Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 22.IX.2005, <I>autor: MOR</I><BR></B>Wybory już za kilka dni, tymczasem pragniemy przypomnieć szanownym internautom, iż nastąpiła zmiana lokalu wyborczego.<BR>Tym razem mogą Państwo głosować w Szkole Podstawowej w Czańcu, a nie jak to było dotychczas w Domu Ludowym. Jest to lokal przystosowany również dla osób niepełnosprawnych.<BR>W tym przedwyborczym czasie do naszych domostw mogą również zawitać panowie zbierający podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utworzenia gminy Czaniec.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 12.IX.2005, <I>źródło: PAP, mat</I><BR></B>Promesy opiewające na prawie 6 mln zł przekazał wojewoda śląski Lechosław Jarzębski starostom i wójtom z terenów najbardziej poszkodowanych przez ostatnie nawałnice na południu regionu.<BR>Przyznane pieniądze pokrywają jedynie około dziesiątej części wszystkich strat - według ostatnich danych sierpniowe nawałnice i powodzie w woj. śląskim wyrządziły szkody na około 51 mln zł.<BR>Najwyższą promesę otrzymało starostwo powiatowe w Bielsku-Białej - 2,6 mln zł. Pieniądze posłużą sfinansowaniu pierwszego etapu odbudowy drogi łączącej Porąbkę z Wielką Puszczą. Powiat bielski poniósł w ostatnich nawałnicach największe straty. Oszacował je na ponad 15 mln złotych. Należąca do niego gmina Porąbka straciła kolejnych 7 mln zł.<BR>Sama Porąbka otrzymała promesę w wysokości 2 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remonty dróg i mostów. Po kilkaset tys. zł - także m.in. na infrastrukturę drogową - przyznano gminom Łękawica, Łodygowice i Zebrzydowice. Mniejsze kwoty otrzyma gmina Czernichów i starosta cieszyński.<BR>Starosta bielski Andrzej Płonka był zadowolony z przyznanych środków. Przypomniał, że jedyna droga łącząca ze światem przysiółek Wielka Puszcza w gminie Porąbka jest zniszczona. Zaznaczył, że 2,6 mln zł nie wystarczy na pełną odbudowę drogi, ale całych prac nie uda się wykonać przed zimą.<BR>Na pewno te środki wystarczą na to, żeby na drogę wróciły samochody i autobusy dowożące dzieci do szkoły - zapewnił. Liczy, że stanie się tak za dwa miesiące.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 5.IX.2005<BR></B>Od tragicznej w skutkach nawałnicy jaka przeszła nad naszą gminą, a w szczególności nad Wielką Puszczą minęło ponad 11 dni.<BR>Do dzisiaj mieszkańcy Wielkiej Puszczy rokładają bezradnie ręce nie widząc znikąd pomocy.<BR>W wieczornym wydaniu Kuriera (TVP3) mogliśmy zobaczyć wypowiedzi mieszkańców Wielkiej Puszczy dotkniętych klęską żywiołową oraz w studio - pana Czesława Bułkę - wójta Gminy Porąbka.<BR>Według mieszkańców - potrzeba głównie ciężkiego sprzętu, dzięki któremu możnaby zacząć usuwać straty wyrządzone przez nawałnicę z 24-go sierpnia. Mieszkańcy również obawiają się zimy, gdyż przejazd przełęczą targanicką prawdopodobnie okaże się niemożliwy.<BR>Pan Czesław Bułka zapewnił, iż remont drogi łączącej Porąbkę z Wielką Puszczą jest w tej chwili sprawą priorytetową. Z województwa jednak nadchodzą sygnały, iż pomoc finansowa z pewnością nadejdzie, niestety przedstawiciel zadządzania kryzysowego nie potrafił podać konkretnej daty, stąd padły słowa z ust redaktora, iż otwarcie przez UG specjalnego konta (Urząd Gminy Porąbka: 49 8124 0009 2001 0000 0824 0006) jest aktem desperacji naszej Gminy.<BR>Na szczęście oszacowano już starty, które łącznie wynoszą 7.114.768zł (70.610 mkw dróg, 7 mostów, 4 budynki komunalne - 2 szkoły, Dom Kultury, biblioteka, poszkodowane: 25 rodzin)

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 24,25.VIII.2005<BR></B>Wieczorną porą 24-tego sierpnia nad naszą miejscowością przeszły gwałtowne burze niosąc ogromne ilości deszczu.<BR>Rzeki Domaczka, Przekopa i inne lokalne potoki wystąpiły ze swoich koryt powodując lokalne podtopienia i zalania. Najgorsza sytuacja była w "Cygańskim Mieście" oraz na ulicy Cisowej. Jak powiedzieli nam mieszkańcy ulicy Cisowej woda była tuż pod progiem ich domostw.<BR>W okolicy: w Wielkiej Puszczy lawina błota i wody odcięła mieszkańców od reszty świata. Również w Porąbce doszło do lokalnych podtopień.<BR>Dopiero dziś 25.VIII, po godz.9:00 udało się dotrzeć strażakom do mieszkańców Wielkiej Puszczy czterokołowymi quadami. Z pierwszych doniesień wynika, iż nikt nie zginął, droga od Porąbki do Wielkiej Puszczy dosłownie przestała istnieć - komentują strażacy.<BR>Krzysztof Szpila z Urzędu Gminy w Porąbce poinformował, że praktycznie w każdej miejscowości naszej gminy straty są poważne. W wielu miejscach woda uszkodziła mostki i drogi. <BR><BR>Jak dowiedzieliśmy się od strażaków z OSP Czaniec - w Porąbce - w dniu 24.VIII interweniowano kilkadziesiąt razy. Strażacy pompowali wodę z piwnic i usuwali złamane konary drzew, a w Wielkiej Puszczy byli w stanie co najwyżej oznakować i zabezpieczyć wyrwy w drodze, by nikt w nie nie wpadł. <BR><BR>Lokalna ulewa spowodowała zalanie centrum Andrychowa, gdyż z brzegów wystąpiły lokalne potoki. Woda zalała też Brzezinkę, Zagórnik i Targanice (tam woda zerwała mosty, uszkodzone zostały drogi i gazociąg).<BR>Nieciekawie jest również w Żywcu gdzie woda zalała szereg budynków (m.in. nastawnię PKP i część browaru).<BR>W Bielsku-Białej zalane zostały jedynie piwnice.<BR><B>FOTORELACJA - SKUTKI NAWAŁNICY Z DNIA 24 SIERPNIA 2005r.</B><BR>(Czaniec / Wielka Puszcza / Targanice / Kozubnik) <BR><B>zdjęcia własne + nadesłane przez internautów (czarno-białe)</B><BR>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 18.VIII.2005<BR></B>Zapraszamy na Dożynki, które odbędą się w dniu 21 sierpnia 2005 w Porąbce, a ich program przedstawia się następująco:<BR>- 10:40 Korowód z chlebem i wieńcami do kościoła (Porąbka)<BR>- 11:00 Dziekczynna Msza Św. w kościele parafialnym w Porąbce<BR>- 12:30 Spotkanie rolników i Koła Gospodyń Wiejskich z władzami Gminy<BR>- 14:30 Wymarsz Korowodu na stadion LKS w Porąbce<BR>- 15:00 Powitanie gości<BR>- 16:00 II Gminny Turniej Wiosek<BR>- 17:30 Koncert kapeli "MANIUŚKI" z Kobiernic<BR>- 18:00 Koncert kapeli Bugajskich z Kęt<BR>- 19:00 Zabawa taneczna.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 23.VII.2005<BR></B>W dniu dzisiejszym, w godzinach wieczornych 26-letni mężczyzna, mieszkaniec Kęt jadąc motocyklem (tzw. ścigacz) z nadmierną prędkością ulicą kard. Karola Wojtyły stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo oraz płot.<BR>Mężczyzna nie żyje.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 14.VII.2005<I> autor: PJ<BR></I></B>W dniu dzisiejszym, w godzinach wieczornych doszło do włamania do sklepu spożywczego Kubuś (Czaniec Górny k/ Gimnazjum). <BR>Sprawcy jednak zostali szybko ujęci przez znajdującą się w pobliżu grupę interwencyjną <B>Biura Ochrony Scorpion</B> z Czańca. <BR>Czyżby w Czańcu i okolicy było bezpieczniej? <BR>Ustaliliśmy iż Biuro Ochrony Scorpion to nowo powstała firma obejmująca działaniem obszar Gminy Porąbka, Międzybrodzie Żywieckie i Bialskie oraz Kęty. <BR>Jak zapewnia właściciel "... powstaliśmy po to aby ludzie którzy nam zaufają i powierzą do ochrony mienie mogli spać bezpiecznie. Nasi pracownicy to młody, wysoce wyspecjalizowany zespół agentów ochrony najczęściej z kilkuletnim stażem w dużych agencjach ochrony. Ich doświadczenie i zaangażowanie w pracę daje gwarancję bezpieczeństwa." <BR>Podajemy kontakt telefoniczny do <BR><B>Biura Ochrony Scorpion 0601910191 0693030710 0691450551</B> <BR>gdzie jak zapewnia właściciel otrzymają Państwo konkretną i rzetelną informację na temat oferty Firmy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 3.VII.2005<BR></B>W dniu dzisiejszym odbyło się specjalne zebranie mieszkańców naszej miejscowości, na którym poruszono kwestie odłączenia się Czańca od Gminy Porąbka. Spotkanie to wzbudziło wielkie zainteresowanie mieszkańców, o czym świadczyła duża frekwencja.<BR>W wyniku długotrwałej debaty postanowiono rozpocząć zbieranie podpisów pod listami zmierzającymi do przeprowadzenia referendum. Spośród zgromadzonych wybrano trzydzieści osób, które zajmą się zbieraniem podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Szale goryczy przechyliły ostatnie posunięcia Poczty polskiej, która przeniosła duża część Urzędu Poczty z Czańca do Porąbki, jednakże przypomniano wcześniejsze niesprawiedliwe posunięcia wobec Czańca. <BR>Przedstawiono problemy jakie mogą się pojawić na drodze kreowania nowej samodzielnej gminy (m.in. przejęcie niemałego zadłużenia dotychczasowej gminy). <BR>Jednakże opinie na ten temat są wśród mieszkańców skrajnie podzielone. Można jednak powiedzieć po dzisiejszym zebraniu - jesteśmy na drodze do powstania Gminy Czaniec.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 26.VI.2005<BR></B>Czy Czaniec może stać się samodzielną gminą, w skład której wejdzie on sam? Czy jest to dobry pomysł, czy może zły?<BR>Na te wszystkie pytania padną odpowiedzi już 3 lipca 2005 roku na zebraniu poświęconemu idei powstania Gminy Czaniec!<BR>Wszystkich oczywiście zapraszamy!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 7.VI.2005<BR></B>Najbliższe zebranie wiejskie odbędzie się dnia 12.VI (niedziela) o godz. 10:15 w Domu Ludowym w Czańcu. Na zebraniu poruszone zostaną tematy, m.in. plan gospodarczy sołectwa na 2005 rok, sprawy związane z reorganizacją poczty, omówienie prac na drogach gminnych i powiatowych oraz jak zawsze zapytania oraz wolne wnioski.

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: