Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,17-11-2010

Temat BDI (Beskidzka Droga Integracyjna) poruszaliśmy wielokrotnie.  
Głównym celem omawianego przedsięwzięcia jest budowa nowej drogi dwujezdniowej o wysokich paramentach technicznych odciążającej istniejący ciąg obecnej drogi krajowej DK 52 w celu usprawnienia ruchu, zwiększenia bezpieczeństwa na analizowanym terenie oraz odciążenie miejscowości leżących przy trasie istniejącej drogi krajowej nr 52 od ruchu tranzytowego.

Ostatnie projekty przebiegu drogi (Bielsko-Biała - Głogoczów), przedstawiono jednak ponad 2 lata temu. W międzyczasie borykano się z różnymi trudnościami i przeciwnościami, lecz temat znów powraca.

W dniu 24.11.br. w Domu Kultury w Porąbce, Rynek 22, w godzinach 10:00 ÷ 17:00 odbędzie się prezentacja publiczna rozwiązań projektowych BDI.

W pełnej treści - opis dwóch wariantów przebiegu drogi.

Źródło: krakow.gddkia.gov.pl.
Podziękowania dla: Zenon - czaniec.pl/forum 


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-11-2010

Szanowni Państwo

          Listopad to miesiąc pełen zadumy i refleksji. Tego roku w tym szczególnym miesiącu przypada koniec kadencji Rady Gminy. Cztery lata temu zostałem obdarzony przez społeczność naszej gminy kredytem zaufania. Uzyskanie mandatu radnego to niewątpliwy zaszczyt, ale również wyzwanie a przede wszystkim olbrzymia odpowiedzialność. To poczucie odpowiedzialności wzrosło jeszcze bardziej, gdy nowo wybrana Rada Gminy obrała mnie na stanowisko przewodniczącego. Miałem wówczas mieszane uczucia. Z jednej strony były to duma i radość, z drugiej obawa i niepewność. Czy podołam tym wyzwaniom? Dziś, odpowiedź na to pytanie pozostawiam Wam drodzy Wyborcy oraz Wam drodzy Radni. Mogę jednak przyznać Państwu, że ze swoich obowiązków – radnego i przewodniczącego - starałem się zawsze sumiennie i rzetelnie wywiązywać.

Przewodniczący Rady Gminy Porąbka
Grzegorz Zontek


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-11-2010

Kampania wyborcza nabiera rozpędu, a do samych wyborów zostało tylko 6 dni.
Nic więc dziwnego, że w weekend poprzedzający wybory, kandydaci mieli pełne ręce roboty, by pozyskać nowych sympatyków, a przede wszystkim - głosy.

Jak starali się pozyskać wyborców? KWW Nowa Gmina wraz z kandydatem na wójta (Ignacy Kocemba), zorganizował spotkanie wyborcze w Czańcu, na którym mieszkańcy mogli zadawać szereg pytań i zapoznać się z programem wyborczym.

KWW Platformy Obywatelskiej postawił na regionalną konwencję w Pszczynie. Wśród zebranych był m.in. kandydat na wójta Gminy Porąbka - Tadeusz Chwała, który przedstawił problemy, które dotykają naszą Gminę oraz propozycje ich rozwiązania.
Na konwencji kandydat otrzymał poparcie m.in. Jerzego Buzka (Przewodniczący Parlamentu Europejskiego), a także Adama Matusiewicza (Wojewoda Śląski), Piotra Spyrę (Wicemarszałek Województwa Śląskiego).Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-11-2010

Po remoncie ulicy Królewskiej, można było się tylko spodziewać, że następną w kolejce będzie ulica Kościelna.
Tak też się stało i mieszkańcy mogą się już poruszać jezdnią pozbawioną dziur i wybojów, na co zapewne wielu z utęsknieniem czekało.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-11-2010

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach  w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na  zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z remontem mostu nad rzeką Sołą w m. Kobiernice w ciągu drogi krajowej nr 52 w km 19+885, wybrana została oferta firmy  FIRESTA – Fiser, rekonstrukcje, stavby a.s. Palackeho 105 702 00 Ostrava – Privoz.
Cena oferty: 2 814 020,59 PLN
Całość remontu nie może zakończyć się później niż 30.06.2011r.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-11-2010

Młodzieżowe Centrum Aktywności Twórczej przy Domu Kultury w Czańcu serdecznie zaprasza na:

1) Spotkanie z Arunem Milcarzem, podróżnikiem roku 2004, które odbędzie się 12 listopada o godz. 17:00
2) Konkurs młodych poetów Inspiracje 2010.

Szczegóły na stronach WDK/MCAT CzaniecKomentarze wyłączone

Dodał: admin,02-11-2010

Aktualnie Żar kojarzy się z szybowcami, kolejką linowo-terenową, elektrownią szczytowo-pompową i trasą narciarską. Wszystko to jednak tylko w południowej części góry. Na północnym stoku z kolei, od wielu lat cisza. Cisza, która nastała wraz z upadkiem luksusowego kurortu wypoczynkowego tylko dla wybranych w Kozubniku. Ciszę przerwały nieśmiałe plany wójta Czesława Bułki w 2007 roku, który licząc na rozwój turystyki i sportu, chciał wykupić tereny byłego HPR-u.

Temat rozwoju Gminy Porąbka w dziedzinie sportu i turystyki jednak znów powrócił i to z jakim rozmachem! 

Aktualnie trwają już przygotowania do uruchomienia nowej stacji narciarskiej. Trasa i nowoczesny wyciąg powstaną na północnej stronie, a w szczytowych partiach połączą się z istniejącym już ośrodkiem na Żarze.

Wszystko wskazuje na to, że marzenie się ziści. Na początku października wójtowie Porąbki i sąsiedniego Czernichowa, prezes Polskich Kolei Linowych z Zakopanego oraz spółki Żar-Ski podpisali się pod listem intencyjnym w sprawie budowy stacji narciarskiej w rejonie północnego zbocza Góry Żar oraz Kozubnika. Projekt popierają także starostowie bielski i żywiecki.

źródło:
Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,02-11-2010

Numer rejestracyjny poloneza był powodem wybryku, którego dopuścili się dwaj 19-latkowie. Chuliganom nie spodobało się, że auto ma tablice rejestracyjne z województwa świętokrzyskiego.

W ubiegłym tygodniu chuliganów zatrzymali policjanci z Kobiernic. Do zdarzenia doszło w minione wakacje w Czańcu. 19-latkowie zauważyli poloneza z tablicami rejestracyjnym województwa świętokrzyskiego i dwoma młodymi osobami w środku. 

- Najpierw urządzili pościg za samochodem, a kiedy wreszcie udało im się zatrzymać "obcych" na swoim terenie, obrzucili ich kamieniami, pobili i skopali. Zniszczyli też samochód powodując straty w wysokości 3 tysięcy złotych - opowiada Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji.

Prokurator zastosował wobec sprawców dozory policyjne. Grozi im 5 lat więzienia.

Źródło:
BielskoBiała.Gazeta.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,01-11-2010

W związku z publikacją w Kronice Beskidzkiej artykułu o zadłużeniach gmin naszego regionu, zaczęły pojawiać się m.in. na naszym forum błędne interpretacje zadłużenia, dlatego postanowiliśmy informacje te sprostować.

Gmina Porąbka ma aktualnie jedne z najniższych zadłużeń spośród gmin regionu na tzw. Podbeskidziu. Aktualne zadłużenie Gminy Porąbka to 7,2% (w porównaniu z rokiem ubiegłym: 6,18% - wzrost 1,2 p.p.).

Zadłużenie gmin sąsiednich: Andrychów (13,9%), Kozy (8,68%), Kęty (16,66%), Czernichów (17,05%).

Źródło:
Kronika Beskidzka nr 43, 28 paź 2010
http://www.dzienniki.slask.eu/WDU_S/2010/204/3088/akt.pdf


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,27-10-2010

L.p.Nazwisko i ImięWiekWykształcenieNazwa komitetuMiejsce zamieszkania, przynależność i poparcie
1Bułka Czesław 54wyższeKOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RODZINA PRAWO WSPÓLNOTAPorąbka, nie należy do partii politycznej
2Chwała Tadeusz Włodzimierz 42wyższeKOMITET WYBORCZY PLATFORMA OBYWATELSKA RPPorąbka, nie należy do partii politycznej
3Gąsiorek Wiesław 48wyższeKOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆCzaniec, nie należy do partii politycznej
4Kocemba Ignacy 56wyższeKOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWA GMINAKobiernice, nie należy do partii politycznej

Z niektórymi kandydatami (T. Chwała, I. Kocemba), mogą Państwo nawiązać kontakt na naszym forum »

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: