Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,28-08-2016

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Dożynki, odpust, festyn parafialny 28-08-2016 Czaniec

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-08-2016

Ostatni już odcinek drogi powiatowej nr 4479S (o długości blisko 1,2 km) w Czańcu (Czaniec Górny) doczeka się przebudowy!
Przebudowa ulicy kard. Karola Wojtyły, bo o niej tutaj mowa wykonywana była etapami. Dwa etapy są już zakończone, a na przebudowę ostatniego odcinka od ul. Gruszowej do granicy z Roczynami poczekać musimy jeszcze kilka miesięcy, bowiem ostateczny termin przebudowy wyznaczono na 31.08.2017 rok.
W ogłoszeniu, które pojawiło się na stronach BIP powiatu bielskiego, czytamy, iż przedmiotem zamówienia jest przebudowa drogi powiatowej nr 4479S Czaniec - Roczyny - Andrychów w Porąbce, na odcinku od skrzyżowania z ul. Gruszową do granicy Gminy Porąbka z Gminą Andrychów - długość ok. 1,2 km. Zakres robót obejmuje m.in. przebudowę nawierzchni jezdni, budowę chodników, poprawę odwodnienia drogi. Dodatkowo w planie: poszerzenie jezdni do 6 metrów, budowa kanalizacji deszczowej i ścieku przykrwędziowego, budowa chodnika dla pieszych, przebudowa przystanków, zjazdów, skrzyżowań, oznakowanie poziome i pionowe i inne.
Inwestycja realizowana będzie przy udziale środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – operacja typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”, poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”.
Koszt inwestycji zaplanowanej do wykonania w cyklu dwuletnim 2016-2017, to ogółem 4 035,472,45 zł, w tym: z budżetu powiatu zaplanowano środki w wysokości 1 500 863,45 zł, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach PROW 2014-2020 wynosi 2 534 609,00 zł.
Całe przedsięwzięcie podzielono na 6 etapów i jak łatwo się domyślić - kierowców czekać będzie trudny okres, ponieważ w trakcie prowadzonych robót ruchem sterować będą uprawnione do tego osoby, a podczas nieobecności osób sterujących ruchem - na odcinku robót wprowadzone zostanie sterowanie ruchem wahadłowym poprzez sygnalizację świetlną.

Załączniki:
Przebudowa_drogi_powiatowej_4479S_Czaniec-Roczyny-2016-2017-plan1.pdf (Plan sytuacyjny)
Przebudowa_drogi_powiatowej_4479S_Czaniec-Roczyny-2016-2017-plan2.pdf (Plan sytuacyjny)
Przebudowa_drogi_powiatowej_4479S_Czaniec-Roczyny-2016-2017-Plan_docelowej_organizacji_ruchu.pdf
Źródło: Powiat bielski, BIP

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-08-2016

Rodzinny Festyn Parafialny, który odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia przy placu kościelnym w Czańcu, będzie pełen ciekawych atrakcji.
Wspólne świętowanie rozpocznie się o godzinie 16.00. Na scenie wystąpią dzieci z miejscowego zespołu "Moderato" oraz raper Arkadio, pochodzący z Nowego Sącza. Na koniec zaprezentują się artyści z projektu muzycznego Alijah.
Podczas Festynu dla rodzin zorganizowany będzie turniej, podczas którego będzie można się wspaniale bawić i zdobyć świetne nagrody. Na stoiskach będzie można obejrzeć twórczość artystów naszego regionu. Pomiędzy koncertami na scenie pojawi się także młodzież i dzieci, które swym tańcem będą chciały uwielbić Boga, a odważni będą mieli okazję do nich dołączyć. Nie zabraknie także rodzinnych tańców integracyjnych. Tego dnia czeka na Was jeszcze mnóstwo innych atrakcji i wspaniałych wspomnień, których nie da się opisać, więc jedyne co pozostaje to dołączyć do nas w to niedzielne popołudnie.
Na wytrwałych, którzy zostaną do samego końca czeka niesamowita niespodzianka. Uwierzcie na słowo, że będzie warto zostać żeby zobaczyć wielki finał.
info: KSM Czaniec

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-08-2016

Dzisiaj (17.08.2016) około godziny 16:00 na łuku ulicy kard. Karola Wojtyły miało miejsce czołowe zderzenie dwóch pojazdów - osobowego i busa. Wydarzyło się to na łuku drogi niedaleko przedszkola - w okolicy skrzyżowania z ulicami Pejzażową, Bratków i Wesołą.
Kierujący busem jechał w stronę Dolnego Czańca i nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się z samochodem osobowym.
Na miejscu pojawiły się wszystkie służby, a strażacy zabezpieczali miejsce wypadku, neutralizowali wycieki i kierowali ruch małych samochodów na wąskie małe uliczki.
Przez około godzinę droga była zablokowana, a policja musi ustalić przyczynę zderzenia.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,08-08-2016

Generalny wykonawca elektrowni fotowoltaicznej - firma ZPUE, zakończyła budowę elektrowni w mocy 1 MWp w Czańcu. Farma, choć niemała, znajduje się w miejscu niemal nieuczęszczanym, stąd większość mieszkańców może nawet nie wiedzieć, że taka instalacja znajduje się na naszym terenie.Z opisu firmy dowiadujemy się o zakresie prac, który obejmował dostawę oraz montaż elementów fotowoltaicznych (konstrukcja wsporcza, montaż 4 tys. modułów fotowoltaicznych i 50 inwerterów 20 kW) oraz wykonanie sieci kablowych nN. Wytwarzana energia elektryczna trafia poprzez sieć do stacji transformatorowej ZPUE typu Mrw-20/2×1250-6. Po transformacji do poziomu napięcia 15 kV energia jest przesyłana do punktu przyłączenia do sieci energetyki zawodowej. Stacja transformatorowa ZPUE jest wyposażona w systemy zabezpieczeń, telemechaniki i zarządzania energią. Jako ochronę odgromową elektrowni zastosowano 16 masztów odgromowych o wysokości 12 metrów połączonych z siatką uziemiającą obiektu. Zastosowany system monitoringu pozwala na ciągły dostęp do informacji na temat parametrów i ilości energii elektrycznej oddawanej do sieci.
źródło: ZPUE (zpue.pl), własne, foto: Czaniec.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,06-08-2016

Już jutro, w niedzielę 7 sierpnia w kapliczce pomiędzy Złotą Górką a Trzonką, odbędzie się coroczny odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Mszy, która rozpocznie się o godz. 12.00, a będzie przewodniczył wikariusz generalny naszej diecezji ks. Marek Studenski. 
Odpust na Trzonce na dobre wpisał się w kalendarz corocznych okolicznych wydarzeń. Na odpust przybywają nie tylko mieszkańcy Czańca, Porąbki, Wielkiej Puszczy, Roczyn i Andrychowa - można tu spotkać ludzi z całej Polski, dla których jest to nietypowe wydarzenie, ale i zarazem okazja do weekendowego spaceru.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-08-2016

Konserwatorzy badający wizerunek Madonny ustalili, że pochodzi z drugiej połowy XV w. - poinformował ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej w diecezji bielsko-żywieckiej, który przewiózł obraz z Czańca do pracowni na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wyjaśnił, że w ciągu ostatnich kilku dni cudowny wizerunek został poddany specjalistycznym badaniom w ramach projektu naukowo-badawczego, kierowanego przez dr hab. Martę Lempart-Geratowską.

„Badania Czanieckiej Madonny zostały przeprowadzone pod kierownictwem prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej. Na ich podstawie już wiemy, że malowany na desce obraz datowany do tej pory na 2. poł. XVI w. - wzmiankowany w Czańcu po raz pierwszy w 1658 r. - pochodzi z 2. poł. XV w., najprawdopodobniej z lat 1460-1470 i reprezentuje tzw. Hodegetrie krakowską, kiedyś określaną jako Matka Boska Piekarska” – podkreślił kapłan.

Na podstawie badań naukowców z wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki w krakowskiej ASP wiemy już, że malowany na desce obraz, datowany do tej pory na drugą połowę XVI w., pochodzi z drugiej połowy XV w., najprawdopodobniej z lat 1460-1470 i reprezentuje tzw. Hodegetrie krakowską, kiedyś określaną jako Matka Boska Piekarska — powiedział ks. Tracz, który w diecezji odpowiada za konserwacje architektury sztuki sakralnej. Samo odkrycie jest niezwykle sensacyjne — podkreślił.

Niestety obraz wymaga natychmiastowej konserwacji, gdyż w bardzo złym stanie jest jego podobrazie. „W czasie konserwacji będzie trzeba podjąć bardzo trudną decyzję, czy zakonserwować obecną warstwę malarską, czy też wrócić do gotyckiej warstwy oryginalnej. Wszystko przemawia za tym, aby Matce Boskiej z Czańca przywrócić jej średniowieczny blask" – stwierdził i przyznał, że wizerunek oryginalny będzie się mocno różnił się od wyglądu obecnego. „Dla niektórych parafian przyzwyczajonych do obecnego wizerunki, może stanowić to dużą trudność” – przyznał.

Późniejsi artyści przemalowali układ taśm wokół maforionu, czyli chusty okrywającej głowę Matki Bożej, oraz dolne partie obrazu, gdzie domalowano charakterystyczny podołek. Niestety przemalowano także twarz Madonny oraz Dzieciątka, stąd też obecne oczy Maryi są umieszczone nieco wyżej niż wskazuje na to rentgen warstwy oryginalnej. W pierwotnej wersji szaty lamuje bogata taśma zdobiona malowanymi kaboszonami, czyli imitacją oprawianych kamieni szlachetnych, oraz perełkami. Pod jej szyją spina je brosza, która najprawdopodobniej była lekko rzeźbiona — wymienił duchowny.

źródło: niedziela.pl, ekai.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,23-06-2016

W dniu 22 czerwca br., Ksiądz Biskup Roman Pindel wręczył księżom Diecezji Bielsko-Żywieckiej dekrety kierujące ich do pracy w nowych parafiach.
Zmiany nie ominęły czanieckiej parafii i rzec można, że są to zmiany głębokie.
Ks. Kalinowski Lech - dotychczasowy wikariusz przechodzi do Rajska by pełnić rolę proboszcza. Ks. Ostrowski Wiesław przechodzi z Zarzecza do Czańca. Ks. Śmietana Stanisław przechodzi na emeryturę, co oznacza, że zostanie zmieniony na stanowisku proboszcza przez Ks. Wiesława Ostrowskiego.
Do czanieckiej parafii przydzielony zostaje także (neo)prezbiter - Ks. Honkisz Piotr.
Patrząc przez pryzmat transformacji i rewitalizacji jakie przeszła przez ostatnie kilka lat nasza parafia, kościół, cmentarz i otoczenie kościelne, będzie to smutne pożegnanie, jednak życzymy wszystkiego dobrego!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,16-06-2016

Internauci donoszą o poważnym wypadku w Czańcu na ul. kard. Karola Wojtyły (w okolicy skrzyżowania z ul. Prostą). Według wstępnych informacji wiemy, że droga jest całkowicie zablokowana, są ranni, a wszystkie służby na miejscu.
Na miejsce wypadku wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (informacja niepotwierdzona).
Dodano 16 cze 2016 12:10 Według kolejnych niepotwierdzonych doniesień świadków, w zdarzeniu uczestniczyły trzy pojazdy.
Dodano 16 cze 2016 13:53 Z zebranych wstępnych i niepotwierdzonych informacji w pojeździe jadącym w stronę Andrychowa, wybuchła opona, doprowadzając do nagłej zmiany toru jazdy. Po zderzeniu z samochodem jadącym od strony Andrychowa na pojazdy najechał trzeci samochód.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-06-2016

Sobotni wieczór upływał pod znakiem zabawy na czanieckim festynie, jednak atmosferę przerwało zgłoszenie o pożarze niezamieszkanego budynku na Górnym Czańcu w pobliżu gimnazjum i sklepu spożywczego. 
Choć budynek jest niedokończony i niezamieszkany, jest to znane i niechlubne miejsce spotkań osób, które nie wylewają za kołnierz.
Ze zdawkowych informacji jakie udało nam się zebrać, pożar szybko ugaszono. Na razie nie wiadomo nic na temat przyczyny pożaru i o osobach poszkodowanych.
Warto wspomnieć, że to nie pierwszy pożar w tym miejscu, ale jak widać, nic w tej sprawie nie zostało zrobione i zagrożenie jak było, tak jest.
Na miejscu było kilka oddziałów straży pożarnej i policja. Ruch był wstrzymany przez kilkadziesiąt minut.
0-SAM_0876ok.jpg

0-SAM_0879ok.jpg

0-SAM_0882ok.jpg

0-SAM_0883ok.jpg  

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: