Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,25-01-2013

Do naszej czanieckiej skrzynki e-mailowej trafił projekt uchwały Rady Gminy Porąbka nr XXIV/2013 z dnia 30 stycznia 2013r., która sygnowana jest nazwiskiem Wójta Gminy Porąbka, a porusza bardzo istotną kwestię, która wywoływała ostatnio burzliwe dyskusje.
Mowa o nowych stawkach za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawkach za wywóz pojemnika.
Stawka opłaty dla nieruchomości zamieszkanych za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 15 zł / mc.
Stawka opłaty dla nieruchomości zamieszkanych za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeśli zbierane są selektywnie wyniesie 9 zł / mc.
W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady opłata winna się kształtować według wielkości pojemnika. Opłaty te precyzuje uchwała, a cena za pojemnik 55 litrów wynosi: 6,70 zł dla odpadów zbieranych selektywnie, a 8,10 zł dla odpadów zbieranych w inny sposób niż przedstawiony w uchwale.

Czy kwoty są już przesądzone? Nie wiadomo, jednak jeszcze można dyskutować, gdyż na 30 stycznia 2013 roku o godz. 15:30 zaplanowano XXIV Sesję Rady Gminy Porąbka, gdzie głównym tematem będzie ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
To już ostatni dzwonek na dyskusję. Wiadomo już, że swoje wątpliwości co do proponowanych stawek przedstawi radny z Kobiernic, pan Ignacy Kocemba.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-01-2013

Tegoroczne obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego pod patronatem Posła na Sejm RP Jacka Falfusa obejmujące zasięgiem Miasto Bielsko-Biała, powiat bielski i przedstawicieli powiatów z Podbeskidzia odbędą się 20 styczna 2013 roku w Porąbce.

Program obchodów - niedziela 20 stycznia:
- godz. 9.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Porąbce,
- ok. godz. 10:00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wybuch Powstania Styczniowego w obecności wart honorowych i pocztów sztandarowych (Wojska Polskiego i Harcerstwa) przy kaplicy św. Urbana obok Kościoła Parafialnego,
- po uroczystościach spotkanie w Sali Widowiskowej GOK w Porąbce, gdzie otwarta zostanie okolicznościowa wystawa prac konkursu plastycznego związanego z Powstaniem Styczniowym wraz z wręczeniem nagród autorom najlepszych prac.

W planie także występy orkiestry dętej i chóru oraz program artystyczny dzieci i młodzieży.

Organizatorami obchodów w Porąbce są: poseł na Sejm Jacek Falfus – patronat honorowy oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka, Wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemysław Drabek oraz ksiądz proboszcz Eugeniusz Nycz.

źródło: jacekfalfus.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,14-01-2013

Nie da się ukryć, że ostatnio tematem nr 1, który zadomowił się w naszych aktualnościach są wypadki i kolizje drogowe.
W ubiegły czwartek przed godziną 22:00 na ulicy Kęckiej (DK52) doszło do groźnie wyglądającego wypadku, w którym zderzyły się bmw i  volkswagen.

Jak poinformował portal beskidzka24.pl dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, 31-letni kierowca bmw nie ustąpił pierwszeństwa przy skręcie w lewo, doprowadzając do czołowego zderzenia z volkswagenem passatem.

Ranni zostali 20-letni kierowca i pasażer volkswagena. Pierwszy z nich miał urazy głowy, szyi i kolana, a drugi głowy i szyi. Po opatrzeniu w szpitalu, zostali zwolnieni do domu - mówi Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji. - Kierowcy bmw nic się nie stało - dodaje.

źródło: beskidzka24.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-01-2013

Zapraszamy do zapoznania się ze skróconym opracowaniem uchwały budżetowej Gminy Porąbka na 2013 rok.
Opracowanie przygotowała radna Pani Marta Tylza-Janosz.


Uchwała budżetowa Gminy Porąbka na 2013 rok - opracowanie Marta Tylza-JanoszUchwała nr  XXIII/220/2012 Budżet Gminy Porąbka na 2013 rok - pełna treść 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-01-2013

Zapraszamy Państwa do przeczytania relacji z sesji Rady Gminy Porąbka, która odbyła się 28 grudnia 2012 roku.
Wśród poruszonych wątków przeczytać mogą Państwo m.in. o:
-  planie gospodarczym Gminy Porąbka na 2013 rok,
-  budżecie gminy na 2013 rok,
-  podziale Gminy Porąbka na obwody głosowania,
-  przesunięciu uchwały dot. stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-  wyłączaniu lamp w godzinach nocnych,
-  umorzeniu podatków od osób fizycznych i prawnych oraz środków transportowych.

Sprawozdanie przygotowała radna, Pani Marta Tylza-Janosz.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,02-01-2013

Ostatnio mnożą się w Czańcu zdarzenia drogowe.
Tym razem w Nowy Rok na ul. Bukowskiej 31-latka kierująca oplem corsą zjechała do przydrożnego rowu, uszkadzając ogrodzenie posesji. Kobieta została ranna - przewieziono ją do szpitala, gdzie pobrano od niej krew do analizy na zawartość alkoholu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,25-12-2012

wypadek wigilia CzaniecOkoło godziny 1:00 wigilijnej nocy, gdy znaczna część mieszkańców Czańca wracała z pasterki, nikt nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzeń. Być może brawura, nadmierna prędkość, brak doświadczenia, temperatura, która zbliżała się do zera stopni i lekka gołoledź...a może po prostu wszystkiego po trochu były przyczyną wypadku, który wydarzył się na ul. kard. Karola Wojtyły na skrzyżowaniu pomiędzy ulicami Cierniową i Wesołą.
Kierowca Fiata brava z powiatu wadowickiego stracił panowanie nad swoim samochodem, uderzył z dużym impetem w przydrożne betonowe barierki zabezpieczające, urywając na nich przednie koło. Następnie pojazd obrócił się o 180 stopni i tyłem uderzył w płot przydrożnej posesji.
Na miejscu jako pierwsza pojawiła się policja, tuż po niej zastęp OSP Czaniec i na koniec karetka pogotowia ratunkowego. 
- "Dzięki Bogu szłyśmy chodnikiem a nie drugą stroną jezdni, bo by nas zabił. Proszę napisać, że jechał jak szalony. Nie wiem ile mógł mieć, na pewno nie mniej jak 100 na godzinę" - powiedziała nam roztrzęsiona kobieta, która akurat w momencie zdarzenia wracała z kościoła. Z relacji pozostałych przechodniów udało nam się uzyskać jeszcze jedną informację, iż kierowca już od czanieckiego cmentarza poruszał się z nadmierną prędkością.
Nie wiemy czy samochodem podróżowały inne osoby, jednak kierowca o własnych siłach wszedł do karetki pogotowia, po czym przewieziony został do szpitala. Pracę policjantów i strażaków utrudniały "egipskie ciemności", ponieważ akurat w tej części Czańca wyłączone zostało oświetlenie ulicy kard. Karola Wojtyły.
Dokładne przyczyny wypadku zbada policyjna "drogówka".

To nie jedyny wypadek w tym miejscu ostatnimi czasy. Kilka tygodni temu, zaledwie 10 metrów wcześniej dachował kierowca mazdy uszkadzając przydrożny płot prywatnej posesji.

W pełnej treści zdjęcia z wypadku.

Dodano 28 gru 2012 13:25 Jak podała rzecznik bielskiej policji, 28-letni kierowca fiata, który spowodował kolizję drogową, podczas badania stanu trzeźwości miał w wydychanym powietrzu niemal promil alkoholu.

Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-12-2012

Oficerowie Centralnego Biura Śledczego wspólnie z antyterrorystami z Katowic oraz funkcjonariuszami z Małopolski oraz policjantami z Andrychowa i Kobiernic, zlikwidowali w jednym domu w Porąbce nielegalne laboratorium do produkcji narkotyków. Zabezpieczono kompletna linię produkcyjną, znaczną ilość gotowej do sprzedaży amfetaminy o wartości kilkuset tysięcy złotych oraz ponad tonę niezbędnych do produkcji odczynników. W ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku wpadło 2 organizatorów tego przestępczego procederu.
Narkotyki produkowano nowatorską metodą, z jaką do tej pory nie mieliśmy czynienia - mówią funkcjonariusze. 

źródło: policja.bielsko.pl, slaska.policja.gov.pl, katowice.gazeta.pl


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,13-12-2012

Na podstawie uchwały nr XXI/210/2012 Rady Gminy Porąbka przyjęte zostały następujące ceny wody, które będą obowiązywać w 2013 roku.

Cena – wyrażona w złotych za 1 m3  dostarczonej wody,
Stawka opłaty abonamentowej na odbiorcę wody – niezależna od ilości dostarczonej wody, płacona bez
względu na rozmiary dokonanego poboru wody lub też jego całkowitego braku.


Cena:
» Gospodarstwa domowe: 5,57 zł netto / 6,02 zł brutto za 1 m3
» Pozostali odbiorcy: 8,09 zł netto / 8,74 zł brutto za 1 m3

Opłata abonamentowa:
- małe zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 1m-c): 20,01 zł netto / 21,61 zł brutto
- małe zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 2m-c): 12,18 zł netto / 13,15 zł brutto
- małe zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 3m-c): 9,57 zł netto / 10,34 zł brutto

- średnie zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 1m-c): 23,56 zł netto / 25,44 zł brutto
- średnie zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 2m-c): 15,73 zł netto / 16,99 zł brutto 

 - duże zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 1m-c): 67,86 zł netto / 73,29 zł brutto
- duże zapotrzebowanie na wodę (rozliczenie 2m-c): 60,03 zł netto / 64,83 zł brutto

- rozliczenia ryczałtowe (rozliczenie 1m-c): 15,63 zł netto / 16,88 zł brutto
- rozliczenia ryczałtowe  (rozliczenie 2m-c): 9,99 zł netto / 10,79 zł brutto
- rozliczenia ryczałtowe  (rozliczenie 3m-c): 8,11 zł netto / 8,76 zł brutto

Ciekawostka: Ogólna ilość dostarczonej wody odbiorcom w 2011 roku wynosiła na terenie Gminy Porąbka 319,8 tys. m3.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2012

Począwszy od dnia jutrzejszego Rada Gminy Porąbka zaplanowała liczne posiedzenia połączonych komisji. Postaramy się szybko przybliżyć terminy posiedzeń i wykaz najważniejszych zaplanowanych tematów.

Już w dniu jutrzejszym, tj. 12 grudnia 2012r. o godz.: 15:30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się XXII sesja nadzwyczajna Rady Gminy Porąbka, której głównym tematem będzie obniżenie średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego na 2013 rok oraz zatwierdzenie ceny odprowadzenia 1m3 ścieków oraz opłaty abonamentowej dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Porąbka na okres od dnia 1.01.2013 r. do 31.12.2013 r.

W tym samym dniu, już kwadrans później, czyli o godz. 15:45 odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
Na posiedzeniu poruszone zostaną tematy lokalnego transportu zbiorowego w Gminie Porąbka (tutaj zaproszony został Starosta Bielski i Prezes PKS S.A.w Bielsku-Białej), a także rozpoczną się prace nad projektem Statutu Gminy Porąbka.

Sześć dni później, czyli 18 grudnia 2012 r. o godzinie 15.30, również w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się kolejne posiedzenie Posiedzenie Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku, gdzie wśród porządku znajdą się zmiany w uchwale budżetowej gminy na 2012 rok, uchwalenie budżetu Gminy Porąbka na 2013 rok,  uchwalenie planu gospodarczego Gminy Porąbka na 2013 rok, wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2013-2019, ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, podział Gminy Porąbka na stałe obwody głosowania i ustalenie ich numerów, granic oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.

Dzień później, tj. 19 grudnia br., także o 15:30 odbędzie się Posiedzenie Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. Plan posiedzenia jest niemal identyczny jak posiedzenie z dnia 18 grudnia, a jedyną zmianą jest dodanie punktu dyskusji na temat konieczności zmiany aglomeracji w zakresie kanalizacji sanitarnej, obejmującej Gminę Porąbka i Kęty. Wśród debaty zapewne nie zabraknie budzącego spore emocje tematu ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.

» O podziale Czańca na nowe okręgi wyborcze mogą Państwo poczytać na naszym forum:  Podział Czańca na okręgi wyborcze

» O "podatku śmieciowym" i kontrowersjach przy jego wprowadzeniu, a także ustaleniu wysokości i sposobu naliczenia opłat, można także przeczytać i dołączyć do dyskusji na forum w wątku: Podatek śmieciowy w Gminie Porąbka

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: