Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,22-11-2018

Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu biorą udział w projekcie pod nazwą „Opracowanie projektu i realizacja matematycznej gry edukacyjnej dla uczniów klas piątych Szkół Podstawowych z obszarów wiejskich województwa małopolskiego oraz śląskiego." (nr projektu: 550), którego grantobiorcą jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Projekt realizowany jest w ramach konkursu grantowego w ramach Programu "mPotęga" – V edycja. Do projektu zakwalifikował się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Osieku (koordynator po stronie szkoły: Pani Angelika Łysoń) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach (koordynator po stronie szkoły: Pani Justyna Falc).

Celem projektu jest stworzenie uniwersalnego narzędzia w postaci gry edukacyjnej, mającego na celu ułatwienie nauki matematyki uczniom szkół podstawowych. Opracowana pomoc dydaktyczna będzie testowana przez uczniów klas piątych z pięciu szkół podstawowych z województwa małopolskiego i śląskiego przez okres 10 tygodni. Wpływ innowacji na kompetencje uczniów sprawdzi specjalnie przygotowany test umiejętności matematycznych. Zakończenie i podsumowanie projektu odbędzie się na Akademii Techniczno-Humanistycznej 12 grudnia 2018 r. Eventowi towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje takie jak turniej gry Sprytna Matematyka, wykłady i warsztaty matematyczne. Na najlepszych graczy czekają cenne nagrody!
Koordynatorem projektu jest studentka IV roku Informatyki na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej Anna Gałuszka.

Piątoklasiści z Czańca tworzą grę - Sprytniej
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,20-11-2018

Już w dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 w Domu Kultury w Czańcu odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie dotacji na wymiany starych pieców.
Gmina Porąbka zamierza pozyskać dofinansowanie w wysokości do 95% na wymianę kotłów.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-11-2018

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach we współpracy z Pocztą Polską SA. zorganizował konkurs pt.: "Pocztówka na sto lat – moja Niepodległa".
W tymże konkursie plastycznym na zaprojektowanie najciekawszej pocztówki wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, młodzież i dorośli z warsztatów terapii zajęciowej oraz seniorzy z województwa śląskiego. Celem projektu było zachęcenie jak największej liczby osób do wspólnego upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wzmocnienie świadomości obywatelskiej.
Najlepsze prace trafiły na okolicznościowe pocztówki, które zostaną przekazane m.in. do polskich placówek dyplomatycznych. Uroczystość wręczenia nagród wszystkim laureatom połączona była z wernisażem najciekawszych prac konkursowych.
Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że I miejsce w kategorii "szkoły podstawowe" zdobyła Anna Kozieł ze SP nr 1 w Czańcu. Gratulujemy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-11-2018

Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu obchodzi 70-lecie swojego powstania. Na przestrzeni tylu lat działalność koła mocno się zmieniła, a to dlatego, że początkowo członkinie zajmowały się uprawą nowych gatunków warzyw, trzody chlewnej i drobiu. Oprócz upraw i chodowli zwierząt, koło prowadziło działalność "edukacyjno-instruktażową", tj. kurs gotowania, haftowania i szydełkowania, a nawet pomocy w wychowaniu dzieci.
Do dzisiaj nieodzownym elementem działalności koła jest działalność kulturalno-oświatowa, a także krzewienie kultury ludowej naszego regionu. W ostatnim czasie Panie z KGW Czaniec wydały śpiewnik zawierający piosenki ludowe i patriotyczne, a więc sił i zapału im nie brakuje. Z pomocą UG w Porąbce Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu zakupiło nowe stroje regionalne.
Pozostaje tylko dodać... 100 lat!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-10-2018

Wyniki wyborów na wójta Gminy Porąbka.
Nowym Wójtem Gminy Porąbka został Paweł Zemanek (4418 głosów - 63%), Marta Tylza-Janosz - 2586 głosów (37%).

Obwód TYLZA-JANOSZ Marta Barbara ZEMANEK Paweł
2
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły, ul. Kardynała Karola Wojtyły 119 Czaniec
ulice: Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.
272 522
3
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. Kardynała Karola Wojtyły 32 Czaniec
ulice: Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113A, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.
311 619
4
Wiejski Dom Kultury, ul. Kardynała Karola Wojtyły 30 Czaniec
ulice: Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Karpacka, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kresowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa, Słoneczna.
391 663
Razem Czaniec 974 1804
Razem Gmina Porąbka 2586 (37%) 4418 (63%)
Frekwencja w Gminie Porąbka 57.43%


Rozkład głosów w Gminie Porąbka - Wójt Gminy Porąbka:
wybory2018 Wójt Gminy Porąbka

Rozkład głosów w Czańcu - Wójt Gminy Porąbka:
wybory2018 Wójt Gminy Porąbka - Czaniec

Frekwencja w Gminie Porąbka:
Wybory 2018 Frekwencja Gminy Porąbka

Wyniki do Rady Gminy:
Okręg nr Nr listy Numer na liście Nazwisko i Imiona Głosów Mandat
1 22 22 KRZYŻAK Grzegorz Marek 173 Nie
1 23 23 HAŁAT Władysław Stanisław 233 Tak
2 22 22 BLACHURA-MAJDAK Zyta   Tak
3 21 21 HARAT Rafał 151 Nie
3 23 23 NALBORCZYK Tomasz 201 Tak
4 21 21 DRZEWIECKI Marek Stanisław 109 Nie
4 23 23 KONOPNICKA-DWORNIK Zdzisława 310 Tak
5 21 21 ISKIERKA-HASSNY Sabina 172 Nie
5 23 23 KIZNER Mirosław Remigiusz 292 Tak
6 21 21 PSZCZÓŁKA Krzysztof 152 Nie
6 23 23 RODAK Łukasz Roman 277 Tak
7 21 21 HARAT Bogdan 203 Nie
7 23 23 BORECKI Tomasz 331 Tak
8 21 21 BAKALARSKI Wojciech Jerzy 211 Nie
8 23 23 MYDLARZ Maria 288 Tak
9 20 20 KOCEMBA Ignacy 238 Tak
9 23 23 FABIA Józef 231 Nie
10 20 20 KACZMARCZYK Józef 56 Nie
10 21 21 RYŁKO Alicja Barbara 65 Nie
10 23 23 DRABEK Zbigniew 336 Tak
11 20 20 GRABSKA-GAWĘDA Ewa Grażyna 108 Nie
11 21 21 BAŚCIK Marcin Błażej 127 Nie
11 23 23 SOPIAK Adam 268 Tak
12 21 21 LUBAŃSKA Patrycja Katarzyna 87 Nie
12 23 23 WALUSIAK Agnieszka Ewa 416 Tak
13 21 21 LUBAŃSKI Krzysztof 96 Nie
13 23 23 KASTELIK Szymon 332 Tak
14 21 21 CHWAŁA Tadeusz Włodzimierz 128 Nie
14 23 23 KULA Eugenia 314 Tak
15 21 21 CEPIGA Kazimierz 332 Tak
15 23 23 BUŁKA Szymon Piotr 129 Nie


^ Komitety wyborcze
20 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „NASZE KOBIERNICE” - 1 mandat (3 kandydatów)
21 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GMINA PRZYJAZNA MIESZKAŃCOM - 1 mandat (12 kandydatów)
22 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNY GŁOS - 1 mandat (1 kandydat)
23 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW - BEZPARTYJNI - RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA - 12 mandatów (14 kandydatów)Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych - Rada Gminy Porąbka:
wybory 2018 Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych - Rada Gminy Porąbka


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-10-2018

Wybory samorządowe 2018 dla mieszkańców Gminy Porąbka, a przede wszystkim Czańca wydają się przełomowymi, a na pewno ekscytującymi.
Dotychczasowy wójt, który piastował stanowisko przez wiele lat, w tych wyborach nie bierze udziału.
Ubiegających się o stanowisko wójta Gminy Porąbka mamy tylko dwóch, z czego oboje pochodzą z Czańca. Pani Marta Tylza-Janosz oraz Pan Paweł Zemanek.
Pani Marta Tylza-Janosz, radna Gminy Porąbka, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oraz Pan Paweł Zemanek, obecnie Zastępca Wójta Gminy Porąbka od 2014 roku.

Na naszym forum dyskusyjnym mieszkańcy żywo komentowali sytuację związaną z wyborami samorządowymi, komentowali kandydatów i zadawali pytania.
Zebraliśmy te pytania i przesłaliśmy do kandydatów. Listę pytań i odpowiedzi mogą Państwo przejrzeć lub pobrać z linku poniżej.
Zachęcamy do zapoznania się z lekturą, zwłaszcza dla osób, które nie są zdecydowane - na którego kandydata oddać swój głos.

Pobierz: pytania-mieszkancow-odpowiedzi-kandydatow-na-wojta-gminy-porabka-2018.pdf

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,27-09-2018

Nietypową sytuację "szeryfowania drogowego" nagrał rejestratorem samochodowym pewien kierowca na ulicy Kęckiej w Czańcu.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-08-2018

Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu wraz z Komitetem Organizacyjnym Dożynek zapraszają w dniu 2 września br. na Dożynki Wiejskie - Święto Plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Uroczystość poprzedzi o godz. 11.45 Korowód dożynkowy spod Domu Kultury do Kościoła.

Dziękczynna Msza Św. w Kościele Parafialnym odbędzie się o godz. 12.00.
Na obrzędy i występy dożynkowe zapraszają organizatorzy do Domu Kultury w Czańcu na godz. 13.00

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,14-02-2018

Kolejny wieczór z opadami śniegu i kolejny wypadek na ul. kard. Karola Wojtyły. Na razie nic nie wiadomo na temat przyczyn i obrażeń (wstępnie mówi się o rannych). Droga jest całkowicie zablokowana.


Zdjęcie: Bielskie Drogi


Dodano 14.02.2018 21:34
Kierująca Renault Laguna straciła panowanie nad pojazdem na śliskiej i ośnieżonej drodze i doprowadziła do czołowego zderzenia z samochodem marki Peugeot.
Samochód sprawczyni wypadku miał założone letnie, zużyte opony .
Pasażerka Peugeota została przewieziona do szpitala.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-02-2018

Do kolejnego groźnie wyglądającego wypadku doszło dzisiaj rano na ul. kardynała Karola Wojtyły - w okolicy radaru prędkości, czyli przed mostem na Młynówce. Samochód dostawczy marki Opel wypadł z jezdni i przewrócił się na bok. W samochodzie podróżowały trzy osoby. Miejsce zabezpieczała policja, pogotowie (dwie jednostki), straż (cztery jednostki).

Wypadek busa - Czaniec 06 02 2018 Czy wpływ na ten wypadek mógł mieć stan utrzymania nawierzchni? Z całą pewnością TAK, ponieważ od wczoraj po ulicy kard. Karola Wojtyły łatwiej ślizgać się niż jechać. Drogi boczne są znacznie lepiej utrzymane.

Co ciekawe - niemal równe 3 lata temu (25 stycznia 2015 roku) w tym samym miejscu doszło do podobnego wypadku, który okazał się tragicznym w skutkach.

Zdjęcie: Bielskie Drogi

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: