Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,08-10-2011

Obwodowa komisja nr 2 w Czańcu
Szkoła Podstawowa, ul. Kard. Karola Wojtyły 32, Czaniec
Skład komisji: GLIWA Anna Magdalena (przewodnicząca), GÓRKA Adam Jan, KAWŁATOW Joanna Marta, ROMIK Daniel Krystian, SUSKI Krzysztof Henryk, URBANIEC Monika Ewa, WRONA Agnieszka
Głosowanie odbywa się w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Czańcu od godziny 7.00 do 21.00.

Obwodowa komisja nr 3 w Czańcu
Szkoła Podstawowa, ul. Kard. Karola Wojtyły 32, Czaniec
Skład komisji: DRZEWIECKA Marzena Barbara, GAWĘDA Judyta, KIERPIEC Grażyna, KOJDER Alina, PIEKIEŁKO Renata Teresa (przewodnicząca), ROMIK Maciej Tomasz, RYSZAWY Łukasz Artur
Głosowanie odbywa się w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 w Czańcu od godziny 7.00 do 21.00.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,03-10-2011

Autor: Zenon, 2 październik 2011r. Czaniec.

Podsumowanie najważniejszych punktów zebrania:
- wybór rady sołeckiej,
- sprawozdanie z działalności sołtysa,
- wystąpienie i przedstawienie planów przez sekretarza Gminy Porąbka (wystąpienie w imieniu wójta Gminy Porąbka),
- budowa chodnika na ul.kard. K.Wojtyły do granicy z Roczynami,
- dalsze losy gimbusa.


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,30-09-2011

W najbliższą niedzielę, tj. 2 października o godz. 10:15 w Domu Kultury w Czańcu odbędzie się zebranie wiejskie. 
Tematyka zebrania to przede wszystkim wybór Rady Sołeckiej, a oprócz wyborów dyskusja na temat realizacji planów gospodarczych za 2011r.
Na zebraniu poruszane będą również sprawy bieżące, a wśród nich zapewne nie zabraknie głośnego ostatnio tematu czanieckiego gimbusa.
Zachęcamy do udziału!

Komentarzy: 1

Dodał: admin,21-09-2011

Kilka dni temu, niczym błyskawica, obiegła mieszkańców Czańca wiadomość o likwidacji autobusu odpowiedzialnego za transport uczniów, czyli popularnego Gimbusa.

Wiadomość ta była dość zaskakująca, zwłaszcza że pojawiła się ona niespodziewanie tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. W związku z tym, należało informację potwierdzić. Niestety, z uzyskanych informacji jasno wynika, iż jest to prawdą, a czaniecki Gimbus kursował będzie do końca września bieżącego roku.
Powodem decyzji jest zły stan techniczny autobusu, na naprawę którego Gmina Porąbka nie ma wystarczających funduszy. Tutaj nasuwa się pytanie - dlaczego taka decyzja w tej chwili? 

"Jak będzie teraz wyglądał dowóz naszych pociech do szkoły?" - zastanawiają się rodzice, dla których wiadomość o likwidacji Gimbusa przysporzyła spore kłopoty.
Niektórzy z nich organizują się w grupki, by jednym samochodem dowozić także sąsiadów, inni myślą nawet nad zmianą szkoły.

Ktoś zapyta: dlaczego od razu zmieniać szkołę? Powód jest prosty - dzieci rodziców, którzy nie mogą zapewnić dowozu samochodem osobowym, będą musiały przemieszczać się komunikacją międzygminną, świadczoną przez MZK Kęty. W przypadku mieszkańców Bukowca Czanieckiego, nie ma bezpośredniego połączenia Bukowiec-Czaniec Górny, a więc transport do/z gimnazjum musiałby wiązać się z przesiadkami.

Rozgorzały dyskusje, zarówno na szczeblu gimnazjalnym, jak i gminnym, lecz nadal pozostaje jedno pytanie - co dalej?
Na chwilę obecną wiadomo, że Gimbus swą "służbę" zakończy wraz z nadejściem ostatniego dnia miesiąca.

Czy Gmina Porąbka będzie dopłacać do transportu uczniów wykupujących bilety miesięczne w MZK Kęty? Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale nieoficjalnie mówi się o takiej formie dofinansowania.
Być może decyzje zapadną na IX sesji Rady Gminy Porąbka, która odbędzie się w dniu 28 września 2011 roku (tj. środa) o godz. 15.30 w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.  Jednym z tematów w porządku obrad jest uchwalenie regulaminu i cen przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym.

Czy to koniec problemów? Niestety nie. Jeśli transport uczniów przerzucony zostanie na linie MZK, to pojawią się komplikacje. Przystanek przy czanieckim gimnazjum jest przystankiem jednostronnym, na którym wsiadać i wysiadać można tylko na kursie Andrychów->Kęty. Uczniowie kursujący od strony Dolnego Czańca, będą musieli wysiadać na przystanku "Czaniec strażnica" i to właśnie przystanek stanowi nie lada kłopot. Może nie sam przystanek, co brak przejścia dla pieszych obok niego.
Gimnazjum przygotowane na taki obrót sprawy, wnioskowało już do Urzędu Gminy Porąbka o wytyczenie oznakowanego przejścia dla pieszych obok przystanku "Czaniec strażnica".

Jak potoczą się losy Gimbusa, czas pokaże. Czy trafi on na emeryturę i po sprzedaży będzie służył jako transport piłkarzy LKS Czaniec, czy może jednak znajdą się środki na jego remont - decyzje już wkrótce.

Dodano 22 wrz 2011 17:10 Jak wcześniej informował na łamach naszego forum użytkownik o pseudonimie "radny", dowóz uczniów do szkół nie będzie zakończony z dniem 30 września. Udało nam się dotrzeć do informacji, z której wynika, że czaniecki Gimbus odchodzi co prawda na emeryturę, ale dowóz świadczony będzie nadal.

Podyskutuj na ten temat na naszym forum i wyraź swoją opinię »

Komentarzy: 1

Dodał: admin,18-08-2011

Policjanci z Kobiernic zatrzymali wczoraj trzech nastolatków w wieku od 15-18 lat, którzy w trakcie wesela w Czańcu okradli jednego z gości. Za przestępstwo to najstarszemu z nich grozi teraz do 5 lat więzienia. Dwaj nieletni za swój czyn odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym.

Do zdarzenia doszło w zeszły weekend. Sprawcy wykorzystali uchylone okno w sali, gdzie trwało wesele. Skradli pozostawiony na parapecie aparat fotograficzny i telefon komórkowy. Właściciel oszacował straty na ponad 600 zł. Powiadomieni o kradzieży kobierniccy policjanci rozpoczęli poszukiwania złodziei. Ustalili personalia sprawców i wczoraj ich zatrzymali. 18-latek trafił do policyjnego aresztu. Jego dwaj młodsi koledzy zostali przewiezieni do Policyjnej Izby Dziecka. Decyzję o ich dalszym losie podejmie Sąd Rodzinny.

źródło: policja.bielsko.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-08-2011

Czaniec - wypadek na ulicy kard. K. WojtyłyDo kolejnej kolizji w Czańcu doszło w dniu dzisiejszym, około godziny 17:00.W czerwcu pisaliśmy o wypadku, którego sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, po tym jak dachował na ulicy Bukowskiej. Nie później niż miesiąc od tego zdarzenia, znów na ulicy Bukowskiej, kierowca toyoty yaris nie zapanował nad pojazdem i wjechał do koryta rzeki Domaczka.
Dziś niestety odnotowano kolejne zdarzenie drogowe, tym razem na ulicy kard.K. Wojtyły.
Mimo, iż kolizja nie wyglądała poważnie, interweniowali strażacy z czanieckiej OSP, którzy musieli zneutralizować płyny eksploatacyjne, które wyciekły z jednego pojazdu.

Zobacz 19 zdjęć w pełnej treści.

Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,07-08-2011

Jak co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia, na Trzonce (bądź Czonce), przy kapliczce leżącej na szlaku między Bukowskim Groniem a Złotą Górką, zapraszamy na odpust z okazji święta Matki Boskiej Śnieżnej.
Tradycja organizowania odpustów na Trzonce sięga lat 50. ubiegłego wieku. Do kapliczki wpierw zaczęła pielgrzymować młodzież z Czańca pod opieką ówczesnego proboszcza, ks. Jana Stachańczyka. Od 1959 roku kapliczka należy do parafii w Porąbce.
Tegoroczna Msza Święta w kapliczce rozpocznie się o godz. 12:00

Komentarzy: 0

Dodał: admin,31-07-2011

Tour do Pologne wystartuje już po raz 68 za kilka godzin, a my znów mamy dobrą wiadomość dla fanów wyścigów kolarskich z Czańca.
Etap IV z Oświęcimia do Cieszyna przez Żywiec, wiedzie kolarzy  czanieckimi drogami i już w najbliższą środę (03.08.2011) będzie można kibicować im na żywo.
Start z Oświęcimia - ok. 12:40, przejazd przez Czaniec, ulicami Kęcką i Karpacką, planuje się między 13:09 - 13:12 (zakładając, iż prędkość średnia na odcinku Oświęcim-Czaniec wyniesie odpowiednio 45-41 km/h).
Dalej peleton uda się do Porąbki, Tresnej i Żywca, a następnie w stronę Cieszyna.
68 Tour De Pologne logo - trasa Czaniec


Komentarzy: 0

Dodał: admin,24-07-2011

W dniu 12 lipca br. w Hotelu Swing w Krakowie odbyła się druga certyfikacja produktów zgłoszonych do udziału w ogólnopolskim programie promocyjnym DOCEŃ POLSKIE. Program realizowany jest pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego celem jest szeroka promocja oraz wsparcie medialne naszych rodzimych wyrobów i ich producentów. Posiadanie znaku promocyjnego DOCEŃ POLSKIE świadczy o najwyższej jakości wyrobów i daje szereg korzyści nie tylko ich producentom, ale również klientom.
Asortyment produktów ubiegających się podczas drugiej certyfikacji o znak promocyjny DOCEŃ POLSKIE był bardzo zróżnicowany i obejmował nie tylko wyroby wędliniarskie, ale również kasze, makarony, miody, musztardy, ciastka, słodycze, piwa i inne artykuły spożywcze.

Certyfikowane produkty charakteryzowały się wysoką jakością, dlatego też po raz pierwszy w historii DOCEŃ POLSKIE wyłoniono kilka TOP PRODUKTÓW - wyrobów, które uzyskały maksymalną liczbę punktów.

Startujące do certyfikacji, makarony z Czańca nie otrzymały wyróżnienia TOP PRODUKT, ale przeszły pozytywnie Certyfikację i otrzymały prawo do posługiwania się Godłem "Doceń polskie". 
"Makaron Czaniecki Krajanka"; wyprodukowany przez firmę Czaniecki Makarony Sp. z o.o. z miejscowości Czaniec, otrzymał wyróżnienie i certyfikat Doceń Polskie.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,20-07-2011

 Ulewy i podtopienia - Czaniec ul.Zielona / Niż OttoNiż Otto, o którym od kilku dni jest głośno, dał się we znaki również mieszkańcom Czańca. 

Już od dnia wczorajszego z radia i telewizji płynęły informacje o gwałtownych burzach, ulewach niosących tony wody, wichurach, podtopieniach i zerwanych dachach. Tak było chociażby w niedalekich Wadowicach i okolicy Żywca.

W dniu dzisiejszym około południa, nad Czaniec zaczęły napływać bardzo gęste i potężne chmury. Bardzo szybko niebo zrobiło się ciemne niczym w nocy. Wtedy już wiadomo było, czego można się spodziewać.
Bardzo intensywne opady i burza, niestety postanowiły pozostawić po sobie "pamiątkę".
W wielu miejscach Czańca, Domaczka wystąpiła z koryta, pojawiły się lokalne podtopienia, gdyż wszelkie strumyki i cieki wodne przemieniły się w małe rzeki. Tak było m.in. na ulicy Zielonej, gdzie podtopiony został dom parterowy.  Niestety niż Otto nie mówi "dość", ponieważ - jeśli wierzyć synoptykom - najbliższe dni mogą przynieść kolejne nawałnice.

Zdjęcia z ulicy Zielonej można zobaczyć w pełnej wersji artykułu.

Zdjęcia: Łukasz Adamus
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: