Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS!
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Dodał: admin,25-12-2012

wypadek wigilia CzaniecOkoło godziny 1:00 wigilijnej nocy, gdy znaczna część mieszkańców Czańca wracała z pasterki, nikt nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzeń. Być może brawura, nadmierna prędkość, brak doświadczenia, temperatura, która zbliżała się do zera stopni i lekka gołoledź...a może po prostu wszystkiego po trochu były przyczyną wypadku, który wydarzył się na ul. kard. Karola Wojtyły na skrzyżowaniu pomiędzy ulicami Cierniową i Wesołą.
Kierowca Fiata brava z powiatu wadowickiego stracił panowanie nad swoim samochodem, uderzył z dużym impetem w przydrożne betonowe barierki zabezpieczające, urywając na nich przednie koło. Następnie pojazd obrócił się o 180 stopni i tyłem uderzył w płot przydrożnej posesji.
Na miejscu jako pierwsza pojawiła się policja, tuż po niej zastęp OSP Czaniec i na koniec karetka pogotowia ratunkowego. 
- "Dzięki Bogu szłyśmy chodnikiem a nie drugą stroną jezdni, bo by nas zabił. Proszę napisać, że jechał jak szalony. Nie wiem ile mógł mieć, na pewno nie mniej jak 100 na godzinę" - powiedziała nam roztrzęsiona kobieta, która akurat w momencie zdarzenia wracała z kościoła. Z relacji pozostałych przechodniów udało nam się uzyskać jeszcze jedną informację, iż kierowca już od czanieckiego cmentarza poruszał się z nadmierną prędkością.
Nie wiemy czy samochodem podróżowały inne osoby, jednak kierowca o własnych siłach wszedł do karetki pogotowia, po czym przewieziony został do szpitala. Pracę policjantów i strażaków utrudniały "egipskie ciemności", ponieważ akurat w tej części Czańca wyłączone zostało oświetlenie ulicy kard. Karola Wojtyły.
Dokładne przyczyny wypadku zbada policyjna "drogówka".

To nie jedyny wypadek w tym miejscu ostatnimi czasy. Kilka tygodni temu, zaledwie 10 metrów wcześniej dachował kierowca mazdy uszkadzając przydrożny płot prywatnej posesji.

W pełnej treści zdjęcia z wypadku.

Dodano 28 gru 2012 13:25 Jak podała rzecznik bielskiej policji, 28-letni kierowca fiata, który spowodował kolizję drogową, podczas badania stanu trzeźwości miał w wydychanym powietrzu niemal promil alkoholu.

Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 4

Dodał: admin,19-12-2012

Oficerowie Centralnego Biura Śledczego wspólnie z antyterrorystami z Katowic oraz funkcjonariuszami z Małopolski oraz policjantami z Andrychowa i Kobiernic, zlikwidowali w jednym domu w Porąbce nielegalne laboratorium do produkcji narkotyków. Zabezpieczono kompletna linię produkcyjną, znaczną ilość gotowej do sprzedaży amfetaminy o wartości kilkuset tysięcy złotych oraz ponad tonę niezbędnych do produkcji odczynników. W ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku wpadło 2 organizatorów tego przestępczego procederu.
Narkotyki produkowano nowatorską metodą, z jaką do tej pory nie mieliśmy czynienia - mówią funkcjonariusze. 

źródło: policja.bielsko.pl, slaska.policja.gov.pl, katowice.gazeta.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,13-12-2012

Na podstawie uchwały nr XXI/210/2012 Rady Gminy Porąbka przyjęte zostały następujące ceny wody, które będą obowiązywać w 2013 roku.

Cena – wyrażona w złotych za 1 m3  dostarczonej wody,
Stawka opłaty abonamentowej na odbiorcę wody – niezależna od ilości dostarczonej wody, płacona bez
względu na rozmiary dokonanego poboru wody lub też jego całkowitego braku.


Cena:
» Gospodarstwa domowe: 5,57 zł netto / 6,02 zł brutto za 1 m3
» Pozostali odbiorcy: 8,09 zł netto / 8,74 zł brutto za 1 m3

Opłata abonamentowa:
- małe zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 1m-c): 20,01 zł netto / 21,61 zł brutto
- małe zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 2m-c): 12,18 zł netto / 13,15 zł brutto
- małe zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 3m-c): 9,57 zł netto / 10,34 zł brutto

- średnie zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 1m-c): 23,56 zł netto / 25,44 zł brutto
- średnie zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 2m-c): 15,73 zł netto / 16,99 zł brutto 

 - duże zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 1m-c): 67,86 zł netto / 73,29 zł brutto
- duże zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 2m-c): 60,03 zł netto / 64,83 zł brutto

- rozliczenia ryczałtowe (rozliczenie 1m-c): 15,63 zł netto / 16,88 zł brutto
- rozliczenia ryczałtowe  (rozliczenie 2m-c): 9,99 zł netto / 10,79 zł brutto
- rozliczenia ryczałtowe  (rozliczenie 3m-c): 8,11 zł netto / 8,76 zł brutto

Ciekawostka: Ogólna ilość dostarczonej wody odbiorcom w 2011 roku wynosiła na terenie Gminy Porąbka 319,8 tys. m3.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2012

Począwszy od dnia jutrzejszego Rada Gminy Porąbka zaplanowała liczne posiedzenia połączonych komisji. Postaramy się szybko przybliżyć terminy posiedzeń i wykaz najważniejszych zaplanowanych tematów.

Już w dniu jutrzejszym, tj. 12 grudnia 2012r. o godz.: 15:30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się XXII sesja nadzwyczajna Rady Gminy Porąbka, której głównym tematem będzie obniżenie średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego na 2013 rok oraz zatwierdzenie ceny odprowadzenia 1m3 ścieków oraz opłaty abonamentowej dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Porąbka na okres od dnia 1.01.2013 r. do 31.12.2013 r.

W tym samym dniu, już kwadrans później, czyli o godz. 15:45 odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
Na posiedzeniu poruszone zostaną tematy lokalnego transportu zbiorowego w Gminie Porąbka (tutaj zaproszony został Starosta Bielski i Prezes PKS S.A.w Bielsku-Białej), a także rozpoczną się prace nad projektem Statutu Gminy Porąbka.

Sześć dni później, czyli 18 grudnia 2012 r. o godzinie 15.30, również w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się kolejne posiedzenie Posiedzenie Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku, gdzie wśród porządku znajdą się zmiany w uchwale budżetowej gminy na 2012 rok, uchwalenie budżetu Gminy Porąbka na 2013 rok,  uchwalenie planu gospodarczego Gminy Porąbka na 2013 rok, wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2013-2019, ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, podział Gminy Porąbka na stałe obwody głosowania i ustalenie ich numerów, granic oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.

Dzień później, tj. 19 grudnia br., także o 15:30 odbędzie się Posiedzenie Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. Plan posiedzenia jest niemal identyczny jak posiedzenie z dnia 18 grudnia, a jedyną zmianą jest dodanie punktu dyskusji na temat konieczności zmiany aglomeracji w zakresie kanalizacji sanitarnej, obejmującej Gminę Porąbka i Kęty. Wśród debaty zapewne nie zabraknie budzącego spore emocje tematu ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.

» O podziale Czańca na nowe okręgi wyborcze mogą Państwo poczytać na naszym forum:  Podział Czańca na okręgi wyborcze

» O "podatku śmieciowym" i kontrowersjach przy jego wprowadzeniu, a także ustaleniu wysokości i sposobu naliczenia opłat, można także przeczytać i dołączyć do dyskusji na forum w wątku: Podatek śmieciowy w Gminie Porąbka

Komentarzy: 0

Dodał: admin,06-12-2012

Kończy się rok i zaczyna się pora podsumowań. LKS Czaniec w tym roku ma się czym szczycić, uznając nawet, że w tym roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w Czańcu.
Klub z małej miejscowości awansował po raz pierwszy w historii do III ligi opolsko-śląskiej, co nie udało się dotąd żadnemu zespołowi z Gminy Porąbka. Co więcej, LKS jest na równi z BKS-em Stal Bielsko-Biała - drugą siłą piłkarską na Podbeskidziu (1. Podbeskidzie Bielsko-Biała - Ekstraklasa, 2. BKS Stal Bielsko-Biała i LKS Czaniec).
Po rundzie jesiennej III ligi - LKS Czaniec zajmuje 12. miejsce w tabeli, a w minionej rundzie pokonał m.in. BKS Stal Bielsko-Biała 2:0.
Nasz klub mierzy się z takimi miastami jak Opole, Częstochowa, czy Wodzisław Śląski i pokazuje, że nie jest na straconej pozycji.

lks_awans_1.jpg lks_awans_2.jpg lks_awans_3.jpg

Życzymy dalszych sukcesów!
 
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 1

Dodał: admin,27-11-2012

Najbliższa sesja Rady Gminy Porąbka odbędzie w dniu 29 listopada 2012 roku o godz. 15.30 w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.

Wśród poruszonych tematów, jednymi z ważniejszych będą:
- dokonanie zmian w uchwale budżetowej, wieloletniej prognozie finansowej gminy;
- uchwalenie na 2013 rok podatku od nieruchomości, środków transportowych;
- ustalenie opłat: targowej, miejscowej, od posiadania psów;
- wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Bielsko-Biała dotyczącego powierzenia przez Gminę Porąbka Gminie Bielsko-Biała realizacji swojego zadania własnego w zakresie zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych;
- określenie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie
odpadami komunalnymi;
- określenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
- określenie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości;
- zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Porąbka na okres od dnia 01.01.2013 r. do dnia 31.12.2013 r.

Ponieważ powyższe tematy są dla mieszkańców bardzo istotne, zapraszamy do uczestnictwa w sesji.

Więcej informacji na temat zmian w gospodarce odpadami i kontrowersje wokół ustawy, znajdą Państwo na naszym forum w wątku Podatek śmieciowy, gdzie można także wyrazić swoją opinię.
O XXI sesji RG Porąbka można również podyskutować na naszym forum:  Sesje Rady Gminy Porąbka

Komentarzy: 0

Dodał: admin,26-11-2012

Przetarg na kompleksowe zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Porąbka w sezonie 2012/2013 został zakończony.

Zimowym utrzymaniem dróg na terenie sołectwa Czaniec zajmować się w sezonie 2012/2013 będzie Kółko Rolnicze Czaniec, które przedstawiło ofertę:
- 1 km odśnieżania drogi na całej szerokości 56,16 zł. brutto
- 1 km likwidacji śliskości na całej szerokości drogi 77,76 brutto
- 1 km odśnieżania i likwidację śliskości na całej szerokości drogi 101,52 zł. brutto

Czanieckie Kółko Rolnicze także zajmie się utrzymaniem dróg w Kobiernicach i Bujakowie.Komentarzy: 0

Dodał: admin,26-11-2012

3 kwietnia br informowaliśmy Państwa na łamach aktualności czaniec.pl o planowanych inwestycjach w Czańcu.
Wśród najważniejszych znalazły się:  Modernizacja drogi powiatowej  kard. K.Wojtyły etap drugi ,  Termomodernizacja Domu Kultury,  Zagospodarowanie terenu przy Domu Kultury,  kontynuacja remontu budynku ośrodka zdrowia.

Niestety, najbardziej wyczekiwana przez kierowców inwestycja, tj. drugi etap modernizacji ul. kard. K. Wojtyły, prawdopodobnie w tym roku nie zostanie już rozpoczęta.

Niedawno pisaliśmy o ogłoszeniu przetargu na projekt termomodernizacji Domu Kultury, gdzie zakres prac obejmował przebudowę konstrukcji dachu i ocieplenie elewacji styropianem 10cm. Wygrywająca przetarg firma Elios z Bielska-Białej bardzo szybko rozpoczęła prace..

Projekt zagospodarowanie terenu przy Domu Kultury, obejmujący m.in. budowę placu zabaw dla dzieci pomiędzy Domem Kultury, a ośrodkiem zdrowia został zrealizowany.

Wśród niewymienionych projektów, ale trwających, znalazł się projekt ogłoszony przez Pana Wojciecha Waligórę na zebraniu wiejskim 8.V.2011r., który obejmuje budowę sygnalizacji świetlnej przy szkole podstawowej im. H. Sienkiewicza, na ulicy kard. K. Wojtyły.
Według zapewnień, sygnalizacja miałaby działać automatycznie, tj. cały czas miałoby świecić się światło czerwone, a dojeżdżający z dozwoloną prędkością pojazd otrzymywałby światło zielone bez potrzeby hamowania.


Komentarzy: 1

Dodał: admin,08-11-2012

W Święto Niepodległości 11 listopada br. w godz. 13.00-16.00 zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzenia bezpłatnego wystaw stałych muzeum. O godz. 15.00 w sali wystaw czasowych (piętro) odbędzie się 69 Spotkanie przy armacie poświęcone tematyce tradycji rolniczych. Spotkanie będzie składało się z dwóch części. Na początku dr Marta Tylza-Janosz przedstawi zarys funkcjonowania tej daty w życiu rolników w przeszłości w krótkim wykładzie pt. „Na świętego Marcina, czyli 11 listopada w tradycjach rolniczych.&# 8221; W dalszej części Pan Edward Korczyk zaprezentuje historię i funkcjonowanie miejscowych kółek rolniczych w wykładzie pt. „Działalność kółek rolniczych w Kętach i okolicy w 150-lecie&# 8221;.

Dwa tygodnie później, we wtorek, 20 listopada o godz. 16.30 odbędzie się kolejne Spotkanie przy armacie. Tym razem będzie to kontynuacja tematyki związanej z okolicznym ziemiaństwem w XIX i XX w. Spotkanie pt. „Błękitna krew i wojskowe zacięcie. Właściciele dóbr żywieckich (w tym majątku Czaniec, Bestwina) z dynastii Habsburgów w XIX i XX w.&# 8221; poprowadzi dr Marta Tylza-Janosz. W trakcie spotkania zostaną przedstawione życiorysy oraz działalność społeczna i gospodarcza właścicieli wielkiego majątku ziemskiego utworzonego na tych terenach w XIX w. przez członków dynastii Habsburgów.

Serdecznie zapraszany - wstęp bezpłatny.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,05-11-2012

Konkurs "Lider Przedsiębiorczości" jest przedsięwzięciem organizowanym corocznie przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie i stanowi integralną część Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego, prestiżowej imprezy dotyczącej problemów przedsiębiorczości z udziałem przedstawicieli środowisk rzemiosła, handlu i drobnego przemysłu a także przedstawicieli samorządu gospodarczego, instytucji wspierających sektor msp oraz reprezentantów władz wojewódzkich, Rządu i Parlamentu.

Tytuł "Lidera Przedsiębiorczości Roku" promuje aktywnych, dynamicznych przedstawicieli rzemiosła, handlu i innej przedsiębiorczości w szczególności tych, którzy w swej działalności kierują się zasadami uczciwości i rzetelności wobec klienta i partnerów oraz zasadą działania na rzecz dobra kraju uwzględnianej w toku prowadzenia działalności gospodarczej.

Wyróżnienie tytułem "Lidera Przedsiębiorczości Roku" nadawane jest corocznie tylko kilkunastu firmom wybranym spośród nominowanych do tego tytułu i rekomendowanych przez organizacje przedsiębiorców, organizatorów, współorganizatorów i sponsorów Forum.

Wśród tegorocznych liderów znalazła się także czaniecka firma Auto-Serwis Trojak.


Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: