CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
W dniu dzisiejszym tj. 27.02.2011r. odbyło się zebranie sprawozdawczo- wyborcze w OSP w Czańcu. Z funkcji prezesa ustąpił (nie kandydował na kolejną kadencję) Pan Bogumił Czernik. Nowym prezesem został Wojciech Waligóra. Zarząd liczy 11 osób.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu bielskiej Komendy ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w miniony poniedziałek, 21 lutego, ok. godz. 18.30 w Czańcu na ul. Leśnej. Nietrzeźwy kierowca fiata ducato potrącił 60-letniego mieszkańca tej miejscowości.
39-letni kierowca fiata ducato, mający we krwi blisko promil alkoholu, potrącił idącego prawą stroną jezdni pieszego. Na skutek wypadku mężczyzna doznał wstrząsu mózgu i ogólnych potłuczeń ciała. Od poszkodowanego pobrano krew do analizy na zawartość alkoholu.
Prosimy wszystkich, posiadających informacje na temat tego wypadku o osobisty lub telefoniczny kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej ul. Rychlińskiego 17, nr tel. (033) 8121230, tel. alarmowe 997 lub 112.
Od marca aż do czerwca planowane jest całkowite zamknięcie mostu dla ruchu kołowego w Kobiernicach na DK52, który ucierpiał podczas ostatniej powodzi. Z mostu korzystać będą mogli tylko piesi. Oficjalnie trasy objazdu nie zostały jeszcze wyznaczone, ponieważ trwają ustalenia z administratorem dróg, jednak jak można się tego spodziewać, objazd będzie wyznaczony trasą identyczną jak podczas ostatnich powodzi. Trasa ta prowadzić będzie przez Porąbkę i zaporę. Nie wykluczone, że most w centrum Porąbki zostanie na ten czas zamknięty. We wpisie zamieszczonym 4 listopada informowaliśmy już, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z remontem mostu nad rzeką Sołą w m. Kobiernice w ciągu drogi krajowej nr 52 w km 19+885, wybrana została oferta firmy FIRESTA – Fiser, rekonstrukcje, stavby a.s. Palackeho 105 702 00 Ostrava – Privoz. Cena oferty: 2 814 020,59 PLN Całość remontu nie może zakończyć się później niż 30.06.2011r.
Rok 2011 wydaje się być gorącym rokiem - przynajmniej patrząc na kalendarz parafialnych inwestycji.
Nie tak dawno sprzedano za zgodą Kurii i Rady Parafialnej dotychczasowy dom Sióstr, a pozyskana kwota pozwoliła wyrównać wszystkie długi czanieckiej parafii. Zakończono także adaptację starej plebanii jako nowy dom Sióstr.
Według planów, w dotychczasowym domu Sióstr, powstanie prywatny - Rodzinny Dom Dziecka.
Jedną z oczekiwanych od lat inwestycji będzie budowa chłodni dla zmarłych - w miejscu dotychczasowego budynku gospodarczego. W niedalekiej przyszłości rozpoczną się także prace związane z budową nowych parkingów.
W dniu 8 stycznia 2011r. tj. sobota na hali sportowej SP w Czańcu o godz. 10:00 rozpocznie się już tradycyjny turniej piłki nożnej halowej pod hasłem "Gramy dla Jarka". Dochód z tej imprezy przeznaczony jest na leczenie, rehabilitację Jarka Caputa. W turnieju biorą udział między innymi dziennikarze oraz gwiazdy sportu (wśród nich: Maciej Iwański , Paweł Kołodziej , Piotr Lech , Ryszard Czerwiec i inni). Wśród drużyn zobaczyć będzie można składy: Gwiazdy i Dziennikarze, Orły Bielskie, Oldboye z Hejnału Kęty i Zapory Porąbka, Policja, skład Firm z regionu i inni.
Poniżej przedstawiamy Państwu nowy skład Rady Gminy Porąbka, który został wybrany na ostatniej sesji Rady.
1) Grzegorz ZONTEK - przewodniczący Rady Gminy 2) Grzegorz FILARSKI - wiceprzewodniczący Rady Gminy 3) Jadwiga ŻELICHOWSKA - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Porąbka 4) Janusz KOJDER - przewodniczący Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. 5) Roman PĘKALA - przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
- Ta sytuacja była przypadkowa, wiadomo, że emocje wzięły wtedy górę. Mieszkańcy zawsze oceniają po swojemu, wybory potwierdzają, że nie było tu żadnej spie... roboty – powiedział Czesław Bułka, komentując wyniki wyborów samorządowych. Bułka został po raz czwarty wybrany na urząd wójta gminy Porąbka. W maju gminę nawiedziła powódź; przybyły na miejsce premier Donald Tusk zasugerował wtedy, że być może "spie...no robotę" wybierając na stanowisko wójta właśnie Bułkę.
- Ja bym premiera nie winił za te słowa, może został wprowadzony w błąd. To była sytuacja kryzysowa, były żywe emocje – stwierdził Czesław Bułka, poproszony o komentarz do słów ostrych premiera wypowiedzianych w maju.
Zapytany o decyzje podjęte po ostatniej powodzi w zakresie zabezpieczenia gminy przed ewentualną powodzią Bułka odpowiedział: "Nie wiem, czy będzie powódź, ale tylko w tym roku mieliśmy trzy trudne sytuacje". Jak jednak dodał, wszyscy mieszkańcy gminy zmobilizowali się wtedy i za każdym razem zdołali uratować wały.
– Wały naprawimy do 10 grudnia – zapewnił Bułka, podkreślając, że odkąd jest wójtem gminy Porąbka, czyli od 12 lat, na terenie gminy było aż sześć powodzi.
Statystyka Obwód nr 2: Liczba wyborców 2 046 Liczba kart wydanych 963 Liczba kart oddanych 961 Liczba głosów ważnych 938 Liczba głosów nieważnych 23
Obwód nr 3: Liczba wyborców 2 371 Liczba kart wydanych 1 323 Liczba kart oddanych 1 323 Liczba głosów ważnych 1 307 Liczba głosów nieważnych 16
Wójtem w Gminie Porąbka zostaje Bułka Czesław, zdobywając łącznie we wszystkich obwodach: 3758 głosów (59%). Pozostałe miejsca: Kocemba Ignacy 952 (15%), Gąsiorek Wiesław 827 (13%), Chwała Tadeusz 787 (12%). ------------------------------------------------
Kandydaci na stanowiska radnego w Gminie Porąbka - obwód nr 2:
Nazwisko i Imię
KWW
Głosów
ZYGMUNT BAKALARSKI
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
158
HALINA KOCUR
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
123
KRZYSZTOF SUSKI
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
65
JAN GURDEK
PLATFORMA OBYWATELSKA RP
109
KACPER POTOCKI
PLATFORMA OBYWATELSKA RP
58
MAŁGORZATA KIERPIEC
PLATFORMA OBYWATELSKA RP
105
FRYDERYK BOGACZ
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
75
PRZEMYSŁAW PIEKIEŁKO
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
204
TOMASZ GAWĘDA
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
139
GRZEGORZ ZONTEK
RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA
376
JANUSZ KOJDER
RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA
238
MIROSŁAW PIELESZ
RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA
231
DANIEL ROMIK
DAJ SZANSĘ
121
MIROSŁAW BURZEJ
NOWA GMINA
81
Kandydaci na stanowiska radnego w Gminie Porąbka - obwód nr 3:
Nazwisko i Imię
KWW
Głosów
ROMAN BARAN
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
122
BOGUMIŁA FLISOWSKA
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
210
JÓZEF WASZTYL
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
126
ZBIGNIEW DURAJ
CZANIEC DOLNY
137
HENRYK PAWICA
PLATFORMA OBYWATELSKA RP
272
MARCELA STRUZIK
PLATFORMA OBYWATELSKA RP
188
MIROSŁAW BIELAK
PLATFORMA OBYWATELSKA RP
106
BARBARA GÓRKA
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
226
ANDRZEJ RODAK
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
340
HALINA KOLBER-SALA
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
143
MARIA MYDLARZ
RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA
495
BOGUSŁAW NYCZ
RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA
241
SŁAWOMIR NALBORCZYK
RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA
352
BARBARA BURZEJ
NOWA GMINA
51
STEFAN TONDRYK
NOWA GMINA
338
BOGUSŁAW WOLF
NOWA GMINA
62
Kandydaci na stanowisko radnego do powiatu:
Lista / KWW
Nazwisko i Imię
Miejscowość
Obwód nr 2
Obwód nr 3
1 / SLD
Michalski Mirosław
Czaniec
90
42
1 / SLD
Naglik Józef
Czaniec
26
9
1 / SLD
Foltyn Tadeusz
Bujaków
2
2
1 / SLD
Bieniek Urszula
Porąbka
5
9
1 / SLD
Toś Tomasz
Bujaków
3
2
2 / PSL
Czernik Bogumił
Czaniec
14
54
2 / PSL
Nykiel Alicja
Kozy
2
3
2 / PSL
Haczek Stefan
Kozy
4
0
2 / PSL
Zając Leszek
Kozy
3
0
2 / PSL
Ormaniec Eryk
Kozy
2
0
2 / PSL
Drewnicki Maciej
Kozy
0
2
2 / PSL
Marek Andrzej
Bujaków
1
0
2 / PSL
Kołek Anna
Porąbka
0
4
2 / PSL
Płatek Monika
Kozy
1
0
2 / PSL
Wojtyła Stanisław
Czaniec
9
38
4 / PO
Dul Kazimierz
Porąbka
14
21
4 / PO
Herma Mariusz
Kozy
7
5
4 / PO
Kierpiec Anna
Kobiernice
27
31
4 / PO
Sordyl Jadwiga
Bujaków
4
2
4 / PO
Chwała Tadeusz
Porąbka
44
93
4 / PO
Tulicki Tadeusz
Kozy
0
2
4 / PO
Kawka Rafał
Kozy
2
1
4 / PO
Pawiński Dominik
Kozy
7
9
5 / PiS
Szetyński Grzegorz
Kozy
18
20
5 / PiS
Gąsiorek Wiesław
Czaniec
104
147
5 / PiS
Kielaszek Anna
Kozy
5
6
5 / PiS
Nowakowski Kazimierz
Porąbka
3
5
5 / PiS
Foltyn Antoni
Kobiernice
7
1
5 / PiS
Świerkot Tomasz
Kozy
3
10
5 / PiS
Frączyk Tomasz
Kozy
1
0
5 / PiS
Jakubiec Michał
Kozy
6
2
24 / RPW
Płonka Andrzej
Porąbka
53
91
24 / RPW
Waligóra Wojciech
Czaniec
442
642
24 / RPW
Radziejowski Zbigniew
Kozy
1
1
24 / RPW
Laszczak Krzysztof
Kozy
0
2
24 / RPW
Gałuszka Kazimierz
Kobiernice
8
22
24 / RPW
Komędera Sławomir
Bujaków
1
3
24 / RPW
Kipping Leon
Kozy
0
0
Legenda: Obwód nr 2 - Czaniec Górny, Obwód nr 3 - Czaniec Dolny. Ostatnia aktualizacja 22 lis 2010, 9:59