Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,16-12-2011

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie, w którym można przeczytać, iż od 2011-12-16 13:30:00 do 2011-12-17 21:00 na terenie regionu tzw. Podbeskidzia przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 50 km/h, w porywach od 80 do 100 km/h, z południa, a jutro skręcający na południowo-zachodni i zachodni.
Stopień zagrożenia: 2 (w 3-stopniowej skali). Prawdopodobieństwo wystąpienia: 95%


Komentarzy: 0

Dodał: admin,14-12-2011

Centrum Poczty (oddział Rejonowy w Bielsku-Białej) poinformowało władze Gminy Porąbka, iż z dniem 19 grudnia 2011 roku nastąpi przekształcenie filii Urzędu Pocztowego Porąbka k. Kęt funkcjonującej w miejscowości Czaniec ul. Kardynała Karola Wojtyły 30 w Agencję Pocztową funkcjonującą w miejscowości Czaniec ul. Kardynała
Karola Wojtyły 30.

Ważne informacje:
- kod pocztowy 43-354 nie ulega zmianie,
- placówka będzie czynna w dniach:
  od poniedziałku do piątku 08:30 -17.00,
  soboty od 08:00-12:00 

Komentarzy: 0

Dodał: admin,07-12-2011

Przedstawiamy Państwu stawki podatków od nieruchomości na rok 2012 w Gminie Porąbka i gminach sąsiednich (Kozy, Czernichów, Wilamowice).
Podatki  na rok 2012 w Gminie Porąbka, Wilamowice, Kozy i Czernichów - zestawienie porównawcze 

Komentarzy: 0

Dodał: admin,02-12-2011

Kilkadziesiąt minut po godzinie 19:00, w trakcie policyjnego pościgu za samochodem Volkswagen Passat, doszło do wypadku.
Uciekający przed policyjnym radiowozem 23-letni kierowca z Targanic, za skrzyżowaniem ulic kard. Karola Wojtyły i Miejskiej w kierunku Andrychowa, wjeżdżając z nadmierną prędkością na łuk jezdni (około 160 km/h), stracił panowanie nad pojazdem.
Volkswagen uderzył w przydrożne drzewo, odbił się do niego i staranował przydomowe ogrodzenie.
Kierowca, który prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu, został przewieziony do szpitala.

źródło: PJKomentarzy: 0

Dodał: admin,03-11-2011

1 listopada, w późnych godzinach popołudniowych w Czańcu stanął w ogniu drewniany budynek mieszkalny.

W czasie akcji ratowniczo-gaśniczej strażacy ewakuowali 83-letnią właścicielkę, której udzielono pierwszej pomocy medycznej. Kobieta odniosła lekkie oparzenia głowy oraz uległa lekkiemu podtruciu.
Pogotowie ratunkowe zabrało poszkodowaną do szpitala.

Straty wyceniono wstępnie na kwotę 100 tys. zł i wynikają ze spalenia drewnianego budynku wraz z wyposażeniem. Pożar gasiło 7 zastępów straży pożarnej, a cała akcja trwała blisko dwie i pół godziny. Przyczynę pożaru ustala policja.

źródło: www.super-nowa.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,26-10-2011

Zapraszamy do obejrzenia wystawy czasowej "Z wizytą u fotografa. Wystawa fotografii atelierowej ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach" zorganizowanej w kęckim muzeum.

Od 28 października br. w Muzeum w Kętach (mieszczące się w Rynku) można oglądać ciekawą wystawę czasową poświęconą fotografii XIX-wiecznej i z I połowy XX w. Kuratorem wystawy jest Pani Renata Bożek. Celem wystawy „Z wizytą u fotografa" jest prezentacja dawnych fotografii wykonywanych w atelier bądź plenerowych z zastosowaniem ekranu fotograficznego. Większość z nich, szczególnie tych starszych, robiono w Bielsku, Białej, Krakowie i Lwowie. Kęckie zakłady fotograficzne zaczęły się pojawiać dopiero z końcem lat 20-tych XX w. ich przybliżenie również znajdzie swoje odzwierciedlenie w ekspozycji. Uzupełnienie ekspozycji stanowić będzie ogólna historia fotografii. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oraz w niewielkim stopniu depozytów. Wystawa zakłada prezentację eksponatów z podziałem na poszczególne atelier, w których fotografowali się mieszkańcy miasta. Fotografie, których nie udało się przypisać do konkretnego atelier zostały podzielone według grup tematycznych np. rodziny, stowarzyszenia itp. Fotografie wykonane w kęckich zakładach fotograficznych zaaranżowane zostaną w przestrzeniach tworzących fragmenty atelier z tego okresu, z użyciem rekonstrukcji ekranów fotograficznych. Na wystawie będą również prezentowane stare aparaty fotograficzne, a zwiedzający będą mogli zrobić sobie zdjęcie wykorzystując dwa monidła z dawnych fotografii. Wystawie będzie towarzyszyć wydanie folderu, a dla szkół przygotowano ciekawą ofertę warsztatów edukacyjnych.

Wystawę będzie można oglądać od  28 października  2011 do 31 stycznia 2012 r. w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, środa, piątek – 10.00 – 15.00, czwartek 12.00 - 17.00, niedziela 13.00 – 17.00. Cena biletu wstępu wynosi – za bilet normalny - 3 zł, za bilet ulgowy – 1,5 zł.  Opłata za przewodnika wynosi 7 zł..

Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi na niedzielne popołudnia od 13.00-17.00, kiedy to zwiedzanie wystaw stałych muzeum jest bezpłatne.

Serdecznie zapraszamy
Muzeum im. A. Kłosińskiego w KętachKomentarzy: 0

Dodał: admin,16-10-2011

Koncert Eleni w Czańcu 23 października 2011 roku (niedziela) w Czańcu wystąpi znana piosenkarka greckiego pochodzenia, Eleni Tzoka, bardziej rozpoznawana jako Eleni.
Koncerty dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II w czanieckim kościele odbędą się po mszach świętych (godz.: 9:00, 10:45, 12:00).


Dodano 23 paź 2011 12:55 Zobacz zdjęcia z koncertu w pełnej treści!

Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,10-10-2011

Okręg wyborczy nr 27, Obwód nr 2
Liczba wyborców    2 049
Liczba kart wydanych i wysłanych pakietów    1 045
Liczba głosów nieważnych 64
Liczba głosów ważnych 978

Okręg wyborczy nr 27, Obwód nr 3
Liczba wyborców    2 376
Liczba kart wydanych i wysłanych pakietów    1 325
Liczba głosów nieważnych 52
Liczba głosów ważnych 1 273

Frekwencja w Gminie Porąbka wyniosła ~51% co jest najgorszym wynikiem w okręgu wyborczym nr 27 (powiat bielski)


Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu RP w Czańcu (obwód nr 2 i 3)   

Komentarzy: 0

Dodał: admin,08-10-2011

Obwodowa komisja nr 2 w Czańcu
Szkoła Podstawowa, ul. Kard. Karola Wojtyły 32, Czaniec
Skład komisji: GLIWA Anna Magdalena (przewodnicząca), GÓRKA Adam Jan, KAWŁATOW Joanna Marta, ROMIK Daniel Krystian, SUSKI Krzysztof Henryk, URBANIEC Monika Ewa, WRONA Agnieszka
Głosowanie odbywa się w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Czańcu od godziny 7.00 do 21.00.

Obwodowa komisja nr 3 w Czańcu
Szkoła Podstawowa, ul. Kard. Karola Wojtyły 32, Czaniec
Skład komisji: DRZEWIECKA Marzena Barbara, GAWĘDA Judyta, KIERPIEC Grażyna, KOJDER Alina, PIEKIEŁKO Renata Teresa (przewodnicząca), ROMIK Maciej Tomasz, RYSZAWY Łukasz Artur
Głosowanie odbywa się w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 w Czańcu od godziny 7.00 do 21.00.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,03-10-2011

Autor: Zenon, 2 październik 2011r. Czaniec.

Podsumowanie najważniejszych punktów zebrania:
- wybór rady sołeckiej,
- sprawozdanie z działalności sołtysa,
- wystąpienie i przedstawienie planów przez sekretarza Gminy Porąbka (wystąpienie w imieniu wójta Gminy Porąbka),
- budowa chodnika na ul.kard. K.Wojtyły do granicy z Roczynami,
- dalsze losy gimbusa.


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: