Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,17-05-2013

11 marca 2013 w aktualnościach informowaliśmy Państwa o utrudnieniach w ruchu drogowym związanych z przebudową ulicy kard. Karola Wojtyły.

O ile dotychczasowe prace nie utrudniały ruchu drogowego, od dnia dzisiejszego możemy nieco mozolniej podróżować przez Czaniec.
Rozpoczęły się właśnie w dniu dzisiejszym prace mające na celu zrywanie górnej warstwy asfaltowej i przygotowanie nawierzchni do położenia nowej warstwy.

Raz jeszcze apelujemy o rozważną jazdę bowiem nie wszyscy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, a poprzeczne przekopy jezdni mogą uszkodzić zawieszenie gdy wjeżdża się w nie z dużą prędkością - o czym zresztą przekonał się pewien kierowca całkiem niedawno.

Więcej informacji na temat przebudowy drogi powiatowej 4479S Czaniec-Roczyny-Andrychów - można znaleźć pod tym linkiem.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-05-2013

W całej Polsce narasta niezadowolenie ze sposobu wprowadzania znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1966 roku o utrzymaniu czystości porządku w gminach / Dz. U. z 2013 r. poz. 21, 228. /. W powszechnym odczuciu wybrane sposoby naliczania oraz stawki opłaty za zagospodarowanie odpadów powszechnie nazywane podatkiem śmieciowym są niesprawiedliwe.

Z powodu braku przejrzystego i ekonomicznie uzasadnionego wyliczenia stawek opłat należy je uznać za dowolne, a więc nie zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej. Wyraz swojemu niezadowoleniu dali już mieszkańcy Czańca oraz Kobiernic na odbytych zebraniach sołeckich.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Nasza Gmina zbierane są podpisy pod apelem do Rady Gminy Porąbka o zmianę sposobu naliczania opłaty oraz wysokość stawek.Swoje niezadowolenie z przyjętych uchwał mieszkańcy Gminy Porąbka mogą wyrazić poprzez złożenie podpisu na litach poparcia dla apelu przygotowanego przez Stowarzyszenie Nasza Gminu lub pobranie i przesłanie apelu do adresata tj. Rady Gminy Porąbka.

Ogłoszenie nadesłało Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,23-04-2013

Google wraz ze swoimi mapami, niewątpliwie zmieniło Internet na dobre. Prawdziwą rewolują także okazała się funkcja Street View, dzięki której można wirtualnie podróżować po świecie i oglądać miejsca na zdjęciach panoramicznych w formacie 360 stopni. 

Dotychczas dostępne widoki ulic były jedynie dla dużych miast w Polsce, tymczasem jednak bez większych zapowiedzi, firma Google wydała w dniu dzisiejszym bardzo dużą aktualizację.

Czaniec_Google_maps.png

Po dzisiejszej aktualizacji przeglądać można obrazy wielu polskich miast, mniejszych miejscowości oraz terenów wzdłuż ważniejszych dróg krajowych, wojewódzkich czy nawet lokalnych.

Nie zabrakło także widoków 360 z Czańca! Zobaczcie zresztą sami.





Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-04-2013

Minęły już niemal cztery lata od publikacji wiadomości w lokalnych mediach - także w czaniec.pl, w której informowano, że na ruinach dawnego ośrodka wypoczynkowego w Kozubniku ma stanąć nowoczesny kurort z hotelem dla około pół tysiąca gości, apartamentowce oraz baseny. Mimo zapewnień władz Gminy Porąbka i samego inwestora, przez te lata nic na Kozubniku się nie zmieniało.

Jak poinformowało Radio Bielsko, właściciel ośrodka - firma deweloperska Sawa Apartments z Warszawy - rozpoczął zapowiadaną inwestycję. 

Aktualnie wyburzono już pięć obiektów o słabej konstrukcji, a aktualnie trwa wzmacnianie konstrukcji budynków Daglezja i Lilia. Pierwszy etap inwestycji, czyli 90 apartamentów, ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Podając ten termin, inwestor wskazuje jednak na konieczność współpracy z Gminą Porąbka, która obiecała wybudowanie  kanalizacji, mostku do Kiczory oraz poprawę infrastruktury drogowej.
Nie są to jednak tematy łatwe w realizacji, gdyż sam Wójt Gminy, Czesław Bułka wylicza problemy - gmina stara się o środki zewnętrzne na kanalizację. Problemem jest jednak mała ilość budynków i mieszkańców na tym terenie. Kolejna kwestia to budowa mostku, który służył będzie prywatnym celom, którego koszt wyceniono na ok. 1,5 mln zł. Czy radni gminni zgodzą się na budowę nowego mostku? 

źródło: radiobielsko.pl



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-04-2013

Szanowni mieszkańcy Gminy Porąbka pragniemy poinformować, że powstało Stowarzyszenie Nasza Gmina z siedzibą w Kobiernicach.
Oficjalną stroną Stowarzyszenia jest adres www.sng.org.pl.

Na tejże stronie jest w krótkich słowach opisane jakie cele nam przyświecają, jest również statut. Na stronie stowarzyszenia będą publikowane nagrania z obrad, projekty uchwał, tematy do konsultacji z mieszkańcami naszej gminy.

Kurier Sołecki - to nowy projekt, który niebawem ujrzy światło dzienne, będzie to gazetka wydawana przez stowarzyszenie i rozpowszechniana bezpłatnie na terenie Gminy Porąbka.

Zachęcamy do zaglądania na stronę stowarzyszenia i prosimy administratorów forów internetowych o pomoc w tworzeniu dialogu i partnerstwa na rzecz udziału mieszkańców w życiu gminy.

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia nowej jakości życia obywatelskiego naszej małej ojczyzny. Stowarzyszenie jest otwarte na nowe pomysły aktywizacji społeczności we wspólnym projekcie, które nazywa się Gmina Porąbka.

To w końcu nasz mały kawałek świata i powinniśmy o niego dbać.
Razem możemy więcej, razem możemy wszystko !!!

Zarząd SNG


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-03-2013

ksiazka_mcisek_wkacie_czy_na_froncie-legenda_legionowa.jpg
Ta, licząca prawie 180 stron, oparta na szerokiej bazie źródłowej, praca przedstawia działalność społeczności kęckiej w kierunku rozwoju ruchu narodowego przed wybuchem I wojny światowej, aż do utrwalania się i podtrzymywania legendy legionowej w mieście i okolicach w okresie międzywojennym. Główną część książki stanowią oczywiście zagadnienia związane z pobytem I Brygady Legionów, w tym samego Józefa Piłsudskiego, w Kętach i okolicy. Książka zawiera również zbiór biogramów legionistów pochodzących z Kęt i okolicy (Hecznarowic, Bulowic, Czańca, Wilamowic, Bujakowa, Andrychowa, Międzybrodzia, Kobiernic). Łącznie jest to 47 osób. Książka zwiera wiele nowych faktów dotyczących historii Kęt i okolicy zwłaszcza nawiązujących do tradycji niepodległościowej. Uzupełnieniem ciekawego tekstu jest 87 zdjęć, często niepublikowanych.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-03-2013

lotto-milioner-czaniec W ogromny szał radości wpaść musiał ktoś z mieszkańców Czańca, który zakupił kupon Lotto (z Lotto Plus) w kolekturze przy ul. kard. Karola Wojtyły na sobotnie (16 marca) losowanie.

Szczęśliwiec skreślając liczby 4, 8, 12, 24, 25 i 29 w Lotto Plus zapewnił sobie wygraną w postaci okrągłego jednego miliona złotych.

Szczerze gratulujemy!
źródło: lotto.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-03-2013

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi jeden z elementów nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który będzie funkcjonował od 1 lipca 2013 r. Do złożenia deklaracji zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości.

Jest to dokument, w którym trzeba zadeklarować, czy będzie się segregowało śmieci czy nie. Trzeba w nim również podać informacje, które pozwolą gminie ustalić wysokość opłaty w przypadku każdego gospodarstwa domowego (np. ilość osób zamieszkujących gospodarstwo, sposób segregacji śmieci, itp.)

Niezłożenie deklaracji jest karane. W przypadku niezłożenia deklaracji albo podania nieprawdziwych informacji, wójt określi wysokość opłaty za wywóz śmieci, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Poniżej mogą Państwo pobrać WZÓR poprawnie wypełnionej deklaracji obowiązujący w Czańcu oraz na terenie całej Gminy Porąbka.

 Podatek śmieciowy Czaniec, Gmina Porąbka - WZÓR, przykład wypełnienia deklaracjiDEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI - WZÓR WYPEŁNIENIA - CZANIEC ORAZ CAŁA GMINA PORĄBKA
 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-03-2013

3 Kwietnia 2012 roku na łamach aktualności czaniec.pl informowaliśmy Państwa o XX sesji Rady Powiatu Bielskiego (z dnia 29 marca 2012r.), gdzie starosta bielski Andrzej Płonka przekazał informację o otrzymaniu pieniędzy na cel remontu ulicy kard. K.Wojtyły - II etap modernizacji.

Prace rozpocząć miały się jeszcze w 2012 roku, jednakże dopiero 27 grudnia Powiat wybrał najkorzystniejszą (spośród złożonych trzynastu) ofertę, która przypadła firmie Drog-Bud Franciszek Fryc ze Spytkowic.

Od kilku dni otrzymujemy od Państwa zapytania do dzieje się na ul. kard. K. Wojtyły, na odcinku Zagłębocze-Czaniec Górny.

Pragniemy poinformować, że w dniu 11 stycznia 2013r. dla zadania pn: "Przebudowa drogi powiatowej nr 4479 S Czaniec – Roczyny - Andrychów" został przekazany plac budowy. Przebudowa drogi powiatowej nr 4479 S tj. ul. Kard. Karola Wojtyły będzie prowadzona na odcinku od skrzyżowania z ul. Zagłębocze do skrzyżowania z ul. Gruszową w Czańcu. Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpić miało przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji to lipiec 2013r.


przebudowa_drogi_powiatowej_4479S_Czaniec-Roczyny-Andrychow.png

Przebudowa polegać będzie między innymi na :
- prowadzeniu niwelety po istniejącej trasie
- frezowaniu istniejącej jezdni asfaltobetonowej doprowadzając do normatywnej szerokości
- odwodnieniu przebudowywanego pasa drogowego
- przebudowie wybranych i koniecznych zjazdów na posesję
- rozbudowie istniejącego chodnika oraz istniejącej kanalizacji deszczowej
- budowie peronów autobusowych
- budowie przejść dla pieszych w ciągu drogi powiatowej w rejonie przystanków autobusowych
- nowej organizacji ruchu
- roboty przygotowawcze (odtworzenie trasy i punktów wysokościowych, rozbiórka elementów dróg i przepustów itp.)
- roboty ziemne przy budowie dróg oraz przynależnej infrastruktury technicznej 
- budowa systemu kanalizacji deszczowej
- wykonanie podbudowy pod nawierzchnie drogowe i chodnikowe
- wykonanie warstw zamykających nawierzchni drogowych i chodnikowych
- wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu ( oznakowanie pionowe, poziome, itp )
- wykonanie elementów ulic ( krawężniki, chodniki, obrzeża, wjazdy i wyjazdy z bram itp.)

Gospodarka wodna.
Projekt przebudowy drogi powiatowej oraz projekt przebudowy gospodarki ściekowej przewiduje uzupełnienie istniejącej kanalizacji deszczowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Zagłębocze do skrzyżowania z ulicą Granitową oraz na odcinku od ulicy Granitowej do skrzyżowania z ulicą Gruszową likwidację naturalnego spływu wód opadowych rowami otwartymi względnie w teren oraz ujęcie tych wód w system kanalizacji rurowej i odprowadzenie do odbiornika nazwanego punktem zrzutu (RÓW-1) zlokalizowanego w pasie drogowym drogi powiatowej i dalej do rowu melioracyjnego będącego w zarządzie Gminnej Spółki Wodnej w Porąbce.

Projektowany system odwodnienia nie pogarsza istniejących warunków odprowadzania wód deszczowych, bowiem wody deszczowe przed przebudową ulicy również spływały do tych samych odbiorników poprzez rowy otwarte. Dodatkowo rowami otwartymi płyną ścieki sanitarne, co w przypadku budowy kanalizacji zostanie wykluczone. Jakość wód deszczowych jest zależna od pory roku i jest trudna do określenia. W okresie zimy wody deszczowe mogą być zanieczyszczone chlorkami /sól /, zawiesinami ogólnymi /żużel, piasek/ oraz substancjami ropopochodnymi. W okresie lata w czasie długotrwałych opadów ścieki deszczowe mogą być traktowane jako całkowicie czyste.
Reasumując, odprowadzane ścieki deszczowe będą spełniać warunki rozporządzenia Ministra Środowiska Dz. U. z dnia 31 lipca 2006r. – par. 19.1.
W celu spełnienia wymogu wyżej podanego Rozporządzenia projektuje się oczyszczanie mechaniczne za pomocą studzienek ściekowych wyposażonych w osadniki piasku i błota.

Klasa drogi
Po przenalizowaniu badania natężenia ruchu stwierdzono, że dla przedmiotowej przebudowy drogi powiatowej należy przyjąć kategorię ruchu na poziomie KR-3.

Informacje dla kierowców!
W związku z zakresem planowanych robót przy wykonywaniu przebudowy drogi powiatowej oraz konieczność zapewnienia
przejazdu wzdłuż ulicy objętej frontem robót, projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia robót podzielono na 6 typowych etapów które zostały przedstawione na planach.
Dodatkowo ze względu na wahadłowy charakter objazdów opracowano program sygnalizacji świetlnej który w zależności od
długości etapu (możliwości przerobowych wykonawcy) jak również w zależności od chwilowych wahań natężenia ruchu można odpowiednio dostosować.

Projekt o numerze ZDP/21/2012/A dla Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej wykonała Pracownia Projektowo–Usługowa RONDO.

źródło: Powiat Bielski  
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-03-2013

25 stycznia br. informowaliśmy Państwa o pojekcie uchwały Rady Gminy Porąbka nr XXIV/2013, która precyzowała stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przypomnijmy - stawka opłaty dla nieruchomości zamieszkanych za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynieść miała 15 zł / mc, a stawka opłaty dla nieruchomości zamieszkanych za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeśli zbierane są selektywnie wynieść miała 9 zł / mc.

27 lutego 2013 roku, Rada Gminy Porąbka przegłosowała nowe stawki, które zapisane zostały w uchwale XXV/236/2013.

1. Ustalono ostateczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny w wysokości 8,00 zł miesięcznie.
2. Ustalono wyższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 16,00 zł. miesięcznie, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób inny niż wymieniony w ust. 1. (tj. nieselektywnie - przyp. czaniec.pl)

Dodatkowo uchwała precyzuje także wysokość opłat dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, a odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz nieselektywny (tutaj opłata zależna jest od pojemności pojemnika na odpady).

Głosowanie nad uchwałą, poprzedziła burzliwa debata nad przyczyną podwyższenia opłaty dla odpadów zbieranych nieselektywnie, a także nad malejącym systemem opłat za wywóz odpadów komunalnych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i dołączenia do dyskusji na naszym forum: Debata nad wysokością opłat za gospodarowanie odpadami w Gminie Porąbka i głosowanie nad uchwałą »


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: