Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,18-03-2011

Policjanci z Wydziału Prewencji zatrzymali 21-letniego mężczyznę, który w czasie ulicznej awantury ugodził nożem swojego o dwa lata starszego adwersarza. Za przestępstwo to sprawcy grozi teraz do 5 lat więzienia.
Mężczyźni przypadkowo "wpadli" na siebie w Czańcu na ul. Kościelnej, gdzie doszło między nimi do sprzeczki i ostrej wymiany zdań. Starszy z mężczyzn trzymał w ręku kubek z zupą błyskawiczną, która w czasie szamotaniny rozlała się na ich ubrania. To tylko rozjuszyło sprawcę. Nie zastanawiając się długo wyjął nóż, którym ugodził swojego adwersarza w brzuch. Pokrzywdzony trafił do szpitala. Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci zatrzymali napastnika. Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi blisko promil alkoholu. W czasie jego przeszukania, funkcjonariusze odnaleźli pocisk karabinowy. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z Kobiernic. Sprawca usłyszał dzisiaj zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi mu do 5 lat za kratami. O jego dalszym losie rozstrzygnie prokurator.

źródło: policja.bielsko.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,09-03-2011

Zataczająca się matka i dwie maleńki dziewczynki, które nie miały na sobie butów i kurtek. Taki widok zaniepokoił kierowcę, który przejeżdżał wczoraj późnym wieczorem ul. K.Wojtyły w Czańcu. Dzięki informacjom troskliwego mężczyzny, policjanci z Kobiernic zatrzymali kompletnie pijaną kobietę, która w takim stanie "sprawowała" opiekę na dwoma córkami w wieku 2 i 4 lat.  

Wczoraj około 22.00 z dyżurnym komisariatu w Kobiernicach skontaktował się telefonicznie 30-letni mężczyzna, który poinformował, że przejeżdżając ul. K. Wojtyły w Czańcu zauważył ledwo trzymającą się na nogach kobietę z dwójką małych dzieci. Dziewczynki były ubrane nieodpowiednio do panującej na zewnątrz, minusowej temperatury. Nie miały na sobie butów i kurtek. Były przemarznięte. Zgłaszający zaopiekował się matką i dziećmi do czasu przyjazdu patrolu, zabierając je do swojego samochodu, gdzie dziewczynki miały możliwość ogrzania się. Matka dzieci była tak pijana, że mężczyzna nie mógł nawiązać z nią żadnego kontaktu. Nie była w stanie powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Udało się to dopiero policjantom, którzy ustalili jej personalia i adres zamieszkania. Nawiązali kontakt z jej mężem. Ustalili, że 34-letni mężczyzna wrócił do domu z pracy. Martwił się, bo nie zastał żony i dzieci w domu, a dodatkowo żona nie odbierała od niego telefonu. Policjanci ustalili, że tego dnia kobieta spożywała alkohol ze swoim krewnym. Dziewczynki zostały oddane pod opiekę ojca. Badanie alkomatem wykazało, że ich nieodpowiedzialna matka miała we krwi ponad 2 promile alkoholu. Przewieziono ją do izby wytrzeźwień. Kiedy wytrzeźwieje usłyszy zarzuty narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Za przestępstwo to grozi jej do 5 lat więzienia.

źródło: policja.bielsko.pl Komentarze wyłączone

Dodał: admin,02-03-2011

Czas rozliczeń z Urzędami Skarbowymi to także możliwość przekazania 1% podatku na szczytne cele. Nie trzeba szukać daleko, bo właśnie blisko nas znajdzie się ktoś, kto pomocy takiej potrzebuje - również w naszej Gminie.

Jarek Caputa z Porąbki oddawał się swojej pasji - rajdom rowerowym. W dniu 09 lipca 2005 roku, w trakcie przygotowywania do rajdu, uległ poważnemu wypadkowi. Złamał kręgosłup i po dziś dzień jest sparalżowany. Od śmierci uchronił go kask.

Przeprowadzone dotychczas badania dały Jarkowi nadzieję na odzyskanie sprawnoości po przeprowadzeniu bardzo kosztownego leczenia i intensywnej rehabilitacji. Leczenie udało mu się rozpocząć dzięki ogromnej pomocy ludzi dobrej woli, dzięki pomocy firm, instytucji i organizacji społecznych. Leczenie odbywa się w Klinice Neurologii i Neurochirurgii "Neurovita" w Moskwie, z uwagi na dużo niższe koszty w stosunku do krajów zachodnich. W Polsce nie przeprowadza się takich operacji.

Jarek jest teraz na wózku inwalidzkim, ale wierzy, że ma szanse na odzyskanie sprawności bo rdzeń kręgowy jest uszkodzony bardzo poważnie, ale nie jest całkowicie przerwany.
Dzięki pomocy rodziny, przyjaciół i ludzi dobre woli, Jarek kontynuuje rehabilitację, której nie można przerwać, bo jego szanse znikną bezpowrotnie. Dlatego też Jarek znalazł pomoc w Fundacji "Dziecięce Marzenia" z Bielska-Białej.

Jarek podkreślał, że Czaniec już kilka razy otworzył mu swoje gościnne progi, ponieważ m.in. w Szkole Podstawowej odbywały się turnieje z udziałem gwiazd sportu i ich gości, a dochód przeznaczony był na rehabilitację. "Doceniam ofiarność i z góry bardzo dziękuję. Takie gesty jak Wasz podtrzymują mnie na duchu." - mówił nam Jarek Caputa z Porąbki.

Każdy z Państwa może pomóc Jarkowi, przekazując 1% podatku. Szczegóły w pełnej treści artykułu.


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,27-02-2011

W dniu dzisiejszym tj. 27.02.2011r. odbyło się zebranie sprawozdawczo- wyborcze w OSP w Czańcu.
 Z funkcji prezesa ustąpił (nie kandydował na kolejną kadencję) Pan Bogumił Czernik. Nowym prezesem został Wojciech Waligóra. Zarząd liczy 11 osób.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,23-02-2011

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu bielskiej Komendy ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w miniony poniedziałek, 21 lutego, ok. godz. 18.30 w Czańcu na ul. Leśnej. Nietrzeźwy kierowca fiata ducato potrącił 60-letniego mieszkańca tej miejscowości.

39-letni kierowca fiata ducato, mający we krwi blisko promil alkoholu, potrącił idącego prawą stroną jezdni pieszego. Na skutek wypadku mężczyzna doznał wstrząsu mózgu i ogólnych potłuczeń ciała. Od poszkodowanego pobrano krew do analizy na zawartość alkoholu.

Prosimy wszystkich, posiadających informacje na temat tego wypadku o osobisty lub telefoniczny kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej ul. Rychlińskiego 17, nr tel. (033) 8121230, tel. alarmowe 997 lub 112.

źródło: policja.bielsko.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-02-2011

Od marca aż do czerwca planowane jest całkowite zamknięcie mostu dla ruchu kołowego w Kobiernicach na DK52, który ucierpiał podczas ostatniej powodzi. Z mostu korzystać będą mogli tylko piesi.
Oficjalnie trasy objazdu nie zostały jeszcze wyznaczone, ponieważ trwają ustalenia z administratorem dróg, jednak jak można się tego spodziewać, objazd będzie wyznaczony trasą identyczną jak podczas ostatnich powodzi. Trasa ta prowadzić będzie przez Porąbkę i zaporę. Nie wykluczone, że most w centrum Porąbki zostanie na ten czas zamknięty.
We wpisie zamieszczonym 4 listopada informowaliśmy już, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na  zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z remontem mostu nad rzeką Sołą w m. Kobiernice w ciągu drogi krajowej nr 52 w km 19+885, wybrana została oferta firmy  FIRESTA – Fiser, rekonstrukcje, stavby a.s. Palackeho 105 702 00 Ostrava – Privoz.
Cena oferty: 2 814 020,59 PLN
Całość remontu nie może zakończyć się później niż 30.06.2011r.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-01-2011

Rok 2011 wydaje się być gorącym rokiem - przynajmniej patrząc na kalendarz parafialnych inwestycji.

Nie tak dawno sprzedano za zgodą Kurii i Rady Parafialnej dotychczasowy dom Sióstr, a pozyskana kwota pozwoliła wyrównać wszystkie długi czanieckiej parafii. Zakończono także adaptację starej plebanii jako nowy dom Sióstr.

Według planów, w dotychczasowym domu Sióstr, powstanie prywatny - Rodzinny Dom Dziecka.

Jedną z oczekiwanych od lat inwestycji będzie budowa chłodni dla zmarłych - w miejscu dotychczasowego budynku gospodarczego. 
W niedalekiej przyszłości rozpoczną się także prace związane z budową nowych parkingów.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-01-2011

W dniu 8 stycznia 2011r. tj. sobota na hali sportowej SP w Czańcu o godz. 10:00 rozpocznie się już tradycyjny turniej piłki nożnej halowej pod hasłem "Gramy dla Jarka".
Dochód z tej imprezy przeznaczony jest na leczenie, rehabilitację Jarka Caputa. W turnieju biorą udział między innymi dziennikarze oraz gwiazdy sportu (wśród nich: Maciej Iwański , Paweł Kołodziej , Piotr Lech , Ryszard Czerwiec i inni).
Wśród drużyn zobaczyć będzie można składy: Gwiazdy i Dziennikarze, Orły Bielskie, Oldboye z Hejnału Kęty i Zapory Porąbka, Policja, skład Firm z regionu i inni.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,15-12-2010

Dodał: admin,06-12-2010

Poniżej przedstawiamy Państwu nowy skład Rady Gminy Porąbka, który został wybrany na ostatniej sesji Rady.

1) Grzegorz ZONTEK - przewodniczący Rady Gminy
2) Grzegorz FILARSKI - wiceprzewodniczący Rady Gminy
3) Jadwiga ŻELICHOWSKA - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Porąbka
4) Janusz KOJDER - przewodniczący Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego.
5) Roman PĘKALA - przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: