Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,09-06-2012

Plan imprezy Dni Czańca:
9.VI
 17.00 pokazy strażackie OSP Czaniec
 17.30 koncert młodzieżowych zespołów
 19.00 zabawa taneczna

10.VI
  14.45 koncert orkiestry dętej
 15.00 występy artystyczne dzieci przedszkolnych; dzieci ze szkoły podstawowej; Koła Gospodyń Wiejskich; zespołu Moderato; młodzieży z MCAT Czaniec; zespołu Czaniec
 19.00 występ kabaretu Truteń
 20.00 zabawa taneczna

Komentarzy: 0

Dodał: admin,22-05-2012

46-letni mężczyzna poniósł śmierć w wypadku, do którego doszło wczoraj około 21.30 w Czańcu na ul. kard. K. Wojtyły (na wysokości posesji nr 208). Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Z ustaleń wynika, że 29-letnia kobieta kierująca terenowym kia sportage najechała na leżącego na jezdni mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu. Świadków zdarzenia policja prosi o pilny kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Rychlińskiego 17, tel. 33 8121230, nr alarmowe 997, 112.  Źródło: policja.bielsko.pl

Komentarzy: 0

Dodał: admin,17-05-2012

W ramach zbliżającej się Nocy Muzeów, zapraszamy wszystkich ciekawych tego, co naprawdę robią muzealnicy, gdy ich "nie widać", do kęckiego muzeum w sobotę 19 maja br. w godz. 18.00-23.00 (bezpłatnie).

W związku z zapewnieniem lepszej organizacji zwiedzania placówki, wejścia do muzeum będą odbywać się grupowo, co godzinę (18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00) w grupach do 30 osób maksymalnie (zebranych z uczestników indywidulanych, decyduje kolejność przyjścia). W związku z tym prosimy o dostosowanie się do zaistniałych ograniczeń.

Pobyt każdej grupy w kęckim muzeum będzie składał się z dwóch części. Pierwszy etap – aktywny- będzie się odbywać na piętrze muzeum, w sali wystaw czasowych. Tu każdy chętny będzie mógł wcielić się w kustosza muzealnego. W trakcie warsztatów muzealnych „Tajemnice eksponatów. Z warsztatu pracy muzealnika&# 8221; będzie można zgłębić zagadkę pojedynczego przedmiotu, który, jak w przypadku pracy prawdziwego kustosza, trzeba będzie zbadać i opisać (młodsze dzieci będą mogły eksponat narysować). Dla bardziej odważnych zostaną przygotowane konkretne zagadki, z którymi do tej pory borykają się pracownicy kęckiego muzeum. Być może komuś uda się je rozwiązać ? Będzie również okazja do sprawdzenia wiedzy o przeznaczeniu poszczególnych przedmiotów w specjalnie przygotowanym quizie „Co to jest i do czego służyło ?&# 8221;.

Druga część wieczornego spotkania będzie poświęcona zwiedzaniu wystaw stałych muzeum wraz z przewodnikiem. Many nadzieję, że uczestnictwo we wcześniejszych warsztatach pozwoli na ujrzenie kolekcji muzealnej w nowym świetle.

Wejście od 18.00-22.00 – o pełnych godzinach.


Komentarzy: 0

Dodał: admin,26-04-2012

W IV lidze grupie śląskiej II znów nastąpiła zmiana lidera. W meczu pierwszej z drugą drużyną ligi lepsi okazali się piłkarze z Czańca, którzy po raz kolejny w tym sezonie wysunęli się na czoło stawki.

Od kilku tygodni pozycja lidera IV ligi przechodzi z rąk do rąk. Raz to LKS Czaniec jest z przodu, innym zaś razem tabeli przewodzą Rekordziści. Punktowa huśtawka LKS-u i Rekordu spowodowała, że za ich plecami już bardzo blisko są pozostałe zespoły ligi: rezerwy Podbeskidzia, Iskra Pszczyna czy Nadwiślan Góra.

W sobotnim spotkaniu na szczycie, czyli meczu Czańca z Rekordem górą byli gospodarze, który po bramce Wojciecha Sadloka z rzutu karnego wygrali 1:0. Z przebiegu gry wcale jednak zespół z Czańca nie był lepszy. To goście bardziej chcieli i to właśnie oni mieli więcej z gry. Rekordzistom nie udało się jednak wykorzystać potężnej luki w czanieckiej obronie, która spowodowana była kartkową absencją kapitana LKS-u i podpory defensywy Macieja Żaka.

źródło: super-nowa.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,03-04-2012

Wszyscy mieszkańcy Czańca, którzy uważali, że po zakończeniu projektu rewitalizacji centrum, długo przyjdzie czekać na kolejne inwestycje - od teraz mogą być mile rozczarowani.

Przedstawiamy większe i najistotniejsze inwestycje, które rozpoczną się w 2012 roku i dotyczą naszej miejscowości.

1) Modernizacja drogi powiatowej  kard. K.Wojtyły etap drugi
Pierwszy etap remontu drogi powiatowej nr 4479S zbiegł się wraz z inwestycją rewitalizacji centrum Czańca.
Podczas prac nową nawierzchnię ulicy położono na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową 1456S (Czaniec-Porąbka) do skrzyżowania z drogą powiatową 4478S (Czaniec-Zagłębocze).
Długość wyremontowanej nawierzchni wynosi 1534,65mb.
Po zakończeniu prac remontowych, pod znakiem zapytania stanęły dalsze plany remontu wysłużonej już nawierzchni odcinka Zagłębocze-Roczyny.

W jakim stanie jest aktualnie nawierzchnia ulicy kard. K.Wojtyły? Można jedynie napisać, że jej remont powinien się odbyć kilka lat temu, gdyż aktualnie zapewne nie znajdzie się żaden śmiałek, który odważyłby się policzyć dziury w nawierzchni.

Na XX sesji Rady Powiatu Bielskiego, dnia 29 marca 2012r. Starosta bielski Andrzej Płonka przekazał radnym informację o otrzymaniu pieniędzy na cel remontu ulicy kard. K.Wojtyły - II etap modernizacji.
Prace rozpoczną się w roku bieżącym.

2) Termomodernizacja Domu Kultury
Niebawem rozpocznie się termomodernizacja budynku Domu Kultury, w ramach której wykonana zostanie wymiana pokrycia dachowego, wymiana stolarki okiennej oraz remont elewacji zewnętrznej.
Wniosek o dofinansowanie zadania został złożony do Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska w dniu 19.03.2012r.
Wartość zadania 520.123,21 zł, a kwota dofinansowania 284.738,00 zł, termin realizacji do 31 czerwca 2013r.

Zadanie zostało wprowadzone do planu gospodarczego do zadań wspólnych na sesji Rady Gminy Porąbka w dniu 28.03.2012r.

3) Zagospodarowanie terenu przy Domu Kultury
Zadanie wprowadzone na  sesji Rady Gminy Porąbka w dniu 28.03.2012r. zostanie dofinansowane ze źródeł zewnętrznych i dotyczy budowy skweru przy Domu Kultury.

4) Kontynuacja remontu budynku ośrodka zdrowia - wykonanie elewacji zewnętrznej.
Remont ośrodka zdrowia w CzańcuKomentarzy: 0

Dodał: admin,13-03-2012

Zmarł radny kadencji 2010-2014 sołectwa Czaniec, pan Mirosław Pielesz, urodzony w 1963 roku.
Pan Mirosław pełnił w Radzie Gminy Porąbka następujące funkcje:
Członek Komisji Rewizyjnej, Członek Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno – Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
Pan Mirosław, przed pracą w Radzie Gminy Porąbka, pracował jako górnik, a następnie objął stanowisko wice-prezesa Kółka Rolniczego w Czańcu.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,24-02-2012

Nie wiadomo czy to już koniec zimy, jednak wiadomo, że temperatura przez ostatnie dni utrzymywała się powyżej zera, a to przyniosło ze sobą roztopy.
Śnieg znika z godziny na godzinę, jednakże nie w tym tkwi aktualnie problem. 
Problemem jest gruba warstwa lodu na Domaczce, który przybierał na swej grubości podczas siarczystych mrozów. 
Aktualnie do Domaczki spływające strumyki i cieki wodne płyną korytem rzeki, jednak do ujścia muszą płynąć po nadal grubej pokrywie lodowej. Taka kolej rzeczy prowadzi do wystąpienia Domaczki ze swego koryta i powoduje lokalnie podtopienia. W niektórych przypadkach strażacy muszą wspomagać się alternatywnymi rozwiązaniami - na przykład koparką by zapewnić drożność rzeki.


Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-02-2012

2012-02-18 Czaniec wypadek ul.kard. Karola WojtyłyDo kolejnego wypadku na ulicy kardynała Karola Wojtyły w Czańcu doszło dzisiaj nad ranem.
Z nieustalonych jeszcze przyczyn kierowca z powiatu wadowickiego, kierujący samochodem marki Daewoo zjechał na pobocze, uszkodził przydrożny płot i zatrzymał się na drzewie w obrębie prywatnej posesji.
Z relacji strażaków zabezpieczających miejsce wypadku, przyczyną mogła być zarówno nadmierna prędkość, jak i nieszczęśliwy wypadek, bądź zaśnięcie kierowcy, co będzie musiała teraz ustalić policja.Zobacz zdjęcia w pełnej treści notatki.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 2

Dodał: admin,13-02-2012

Czas rozliczeń z Urzędami Skarbowymi to także możliwość przekazania 1% podatku na szczytne cele. Nie trzeba szukać daleko, bo właśnie blisko nas znajdzie się ktoś, kto pomocy takiej potrzebuje - również w naszej Gminie.  

Jarek Caputa z Porąbki oddawał się swojej pasji - rajdom rowerowym. W dniu 09 lipca 2005 roku, w trakcie przygotowywania do rajdu, uległ poważnemu wypadkowi. Złamał kręgosłup i po dziś dzień jest sparalżowany. Od śmierci uchronił go kask.

Przeprowadzone dotychczas badania dały Jarkowi nadzieję na odzyskanie sprawnoości po przeprowadzeniu bardzo kosztownego leczenia i intensywnej rehabilitacji. Leczenie udało mu się rozpocząć dzięki ogromnej pomocy ludzi dobrej woli, dzięki pomocy firm, instytucji i organizacji społecznych. Leczenie odbywa się w Klinice Neurologii i Neurochirurgii "Neurovita" w Moskwie, z uwagi na dużo niższe koszty w stosunku do krajów zachodnich. W Polsce nie przeprowadza się takich operacji.

Jarek jest teraz na wózku inwalidzkim, ale wierzy, że ma szanse na odzyskanie sprawności bo rdzeń kręgowy jest uszkodzony bardzo poważnie, ale nie jest całkowicie przerwany.
Dzięki pomocy rodziny, przyjaciół i ludzi dobre woli, Jarek kontynuuje rehabilitację, której nie można przerwać, bo jego szanse znikną bezpowrotnie. Dlatego też Jarek znalazł pomoc w Fundacji "Dziecięce Marzenia" z Bielska-Białej.

Jarek podkreślał, że Czaniec już kilka razy otworzył mu swoje gościnne progi, ponieważ m.in. w Szkole Podstawowej odbywały się turnieje z udziałem gwiazd sportu i ich gości, a dochód przeznaczony był na rehabilitację. "Doceniam ofiarność i z góry bardzo dziękuję. Takie gesty jak Wasz podtrzymują mnie na duchu." - mówił nam Jarek Caputa z Porąbki.

Każdy z Państwa może pomóc Jarkowi, przekazując 1% podatku. Szczegóły w pełnej treści artykułu.  


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,09-01-2012

7 stycznia 2012 (sobota) roku odbył się w Czańcu kolejny już charytatywny turniej "Gramy dla Jarka". Na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Czańcu, udział wzięło 8 drużyn, m.in.: seniorzy i oldboye LKS Zapora Porąbka, TS Podbeskidzie, Beskid Andrychów, policjanci i inni.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na kosztowną dalszą rehabilitację Jarka Caputy z Porąbki, której elementem jest wszczep komórek macierzystych. Takie zabiegi odbywają się co trzy miesiące w Moskwie.
Organizatorem turnieju był LKS ZAPORA Porąbka, a honorowy patronat nad turniejem objął: Andrzej Płonka - Starosta Bielski, Grzegorz Zontek - Przewodniczący Rady Gminy Porąbka, Czesław Bułka - Wójt Gminy Porąbka. 

Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: