CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Do zdarzenia doszło w poniedziałek 2 marca około godziny 15:00. Z nieznanych przyczyn samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie czołowo zderzył się z samochodem ciężarowym.
Ponieważ były osoby poszkodowane, na miejscu pojawiły się służby medyczne, a miejsce wypadku zabezpieczały jednostki OSP. Ruch pojazdów był utrudniony.
OSP Czaniec ma powody do świętowania, bowiem kilka dni temu do jednostki przekazano nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Daily GLBA.
Taką okazję trzeba było uczcić, dlatego też wspomniane wydarzenie przerodziło się uroczystość, na której nie zabrakło znanych osobistości. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Czańcu, po której odbył się przemarsz pod czaniecką remizę OSP. Zabrzmiał uroczyście hymn, a prezes OSP Tomasz Nalborczyk przywitał zgromadzonych gości. Nie zabrakło m. in. Wójta Gminy Porąbka - Pawła Zemanka, starosty bielskiego Andrzeja Płonki, posła na Sejm RP. - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda.
Po przywitaniu gości odbyła się ceremonia poświęcenia i przekazania akt włączenia pojazdu do podziału bojowego jednostki OSP. Następnie odbyła się defilada piesza oraz zmotoryzowana. W uroczystości brały udział także okoliczne jednostki OSP wraz z delegacjami pocztów sztandarowych.
Życzymy, aby pojazd spisywał się bezawaryjnie.
Program uroczystych obchodów Dnia Niepodległości w Czańcu: 11.11.2019 08:45 - wymarsz z Domu Kultury do kościoła
09:00 - msza w intencji ojczyzny
10:15 - złożenie kwiatów na cmentarzu
10:30 - akademia w Domu Kultury (w programie: przemówienia, wręczenie "Srebrnej Róży", spektakl teatralny grupy Bengaku pt. "Dzieci Sendlerowej").
Obwodowa Komisja Wyborcza numer 2
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły, ul. Kardynała Karola Wojtyły 119, Czaniec
ulice: Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.
Obwodowa Komisja Wyborcza numer 3
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. Kardynała Karola Wojtyły 32, Czaniec
ulice: Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113A, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.
Obwodowa Komisja Wyborcza numer 4
Wiejski Dom Kultury, ul. Kardynała Karola Wojtyły 30, Czaniec
ulice: Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Karpacka, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kresowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa, Słoneczna.
Do Sejmu będziemy wybierać spośród 5 list:
- Lista numer 1 - KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (18 kandydatów)
- Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ (18 kandydatów)
- Lista numer 3 - KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ (18 kandydatów)
- Lista numer 4 - KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ (17 kandydatów)
- Lista numer 5 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI (18 kandydatów)
-
Do Senatu będziemy wybierać spośród dwóch kandydatów.
Liczba uprawnionych do głosowania:
- obwód nr 2: 1360
- obwód nr 3: 1547
- obwód nr 4: 1685.
W ramach konkursu Marszałka województwa śląskiego, pt. "Inicjatywa Sołecka" Urząd Gminy w Porąbce zgłosił trzy projekty, z czego dwa dotyczyły Kobiernic, a jeden Czańca. Dla sołectwa Czaniec zgłoszono "Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w sołectwie Czaniec poprzez utworzenie placu zabaw". Wszystkie trzy zgłoszone projekty otrzymają wkrótce dotacje, dlatego ich realizacja jest już pewna. Jak informuje Gmina Porąbka plac zabaw w Czańcu powstanie niedaleko Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Domu Kultury. W ramach projektu powstanie ogrodzony teren z kilkoma huśtawkami, karuzelą, bujakami oraz ławkami. Kwota całkowita zadania realizowanego przez Gminę: 66 800 zł, kwota dofinansowania: 30 000 zł.
LKS Czaniec walczył w ostatnim czasie w barażach o awans do III ligi z Polonią Bytom.
Pierwszy mecz w Czańcu, który odbył się 15.06.2019, mimo iż był pojedynkiem zaciętym, zakończył się remisem 2:2.
19.06.2019 rewanżowy mecz ponownie zakończył się remisem, tym razem bezbramkowym i to właśnie ten wynik daje bytomianom awans do III ligi, a LKS Czaniec pozostaje w IV lidze.
W dniu 16 czerwca 2019 roku w Sołectwie Czaniec odbyło się Zebranie Wiejskie, na którym dokonano wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej, na kadencję 2019-2024. Sołtysem Sołectwa Czaniec (i jedynym kandydatem na to stanowisko) została Pani Małgorzata Czernik, uzyskując 73 głosy poparcia.
Osoby uczestniczące w zebraniu wybrały także 10-osobowy skład Rady Sołeckiej.
W ubiegły weekend kibice LKS Czaniec mieli co świętować, bowiem czaniecki klub rozgrywał bardzo ważny mecz z GKS Radziechowy-Wieprz o mistrzostwo IV ligi śląskiej gr. 2.
Obie drużyny zaciekle walczyły, a walka była bardzo wyrównana, czego przypieczętowaniem był wynik remisowy 1:1.
Pomimo remisu LKS Czaniec wywalczył mistrzostwo IV ligi śląskiej gr. 2 - wszystko dzięki największej liczbie zwycięstw, najmniejszej liczbie porażek i najmniejszej liczbie straconych bramek.
Dla czanieckiego LKS-u prawdziwe emocje dopiero się zaczną, ponieważ już w najbliższą sobotę odbędą się rozgrywki w ramach barażu o awans do III ligi z Polonią Bytom.
Kolejne mecze: 15.06.2019, 17:00 oraz 19.06.2019, 18:00.
Trzymamy kciuki!
Zebranie wiejskie sołectwa Czaniec odbędzie się 16 czerwca 2019 r. (niedziela) o godz. 10:15 w Domu Kultury w Czańcu.
Porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania i stwierdzenie jego prawomocności.
2. Wybór Przewodniczącego Zebrania.
3. Przedstawienie i przyjęcie porządku zebrania.
4. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Skrutacyjnej. 5. Złożenie sprawozdania z okresu 4-letniej działalności Sołtysa oraz Rady Sołeckiej.
6. Informacja o uprawnieniu do głosowania oraz podanie do publicznej wiadomości,
na podstawie listy obecności, ilości osób uprawnionych do głosowania.
7. Zgłaszanie kandydatów na Sołtysa Sołectwa Czaniec kadencji 2019-2024.
8. Głosowanie w sprawie zamknięcia listy kandydatów na Sołtysa.
9. Ustalenie liczby członków Rady Sołeckiej oraz zgłaszanie kandydatów do Rady
Sołeckiej Sołectwa Czaniec kadencji 2019-2024.
10. Głosowanie w sprawie zamknięcia listy kandydatów na członków Rady Sołeckiej.
11. Prezentacja kandydatów na Sołtysa.
12. Przyjęcie zadania do realizacji w ramach środków funduszu sołeckiego na 2019 r.
13. Informacja Wójta Gminy na temat przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych na
terenie gminy oraz możliwości skorzystania przez mieszkańców z dofinansowania
inwestycji proekologicznych.
14. Przeprowadzenie głosowania w sprawie wyboru Sołtysa oraz Rady Sołeckiej.
15. Dyskusja – wolne wnioski.
16. Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów na Sołtysa oraz Rady Sołeckiej.
17. Zakończenie zebrania.
Wójt Gminy Porąbka przypomina, że dla dokonania ważnego wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej, na Zebraniu Wiejskim wymagana
jest osobista obecność co najmniej 100 uprawnionych do głosowania mieszkańców sołectwa (§ 11 Statutu Sołectwa Czaniec).
W przypadku braku quorum, drugi termin Zebrania Wiejskiego w celu wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej odbywa się po upływie 15 minut od pierwszego terminu Zebrania.
Zebranie w drugim terminie jest ważne przy osobistej obecności co najmniej połowy uprawnionych
do głosowania mieszkańców sołectwa, tj.co najmniej 50 osób.