Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS!
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Dodał: admin,03-09-2009

Czaniec ma nowego radnego. W miejsce zmarłego Edwarda Koniorczyka, przez aklamację przeszedł Bogdan Nycz. Funkcję radnego objął po złożeniu ślubowania na sesji Rady Gminy.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,03-09-2009

Na stronach internetowych powiatu bielskiego pojawiła się informacja o rozpisaniu przetargu pt.: "PRZEBUDWA DROGI POWIATOWEJ NR 4479S" m. in. dla zadania, pt.: "Rewitalizacja centrum Czańca w miejscowości Czaniec".
W drodze przetargu wyłoniony zostanie wykonawca (bądź wykonawcy), którego zadaniem będzie remont ul. kard. Karola Wojtyły na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową 1456S /Czaniec-Porąbka/ do skrzyżowania z drogą powiatową 4478S /Czaniec-Zagłębocze/, a jej długość wynosi 1534,65mb.
W zakres robót wchodzi:
· wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni wraz z poszerzeniem do szerokości 6,0mb
· budowa wysepek kanalizacyjnych ruch kołowy na skrzyżowaniu w centrum Czańca i na skrzyżowaniu z drogą powiatową ul. Bukowska.
· budowa zatoki autobusowej
· budowę chodnika dla pieszych po prawej stronie zgodnie z kilometrażem drogi, a na wysokości ul. Bukowskiej naprzemiennie z lewej lub z prawej strony drogi.
· budowa miejsc parkingowych
· poprawa odwodnienia poprzez zabudowę urządzeń odwadniających wraz z włączeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej.
· przebudowy mostu drogowego na potoku Młynówka Czaniecka.

Drugim celem jest wykonanie projektu rewitalizacji centrum Czańca. Czaniec. Opracowanie ma na celu przebudowę istniejących dróg wewnętrznych, miejsc parkingowych wraz budową parkingów dla samochodów osobowych oraz dróg dojazdowych stanowiących powiązanie z drogą powiatową /ul. Karola Wojtyły/. Przebudowa
będzie polegała na wykonaniu remontu elementów istniejących, bądź na budowie nowych dróg, miejsc parkingowych i elementów odwadniających.
Opracowanie ma na celu usprawnienie i poprawę bezpieczeństwa ruchu samochodowego i pieszego, obejmuje przebudowę całego układu drogowego w centrum, w nawiązaniu do istniejących budynków handlowych i budynków użyteczności publicznej.
W zakres robót wchodzi:
· przebudowa istniejących dróg wewnętrznych stanowiących układ
komunikacyjny centrum,
· przebudowa istniejących miejsc parkingowych
· budowa parkingów dla samochodów osobowych
· przebudowa istniejących i budowa chodników dla pieszych.
· budowa dróg dojazdowych stanowiących powiązanie z drogą  powiatową.
· budowa kanalizacji deszczowej wraz z odprowadzeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej
· poprawa odwodnienia poprzez budowę urządzeń odwadniających wraz z odprowadzeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej.

Opisany powyżej etap przebudowy ulicy kard. Karola Wojtyły kończy się na skrzyżowaniu z drogą powiatową 4478S /Czaniec-Zagłębocze/.
Projekt dalszego etapu - do ulicy Gruszowej został zgłoszony do konkursu, tak więc jego losy są na razie nieznane.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w załącznikach do artykułu (także z rysem planowanego wyglądu centrum Czańca):

Rewitalizacja centrum Czańca.Rewitalizacja centrum Czańca, przebudowa drogi kard. Karola Wojtyły - plan sytuacyjnyRewitalizacja centrum Czańca - plan warstwicowyPrzebudowa mostuŹródło: Starostwo Powiatowe Bielsko-Biała (powiat.bielsko.pl), własne

Komentarzy: 0

Dodał: admin,28-07-2009

Trwają prace adaptacyjne w pomieszczeniu piwnicznym Domu Kultury w Czańcu. Miejsce to będzie oddane na potrzeby Młodzieżowego Centrum Aktywności Twórczej. MCAT utworzone zostało przez młodzież Gminy Porąbka podczas trwania projektu "Profilaktyka poprzez teatr" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły projektu w zakładce WDK CZANIEC.
koordynator projektu - Gabriela Grabka - Grzechynia
specjalista ds. profilaktyki - Elżbieta Zakrzewska

Komentarzy: 0

Dodał: admin,14-07-2009

Hotel ze spa dla około pół tysiąca gości ma stanąć na ruinach dawnego ośrodka wypoczynkowego w Kozubniku. Pierwsza część dawnego kompleksu znalazła już nowego właściciela.

Nowe życie w Kozubnik chce tchnąć warszawska firma, która kupiła właśnie od komornika blisko 1,5 ha terenu w centralnej części dawnego kompleksu wypoczynkowego. - To ziemia, na której stoją ruiny głównych obiektów ośrodka: basenów, restauracji i pół wielkiego budynku hotelowego Kiczora. Nowy właściciel nabył to za 3 mln zł - mówi Czesław Bułka, wójt Porąbki.

W gestii komornika była tylko część dawnego ośrodka. Pozostałe kilka hektarów należy do Skarbu Państwa, bo sąd w 2005 roku stwierdził wygaśnięcie wieczystego użytkowania terenów przez właściciela-bankruta. Starostwo powiatowe (jako reprezentant Skarbu Państwa) zabiegało, by gmina Porąbka mogła przejąć pozostałości ośrodka na preferencyjnych warunkach. Wojewoda śląski zgodził się na sprzedaż gminie terenów z 99-procentową bonifikatą za 4 tys. zł. W najbliższych dniach gmina podpisze akt notarialny, na mocy którego stanie się ich właścicielem. Wtedy wystawi je na sprzedaż. - Wiemy, że nabywca pierwszej części ośrodka jest nimi bardzo zainteresowany. Chce tutaj postawić hotel ze spa dla około 500 gości - tłumaczy Bułka.

Gminie bardzo zależy na tym, aby dawny ośrodek miał jednego, prężnego właściciela, który przywróci mu świetność i na nowo przyciągnie turystów. - U nas nie ma przemysłu. Rozwój turystyki to jedyna droga dla naszej gminy - przekonują w Porąbce.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

Dodał: admin,15-06-2009

13 dzień miesiąca od dawna kojarzony był z pechem. O tragicznym pechu mówić można także w tym przypadku. Jak podają policyjne źródła, o godzinie 19.50 w Czańcu na ulicy Zagłębocze doszło do tragicznego w skutkach wypadku.
25-letni mieszkaniec Czańca kierując motocyklem marki Honda nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowe ogrodzenie posesji, ponosząc śmierć na miejscu.

źródło: własne, policja.bielsko.plKomentarzy: 0

Dodał: admin,10-06-2009

Dni Czańca: 13-14 czerwca 2009r.

Sobota - 13.VI.2009
9:00 - mecze piłki nożnej: trampkarze i juniorzy LKS Czaniec - Bestwina
13:00-16:00 - warsztaty akrobatyczne dla młodzieży (program: "Profilaktyka przez teatr")
16:00 - rozgrywki sportowe
17:00 - "Romeo i Julia" - parodia komedii (grupa "Natanael")
17:30 - koncert zespołu "Czaniec"
18:30 - jubileusz 60-lecia LKS Czaniec
20:00 - zabawa taneczna, gra zespół "3+1"

Niedziela - 14.VI.2009
15:00 - występy dzieci i młodzieży
16:30 - występ Koła Gospodyń Wiejskich Czaniec
17:00 - koncert chóru "Potok" i zespołu "Moderato"
18:00 - koncert zespołu "Grojcowianie"
19:30 - zabawa taneczna, gra zespół "3+1"

Komentarzy: 0

Dodał: admin,10-06-2009

WYNIKI WYBORÓW POSŁÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
W GMINIE PORĄBKA w dniu 07 czerwca 2009 r.

_________________________________________________
KW Platforma Obywatelska RP - ogółem 1272 głosy ;
1) BUZEK Jerzy Karol - 695 gł.
2) HANDZLIK Małgorzata Maria - 404 gł.
3) OLBRYCHT Jan Marian - 73 gł.

KW Prawo i Sprawiedliwość - ogółem 1078 głosów ;
1) FALFUS Jacek Eugeniusz - 444 gł.
2) MIGALSKI Marek Henryk - 378 gł.
3) KLOC Izabela Helena - 163 gł.

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD – UP - ogółem 170 głosów ;
1) GIEREK Adam - 95 gł.
2) Markowski Jerzy - 47 gł.

KW Polskie Stronnictwo Ludowe - ogółem 119 głosów ;
1) ORMANIEC Marian - 74 gł.

FREKWENCJA WYBORCZA : 24,32 %


Komentarzy: 2

Dodał: admin,15-05-2009

26-go marca br. informowaliśmy w dziale "Ustawy, Uchwały Gminy", iż na XXVIII Sesji w dniu 11 marca 2009 roku Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Porąbka (Uchwała Nr XXVIII/185/09).
Tekst planu następnie został opublikowany po ocenie prawnej Wojewody Śląskiego.

Od dnia opublikowania tj. 12 maja biegnie 30-to dniowy termin na uprawomocnienie uchwały.

Pełna treść uchwały XXVIII/185/09 o Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Porąbka »Komentarzy: 0

Dodał: admin,13-05-2009

Wystartowały rozrywki IX edycji Turnieju Piłki Nożej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Do ogólnopolskiego konkursu przystąpiło w tej edycji 26000 młodych zawodników (do lat 10).
W edycji IX główną nagrodą jest puchar Tymbarku oraz wyjazd na stadion drużyny Realu Madryt - Santiago Bernabeu.
Rozgrywki rozpoczną się od eliminacji na szczeblu gminnym, których zwycięzcy zmierzą się ze sobą na szczeblu powiatowym.
Najlepsze drużyny z danego regionu spotkają się w jednym z 16 finałów wojewódzkich, które będą wielkim piłkarskim wydarzeniem. Zespoły, które wyjdą zwycięsko z batalii o miano mistrza województwa wyjadą na 12-dniowe obozy półfinałowe, których zwięczeniem będzie wielki finał w dniach 4-6 września.
Finał drużyn województwa śląskiego odbędzie się w Czańcu, dnia 9 czerwca 2009r.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-05-2009

dodano: 11 Maj 2009 08:56:01

Trwa akcja gaszenia pożaru budynku obok plebanii (stara salka katechetyczna).

dodano: 11 Maj 2009 13:56:03 :

W pożarze zginęła 95-letnia mieszkanka tego budynku.
Staruszka prawdopodobnie zatruła się czadem. W czasie akcji gaśniczej strażacy odnaleźli zwłoki kobiety. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do pożaru doszło najprawdopodobniej na skutek zwarcia instalacji elektrycznej. Dokładną przyczynę pożaru określi biegły z zakresu pożarnictwa, a policjanci z komisariatu w Kobiernicach wyjaśniają okoliczności tragicznego pożaru starej plebanii w Czańcu przy ulicy Kościelnej.

źródło: własne, OSP Czaniec, Radio Bielsko


Przeczytaj cały artykuł
Komentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 39 ... 41 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: