Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,15-03-2010

Dla wygody internautów odwiedzających nasz serwis i chcących być zawsze na bieżąco, uruchomiliśmy kanał RSS czaniec.pl. 

Po zasubskrybowaniu naszego kanału będziecie Państwo mogli odczytywać w swoim programie wszystkie publikowane artykuły z działów "Aktualności" oraz "Uchwały".

Aby dodać kanał wiadomości RSS czaniec.pl należy kliknąć ikonę RSS w górnej części strony. Aby móc odbierać wiadomości, należy mieć zainstalowany program do odczytu kanałów RSS lub zasubskrybować kanał w przeglądarce obsługującej taką usługę (np. Opera).Komentarzy: 0

Dodał: admin,15-03-2010

Na nadchodzącą niedzielę, tj. 21 marca o godz. 10:00 w Domu Kultury w Czańcu zaplanowano zebranie wiejskie sołectwa Czaniec.
W programie m. in. podjęcie decyzji w sprawie budowy placu zabaw dla dzieci.Komentarzy: 0

Dodał: admin,07-03-2010

 Urząd Gminy w Porąbce informuje, że w związku z przebudową drogi powiatowej Czaniec – Roczyny – Andrychów od dnia 8 marca przez okres około 3 miesięcy, w tygodniu zostanie zamknięta droga powiatowa w Czańcu na odcinku: od skrzyżowania ulic: Karpacka/Kard. Karola Wojtyły do skrzyżowania ulic Kard. Karola Wojtyły/Zagłębocze. W związku z tym Urząd Gminy prosi o korzystanie z wyznaczonych objazdów. Zamknięcie drogi ma związek z przebudową mostu w ramach projektu rewitalizacji centrum Czańca.. 

dodano 14:01   
Autobusy MZK Kęty kursować będą Kępą.

dodano 14:06
Dojazd do centrum Czańca będzie możliwy w soboty i niedziele.Komentarzy: 1

Dodał: admin,25-02-2010

Wczoraj około 21.30 w Czańcu na ulicy Bukowskiej, 27-letni kierowca renault podczas omijania zaparkowanego na poboczu pojazdu potrącił leżącego na jezdni 47-letniego mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu.

źródło: policja.bielsko.plKomentarzy: 2

Dodał: admin,27-01-2010

Uwaga! Informujemy, że w bibliotece szkoły podstawowej w Czańcu można już nabyć książkę "Czaniec - historia i współczesność"!
Czeka na Państwa tylko 230 egzemplarzy. Uważamy, że ta niskonakładowa książka powinna znaleźć się pod każdą strzechą w Czańcu. Książka może być dobrym prezentem dla mieszkańców tych obecnych, byłych, a także przyszłych czy chociażby tych, którzy przebywają poza granicami kraju. 

Cena książki to tylko 30,00 PLN
Zapraszamy!Komentarzy: 0

Dodał: admin,04-01-2010

Gmina Porąbka otrzymała kolejne dofinansowanie na realizację projektu skierowanego do młodzieży. Projekt pt.: "Akademia równych szans" współfinansowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Planowany termin rozpoczęcia działań projektowych to 1 marzec 2010.

Projekt realizowany będzie w Młodzieżowym Centrum Aktywnosci Twórczej w Czańcu i potrwa 5 m-cy. Kwota dofinansowania to 49 650,00. Warto dodać, że projekt zdobył na liście rankingowej I miejsce. Koordynator projektu: Gabriela Grabka-Grzechynia.Komentarzy: 0

Dodał: admin,22-12-2009

zyczenia_2__.PNG

Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-12-2009

Policjanci z Kobiernic zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież paliwa z czanieckiej stacji paliw. Za przestępstwo to złodziejowi grozi teraz 5 lat więzienia.

Kiedy na stację paliw przy ulicy Kęckiej w Czańcu przyjechał młody kierowca seatem bez tablic rejestracyjnych, od razu wzbudził podejrzenie sprzedawców. I jak się okazało słusznie, bo po zatankowaniu 66 litrów paliwa o wartości blisko 300 zł. ruszył z piskiem opon, nie regulując rachunku. Pracownicy wykazali się czujnością i zdążyli odpisać numer rejestracyjny z naklejki na przedniej szybie pojazdu, a o kradzieży natychmiast poinformowali policjantów. 

Chwilę później funkcjonariusze z Kobiernic zatrzymali zuchwałego złodzieja. Początkowo wypierał się kradzieży. Przyznał się dopiero po tym, jak rozpoznali go pracownicy stacji i kiedy obejrzał zapis z monitoringu. Teraz za kradzież może spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat.

źródło: policja.bielsko.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,07-12-2009

Groźny pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek (30 listopada / 1 grudnia) przy ul. Głębokiej. 
Paliły się budynki mieszkalny i gospodarczy. W trakcie akcji gaśniczej pogotowie zabrało do szpitala czteroosobową rodzinę. Są na na obserwacji - poinformowała wczoraj Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka prasowa bielskiej straży pożarnej. 

Spaliła się konstrukcja dachu i materiały budowlane zgromadzone na poddaszu budynku gospodarczego. Straty oszacowano na 200 tys. zł. Strażakom udało się uratować mienie warte 200 tys. zł. 

źródło: naszemiasto.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,02-12-2009

30 listopada br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W konkursie można było składać projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.), gospodarki odpadami (działanie 2.1) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.)

Do katowickiego Funduszu wpłynęło pięć wniosków:
[...]„Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Porąbka, Wnioskodawca: Gmina Porąbka, koszt całkowity to ponad 84 mln zł, a wnioskowana kwota dofinansowania z UE to ponad 54 mln zł.
[...]

Teraz Zespół ds. oceny projektów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona oceny powyższych projektów pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie, pozytywnie ocenione przekaże do Ministerstwa Środowiska - Instytucji Pośredniczącej. Fundusz ma na to 15 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień.

źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
http://www.wfosigw.katowice.pl/

Komentarzy: 0


<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 43 ... 45 ... 47 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: