Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,15-06-2009

13 dzień miesiąca od dawna kojarzony był z pechem. O tragicznym pechu mówić można także w tym przypadku. Jak podają policyjne źródła, o godzinie 19.50 w Czańcu na ulicy Zagłębocze doszło do tragicznego w skutkach wypadku.
25-letni mieszkaniec Czańca kierując motocyklem marki Honda nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowe ogrodzenie posesji, ponosząc śmierć na miejscu.

źródło: własne, policja.bielsko.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,10-06-2009

Dni Czańca: 13-14 czerwca 2009r.

Sobota - 13.VI.2009
9:00 - mecze piłki nożnej: trampkarze i juniorzy LKS Czaniec - Bestwina
13:00-16:00 - warsztaty akrobatyczne dla młodzieży (program: "Profilaktyka przez teatr")
16:00 - rozgrywki sportowe
17:00 - "Romeo i Julia" - parodia komedii (grupa "Natanael")
17:30 - koncert zespołu "Czaniec"
18:30 - jubileusz 60-lecia LKS Czaniec
20:00 - zabawa taneczna, gra zespół "3+1"

Niedziela - 14.VI.2009
15:00 - występy dzieci i młodzieży
16:30 - występ Koła Gospodyń Wiejskich Czaniec
17:00 - koncert chóru "Potok" i zespołu "Moderato"
18:00 - koncert zespołu "Grojcowianie"
19:30 - zabawa taneczna, gra zespół "3+1"

Komentarzy: 0

Dodał: admin,10-06-2009

WYNIKI WYBORÓW POSŁÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
W GMINIE PORĄBKA w dniu 07 czerwca 2009 r.

_________________________________________________
KW Platforma Obywatelska RP - ogółem 1272 głosy ;
1) BUZEK Jerzy Karol - 695 gł.
2) HANDZLIK Małgorzata Maria - 404 gł.
3) OLBRYCHT Jan Marian - 73 gł.

KW Prawo i Sprawiedliwość - ogółem 1078 głosów ;
1) FALFUS Jacek Eugeniusz - 444 gł.
2) MIGALSKI Marek Henryk - 378 gł.
3) KLOC Izabela Helena - 163 gł.

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD – UP - ogółem 170 głosów ;
1) GIEREK Adam - 95 gł.
2) Markowski Jerzy - 47 gł.

KW Polskie Stronnictwo Ludowe - ogółem 119 głosów ;
1) ORMANIEC Marian - 74 gł.

FREKWENCJA WYBORCZA : 24,32 %


Komentarzy: 2

Dodał: admin,15-05-2009

26-go marca br. informowaliśmy w dziale "Ustawy, Uchwały Gminy", iż na XXVIII Sesji w dniu 11 marca 2009 roku Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Porąbka (Uchwała Nr XXVIII/185/09).
Tekst planu następnie został opublikowany po ocenie prawnej Wojewody Śląskiego.

Od dnia opublikowania tj. 12 maja biegnie 30-to dniowy termin na uprawomocnienie uchwały.

Pełna treść uchwały XXVIII/185/09 o Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Porąbka »Komentarzy: 0

Dodał: admin,13-05-2009

Wystartowały rozrywki IX edycji Turnieju Piłki Nożej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Do ogólnopolskiego konkursu przystąpiło w tej edycji 26000 młodych zawodników (do lat 10).
W edycji IX główną nagrodą jest puchar Tymbarku oraz wyjazd na stadion drużyny Realu Madryt - Santiago Bernabeu.
Rozgrywki rozpoczną się od eliminacji na szczeblu gminnym, których zwycięzcy zmierzą się ze sobą na szczeblu powiatowym.
Najlepsze drużyny z danego regionu spotkają się w jednym z 16 finałów wojewódzkich, które będą wielkim piłkarskim wydarzeniem. Zespoły, które wyjdą zwycięsko z batalii o miano mistrza województwa wyjadą na 12-dniowe obozy półfinałowe, których zwięczeniem będzie wielki finał w dniach 4-6 września.
Finał drużyn województwa śląskiego odbędzie się w Czańcu, dnia 9 czerwca 2009r.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-05-2009

dodano: 11 Maj 2009 08:56:01

Trwa akcja gaszenia pożaru budynku obok plebanii (stara salka katechetyczna).

dodano: 11 Maj 2009 13:56:03 :

W pożarze zginęła 95-letnia mieszkanka tego budynku.
Staruszka prawdopodobnie zatruła się czadem. W czasie akcji gaśniczej strażacy odnaleźli zwłoki kobiety. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do pożaru doszło najprawdopodobniej na skutek zwarcia instalacji elektrycznej. Dokładną przyczynę pożaru określi biegły z zakresu pożarnictwa, a policjanci z komisariatu w Kobiernicach wyjaśniają okoliczności tragicznego pożaru starej plebanii w Czańcu przy ulicy Kościelnej.

źródło: własne, OSP Czaniec, Radio Bielsko


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,30-04-2009

Jutro do Kęt wróci 40-osobowa grupa pielgrzymów, która przez kilka tygodni przebywała w Meksyku. Jak wiemy w kraju tym panuje epidemia tzw. "świńskiej grypy".

W grupie pielgrzymów, którzy powrócą do kraju przeważają nauczyciele i lekarze, którzy w swojej pracy zawodowej mają styczność z dużą liczbą ludzi.  

- Taka pielgrzymka faktycznie była organizowana. Z tego co wiem powinni wróć z Meksyku dziś lub jutro, sam się zastanawiam, czy przejdą jakąś kwarantannę - powiedział w rozmowie Onet.pl ksiądz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.

Duchowny powiedział, że pielgrzymi pojechali do Meksyku tuż po świętach wielkanocnych i przebywali tam w czasie, kiedy zaczęły do nas docierać informacje o wirusie świńskiej grypy. - Nie mam pełnych informacji, nie wiem jak liczna to jest grupa, pielgrzymka była organizowana przez księdza, którego już nie ma w naszej parafii - wyjaśniał ksiądz w rozmowie z portalem Onet.pl.

Z informacji, jakie otrzymano w stacji epidemiologicznej w Oświęcimiu, pielgrzymi nie zostaną poddani kwarantannie, a procedury przewidują, że nie zostaną również profilaktycznie przebadani. Gdy poczują się źle po powrocie, powinni zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje go dalej.

Dyrekcja szkoły uspokaja, informując, że nauczyciele ze szkoły numer 2, którzy byli na pielgrzymce, od początku przyszłego tygodnia nie przyjdą do pracy i będą poddani kwarantannie i nie będą mieli kontaktu z dziećmi.

źródło: wiadomosci.onet.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,09-04-2009

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy, suto zastawionych stołów, dużo wody w poniedziałek, bogatego zająca i jak najmilszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny życzy ekipa czaniec.pl
Życzenia Wielkanocne, czaniec.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,29-03-2009

Gmina Porąbka zakończyła realizację przedsięwzięcia pn.: "Renowacja Publicznego Przedszkola w Czańcu, szansą na rozszerzenie polsko-słowackiej współpracy kulturowej". Realizacja projektu obejmowała zarówno działania inwestycyjne polegające na pracach budowlanych w budynku czanieckiego przedszkola, jak i wspólne, polsko - słowackie spotkania jakie zorganizowane zostały w obu partnerskich gminach. Dodatkową korzyścią wynikającą z realizacji wszystkich przedsięwzięć projektowych, była również możliwość zakupu zestawu komputerowego do przedszkola. Ciekawym podsumowaniem całości realizacji projektu była uroczysta konferencja, w której wzięli udział nauczyciele oraz rodzice i opiekunowie dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli w Czańcu i Turzovce na Słowacji. Konferencja składała się zarówno z części artystycznej obejmującej występ przedszkolaków, jak i panelu dyskusyjnego dla dorosłych uczestników. Podczas wspólnej zabawy najmłodszych, opiekunowie, nauczyciele i rodzice, wzięli udział we wzajemnej wymianie poglądów i panelu dyskusyjnym.

źródło: porabka.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,26-03-2009

Na sesji Rady Gminy z dnia 11.03.2009r. uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Porąbka.
Na chwilę obecną plan jest w nadzorze wojewody, który to ma 30 dni na uwagi, zakwestionowanie zapisów bądź uchylenie uchwały, gdyby ta okazała się niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
Jeśli jednak nie będzie żadnych uwag, to plan zagospodarowania, a ściślej mówiąc uchwała, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Od momentu opublikowania po 30 dniach plan staje się prawomocny i obowiązujący.Komentarzy: 1

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 45 ... 47 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: