Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS!
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Dodał: admin,11-04-2008

Zapraszamy wszystkich do przeglądania galerii naszej miejscowości, zawierającej fotografie rodem z archiwów muzealnych:

>> HISTORYCZNA GALERIA CZAŃCA <<

W galerii znajduje się na razie 11 zdjęć Czańca sprzed lat.
Prosimy mieszkańców (byłych i obecnych) o nadsyłanie własnych zdjęć z rodzinnych archiwów i jednocześnie współtworzenie tejże galerii!


Komentarzy: 0

Dodał: admin,10-04-2008

Przebudowa wyniszczonego lasu świerkowego na wielogatunkowe lasy i akcja informacyjna, to cele ogólnopolskiej kampanii, którą w Bielsku-Białej zainaugurowała Fundacja Ekologiczna "Arka".
Ginący świerkowy drzewostan Beskidów ma zostać zastąpiony przez bardziej odporne buki, jodły, graby i inne gatunki drzew. Kampania "Ratujmy beskidzkie lasy" ma wesprzeć leśników w przebudowie drzewostanu..

Beskidzkie lasy są zagrożone przez zmiany klimatyczne. Bezśnieżne zimy powodują wysychanie atakowanych przez owady ogromnych połaci lasów. Masowo obumierają tam drzewa świerkowe. Może to doprowadzić do różnorodnych problemów przyrodniczych i społecznych.

By ratować beskidzkie lasy konieczne jest przyspieszenie ich przebudowy, zaplanowanej na kilkanaście lat. Akcja będzie prowadzona na powierzchni 10 tys. hektarów na terenie Nadleśnictwa Bielsko.

Partnerem akcji jest katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Kampania została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach kwotą ok. 30 tys. zł. Z tych pieniędzy ma być sfinansowana kampania informacyjna. Będą drukowane albumy, broszury, plakaty które trafią do szkół, samorządów, miejsc turystycznych.

Podczas czwartkowej inauguracji zasadzono pierwszego buka, a młodzież szkolna wysiała nasiona buków. Ich sadzonki posłużą do utworzenia lasu edukacyjnego. Jesienią zaplanowano sadzenie modelowego lasu przez artystów, lokalnych liderów, dziennikarzy i uczniów.

Fundacja "Arka" współpracuje z ponad 2 tys. szkół. Do nich kieruje propozycję zorganizowania wystaw, licytacji, zbiórki surowców wtórnych itd. z których pozyskane pieniądze wspomogą akcję. Inicjatywę może wesprzeć każdy wpłacając pieniądze na rzecz fundacji.

Lasy górskie odgrywają szczególną rolę w środowisku. Chronią glebę przed erozją, magazynują duże ilości wody pochodzącej zarówno záopadów jak iázátopniejących śniegów, a tym samym łagodzą falę powodziową.
źródło: PAP/POg


Komentarzy: 0

Dodał: Dziennikarz,30-03-2008

W dniu 28.03.2008r. podczas obrad XVII Sesji Rady Gminy Porąbka, na wniosek Wójta Gminy Pana Czesława Bułka, podjęto uchwałę odnośnie powołania Sekretarza Gminy Porąbka. Funkcję tą z dniem 01 kwietnia 2008r. obejmie Pan Kazimierz Gałuszka z Kobiernic.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,20-03-2008

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy, suto zastawionych stołów, dużo wody w poniedziałek, bogatego zająca i jak najmilszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny życzy ekipa czaniec.pl
Życzenia Wielkanocne, czaniec.pl


Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-01-2008

Od kilku już tygodni chodzą słuchy o kapitalnym remoncie nie tylko samej jezdni ulicy kard. Karola Wojtyły lecz także o budowie chodników dla pieszych począwszy od skrzyżowania z ulicą Kęcką/Karpacką ("Krzyżówka"), a kończąc na Czańcu Górnym.
Oprócz gruntownego remontu głównej ulicy Czańca mówi się o przebudowie centrum Czańca.
Oficjalnych informacji jest w chwili obecnej jak na lekarswo i wciąż brak konkretów, niemniej jednak dzięki forum sytuacja zaczyna się wyjaśniać.
Zapraszamy do przejrzenia wątku na naszym forum i wzięcia udziału w dyskusji : na forum czaniec.pl

Komentarzy: 5

Dodał: admin,21-12-2007

Nadchodzą Święta, chwile baśniowe,
biały opłatek, płatki śniegowe.
Zapach choinki, kolędy brzmienie,
niosą ze sobą życzeń spełnienie.
Niechaj się spełnią marzenia wszelkie,
I te ogromne i te maleńkie.
Niech każda chwila Nowego Roku,
przyniesie radość, miłość i spokój.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2008 Roku życzy ekipa czaniec.pl

Komentarzy: 0

Dodał: Dziennikarz,20-12-2007

W dniu dzisiejszym tj. 20 grudnia 2007r. w naszej miejscowości został uruchomiony bankomat. Bankomat został postawiony przez Bank Spółdzielczy w Porąbce.
W bankomacie tym można dokonać transakcji pobrania gotówki za pomocą wszystkich kart działających w systemie Visa, MasterCard (czyli również popularne karty Maestro).
Jak widać rozpoczął się również remont pomieszczeń, gdzie w 2008r. będzie otwarta filia Banku Spółdzielczego w Porąbce, która to jednostka ma świadczyć pełną obsługę klientów w zakresie między innymi kredytów, lokat terminowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Komentarzy: 3

Dodał: admin,15-12-2007

Ruszyła budowa chodnika w Kobiernicach, przy drodze wojewódzkiej od ronda w stronę Porąbki. Jest to około 2 km ul. Żywieckiej, a budowa chodnika jest powstaje przy współudziale Gminy Porąbka i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Koszt inwestycji to ok. 2 mln zł, a termin zakończenia prac szacowany jest na czerwiec 2008r.
Jak powiedział wójt Porąbki, Czesław Bułka dla Radia Bielsko: "Następnym etapem będzie kapitalny remont tej drogi".
Jak na razie mieszkańcom Czańca pozostało tylko pozazdrościć i czekać na swoją kolej.


Komentarzy: 0

Dodał: admin,27-10-2007

Jak donosi nasz informator (dr) w okolicach mostu na Sole łączącego Czaniec i Kobiernice znaleziono bombę lotniczą.

W chwili obecnej nie wiemy jeszcze jakiego rodzaju jest to bomba (burząca, odłamkowa, zapalająca, przeciwbetonowa, przeciwpancerna lub innego rodzaju)

dodano 2.11.2007
Docierają do nas sprzeczne informacje od różnych osób z okolicy na temat "losów" tejże bomby. To, że bomba zniknęła - już jest pewne. Według mieszkańców Kobiernic najczęściej wymienianym powodem zniknięcia bomby jest kradzież. Mówi się również, że bombę zabrała woda ze zbiornika Czaniec. Saperzy jednak bomby w Sole nie odnaleźli. Tajemnicę zniknięcia bomby zapewne rozwikła policja i poda w tej sprawie oficjalny komunikat.

Stara bomba lotnicza znaleziona w Sole
Zdjęcie nadesłane.Komentarzy: 45

Dodał: admin,22-10-2007

Pełne zestawienie wyników głosowania do Sejmu i Senatu w Gminie Porąbka oraz frekwencję można pobrać:

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2007 - Gmina PorąbkaWybory parlamentarne 2007 - Pełne wyniki w Gminie PorąbkaKomentarzy: 4

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: