Rozmowy w sprawie likwidacji kilku połączeń MZK Kęty i dofinansowania MZK z budżetu Gminy Porąbka.
Na spotkaniu obecny był także prezes MZK Kęty, którego zaproszono w związku z likwidacją szeregu połączeń autobusowych w naszej gminie, m.in. 4 kursów linii nr 2 - Kęty-Andrychów p. Czaniec.
Likwidacja kursów :
- w dni robocze: 5.20 Kęty d.a. – Andrychów Os.
- w soboty: 5.15; 22.10 Kęty d.a. – Andrychów Os. 5.02; 22.10 Andrychów Os. – Kęty
- w soboty i niedziele: 12.00 Kęty d.a. – Andrychów Os.; 13.00 Andrychów Os. – Kęty PKP
- Kurs o godz. 21.10 Kęty d.a. – Andrychów Os. będzie wykonywany tylko w dni robocze
Do rozmowy dołączył radny powiatowy, pan Wojciech Waligóra, który decyzję MZK potępił. Jego zdaniem, nie po to Gmina Porąbka dopłaca do utrzymania MZK Kęty niemal 700 000 zł rocznie, aby spółka wstrzymywała mało rentowne kursy, uniemożliwiając mieszkańcom swobodną komunikację nie tylko w dni robocze, ale także w weekendy i święta.
Pan Wojciech Waligóra, również podkreślił, że zarząd MZK musi zastanowić się nad decyzjami, ponieważ wkrótce PKS Bielsko-Biała, może stać się poważną konkurencją dla MZK Kęty.
Dlaczego? Chodzi o to, iż powiat bielski przejął akcje PKS Bielsko-Biała i będzie dążył do tego, aby maksymalnie wykorzystać możliwości taboru, jednocześnie redukując wydatki gmin.
O sprawie piszemy poniżej, bowiem szersze wyjaśnienie sprawy poczynił wójt, pan Czesław Bułka.
Powiat bielski otrzymał od Skarbu Państwa 85% akcji przedsiębiorstwa PKS Bielsko-Biała, reszta trafiła do pracowników PKS. Już w ubiegłym roku starosta bielski, Andrzej Płonka powiedział, że część swoich akcji powiat przekaże zainteresowanym gminom. Na terenie gminy: Kęty, Andrychów i Porąbka mieszkańców wozi Międzygminny Zakład Komunikacyjny MZK Kęty, którego 20% udziałów ma Gmina Porąbka. Teraz może się to zmienić.
W momencie kiedy MZK Kęty, zamknie nierentowne kursy lub linie, w tym momencie może je przejąć PKS Bielsko-Biała (a więc powiat bielski). Dla Gminy Porąbka to wielka oszczędność, ponieważ wydatek rzędu 600-700 000 zł rocznie na MZK Kęty jest sporą częścią budżetu.
Jak potoczą się losy MZK, na razie nie wiadomo i na dalsze działania przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Bezpieczeństwo ruchu drogowego w centrum Czańca
Wojciech Waligóra, radny powiatu bielskiego, jakby na odzew naszych forumowiczów, opisujących czyhające niebezpieczeństwa na odcinku ul.kard. K. Wojtyły, objętego rewitalizacją, przedstawił co następuje:
- Jeśli uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe, na ul. kard. K. Wojtyły, na wysokości szkoły podstawowej, postawiona będzie sygnalizacja świetlna, która będzie reagować na pojazdy poruszające się powyżej wyznaczonej granicy prędkości dopuszczalnej.
- na ul. kard. K. Wojtyły, przed centrum (jadąc dd strony Dolnego Czańca), rozważa się możliwość ustawienia progu zwalniającego
- zamontowano lustro, które poprawi widoczność kierowcom włączającym się do ruchu od strony WDK.
O błędach projektowych projektu "Rewitalizacja centrum Czańca" oraz zagrożeniach w ruchu, można poczytać oraz podyskutować na naszym forum, http://czaniec.pl/forum/viewtopic.php?id=457
Zgromadzeni na zebraniu w dniu 8 maja 2011 r. mieszkańcy, mieli możliwość głosowania na stanowisko sołtysa wsi Czaniec, spośród trzech kandydatek.
Zdzisława Konopnicka-Dwornik, pochodząca z Czańca i aktualnie mieszkająca w naszej miejscowości, po powrocie z Zielonej Góry, wizję sprawowania urzędu sołtysa, przedstawiła w następujący sposób: budować Czaniec jako wieś "ładną", podkreślać walory położenia miejscowości i promować wieś jako estetyczny przystanek na papieskim szlaku. Ponadto, pani Zdzisława oprócz budowania "ładnego" Czańca, przedstawiła się jako osoba, która chce pomagać mieszkańcom oraz ściśle współpracować z radnymi.
Małgorzata Czernik, czyli dotychczasowy sołtys wsi Czaniec, zootechnik z wykształcenia, podkreślała swoją wiedzę na temat rolnictwa i doświadczenie w wielu kwestiach, które zdobyła piastując urząd sołtysa przez wiele lat. Mimo, iż pani Małgorzata nie przedstawiła żadnej konkretnej wizji sprawowania urzędu sołtysa na następne lata, jej autoprezentacja trwała najdłużej spośród wszystkich kandydatek. W dalszej części przemówienia, pani Małgorzata - można powiedzieć - usprawiedliwiała się, dlaczego pewnych, niewymienionych jednak kwestii, nie udało się jej osiągnąć.
Barbara Górka, od lat związana z rolnictwem, aktualnie trudniąca się uprawą pieczarek, dotychczasowy członek rady sołeckiej.
Swoją wizję piastowania urzędu sołtysa określiła krótko - Czaniec = jedność. W swojej prezentacji pani Barbara podkreśliła nacisk na sprawy mieszkańców - wspieranie i pomaganie w problemach, miały być priorytetem.
Po prezentacjach kandydatek, odczytano nazwiska zebranych na sali mieszkańców, rozdano karty do głosowania i przystąpiono do głosowania.
Niestety pierwsza tura nie wyłoniła zwycięzcy i wyniki kształtowały się następująco:
Zdzisława Konopnicka-Dwornik - 50 głosów
Małgorzata Czernik - 79 głosów
Barbara Górka - 38 głosów.
W głosowaniu udział wzięły 172 osoby.
Do wyłonienia sołtysa, potrzebne było 50% głosów + 1.
W drugiej turze wyborów, zebrani na sali mieszkańcy wyłonili nowego sołtysa:
Małgorzata Czernik - 81 głosów
Zdzisława Konopnicka-Dwornik - 69 głosów.
W Czańcu, zbiórka prowadzona będzie dnia 27 maja (piątek) w następujących miejscach:
- parking kolo kościoła od godz. 8.00 do godz. 9.00
- ul. Miejska (koło mostu na Domaczce) od godz. 9.15 do godz. 10.15
- ul. kard. K.Wojtyły (koło sklepu "Cyprys") od godz. 10.30 do godz. 11.30
- ul. Zagłębocze (koło krzyża) od godz. 11.45 do godz. 12.45
- ul. Kościelna (koło sklepu GS) od godz. 13.00 do godz. 14.00
- ul. Bukowska (koło sklepu KUBUŚ) od godz. 14.15 do godz. 15.30