Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,04-01-2010

Gmina Porąbka otrzymała kolejne dofinansowanie na realizację projektu skierowanego do młodzieży. Projekt pt.: "Akademia równych szans" współfinansowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Planowany termin rozpoczęcia działań projektowych to 1 marzec 2010.

Projekt realizowany będzie w Młodzieżowym Centrum Aktywnosci Twórczej w Czańcu i potrwa 5 m-cy. Kwota dofinansowania to 49 650,00. Warto dodać, że projekt zdobył na liście rankingowej I miejsce. Koordynator projektu: Gabriela Grabka-Grzechynia.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-12-2009

zyczenia_2__.PNG

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-12-2009

Policjanci z Kobiernic zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież paliwa z czanieckiej stacji paliw. Za przestępstwo to złodziejowi grozi teraz 5 lat więzienia.

Kiedy na stację paliw przy ulicy Kęckiej w Czańcu przyjechał młody kierowca seatem bez tablic rejestracyjnych, od razu wzbudził podejrzenie sprzedawców. I jak się okazało słusznie, bo po zatankowaniu 66 litrów paliwa o wartości blisko 300 zł. ruszył z piskiem opon, nie regulując rachunku. Pracownicy wykazali się czujnością i zdążyli odpisać numer rejestracyjny z naklejki na przedniej szybie pojazdu, a o kradzieży natychmiast poinformowali policjantów. 

Chwilę później funkcjonariusze z Kobiernic zatrzymali zuchwałego złodzieja. Początkowo wypierał się kradzieży. Przyznał się dopiero po tym, jak rozpoznali go pracownicy stacji i kiedy obejrzał zapis z monitoringu. Teraz za kradzież może spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat.

źródło: policja.bielsko.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,07-12-2009

Groźny pożar wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek (30 listopada / 1 grudnia) przy ul. Głębokiej. 
Paliły się budynki mieszkalny i gospodarczy. W trakcie akcji gaśniczej pogotowie zabrało do szpitala czteroosobową rodzinę. Są na na obserwacji - poinformowała wczoraj Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka prasowa bielskiej straży pożarnej. 

Spaliła się konstrukcja dachu i materiały budowlane zgromadzone na poddaszu budynku gospodarczego. Straty oszacowano na 200 tys. zł. Strażakom udało się uratować mienie warte 200 tys. zł. 

źródło: naszemiasto.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,02-12-2009

30 listopada br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W konkursie można było składać projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.), gospodarki odpadami (działanie 2.1) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.)

Do katowickiego Funduszu wpłynęło pięć wniosków:
[...]„Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Porąbka, Wnioskodawca: Gmina Porąbka, koszt całkowity to ponad 84 mln zł, a wnioskowana kwota dofinansowania z UE to ponad 54 mln zł.
[...]

Teraz Zespół ds. oceny projektów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona oceny powyższych projektów pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie, pozytywnie ocenione przekaże do Ministerstwa Środowiska - Instytucji Pośredniczącej. Fundusz ma na to 15 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień.

źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
http://www.wfosigw.katowice.pl/

Komentarze wyłączone


Dodał: admin,19-11-2009

Uwaga! Informujemy, że w bibliotece szkoły podstawowej w Czańcu będzie można nabyć jeszcze książkę "Czaniec - historia i współczesność"!

W trakcie dodruku jest jeszcze 200 egzemplarzy. Uważamy, że ta niskonakładowa książka powinna znaleźć się pod każdą strzechą w Czańcu. Książka może być dobrym prezent dla mieszkańców tych obecnych, byłych, czy chociażby tych, którzy przebywają chwilowo poza granicami kraju. 

Zapraszamy!Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-11-2009

Dnia 03-09-2009 roku obszernie opisywaliśmy plany przebudowy drogi 4479S (kard. K. Wojtyły). W chwili obecnej plac budowy Starostwo Powiatowe przekazało już wybranemu wykonawcy. Niestety nie udało nam się ustalić daty zamknięcia drogi w związku z pierwszym etapem remontu, czyli remont mostu. Jedynymi informacjami jakimi dysponujemy to termin zakończenia remontu mostu oraz etapu przebudowy drogi. Ten pierwszy ma być ukończony przed Nowym Rokiem, a drugi w lipcu 2010r.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-11-2009

Po długotrwałej adaptacji piwnic domu ludowego na potrzeby Młodzieżowego Centrum Aktywności Twórczej miło jest nam poinformować o oficjalnym terminie otwarcia, który zaplanowano na 3 listopada 2009r. 

Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie w zakładce WDK.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-11-2009

Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się w Czańcu. Program uroczystości przewidziany jest na dwa dni tj.:

10.11.2009
godz. 18:00 Victoria Wiedeńska-spektakl muzyczny w wykonaniu orkiestry im.Telemana sala widowiskowa DK w Czańcu.

11.11.2009
10:00 - Przemarsz na cmentarz złożenie wiązanek w miejscach pamięci narodowej
10:45 - Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Czańcu
12:00 - Akademia z okazji Dnia Niepodległości
  - Przemówienie okolicznościowe
  - Wręczenie Nagrody "Srebrna Róża" ( tegorocznym laureatem został chór "Potok" z Czańca)
  - Część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z Czańca
  - Koncert chóru "Ptok"
  - Występ KGW Czaniec.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-10-2009

W załączniku do Uchwały nr 2482/310/III/2009 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 29.09.2009, na liście operacji zakwalifikowanych do współfinansowania dla Działania 313, 322, 323 "Odnowa i rozwój wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskch na lata 2007-2013 dla naboru I - szego w 2009 roku, na pozycji nr 82 znajduje się "Rewitalizacja centrum miejscowości Czaniec", o której pisaliśmy w poprzednich wpisach.
Całkowity koszt operacji (w zł z VAT): 928 794,80
Koszty kwalifikowal-ne operacji (w zł): 761 307,21
Wnioskowana kwota pomocy (w zł): 455 159,00
Poziom współfinansowania operacji (w %): 75%
Ilość uzyska-nych punktów: 5
Wartość podstawowego dochodu podatkowego gminy przypadającego na 1 mieszkańca: 895,36

Tuż za "czanieckim" wpisem uplasował się  "Remont Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce" z kwotą całkowitą 675 632,58 PLN i poziomem współfinansowania równym 75%.


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: