Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS!
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Dodał: admin,25-05-2013

Po uwzględnieniu wniosków Gminy Porąbka, zarząd MZK Kęty od dnia 02.04.2013 r. zawiesił niektóre kursy autobusów na liniach komunikacyjnych nr 7 i 9.
Teraz jednak dowiadujemy się się, że po prawie miesięcznej przerwie, zawieszone kursy na w/w liniach zostają przywrócone. 
Jednak krótka analiza zawieszonych i wznowionych kursów nie pozostawia złudzenia - zawieszone kursy zostały wznowione tylko w dni robocze.

Kursy wznowione:
Linia 7 Kęty-Porąbka Kozubnik p/Bukowiec
- 18:35 z Kęt do Porąbki Kozubnik
- 19:05 z Porąbki Kozubnik do Kęt

Linia 9 Kęty-Wielka Puszcza p/Porąbkę
- 17:25 z Kęty do Wielkiej Puszczy
- 17:55 z Wielkiej Puszczy do Kęt

Co dzieje się na linii MZK Kęty - UG Porąbka, trudno stwierdzić.
Na naszym forum można jednak dowiedzieć się nieco więcej za sprawą kobiernickiego radnego, Pana Ignacego Kocemby i innych forumowiczów. »


Komentarzy: 0

Dodał: admin,22-05-2013

CzaniecTVSzanowni internauci, mieszkańcy Czańca!

Po ponad pół roku prac programistycznych jesteśmy na finiszu i wkrótce możemy oddać w Wasze ręce serwis wideo lokalnej społeczności, który każdy będzie mógł rozwijać.
Brakuje nam jednak najważniejszego - filmów !
Jeśli choć raz nakręciliście filmik o dowolnej treści, ale prezentujący Czaniec w jakikolwiek sposób - zapraszamy do jego publikacji!
Mogą to być na przykład filmy o zakątkach Czańca lub Gminy Porąbka, filmy o ludziach z Czańca (lub gminy), zainteresowania mieszkańców, hobby, pokazy zdjęć, wasze piosenki i tym podobne.

Ponadto:
- szukamy osób, które chciałyby publikować własne filmy o dowolnej treści, jednakże trzymając się tematyki czanieckiej (lub Gminy Porąbka),
- szukamy ludzi ambitnych, śmiałych, pomysłowych, chętnych na przykład do przeprowadzania wywiadów,
- szukamy osób interesujących się lokalnym sportem, polityką, pogodą,
- szukamy ludzi z pomysłem na rozwój serwisu.

Projekt ma charakter non-profit! Serdecznie zapraszamy!
JUŻ WKRÓTCE START SERWISU WIDEO!

Zainteresowanych prosimy o kontakt: maciek@czaniec.pl
 Komentarzy: 0

Dodał: admin,17-05-2013

11 marca 2013 w aktualnościach informowaliśmy Państwa o utrudnieniach w ruchu drogowym związanych z przebudową ulicy kard. Karola Wojtyły.

O ile dotychczasowe prace nie utrudniały ruchu drogowego, od dnia dzisiejszego możemy nieco mozolniej podróżować przez Czaniec.
Rozpoczęły się właśnie w dniu dzisiejszym prace mające na celu zrywanie górnej warstwy asfaltowej i przygotowanie nawierzchni do położenia nowej warstwy.

Raz jeszcze apelujemy o rozważną jazdę bowiem nie wszyscy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, a poprzeczne przekopy jezdni mogą uszkodzić zawieszenie gdy wjeżdża się w nie z dużą prędkością - o czym zresztą przekonał się pewien kierowca całkiem niedawno.

Więcej informacji na temat przebudowy drogi powiatowej 4479S Czaniec-Roczyny-Andrychów - można znaleźć pod tym linkiem.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,07-05-2013

W całej Polsce narasta niezadowolenie ze sposobu wprowadzania znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1966 roku o utrzymaniu czystości porządku w gminach / Dz. U. z 2013 r. poz. 21, 228. /. W powszechnym odczuciu wybrane sposoby naliczania oraz stawki opłaty za zagospodarowanie odpadów powszechnie nazywane podatkiem śmieciowym są niesprawiedliwe.

Z powodu braku przejrzystego i ekonomicznie uzasadnionego wyliczenia stawek opłat należy je uznać za dowolne, a więc nie zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej. Wyraz swojemu niezadowoleniu dali już mieszkańcy Czańca oraz Kobiernic na odbytych zebraniach sołeckich.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Nasza Gmina zbierane są podpisy pod apelem do Rady Gminy Porąbka o zmianę sposobu naliczania opłaty oraz wysokość stawek.Swoje niezadowolenie z przyjętych uchwał mieszkańcy Gminy Porąbka mogą wyrazić poprzez złożenie podpisu na litach poparcia dla apelu przygotowanego przez Stowarzyszenie Nasza Gminu lub pobranie i przesłanie apelu do adresata tj. Rady Gminy Porąbka.

Ogłoszenie nadesłało Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,23-04-2013

Google wraz ze swoimi mapami, niewątpliwie zmieniło Internet na dobre. Prawdziwą rewolują także okazała się funkcja Street View, dzięki której można wirtualnie podróżować po świecie i oglądać miejsca na zdjęciach panoramicznych w formacie 360 stopni. 

Dotychczas dostępne widoki ulic były jedynie dla dużych miast w Polsce, tymczasem jednak bez większych zapowiedzi, firma Google wydała w dniu dzisiejszym bardzo dużą aktualizację.

Czaniec_Google_maps.png

Po dzisiejszej aktualizacji przeglądać można obrazy wielu polskich miast, mniejszych miejscowości oraz terenów wzdłuż ważniejszych dróg krajowych, wojewódzkich czy nawet lokalnych.

Nie zabrakło także widoków 360 z Czańca! Zobaczcie zresztą sami.

Komentarzy: 1

Dodał: admin,22-04-2013

Minęły już niemal cztery lata od publikacji wiadomości w lokalnych mediach - także w czaniec.pl, w której informowano, że na ruinach dawnego ośrodka wypoczynkowego w Kozubniku ma stanąć nowoczesny kurort z hotelem dla około pół tysiąca gości, apartamentowce oraz baseny. Mimo zapewnień władz Gminy Porąbka i samego inwestora, przez te lata nic na Kozubniku się nie zmieniało.

Jak poinformowało Radio Bielsko, właściciel ośrodka - firma deweloperska Sawa Apartments z Warszawy - rozpoczął zapowiadaną inwestycję. 

Aktualnie wyburzono już pięć obiektów o słabej konstrukcji, a aktualnie trwa wzmacnianie konstrukcji budynków Daglezja i Lilia. Pierwszy etap inwestycji, czyli 90 apartamentów, ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Podając ten termin, inwestor wskazuje jednak na konieczność współpracy z Gminą Porąbka, która obiecała wybudowanie  kanalizacji, mostku do Kiczory oraz poprawę infrastruktury drogowej.
Nie są to jednak tematy łatwe w realizacji, gdyż sam Wójt Gminy, Czesław Bułka wylicza problemy - gmina stara się o środki zewnętrzne na kanalizację. Problemem jest jednak mała ilość budynków i mieszkańców na tym terenie. Kolejna kwestia to budowa mostku, który służył będzie prywatnym celom, którego koszt wyceniono na ok. 1,5 mln zł. Czy radni gminni zgodzą się na budowę nowego mostku? 

źródło: radiobielsko.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,22-04-2013

Szanowni mieszkańcy Gminy Porąbka pragniemy poinformować, że powstało Stowarzyszenie Nasza Gmina z siedzibą w Kobiernicach.
Oficjalną stroną Stowarzyszenia jest adres www.sng.org.pl.

Na tejże stronie jest w krótkich słowach opisane jakie cele nam przyświecają, jest również statut. Na stronie stowarzyszenia będą publikowane nagrania z obrad, projekty uchwał, tematy do konsultacji z mieszkańcami naszej gminy.

Kurier Sołecki - to nowy projekt, który niebawem ujrzy światło dzienne, będzie to gazetka wydawana przez stowarzyszenie i rozpowszechniana bezpłatnie na terenie Gminy Porąbka.

Zachęcamy do zaglądania na stronę stowarzyszenia i prosimy administratorów forów internetowych o pomoc w tworzeniu dialogu i partnerstwa na rzecz udziału mieszkańców w życiu gminy.

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia nowej jakości życia obywatelskiego naszej małej ojczyzny. Stowarzyszenie jest otwarte na nowe pomysły aktywizacji społeczności we wspólnym projekcie, które nazywa się Gmina Porąbka.

To w końcu nasz mały kawałek świata i powinniśmy o niego dbać.
Razem możemy więcej, razem możemy wszystko !!!

Zarząd SNG


Komentarzy: 0

Dodał: admin,22-03-2013

ksiazka_mcisek_wkacie_czy_na_froncie-legenda_legionowa.jpg
Ta, licząca prawie 180 stron, oparta na szerokiej bazie źródłowej, praca przedstawia działalność społeczności kęckiej w kierunku rozwoju ruchu narodowego przed wybuchem I wojny światowej, aż do utrwalania się i podtrzymywania legendy legionowej w mieście i okolicach w okresie międzywojennym. Główną część książki stanowią oczywiście zagadnienia związane z pobytem I Brygady Legionów, w tym samego Józefa Piłsudskiego, w Kętach i okolicy. Książka zawiera również zbiór biogramów legionistów pochodzących z Kęt i okolicy (Hecznarowic, Bulowic, Czańca, Wilamowic, Bujakowa, Andrychowa, Międzybrodzia, Kobiernic). Łącznie jest to 47 osób. Książka zwiera wiele nowych faktów dotyczących historii Kęt i okolicy zwłaszcza nawiązujących do tradycji niepodległościowej. Uzupełnieniem ciekawego tekstu jest 87 zdjęć, często niepublikowanych.


Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-03-2013

lotto-milioner-czaniec W ogromny szał radości wpaść musiał ktoś z mieszkańców Czańca, który zakupił kupon Lotto (z Lotto Plus) w kolekturze przy ul. kard. Karola Wojtyły na sobotnie (16 marca) losowanie.

Szczęśliwiec skreślając liczby 4, 8, 12, 24, 25 i 29 w Lotto Plus zapewnił sobie wygraną w postaci okrągłego jednego miliona złotych.

Szczerze gratulujemy!
źródło: lotto.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-03-2013

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi jeden z elementów nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który będzie funkcjonował od 1 lipca 2013 r. Do złożenia deklaracji zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości.

Jest to dokument, w którym trzeba zadeklarować, czy będzie się segregowało śmieci czy nie. Trzeba w nim również podać informacje, które pozwolą gminie ustalić wysokość opłaty w przypadku każdego gospodarstwa domowego (np. ilość osób zamieszkujących gospodarstwo, sposób segregacji śmieci, itp.)

Niezłożenie deklaracji jest karane. W przypadku niezłożenia deklaracji albo podania nieprawdziwych informacji, wójt określi wysokość opłaty za wywóz śmieci, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Poniżej mogą Państwo pobrać WZÓR poprawnie wypełnionej deklaracji obowiązujący w Czańcu oraz na terenie całej Gminy Porąbka.

 Podatek śmieciowy Czaniec, Gmina Porąbka - WZÓR, przykład wypełnienia deklaracjiDEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI - WZÓR WYPEŁNIENIA - CZANIEC ORAZ CAŁA GMINA PORĄBKA
 

Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: