Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,28-04-2014

Wadowiccy policjanci zatrzymali 23 letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie 16 marca kradzieży w jednym z lokali w Wadowicach. Sprawca wykorzystując chwilową nieobecność pokrzywdzonego zabrał w celu przywłaszczenia kurtkę skórzaną, wraz z portfelem z pieniędzmi, dokumentami i kluczykami od samochodu marki Chevrolet Captiva.

Mężczyzna przy użyciu skradzionych kluczyków otworzył i uruchomił ten pojazd, którym następnie przemieścił się i w stanie nieuszkodzonym porzucił go w miejscowości Bulowice. W toku prowadzonego dochodzenia policjanci ustalili, iż sprawcą tego czynu jest mieszkaniec Czańca, który nie pracuje i ma już na koncie wyrok. Przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał karze. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

źródło: beskidzka24.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-02-2014

Z racji zbliżającej się kanonizacji błog. Jana Pawła II każda rodzina może gościć w swoim domu relikwie Błogosławionego. Zapisy w zakrystii. Odbiór relikwii i modlitw do błog. Jana Pawła II codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00.

źródło: Parafia Czaniec


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-02-2014

W wyniku prac mających na celu połączenia nowego wodociągu ze starym, bielska spółka Aqua poinformowała, iż w Czańcu nastąpi przerwa w dostawie wody we wtorek 18 lutego od 8:00 do 17:00 wody nie będzie w Czańcu w rejonie ulic: Długiej, Dworskiej, Południowej, Zachodniej, Zagłębocze, Zagonowej, Zamkowej, Zarzecze, Zdrojowej i Zielonej oraz w Kętach w rejonie ulicy Wojska Polskiego.

źródło: beskidzka24.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-01-2014

19 stycznia w czanieckim Domu Kultury odbyły się kolejny już raz jasełka organizowane przez grupę teatralną Bengaku z MCAT oraz zespół Moderato w Czańcu.
W tym roku przedstawienie odbywa się pod tytułem  "Przymiarka w gospodzie" .
Ci, którym nie udało się jeszcze obejrzeć jasełek w tym roku, zapraszamy na ostatni pokaz, który odbędzie się 26 stycznia o 17:00


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-01-2014

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. W 184 miejscowościach w Polsce i na świecie już po raz szósty przejdzie Orszak Trzech Króli, na który zaproszeni są naprawdę wszyscy! W tym roku Orszak odbywa się pod hasłem "Kolędujmy!"  – zaproszenie i wezwanie do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd i staropolskiego kolędowania. Jak zawsze na uczestników czekać będą śpiewniki oraz papierowe korony, a także milion naklejek z logo Orszaku przedstawiających Trzech Mędrców ze Wschodu.

Już po raz drugi w Gminie Porąbka odbędzie się Gminny Orszak Trzech Króli. W tym roku barwny korowód uczestników przejdzie ulicami Czańca. 

PROGRAM:
10:45 Msza Św. w kościele parafialnym w Czańcu
11:45 Wymarsz Orszaku spod kościoła i przemarsz ulicami Czańca
14:00 Zakończenie imprezy na placu przy kościele 

Proponowany układ Orszaku 6 stycznia 2014 w Czańcu:
Orszak królewski konny; wóz z końmi dla chętnych; konna bryczka – muzykanci; Rycerze Kolumba z flagą; konferansjerzy; Król czerwony i najmłodsze dzieci z opiekunami; Król zielony i dzieci klas 4-6 z opiekunami; Król niebieski i młodzież; Gwiazda i pozostali uczestnicy Orszaku


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-01-2014

3 stycznia 2014 r. około godziny 22:20 na skrzyżowaniu ulic kard. Karola Wojtyły oraz Gruszowej doszło do wypadku samochodowego.  


W zdarzeniu brały udział kobiety poruszające się Volkswagenem Golfem oraz Fiatem Seicento. 

40-letnia kobieta, mieszkanka powiatu oświęcimskiego, która kierowała Golfem, prawdopodobnie nie dostosowała prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze oraz nie dostosowała prędkości do wymaganej w terenie zabudowanym i uderzyła w Fiata. W Golfie, poza kierującą przebywały jeszcze trzy inne kobiety. Jak informuje beskidzka24.pl, wszystkie panie z Golfa, a także kierująca Seicento odniosły obrażenia, które na szczęście nie zagrażają ich życiu.

Wypadek wyglądał groźnie, a droga była zamknięta przez długi czas.
 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,09-12-2013

Dnia 14 grudnia bieżącego roku o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej "Na szczęście, na zdrowie, na to kęckie Boże Narodzenie".

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej miejscową sztukę bożonarodzeniową oraz lokalne zwyczaje i tradycje. Podczas zwiedzania postaramy się przybliżyć magię świąt w rozumieniu naszych przodków, kiedy to każda ozdoba świąteczna, każda czynność miała swoje znaczenie i konkretny cel. Dzisiaj? Dzisiaj ta magia świąt Bożego Narodzenia rozumiana jest jako miła atmosfera, kolorowe ozdoby i prezenty... Oglądając wystawę uzmysłowimy sobie jak wiele z naszych miejscowych, napełnionych symboliką tradycji bożonarodzeniowych odeszło w zapomnienie. Wystawie będzie towarzyszył piękny folder przedstawiający właśnie tą symbolikę oraz tradycje kęckich Świąt. Na wystawie zgromadzone zostały eksponaty z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum w Kętach oraz depozyty twórców miejscowych i mieszkańców (maski kolędnicze, turonie, gwiazdy, kukiełki do szopek, szopki, dawne ozdoby choinkowe).

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty muzealne skierowane do grup szkolnych, a nawiązujące do tematu. Podczas zajęć uczestnicy będą zapoznawać się z tajnikami tworzenia kukiełek do szopek w nawiązaniu do lokalnych tradycji. Każdy z uczestników wykona własnoręcznie kukiełkę, która może być pierwszym krokiem do kolędowania tak jak robili to nasi dziadkowie!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 14 grudnia 2013 roku do 26 stycznia 2014 roku. Wernisaż – wstęp wolny. Od 15 grudnia cena biletu wstępu– 1,5 zł –ulgowy, 3 zł – normalny.

Serdecznie zapraszamy. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach&# 8221;


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-12-2013

Śliska nawierzchnia i niesprzyjające warunki drogowe - tak przywitał nas poranek. Niestety w takich warunkach nie trudno o kolizję czy wypadek.
Tym razem około godziny 9:00, na skrzyżowaniu ulicy Zielonej z Górską, doszło do zderzenia Skody Octavii i Fiata Cinquecento.
Obrażenia odniósł kierowca Fiata, który przewieziony został do szpitala.
Apelujemy o ostrożność!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-12-2013

  Od kilku dni media żyją nadchodzącym do Polski huraganem Ksawery. I choć ostrzeżenia IMGW dla województwa śląskiego początkowo mówiły o silnym wietrze, to ostrzeżenie miało I stopień na III możliwe.

Niestety huragan nie przeszedł obojętnie obok naszej miejscowości i oprócz połamanych gałęzi, na budynku stadionu zerwał blachę. Na domiar złego, spadająca blacha raniła przechodnia, który został nią przygnieciony. Nie tracąc jednak zimnej krwi, powiadomił straż oraz pogotowie.

Aktualne ostrzeżenie IMGW Silny wiatr w stopniu I na Beskid Śląski i Żywiecki z ważnością do godz. 10:00 dnia 07.12.2013.

My jednak oprócz wiatru chcemy skupić się jeszcze na jednej rzeczy, a mianowicie śniegu, a raczej marznącego deszczu, który wraz z huraganem Ksawery nadciągnie nad nasz region.
Jak podaje serwis Accuweather w przygotowanej pogodzie dla Czańca, od dzisiejszego wieczora, po noc z soboty na niedzielę, wraz z silnym wiatrem pojawią się momentami intensywne opady śniegu/marznącego deszczu. Takie zjawisko, tj. silny wiatr połączony z orkanowym wiatrem zwany jest blizzardem, jednak nie ma on polskiego odpowiednika w nazewnictwie, ponieważ takie zjawisko w Polsce jest ogromnie rzadko spotykane. Prognozowana ilość opadu (piątek noc do sobota późna noc): od 12 do 20 cm.

Aktualną pogodę oraz prognozę prosto od Accuweather, można śledzić w naszym serwisie w zakładce Pogoda w Czańcu

2013 12 06 13:17:23 Uszkodzony dach LKS Czaniec

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-12-2013

W dniu 21 listopada w Wilkowicach miał miejsce zjazd Rejonowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, połączony z wyborami nowego Zarządu.

Jednym ze zwycięzców, tym samym nowym członkiem Zarządu został mieszkaniec naszej miejscowości, reprezentujący Kółko Rolnicze Czaniec Pan Łukasz Adamus.
O wielkości sukcesu świadczy fakt, iż RZKiOR obejmuje 6 powiatów: bielski, cieszyński, oświęcimski, suski, wadowicki i żywiecki.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: