Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,06-04-2010

Jeszcze do niedawna Czaniec postrzegany był jako miejscowość znana głównie z kilku zabytków (na czele z zamkiem); ponadto Czaniec znany był także jako parafia pradziadów Karola Wojtyły i miejscowość z zaporą wodną na Sole, a biorąc pod uwagę miejscową produkcję, jesteśmy znani w całej Polsce z produkcji makaronów i lodów. Na tym jednak nie koniec, a wszystko za sprawą jednej firmy i pewnej publikacji...  
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-04-2010

 Życzenia Wielkanocne

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,25-03-2010

21-letni mieszkaniec Krakowa wciągnął do swojego samochodu mieszkańca Czańca. Zarzucił mu, że zaczepiał jego dziewczynę. Pobił go i okradł. Bandyta został wczoraj zatrzymany przez policjantów Kobiernic. Teraz za za rozbój grozi mu nawet 12 lat więzienia.

źródło: policja.bielsko.pl


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-03-2010

Dla wygody internautów odwiedzających nasz serwis i chcących być zawsze na bieżąco, uruchomiliśmy kanał RSS czaniec.pl. 

Po zasubskrybowaniu naszego kanału będziecie Państwo mogli odczytywać w swoim programie wszystkie publikowane artykuły z działów "Aktualności" oraz "Uchwały".

Aby dodać kanał wiadomości RSS czaniec.pl należy kliknąć ikonę RSS w górnej części strony. Aby móc odbierać wiadomości, należy mieć zainstalowany program do odczytu kanałów RSS lub zasubskrybować kanał w przeglądarce obsługującej taką usługę (np. Opera).Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-03-2010

Na nadchodzącą niedzielę, tj. 21 marca o godz. 10:00 w Domu Kultury w Czańcu zaplanowano zebranie wiejskie sołectwa Czaniec.
W programie m. in. podjęcie decyzji w sprawie budowy placu zabaw dla dzieci.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-03-2010

 Urząd Gminy w Porąbce informuje, że w związku z przebudową drogi powiatowej Czaniec – Roczyny – Andrychów od dnia 8 marca przez okres około 3 miesięcy, w tygodniu zostanie zamknięta droga powiatowa w Czańcu na odcinku: od skrzyżowania ulic: Karpacka/Kard. Karola Wojtyły do skrzyżowania ulic Kard. Karola Wojtyły/Zagłębocze. W związku z tym Urząd Gminy prosi o korzystanie z wyznaczonych objazdów. Zamknięcie drogi ma związek z przebudową mostu w ramach projektu rewitalizacji centrum Czańca.. 

dodano 14:01   
Autobusy MZK Kęty kursować będą Kępą.

dodano 14:06
Dojazd do centrum Czańca będzie możliwy w soboty i niedziele.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,25-02-2010

Wczoraj około 21.30 w Czańcu na ulicy Bukowskiej, 27-letni kierowca renault podczas omijania zaparkowanego na poboczu pojazdu potrącił leżącego na jezdni 47-letniego mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu.

źródło: policja.bielsko.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,27-01-2010

Uwaga! Informujemy, że w bibliotece szkoły podstawowej w Czańcu można już nabyć książkę "Czaniec - historia i współczesność"!
Czeka na Państwa tylko 230 egzemplarzy. Uważamy, że ta niskonakładowa książka powinna znaleźć się pod każdą strzechą w Czańcu. Książka może być dobrym prezentem dla mieszkańców tych obecnych, byłych, a także przyszłych czy chociażby tych, którzy przebywają poza granicami kraju. 

Cena książki to tylko 30,00 PLN
Zapraszamy!Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-01-2010

Gmina Porąbka otrzymała kolejne dofinansowanie na realizację projektu skierowanego do młodzieży. Projekt pt.: "Akademia równych szans" współfinansowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Planowany termin rozpoczęcia działań projektowych to 1 marzec 2010.

Projekt realizowany będzie w Młodzieżowym Centrum Aktywnosci Twórczej w Czańcu i potrwa 5 m-cy. Kwota dofinansowania to 49 650,00. Warto dodać, że projekt zdobył na liście rankingowej I miejsce. Koordynator projektu: Gabriela Grabka-Grzechynia.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-12-2009

zyczenia_2__.PNG

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: