Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS!
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Dodał: admin,31-10-2008

O Beskidzkiej Drodze Integracyjnej na łamach czaniec.pl już pisaliśmy. Przypomnimy jednak czym jest BDI.

Beskidzka Droga Integracyjna (Bielsko-Biała – Głogoczów ) będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna przyspieszona); każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu. Jej dostępność zostanie ograniczona, co oznacza, że wjechać na nią i zjechać z niej będzie można tylko na węzłach. Wokół drogi powstanie sieć dróg dojazdowych służących ruchowi lokalnemu.

W ciągu BDI powstaną obwodnice, które wyprowadzą ruch tranzytowy z miast. Planowane są: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa obwodnica Wadowic, północna obwodnica Andrychowa, południowa obwodnica Kęt i północna obwodnica Kóz.

W 1999 roku w krakowskim oddziale GDDKiA przeprowadzono prace studialne nad kompleksową modernizacją drogi krajowej od Głogoczowa do Kęt i wykazały one, że zdecydowana większość trasy będzie musiała zostać poprowadzona po nowym śladzie. Z uwagi na koszty, zaplanowano budowę obwodnic miast zlokalizowanych na trasie, których przebieg wpisuje się w BDI, natomiast nie planowano budowy całej trasy. Teraz postanowiono zastosować rozwiązanie kosztowne, ale zarazem kompleksowo rozwiązujące problem drogi krajowej nr 52.

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI) ogłosił krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w styczniu br. Koszt budowy nowej drogi o długości 70 km szacowany jest na ponad 2 mld zł.

W dniach od 27.10.2008 do 5.11.2008 roku w Urzędzie Gminy Porąbka będzie można zapoznać się z opisem inwestycji oraz planami orientacyjnymi wariantów przebiegu trasy (do wglądu w Referacie Inwestycji i Gospodarki Komunalnej). 5.11.2008 roku w godzinach 11:00-17:00 w Sali Sesyjnej UG Porąbka dyżur będą pełnili projektanci opracowujący dokumentację do tejże inwestycji.

W dniach od 27.10.2008 do 6.11.2008 w Urzędzie Gminy Kęty można zapoznać się z proponowanymi wariantami przebiegu drogi oraz uwarunkowaniami środowiskowymi.
Plany „Budowy Drogi Krajowej NR 52 na odcinku Bielsko-Biała – Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna) będą do wglądu w Wydziale Zagospodarowania Przestrzennego, pokój nr 30 (II piętro) w: Urzędzie Gminy Kęty - Rynek 7.

Tutaj można pobrać warianty budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej »
Warto przyjrzeć się dwóm wariantom, które zakładają przebieg BDI w okolicy zabytkowego dworu czanieckiego. Oprócz tych dwóch wariantów pozostaje jeszcze jeden, który zakłada przebieg na większym obszarze Czańca (Dolnego).

Źródła: kety.pl i materiały UG Kęty, spedycja.pl, pb.pl, gazeta.pl, informacja własnaKomentarzy: 0

Dodał: admin,31-10-2008

Stało się to, o co zabiegano przez wiele lat, na to wydarzenie czekano od dawna - czaniecki cmentarz stał się cmentarzem komunalnym! W przeddzień obchodów Wszystkich Świętych podpisano akt notarialny.

To był ostatni cmentarz parafialny w Gminie Porąbka. Teraz przeszedł pod zarząd gminy. Dlaczego ?! "Cmentarz odbiega wyglądem od pozostałych, były naciski aby go przejąć"- mówi wójt, Czesław Bułka.

"Nekropolia zostanie rozbudowana"- zapowiadają w Urzędzie Gminy. To jednak plany na dalszą przyszłość. Wcześniej prace będą dotyczyły m.in. cmentarnych alejek. "Pojawi się kostka brukowa, krawężniki. Chcemy zrobić większy parking przy nekropolii, myślimy o chłodni"- mówi wójt Bułka.

Informacja własna / Radio BielskoKomentarzy: 0

Dodał: admin,21-10-2008

Akcja oddawania krwi w Czańcu
9 listopada 2008 roku zorganizowana zostanie razem z Ogólnopolskim Siatkarskim FanKlubem Honorowych Dawców Krwi "Dla Agaty" na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Czańcu akcję zbierania krwi, na którą bardzo serdecznie zapraszamy! Dla każdego krwiodawcy przewidziana jest obok standardowej "wyprawki" miła niespodzianka.

Komentarzy: 3

Dodał: admin,16-10-2008

30 lat minęło odkąd ówczesny polski kardynał Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię Jana Pawła II.
W całej Polsce zaplanowano na dzisiejszy dzień uroczyste msze św., wystawy o życiu Jana Pawła II, projekcje filmów o jego życiu, a także koncerty upamiętniające watykańskie wydarzenia z dnia 16 października 1978 roku.
Również w Czańcu - parafii pradziadów Karola Wojtyły - odbędzie się o godz. 18:00 uroczysta msza (o wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego) z udziałem rodziny Wojtyłów.
Czytaj także: Biografia Karola Wojtyły, Jana Pawła II

Komentarzy: 0

Dodał: admin,12-10-2008

Na spotkaniu wiejskim w dniu dzisiejszym, tj. 12 października 2008 roku pozytywnie zopiniowano nowy Statut sołectwa Czaniec.
Po pozytywnym zopiniowaniu nowego Statutu trafi on (razem ze Statutami innych miejscowości Gminy) na sesję Rady Gminy gdzie zostanie podjęta uchwała o ich przyjęciu.

Na spotkaniu wiejskim współpracująca z naszym portalem Pani Gabiela Grabka-Grzechynia poruszyła temat adaptacji piwnic pod domem kultury dla celów młodzieżowych i kulturalnych.
Projekt Statutu Sołectwa Czaniec 2008/9Projekt Statutu Sołectwa Czaniec 2008/9Komentarzy: 0

Dodał: admin,06-10-2008

W piątek wieczorem, 20 minut po 19.00 w Czańcu na ulicy Wojtyły 30-letni mieszkaniec naszej miejscowości, kierując renault clio na prostym odcinku jezdni potrącił idącego poboczem 70-letniego mężczyznę. Pieszy doznał złamania kończyn dolnych, złamania obojczyka oraz krwiaka mózgu.
źródło: Super-nowa

Komentarzy: 0

Dodał: Dziennikarz,13-09-2008

XXII SESJĘ RADY GMINY PORĄBKA

W dniu 24 września 2008 roku (tj. środa) o godz. 15.30 odbędzie się XXII SESJA RADY GMINY PORĄBKA w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.

 Proponowany porządek obrad:

 1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

 2. Zatwierdzenie porządku obrad.

 3. Przyjęcie protokołu z XXI Sesji Rady Gminy.

 4. Działalność międzysesyjna Wójta Gminy.

 5. Interpelacje i zapytania radnych.

 6. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.

 7. Dokonanie zmian w tegorocznym:

  a) planie gospodarczym,

  b) budżecie gminy.

 8. Zmiana Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Porąbka.

 9. Przyjęcie:

  1) Planów Odnowy Miejscowości: Czaniec, Kobiernice i Porąbka.

  2) Planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych na lata 2009 - 2011 w Gminie

  Porąbka, opracowanego przez AQUA S.A .

 10. Nadanie drodze wewnętrznej położonej w Porąbce obręb 1 nazwy Zasolnica.

 11. Nabycie na mienie komunalne gminy nieruchomości położonej w Czańcu (cmentarz)

 12. Zorganizowanie przetargu na dzierżawę nieruchomości położonej w Porąbce obręb 2.

 13. Sprawozdanie z ochrony przeciwpożarowej w Gminie Porąbka.

 14. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

 15. Wolne wnioski.

 16. Zakończenie Sesji.Komentarzy: 0

Dodał: Dziennikarz,12-09-2008

W dniach 19 - 21.09.2008r. w Domu Kultury w Porąbce odbędą się XIII Ogólnopolskie Zawody Modeli Kartonowych o Puchar "TRZECH ZAPÓR RZEKI SOŁY"

PROGRAM ZAWODÓW

19.09.     - 11:00 - 20:00 - przyjmowanie modeli

20.09.     - 08:00 - 12:00 - przyjmowanie modeli

               - 15:00 - ocena modeli

21.09.     - 08:00 - 14:00 - zwiedzanie wystawy

               - 14:00 - zakończenie zawodówKomentarzy: 0

Dodał: admin,07-09-2008

W dniu dzisiejszym w Czańcu obchodzimy dożynki wiejsko-parafialne. O godzinie 10:45 uroczysta Msza Święta, a po niej w Domu Kultury część artystyczna.
O zwyczajach dożynkowych można przeczytać w Wikipedii i porównać jak bardzo różnią się one od obchodzonych w naszej miejscowości.Komentarzy: 0

Dodał: admin,22-08-2008

Sporo atrakcji czeka na wszystkich w weekend 23-24 sierpnia na górze Żar. Już po raz piąty grupa PSB na lotnisku Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar w Międzybrodziu Żywieckim organizuje Piknik Lotniczy. Na przyjezdnych jak co roku czeka dobra muzyka oraz zapierające dech w piersiach pokazy lotnicze.

W pierwszy dzień swoje umiejętności prezentować będą komandosi. Chwilę później rozpocznie się pokaz modeli akrobacyjnych, prezentacja statków powietrznych oraz skoki spadochronowe. Przewidziano przelot szybowców i pokaz akrobacji szybowcowych. Swoje umiejętności zaprezentuje również jeden z pilotów grupy „Żelazny&# 8221;. Wieczorem wystąpi Irena Jarocka oraz zespół Chrząszcze.

W drugim dniu po raz kolejny akrobacje w powietrzu wykonywał będzie pilot z „Żelaznego&# 8221;. Prezentowane będą również modele akrobacyjne, ultralekkie samoloty i paralotnie. Swój sprzęt pokaże również Górska Szkoła Szybowcowa „Żar&# 8221;., a wieczorem wystąpi zespół Małe Kino. W każdy dzień imprezy nowoczesne techniki budowlane prezentować będą czołowi producenci z branży.

źródło: Gazeta ŻywieckaKomentarzy: 0

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 41 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: