława Bułka, podjęto uchwałę odnośnie powołania Sekretarza Gminy Porąbka. Funkcję tą z dniem 01 kwietnia 2008r. obejmie Pan Kazimierz Gałuszka z Kobiernic.
Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy, suto zastawionych stołów, dużo wody w poniedziałek, bogatego zająca i jak najmilszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny życzy ekipa czaniec.pl
Od kilku już tygodni chodzą słuchy o kapitalnym remoncie nie tylko samej jezdni ulicy kard. Karola Wojtyły lecz także o budowie chodników dla pieszych począwszy od skrzyżowania z ulicą Kęcką/Karpacką ("Krzyżówka"), a kończąc na Czańcu Górnym. Oprócz gruntownego remontu głównej ulicy Czańca mówi się o przebudowie centrum Czańca. Oficjalnych informacji jest w chwili obecnej jak na lekarswo i wciąż brak konkretów, niemniej jednak dzięki forum sytuacja zaczyna się wyjaśniać. Zapraszamy do przejrzenia wątku na naszym forum i wzięcia udziału w dyskusji : na forum czaniec.pl
Nadchodzą Święta, chwile baśniowe, biały opłatek, płatki śniegowe. Zapach choinki, kolędy brzmienie, niosą ze sobą życzeń spełnienie. Niechaj się spełnią marzenia wszelkie, I te ogromne i te maleńkie. Niech każda chwila Nowego Roku, przyniesie radość, miłość i spokój.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2008 Roku życzy ekipa czaniec.pl
W dniu dzisiejszym tj. 20 grudnia 2007r. w naszej miejscowości został uruchomiony bankomat. Bankomat został postawiony przez Bank Spółdzielczy w Porąbce. W bankomacie tym można dokonać transakcji pobrania gotówki za pomocą wszystkich kart działających w systemie Visa, MasterCard (czyli również popularne karty Maestro). Jak widać rozpoczął się również remont pomieszczeń, gdzie w 2008r. będzie otwarta filia Banku Spółdzielczego w Porąbce, która to jednostka ma świadczyć pełną obsługę klientów w zakresie między innymi kredytów, lokat terminowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.
Ruszyła budowa chodnika w Kobiernicach, przy drodze wojewódzkiej od ronda w stronę Porąbki. Jest to około 2 km ul. Żywieckiej, a budowa chodnika jest powstaje przy współudziale Gminy Porąbka i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Koszt inwestycji to ok. 2 mln zł, a termin zakończenia prac szacowany jest na czerwiec 2008r. Jak powiedział wójt Porąbki, Czesław Bułka dla Radia Bielsko: "Następnym etapem będzie kapitalny remont tej drogi". Jak na razie mieszkańcom Czańca pozostało tylko pozazdrościć i czekać na swoją kolej.
Jak donosi nasz informator (dr) w okolicach mostu na Sole łączącego Czaniec i Kobiernice znaleziono bombę lotniczą.
W chwili obecnej nie wiemy jeszcze jakiego rodzaju jest to bomba (burząca, odłamkowa, zapalająca, przeciwbetonowa, przeciwpancerna lub innego rodzaju)
dodano 2.11.2007 Docierają do nas sprzeczne informacje od różnych osób z okolicy na temat "losów" tejże bomby. To, że bomba zniknęła - już jest pewne. Według mieszkańców Kobiernic najczęściej wymienianym powodem zniknięcia bomby jest kradzież. Mówi się również, że bombę zabrała woda ze zbiornika Czaniec. Saperzy jednak bomby w Sole nie odnaleźli. Tajemnicę zniknięcia bomby zapewne rozwikła policja i poda w tej sprawie oficjalny komunikat.
Parafia św. Macieja w Andrychowie organizuje akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja (tym razem przy udziale powiększonej ekipy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa) odbędzie się w niedzielę 21 października 2007 w godzinach od 8.30 do 16.00 w auli domu katechetycznego parafii św. Macieja w Andrychowie przy ul. Floriańskiej 7 (obok kościoła). Krew może oddać każdy człowiek w wieku od 18 do 65 lat posiadający dowód osobisty, który należy zabrać ze sobą.