Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,05-03-2013

Pływające ciało w zbiorniku czanieckim dostrzegli 3 marca około godziny 11.00 przypadkowi przechodnie. Jeden z nich zdołał wyciągnąć kobietę na betonowy brzeg. Niestety, starsza kobieta była martwa. Na miejscu pojawili się strażacy i policjanci. 

Prawdopodobnie zwłoki pływały w wodzie zbiornika retencyjnego od kilku dni. To, co było bezpośrednią przyczyną jej śmierci wykaże sekcja zwłok, a policja zajmuje się ustaleniem tożsamości kobiety.

źródło: beskidzka24.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-02-2013

Na naszą skrzynkę dotarły wraz z prośbą o publikację, ciekawe skany analizy ekonomiczno-finansowej nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Porąbka wraz z oszacowaniem opłat za gospodarowanie odpadami - DRAFT.

Dzięki zleceniu wykonania tejże analizy, Rada Gminy Porąbka na czele z Wójtem, Panem Czesławem Bułką mogą oszacować ilości odpadów, sposób odpadów i stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zapraszamy do pobrania i lektury niniejszej analizy i podzielenia się swoim zdaniem na naszym forum w temacie: Podatek śmieciowy.

Analiza ekonomiczno-finansowa nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Porąbka wraz z oszacowaniem opłat za gospodarowanie odpadami - DRAFTKomentarze wyłączone

Dodał: admin,25-01-2013

Do naszej czanieckiej skrzynki e-mailowej trafił projekt uchwały Rady Gminy Porąbka nr XXIV/2013 z dnia 30 stycznia 2013r., która sygnowana jest nazwiskiem Wójta Gminy Porąbka, a porusza bardzo istotną kwestię, która wywoływała ostatnio burzliwe dyskusje.
Mowa o nowych stawkach za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawkach za wywóz pojemnika.
Stawka opłaty dla nieruchomości zamieszkanych za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 15 zł / mc.
Stawka opłaty dla nieruchomości zamieszkanych za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeśli zbierane są selektywnie wyniesie 9 zł / mc.
W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady opłata winna się kształtować według wielkości pojemnika. Opłaty te precyzuje uchwała, a cena za pojemnik 55 litrów wynosi: 6,70 zł dla odpadów zbieranych selektywnie, a 8,10 zł dla odpadów zbieranych w inny sposób niż przedstawiony w uchwale.

Czy kwoty są już przesądzone? Nie wiadomo, jednak jeszcze można dyskutować, gdyż na 30 stycznia 2013 roku o godz. 15:30 zaplanowano XXIV Sesję Rady Gminy Porąbka, gdzie głównym tematem będzie ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
To już ostatni dzwonek na dyskusję. Wiadomo już, że swoje wątpliwości co do proponowanych stawek przedstawi radny z Kobiernic, pan Ignacy Kocemba.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-01-2013

Tegoroczne obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego pod patronatem Posła na Sejm RP Jacka Falfusa obejmujące zasięgiem Miasto Bielsko-Biała, powiat bielski i przedstawicieli powiatów z Podbeskidzia odbędą się 20 styczna 2013 roku w Porąbce.

Program obchodów - niedziela 20 stycznia:
- godz. 9.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Porąbce,
- ok. godz. 10:00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wybuch Powstania Styczniowego w obecności wart honorowych i pocztów sztandarowych (Wojska Polskiego i Harcerstwa) przy kaplicy św. Urbana obok Kościoła Parafialnego,
- po uroczystościach spotkanie w Sali Widowiskowej GOK w Porąbce, gdzie otwarta zostanie okolicznościowa wystawa prac konkursu plastycznego związanego z Powstaniem Styczniowym wraz z wręczeniem nagród autorom najlepszych prac.

W planie także występy orkiestry dętej i chóru oraz program artystyczny dzieci i młodzieży.

Organizatorami obchodów w Porąbce są: poseł na Sejm Jacek Falfus – patronat honorowy oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka, Wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemysław Drabek oraz ksiądz proboszcz Eugeniusz Nycz.

źródło: jacekfalfus.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,14-01-2013

Nie da się ukryć, że ostatnio tematem nr 1, który zadomowił się w naszych aktualnościach są wypadki i kolizje drogowe.
W ubiegły czwartek przed godziną 22:00 na ulicy Kęckiej (DK52) doszło do groźnie wyglądającego wypadku, w którym zderzyły się bmw i  volkswagen.

Jak poinformował portal beskidzka24.pl dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, 31-letni kierowca bmw nie ustąpił pierwszeństwa przy skręcie w lewo, doprowadzając do czołowego zderzenia z volkswagenem passatem.

Ranni zostali 20-letni kierowca i pasażer volkswagena. Pierwszy z nich miał urazy głowy, szyi i kolana, a drugi głowy i szyi. Po opatrzeniu w szpitalu, zostali zwolnieni do domu - mówi Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji. - Kierowcy bmw nic się nie stało - dodaje.

źródło: beskidzka24.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-01-2013

Zapraszamy do zapoznania się ze skróconym opracowaniem uchwały budżetowej Gminy Porąbka na 2013 rok.
Opracowanie przygotowała radna Pani Marta Tylza-Janosz.


Uchwała budżetowa Gminy Porąbka na 2013 rok - opracowanie Marta Tylza-JanoszUchwała nr  XXIII/220/2012 Budżet Gminy Porąbka na 2013 rok - pełna treść 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-01-2013

Zapraszamy Państwa do przeczytania relacji z sesji Rady Gminy Porąbka, która odbyła się 28 grudnia 2012 roku.
Wśród poruszonych wątków przeczytać mogą Państwo m.in. o:
-  planie gospodarczym Gminy Porąbka na 2013 rok,
-  budżecie gminy na 2013 rok,
-  podziale Gminy Porąbka na obwody głosowania,
-  przesunięciu uchwały dot. stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-  wyłączaniu lamp w godzinach nocnych,
-  umorzeniu podatków od osób fizycznych i prawnych oraz środków transportowych.

Sprawozdanie przygotowała radna, Pani Marta Tylza-Janosz.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,02-01-2013

Ostatnio mnożą się w Czańcu zdarzenia drogowe.
Tym razem w Nowy Rok na ul. Bukowskiej 31-latka kierująca oplem corsą zjechała do przydrożnego rowu, uszkadzając ogrodzenie posesji. Kobieta została ranna - przewieziono ją do szpitala, gdzie pobrano od niej krew do analizy na zawartość alkoholu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,25-12-2012

wypadek wigilia CzaniecOkoło godziny 1:00 wigilijnej nocy, gdy znaczna część mieszkańców Czańca wracała z pasterki, nikt nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzeń. Być może brawura, nadmierna prędkość, brak doświadczenia, temperatura, która zbliżała się do zera stopni i lekka gołoledź...a może po prostu wszystkiego po trochu były przyczyną wypadku, który wydarzył się na ul. kard. Karola Wojtyły na skrzyżowaniu pomiędzy ulicami Cierniową i Wesołą.
Kierowca Fiata brava z powiatu wadowickiego stracił panowanie nad swoim samochodem, uderzył z dużym impetem w przydrożne betonowe barierki zabezpieczające, urywając na nich przednie koło. Następnie pojazd obrócił się o 180 stopni i tyłem uderzył w płot przydrożnej posesji.
Na miejscu jako pierwsza pojawiła się policja, tuż po niej zastęp OSP Czaniec i na koniec karetka pogotowia ratunkowego. 
- "Dzięki Bogu szłyśmy chodnikiem a nie drugą stroną jezdni, bo by nas zabił. Proszę napisać, że jechał jak szalony. Nie wiem ile mógł mieć, na pewno nie mniej jak 100 na godzinę" - powiedziała nam roztrzęsiona kobieta, która akurat w momencie zdarzenia wracała z kościoła. Z relacji pozostałych przechodniów udało nam się uzyskać jeszcze jedną informację, iż kierowca już od czanieckiego cmentarza poruszał się z nadmierną prędkością.
Nie wiemy czy samochodem podróżowały inne osoby, jednak kierowca o własnych siłach wszedł do karetki pogotowia, po czym przewieziony został do szpitala. Pracę policjantów i strażaków utrudniały "egipskie ciemności", ponieważ akurat w tej części Czańca wyłączone zostało oświetlenie ulicy kard. Karola Wojtyły.
Dokładne przyczyny wypadku zbada policyjna "drogówka".

To nie jedyny wypadek w tym miejscu ostatnimi czasy. Kilka tygodni temu, zaledwie 10 metrów wcześniej dachował kierowca mazdy uszkadzając przydrożny płot prywatnej posesji.

W pełnej treści zdjęcia z wypadku.

Dodano 28 gru 2012 13:25 Jak podała rzecznik bielskiej policji, 28-letni kierowca fiata, który spowodował kolizję drogową, podczas badania stanu trzeźwości miał w wydychanym powietrzu niemal promil alkoholu.

Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-12-2012

Oficerowie Centralnego Biura Śledczego wspólnie z antyterrorystami z Katowic oraz funkcjonariuszami z Małopolski oraz policjantami z Andrychowa i Kobiernic, zlikwidowali w jednym domu w Porąbce nielegalne laboratorium do produkcji narkotyków. Zabezpieczono kompletna linię produkcyjną, znaczną ilość gotowej do sprzedaży amfetaminy o wartości kilkuset tysięcy złotych oraz ponad tonę niezbędnych do produkcji odczynników. W ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku wpadło 2 organizatorów tego przestępczego procederu.
Narkotyki produkowano nowatorską metodą, z jaką do tej pory nie mieliśmy czynienia - mówią funkcjonariusze. 

źródło: policja.bielsko.pl, slaska.policja.gov.pl, katowice.gazeta.pl


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: